Gediminas ir Stasė Totoraičiai: „Gyvenimą reikia gyventi“
Įkelta:
2012-10-04
Nuotrauka
Aprašymas
Gediminas ir Stasė įsitikina, kad vienas be kito negali, kai išsiskiria ilgesniam laikui. Karinos Sėrikovos nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Totoraičių vedybos 1962 metais. Totoraičių asmeninio archyvo nuotrauka

Karina SĖRIKOVA

karina@taurageszinios.lt

79-erių Gediminas ir 72-ejų Stasė Totoraičiai netrukus švęs savo vedybų penkiasdešimtmetį. Nueitas ilgas kelias kartu, nepaisant to, pora sako jau po keleto dienų išsiskyrimo vienas kito pasiilgsta. Laimingos santuokos paslaptis – tenkintis tuo, ką turi, nesitikėti stebuklų, tiesiog gyventi ir stengtis dėl ateities.

Panašu į meilę iš pirmo žvilgsnio

Nei Gediminas, nei Stasė nėra tauragiškiai. Dar daugiau – net nėra kilę iš to paties krašto. Gediminas kilimo nuo Sūduvos, Šakių rajono, Stasė – iš Anykščių. O susitiko jie darbe, Virbalio pieninėje, Vilkaviškio rajone, mat abu baigė Belvederio pienininkystės technikumą ir buvo komandiruoti į Virbalį. Tik Stasė penkeriais metais vėliau nei Gediminas.

Ponia Stasė laikraščiui pasakojo, kad abiem ši pažintis buvo lemtinga, ir neatmetė, jog tai gali būti meilė iš pirmo žvilgsnio.

– Žinokit, padaviau ranką pasisveikinti ir mane lyg kažkokia elektra nukrėtė, kažkas į kulnus nuėjo. Net nepatogu pasidarė. Iki šiol tai prisimenu ir labai man įdomu, kaip taip gyvenime būna, – prisiminė moteris.

Gediminas, vyras iš stuomens ir iš liemens, romantizuoti nebuvo linkęs, tikino, kad seniai laukė sau jaunosios, ir kai pamatė Stasę, suprato, jog tai ji.

– Vedžiau iš proto, mat pagaliau sutikau tą, su kuria galima buvo pasišnekėti. Kai galvelė tuščia, tai greitai žmogus nusibosta, – trumpai drūtai rėžė Gediminas.

Nusibodo vienam kitą lydėti

Leisdamasi į prisiminimus, auksinė pora atskleidė, kad iki santuokos draugavo maždaug pusantrų metų.

– Kiekvienas mūsų gyvenome su šeimininke. Taip ir lydėdavom vienas kitą iki namų, kol įkyrėjo. Lydi mane sykį Gediminas namo ir sako: „Ženykimės ar kokį velnią – kiek čia galima vaikščioti!“, – kvatodama pasakojo S. Totoraitienė.

Klausėme, kaip atrodė žiedelis, kurį Gediminas dovanojo Stasei, ir labai nustebome, kad tuo metu nebuvo priimta dovanoti sužadėtuvių žiedo – žmonės per skurdžiai gyveno.

Pora pasakojo, kad užsimanė labai greitai susituokti. Vestuvės buvo kuklios, mat jaunieji dirbo meistro padėjėjais, kas reiškė menkas pajamas.

– Na, bet Gedimino tėvai sausį mums atsiuntė telegramą, kurioje parašė, kad konkrečią dieną turime atvykti ir tą dieną viskas bus paruošta mūsų vestuvėms, sukviesti visi giminės. Ir tai buvo pirmas mano ir Gedimino tėvų susitikimas, o tuo pačiu dar kartą atšvęstos vestuvės, – prisiminė moteris.

Kai nori šeimos, jūra iki kelių

Pats maloniausias dalykas, kuris nutiko po vestuvių, – pieninė suteikė ką tik „iškeptai“ porai butą.

– Šiuolaikiniam jaunimui tai gali pasirodyti nieko ypatingo, bet kai nieko neturi, tai didelė vertybė. Abu buvom nusipirkę šiek tiek baldų, susinešėme juos ir pradėjom gyventi, – pasakojo Stasė.

Pasak Totoraičių, taip ir įsisuko jų mažytis gyvenimas. Po metų šeimai gimė dukra Raimonda, pas kurią Tauragėje šiuo metu ir gyvena Totoraičiai, o dar po metų – sūnus Dalius, su šeima šiuo metu gyvenantis Alytuje.

– Kai dabar pagalvoju, kaip mes nebijojom antro vaiko lauktis, kai tik tokios pajamos buvo. Bet kai myli, kai nori šeimos, tai ir jūra iki kelių. Na ir ką, išmaitinom. Auginom ir sodelį, ir daržą, ir kiaulių laikėm. Kai vaikai išėjo gyventi savo gyvenimų, sakom, kam mums tos kiaulės, ir liovėmės ūkininkauti, – į prisiminimus leidosi Totoraičiai.

Stasė pasakojo, kad sunkiausia buvo išauginti vaikus maždaug iki penkerių metų. Vėliau viskas labai sklandžiai plaukė sava vaga, šeima dar labiau sutvirtėjo.

– Vienas kitą visada labai palaikėme. Supratome, kad ne tik mudu esame ir ne patys sau, o turime ir vaikų, yra žodis „Reikia“ – šiuolaikinis jaunimas dažnai linkęs jį pamiršti. Laikėmės nuomonės – jei nori, kad vaikai mylėtų ir gerbtų, reikia dėl jų stengtis, tą ir darėme. Dabar štai turime dvi geras atžalas, o šie – puikius anūkus. Viskas perduodama, – žurnalistei pasakojo Totoraičiai.

Kai turi nedaug, taip pat galima džiaugtis

Paklausti, kokie sunkiausi išbandymai bendro gyvenimo kelyje nutiko, šeima diplomatiškai atsakė, kad jeigu myli, jokie išbandymai nebaisūs.

– Visas džiaugsmas yra santuokoje. Galiu pasakyti taip: įsimylėjai ir ženykis. Nėra gyvenime stebuklų – viską reikia sukurti. Ir dar labai svarbu pasitenkinti tuo, ką turi, nors tai ir yra mažai. Visada galima apsieiti ir su mažai. Svarbiausia, kad ištikus bėdai, esi ne vienas, – kalbėjo Stasė.

Apskritai, pasak Totoraičių, anksčiau skyrybų pasitaikydavo mažai – gal iš padorumo, gal dėl to, kad visi bažnyčios žodį, kuris linkėjo gyventi santuokoje, gerbė.

– Gryčioj dūmų visada pasitaiko, bet nereikia tikėtis viską gauti lengvai. Gyvenimą reikia gyventi... – įsitikinę sutuoktiniai.

Klausydamasi tėvų pasakojimo dukra Raimonda pridėjo:

– Labai džiaugiuosi matydama, kad tėvai net po 50 santuokos metų taip nuoširdžiai rūpinasi vienas kitu. Nesvarbu, ką jie veikia: ar sode renka obuolius, ar tyliai skaito kambaryje, kartu būdami jie lyg įrodymas, kad žmonės geriausiai jaučiasi poroje. Stebėdama juos dažnai pagalvoju: pasaulyje meilė tikrai yra. Ir taip džiugu, kad ji čia, visai šalia...

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.