Laikas ruoštis mokyklai, bet į parduotuves skuba ne visi
Įkelta:
2021-08-10
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
,
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Prekybos centrų lentynos jau pilnos sąsiuvinių, pieštukų, kuprinių ir kitų mokyklinių prekių – jos palaipsniui keičia vasaros prekes. Ar plačiai teks atverti piniginę ruošiant vaiką mokyklai? Kol kas abejonių daug: tėvai svarsto, ar visas priemones verta pirkti, nes vis dar iki galo neaišku, kaip vyks mokymo procesas – gyvai ar nuotoliu.

Uniformą apsivilko dukart

Taigi kiek šiemet kainuos suruošti vaiką mokyklai ir kaip galima sutaupyti? Pradedančiam lankyti mokyklą pradinukui reikia daugybės dalykų. Tiesa, jei vaikas į mokyklą eis nebe pirmus metus, išlaidos nebus tokios didelės, kadangi kai kurios priemonės, jei jos kokybiškos, tarnauja ne vienerius metus. 

Antai „Tauragės žinių“ pakalbinta Greta pasakojo, kad jos dukra šiemet eis į antrą klasę. Ji teigia tikrai neketinanti skirti mokyklinėms prekės didelės pinigų sumos.

– Jokio streso nejaučiu ir po parduotuves, ieškodama mokyklinių prekių, tikrai nebėgioju, – šypsosi ji, – kadangi mano dukra jau antrokė, daug kas liko ir yra tinkama naudoti nuo praėjusių mokslo metų. Pavyzdžiui, kuprinę pirkome kokybišką, nepigią, ji puikiausiai tarnaus ir šiemet. Yra namuose ir flomasterių, akvarelės, piešimo popieriaus. Dukra prašė tik naujo penalo. 

Jaunai mamai šiokių tokių rūpesčių kelia tik dukros uniforma. 

Ji sako tikrai neketinanti jos pirkti:

– Pernai už uniformą sumokėjau 70 eurų, ir ką – dukra ją apsivilko vos dukart: rugsėjo 1-ąją ir kai reikėjo fotografuotis bendrai nuotraukai. Visą kitą laiką vaikai mokėsi iš namų. Dabar vėl nežinia, kaip iš tiesų vyks mokymo procesas. O jei jis ir vyks mokykloje, pernykštis sarafanas dar visai geras, tik sagas reikės perkelti. O megztuką nupirkau naują, tiesa, ne tą uniforminį, nes jie buvo labai nekokybiški ir brangūs, o tiesiog tamsiai mėlyną. Tik emblemą prisiūsiu.

Savivaldybės parama labai praverčia

Be to, pasak Gretos, mokinių tėveliams labai padeda Tauragės savivaldybė, skirdama visiems mokiniams būtiniausių  mokyklinių priemonių krepšelius. Ten yra visi būtiniausi dalykai, ir mokslo metų pradžiai to tikrai pakanka, o jei ko pritrūks, Greta ketina įsigyti jau po rugsėjo pirmosios.

Į mokyklinių priemonių krepšelį, vardijo Greta, įeina sąsiuviniai, spalvotas popierius, du rašikliai, rašalo papildymas, aplankalai vadovėliams, plastilinas, akvareliniai dažai, penalai, pieštukai, vaškinės kreidelės, flomasteriai, drožtukas, trintukas, žirklės, klijai, maišeliai sportinei aprangai.

Antrokų rinkinyje yra ir dūdelė, o devintokų ir gimnazinių klasių moksleiviai rinkiniuose randa skaičiuotuvus.

Nuotrauka
a
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Būtiniausių mokymosi priemonių rinkinį 2018 metais gavo tik pradinių klasių moksleiviai. Skelbta, kad 2018-aisiais rajono pradinių klasių moksleiviams buvo paruošta ir išdalyta 1400 krepšelių, kuriems savivaldybė skyrė 25 000 eurų. Rinkiniai moksleiviams įteikti Mokslo ir žinių dienos proga rugsėjo 1-ąją. Nuo 2019 metų tokius rinkinius gauna visų klasių moksleiviai.

Galvos skausmas – uniforma

Kita „Tauragės žinių“ pašnekovė Lina augina tris sūnus, vienas jų rugsėjį pradės lankyti pirmąją klasę, kitas – ketvirtokas, mažylis dar lankys darželį. Lina prisipažįsta artėjant rudeniui imanti nerimauti, kaip reiks išleisti vaikus į mokyklą. Daugiausia nerimo jai kelia uniformos – jos nepigios, o berniukai drabužius nuolat išsitepa ar net susiplėšo. Visų kitų prekių sako dar nepirkusi, nes juk vaikai gaus mokyklinių prekių krepšelius iš savivaldybės, o jei ko dar reiks – nupirks po rugsėjo pirmosios. 

– Mano sūnūs – tikri padaužos, – juokiasi ji, – net namuose drabužėlius vos spėju keisti. Tai net nežinau, kiek tų mokyklinių uniformų reikia turėti, kad visada galėčiau apvilkti švarią...

Vis dėlto ji teigia besitikinti, kad kaip ten bebūtų, pamokos vyks gyvai – sako, dar vieno karantino ir nuotolinio mokymo nebeištvertų...   

Galima ir sutaupyti

Finansų ir investicijų ekspertai teigia, kad labai priklauso, ar mokinys ruošiamas mokyklai pirmą kartą, ar ne, ar turi uniformą, sportinę aprangą, kuprinę. Esą jei mokinys ruošiamas pirmai klasei, jo krepšelis gali kainuoti ir 250–350 eurų ir daugiau. Krepšelį suruošti šiemet kainuoja daugiau dėl pasaulinės situacijos, apribojimų ir pasaulinio kainų didėjimo. 

Ekspertai sako, kad mokinio krepšelis labai priklauso nuo šeimos finansų valdymo ir uždirbamų pajamų: „Vienos šeimos išlaidauja ir perka kur kas brangesnius daiktus, nei reikėtų ir tikrai galėtų sutaupyti, jeigu apsipirkimą darytų ne per vieną užėjimą į parduotuvę, o per kelis, palygindami kainas. Kitos šeimos išties skiria tam daugiau dėmesio ir laiko, padaro inventorizaciją namie, ką iš daiktų dar turi ar galėtų naudoti kitais metais, sunaudoja daiktus iki galo, neperka tai, ko nereikia ir taip tikrai sutaupo nemažai pinigų“. 

Geriausia, pasak jų, būtų pradėti planuoti ir ruoštis bent jau 3–4 mėnesiai prieš, kas mėnesį atsidedant po nedidelę pinigų sumą į atskirą sąskaitą, kad atėjus rugsėjui nereikėtų stresuoti. Svarbu susidaryti biudžetą bei prekių sąrašą ir jo laikytis, tai padės neprisipirkti per brangių ar nereikalingų daiktų. Dar efektyviau būtų, jeigu naujo mokinio krepšelio ruošimasis prasidėtų iškart po rugsėjo mėnesio. Sukaupti pinigams būtų daugiau laiko, o ir sumas, kas mėnesį atsidėti reikėtų mažesnes. Jis atkreipia tėvų dėmesį, kad šie pasistengtų pirkti nukainotas prekes, nepirkti pirmos pasitaikiusios prekės, pasivažinėti per skirtingus prekybos centrus ir pasilyginti kainas, tam tikrų prekių paieškoti pigesnėse užsienio internetinėse parduotuvėse užsisakant jas iš anksto. 

Verta nepasiduoti prekybos centrų akcijų vilionėms ir dalį reikalingų daiktų pirkti jau po rugsėjo 1-osios. Praėjus pirkimo bumui neišparduotos prekės ir be akcijos parduodamos pigiau.

Tyrimas parodė: biudžetas – iki 100 eurų

Dauguma mokyklinio amžiaus vaikus auginančių tėvų rugpjūtį skiria pasirengimui naujiems mokslo metams. Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad 8 iš 10 tėvų į mokyklinių reikmenų paieškas leisis su pilnu arba daliniu prekių sąrašu, o pasirengimo mokyklai biudžetas vienam vaikui dažniausiai sieks nuo 51 iki 100 eurų. 

Liepos pabaigoje atlikta apklausa parodė, kad du trečdaliai pirkėjų mokyklinėms prekėms įsigyti renkasi didesnio formato parduotuves, turinčias gausesnį asortimentą. Kaip svarbiausius prioritetus dauguma tyrimo dalyvių pažymėjo kainą, kokybę ir patogumą.

Didžiausia dalis apklausoje dalyvavusių pirkėjų (29 proc.) nurodė, kad apsipirkti mokyklai planuoja rugpjūčio viduryje, rugpjūčio pradžią ir pabaigą mokyklinei mugei rinkosi atitinkamai 23 ir 22 proc. apklaustųjų. Pirkinius į rugsėjį linkęs nukelti tik kas dešimtas pirkėjas.

Svarstydami apie biudžetą didžiausia pirkėjų dalis įvardijo 51–100 eurų sumą, antras pagal populiarumą atsakymas buvo 101–200 eurų. Ketvirtadalis žmonių atsakė, kad šiemet išsivers su 11–50 eurų suma vienam vaikui. 

Įvairūs rašikliai, flomasteriai, pieštukai, dažai, sąsiuviniai, pratybos ir aplankalai yra prekės, kurias tėvai yra dažniausiai pasirengę įtraukti į mokyklinių reikmenų krepšelį. Du trečdaliai tėvų pažymėjo, kad artėjant rugsėjui pasirūpins nauja vaiko avalyne ir apranga – tiek sporto užsiėmimams, tiek laisvalaikiui. 

Leidžia spręsti vaikui

Atsakydami, kas padeda susidaryti mokyklai reikalingų prekių sąrašą, tėvai dažnai minėjo mokytojų rekomendacijas ir asmeninę patirtį. Dalis teigė, kad leidžia vaikui pačiam nuspręsti, ko reikės prieš mokslo metus.

„Dauguma (90 proc.) mūsų pirkėjų tvirtina, kad visas ar dalį mokyklai reikalingų prekių perka kartu su vaikais, atsižvelgdami į savo atžalų poreikius ir nuomones. Manome, kad mokyklos laukimas tampa smagesnis, kai vaikas gali rinktis priemones su mėgiamais herojais, gyvūnais ar raštais. Be to, atsižvelgdami į pastarųjų metų patirtį, paruošėme visas mokyklines priemones, kurių gali prireikti tiek einant į mokyklą, tiek mokantis iš namų“, – sako „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė. Ji atkreipia dėmesį, kad daugiau negu trečdalis tyrimo dalyvių teigė, kad šiemet ieškos vaikui tinkamos kuprinės. Kaip svarbiausią pasirinkimo kriterijų net 2 iš 3 tėvų įvardijo ergonomiką – t. y. ar kuprinės dydis ir svoris atitinka vaiko ūgį, ar ji yra patogi nugarai ir pečiams, ar yra orui laidi bei kietinta kuprinės nugara su tinkleliu ir t. t.  „Formuodami mokyklinių prekių asortimentą, ergonomikai ir patogumui mes skiriame ypatingą dėmesį. Juk apskaičiuota, kad 150, o gal net ir 189 dienas mokiniai per visus mokslo metus keliauja į mokyklą ir su savimi nešasi kuprinę. Kuo ji lengvesnė, kuo patogesnė, kuo tvirtesnė, tuo kelias į mokyklą ir iš jos tampa trumpesnis. Taigi ir šiemet pasirūpinome, kad pirkėjai pas mus galėtų išsirinkti ne tik stilingą, gražią, bet ir lengvai nešamą kuprinę“, – priduria E. Dapkienė. 

Pasak E. Dapkienės, asortimentas naujai mokyklinei mugei buvo ruošiamas atsižvelgiant ir į tai, kad vieni mokiniai ir vėl grįš į mokyklas, kiti – sės prie mokslų iš namų. Bet kuriuo atveju – Rugsėjo 1-oji yra šventė ir moksleiviams, ir jų tėveliams. 

 

Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą. 
Nuotrauka
zelandija
AUTORĖS nuotraukos
Įkelta:
2024-09-06
„Visur sutiksi žvirblį ir lietuvį“, – šiuo posakiu įsitikinau jau tada, kai pirmą kartą išvykau už Atlanto, į Jungtines Amerikos valstijas. Susi­radusi darbą mažo salos mies­telio viešbutyje, netrukus susi­pa­ži­nau su ten dirbančiais trim lie­tu­viais. O da­bar paaiškėjo, jog lietu­vių ne­trūks­ta ir Naujojoje Zelan­dijoje.
Nuotrauka
šildymas
Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-09-04
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad nuo rugsėjo pradžios gyventojai jau gali teikti prašymus dėl būsto šildymo ir karšto vandens išlaidų kompensacijų skyrimo ateinančiam šildymo sezonui. Nepasiturintiems gyventojams, kurie dėl kompensacijų kreipiasi likus vienam mėnesiui iki šildymo sezono pradžios arba šildymo sezono metu, kompensacijos skiriamos iš karto visam šildymo sezonui.
Nuotrauka
poligonai
KAM - št. srž. A. Čemerkos nuotraukos
Įkelta:
2024-09-03
„Kai aš buvau visai mažytė, mačiau Tauragę nuneštą po II pasaulinio karo“, – prisiminimais miesto centre dalijasi matematikos mokytoja anksčiau dirbusi Birutė. Praėjus beveik aštuoniems dešimtmečiams po vieno iš didžiausių karų žmonijos istorijoje, senjorė klausiamai žiūri tiek į savo bendraamžius, tiek į jaunimą. Ji nesupranta, kodėl visuomenėje kyla diskusijos dėl poreikio steigti poligonus Tauragės ir Šilalės rajonuose.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotrukos
Įkelta:
2024-09-03
Jei kas būtų iš anksto pasakęs, kokie pasiruošimo darbai laukia prieš kelionę į Kiniją, veikiausiai būčiau rimtai suabejojusi, ar verta leis­tis į šią šalį, kuri, pagal turistams keliamus reikalavimus, kasdien darosi vis panašesnė į Šiaurės Korėją. Kelionėse nesu naujokė, visada atsa­kingai atlieku „namų darbus“, nes nuo to priklauso ne tik ką pamatysi, bet ir kaip tai priimsi. Tačiau pažįstami, keliavę po Kiniją prieš keletą metų, sakė, kad nieko panašaus anksčiau nebuvę...
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Tauragės rajono savivaldybės Taryba pritarė įstaigos VŠĮ „Eko maistas“ steigimui, kurios tikslas užtikrinti kokybišką maitinimą vaikams. Toks sprendimas priimtas sulaukiant vis daugiau nusiskundimų dėl maisto kokybės mokyklose ir darželiuose. Maitinimas pirmiausia bus diegiamas darželiuose, o vėliau bus svarstoma dėl tiekimo mokyklose. Įstaiga veiklą vykdyti pradės 2025 metais.
Nuotrauka
saulėgraza
Algimanto AMBROZOS nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Kūtymų kaime, netoli už Jucaičių, rugpjūčio pradžioje sužydo saulėgrąžų labirintas. Net 3 hektarų plote išraizgyti takai kelių metrų aukščio saulėgrąžų lauke kviečia mėgautis vėsa, žiedų grožiu ir kvapu, įsiklausyti į bičių dūzgimą ir paukščių balsus. 
Nuotrauka
Šilalės
Įkelta:
2024-08-28
Tauragės regiono plėtros taryba vienija keturias Tauragės savivaldybes, bandan­čias kartu spręsti vi­­­sai apskričiai bendras prob­lemas. Praėjusiu fi­nansinės paramos laikotarpiu Tau­ragės regionas gavo beveik 50 mln. eurų Eu­ro­pos­ Sąjungos pa­ra­mos, o iki 2029 m. sa­vi­val­dybės galės įgy­vendinti pro­jektų net už 108 mln. Eur. Apie tai, kaip kaip jos planuo­ja in­vestuoti šias lėšas, kalbėjomės su Tauragės regiono plėtros tarybos admi­nistracijos direktore Jurgita Choromanskyte.