Tauragės apskrityje – 150 vartotojų skundų
Įkelta:
2021-05-30
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi nuotrauka

Pandemijos metu, kai fizinės parduotuvės buvo uždarytos, labai suaktyvėjo prekyba internetu. Žmonės negalėjo su įvairių paslaugų ir prekių tiekėjais bendrauti tiesiogiai, o kai negali prekės pačiupinėti gyvai, dažniau gali nusipirkti „katę maiše“. Deja, tai lėmė ir skundų Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (VVTAT) gausėjimą.  

Per metus – kone 10 000 skundų

„Tauragės žinių“ pakalbinta Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Dalia Malinauskienė papasakojo, kad VVTAT kasmet stebi vartotojų kreipimųsi skaičiaus didėjimą.  

– 2020 m. VVTAT sulaukė 9928 vartotojų skundų (2019 m. – 7474, 2018 m. – 7022). Iš jų ne teismo tvarka išnagrinėta 5919 vartojimo ginčų (2019 m. – 4726, 2018 m. – 4559),  – teigė ji.

Ir tai suprantama – pandemijos laikotarpiu ribojant fizinį vartotojų ir verslininkų kontaktą bei prekybą įprastose prekybos vietose, didžioji dalis pardavėjų kėlėsi į elektroninę erdvę, todėl buvo stebima aktyvėjanti prekyba internetu, ypač socialiniuose tinkluose (feisbuke, instagrame) bei įvairiose platformose, skelbimų portaluose. 2020 m. 32 proc. VVTAT prašymus teikusių vartotojų (daugiau nei 3000) nurodė, kad prekes ar paslaugas pirko elektroninėje prekyboje (2019 m. elektroninėje prekyboje – 29 proc.). 

Daugiausia skundų – dėl nepristatytų prekių

Pasak jos, COVID-19 situacija lėmė, kad nuotoliniu būdu ginčai dažniausiai kilo dėl įsigytų prekių nepristatymo: pažeidžiant sutarties sudarymo metu nurodytą terminą; prekės nepristatomos iš viso ir pardavėjas vienašališkai, neinformavęs vartotojo, atšaukia užsakymą, arba nuotoliniu būdu įsigytų prekių grąžinimo per 14 dienų apribojimų  – negrąžinami pinigai už pardavėjui grąžintas prekes, nepateikiamas atsakymas į paklausimą, netinkamai skaičiuojamas sutarties atsisakymo terminas – ne nuo prekės pristatymo, o nuo užsakymo pateikimo; negrąžinami laiku pinigai už pardavėjui grąžintas prekes, teisės aktuose nenumatytų mokesčių, išlaidų priskyrimo vartotojams – nenorima atlyginti vartotojams prekių pristatymo išlaidų, motyvuojant tuo, kad už suteiktą paslaugą buvo atsiskaityta su jos teikėjais; taikomi adminsitravimo ir pinigų grąžinimo mokesčiai, – aiškino D. Malinauskienė. 

VVTAT atstovė teigė, kad dažniausiai vartotojai įsigyja būtiniausias ne maisto prekes, taip pat ir maisto produktus nuotoliniu būdu – populiariausios prekių kategorijos išlieka drabužiai, avalynė, buitinė technika, ryšio prietaisai (išmanieji telefonai, kompiuteriai), žaislai, didėja skundų ir dėl grožio prietaisų įsigijimo, automobilių detalių, baldų.  

Teisė atsisakyti nuotolinės sutarties nėra absoliuti

– Pažymėtina, kad Civilinio kodekso 6.228(10) straipsnio 1 dalyje įtvirtinta vartotojo teisė, nenurodant priežasties ir nepatiriant kitų, negu nustatyta šio kodekso 6.228(11) straipsnyje, išlaidų, per 14 dienų atsisakyti nuotolinės sutarties. Pastebėtina, kad ši teisė nėra absoliuti, todėl prieš įsigyjant prekę nuotoliniu būdu patartina atkreipti dėmesį į to paties straipsnio 2 dalyje numatytas išimtis, kurioms teisė atsisakyti nuotolinės sutarties netaikoma (prekės, kurios pagamintos pagal specialiuosius, individualius vartotojo reikalavimus (pvz., vizitinės kortelės); netinkamos grąžinti dėl higienos priežasčių (pvz., išpakuotas kremas, kurio apsauginė plėvelė pažeista) ir kt. Grąžinama prekė turi būti nesugadinta, nenaudota, t. y. būti nepažeistos prekinės išvaizdos. Vartotojui tenka tik tiesioginės prekių grąžinimo išlaidos, išskyrus atvejus, kai pagal sutartį šias išlaidas prisiima verslininkas arba kai verslininkas tinkamai neinformavo vartotojo, kad šias išlaidas turės padengti vartotojas, – teigė D. Malinauskienė.

Daugėjo skundų ir dėl laisvalaikio paslaugų

Per 2020 m. ir šiuos metus VVTAT gavo apie 150 Tauragės apskrities vartotojų skundų. Skundų problematika panaši, kaip ir visų VVTAT gautų skundų. 2020 m., kaip ir ankstesniais metais, daugiausia asmenys (apie 50 proc.) į VVTAT kreipėsi dėl vartojimo prekių (2019 m. – 60 proc.), tačiau reikšmingi pokyčiai stebimi laisvalaikio paslaugų sektoriuje. 2019 m. asmenų kreipimaisi laisvalaikio paslaugų srityje sudarė 5 proc. visų kreipimųsi, kai 2020 m. ši dalis pakilo iki 15 proc. Tokia situacija susiklostė šalyje paskelbus ekstremalią padėtį dėl COVID-19 viruso grėsmės ir su tuo susijusių apribojimų, dėl kurių buvo atšaukiamos kelionės, skrydžiai, stabdomi renginiai bei kitos laisvalaikio paslaugos, pavyzdžiui, sporto klubų paslaugos, apgyvendinimas ir kt. 

Keletas patarimų perkant internete

VVTAT atstovė pateikė ir keletą patarimų. Pasak jos, dažniausias nepatikimiems pardavėjams būdingas bruožas – kontaktinės informacijos trūkumas. Įprastai internetiniai sukčiai susisiekimui pateikia formą tiesiogiai svetainėje arba komunikuoja per socialinius tinklus, tačiau VVTAT primena, kad kiekvienas prekybą vykdantis verslininkas privalo nurodyti savo pavadinimą, teisinę formą, adresą, telefono numerį, el. pašto adresą.

Be to, patraukliam įspūdžiui sudaryti nesąžiningi pardavėjai pasitelkia netikrus komentarus ar net žinomų žmonių, tariamų gydytojų atsiliepimus. Atkreipkite dėmesį į tokių komentarų tekstą, ar nėra juntamas automatinis vertimas, galbūt sakiniuose nemažai gramatinių klaidų. Įsižiūrėkite ir į komentuojančių asmenų vardus bei nuotraukas – jei šalia lietuviškų komentarų matote vardus „Ms Ferrari“ ar „Mr Lopez“, o nuotraukos labiau primena veidus iš reklamos bei interneto paieškų, verta pardavėju suabejoti. Rekomenduojame atsiliepimus tikrinti specialiose atsiliepimų ir skundų svetainėse, forumuose. Be to, kai kurios fiktyvios internetinės parduotuvės prisidengia žinomais prekių ženklais, savo pavadinime ir svetainės adreso nuorodoje naudodamos vos vienu ar keliais simboliais nuo originalaus besiskiriantį pavadinimą.

Pasak D. Malinauskienės, kaina – vienas svarbiausių kriterijų renkantis pirkinį, todėl sukčių svetainėse prekės siūlomos itin patraukliomis (dažnai rinkoje nebūdingomis) kainomis, mėgstami vartoti tokie teiginiai, kaip „Nelauk, kol bus per vėlu“, „Dar turime!“, „Paskubėkite“ ir pan. (tokie veiksmai gali turėti agresyvios komercinės veiklos požymių). Ne mažiau skatina paskubėti svetainėje tiksintis laikrodis, skelbiantis apie artėjančią akcijos pabaigą, tačiau terminui pasibaigus ar naujai apsilankius svetainėje – akcija toliau tęsiama. Prieš perkant mažai žinomoje internetinėje parduotuvėje, rekomenduojame patikrinti panašių prekių kainą kitose parduotuvėse.

– Neretai internetiniai sukčiai nukreipia savo žabangas į vyresnę auditoriją, siūlydami įsigyti įvairių stebuklingą ir greitą rezultatą žadančių produktų (tobulą regą garantuojantys akiniai, lašai klausai gerinti, vaistai nuo diabeto ir kt.). Visi gydomąjį poveikį turintys preparatai privalo būti registruoti Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vaistinių preparatų registre, tai galite patikrinti šioje svetainėje: https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications. Nepirkite vaistų neaiškiose internetinėse svetainėse, – perspėjo D. Malinauskienė.

Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą. 
Nuotrauka
zelandija
AUTORĖS nuotraukos
Įkelta:
2024-09-06
„Visur sutiksi žvirblį ir lietuvį“, – šiuo posakiu įsitikinau jau tada, kai pirmą kartą išvykau už Atlanto, į Jungtines Amerikos valstijas. Susi­radusi darbą mažo salos mies­telio viešbutyje, netrukus susi­pa­ži­nau su ten dirbančiais trim lie­tu­viais. O da­bar paaiškėjo, jog lietu­vių ne­trūks­ta ir Naujojoje Zelan­dijoje.
Nuotrauka
šildymas
Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-09-04
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad nuo rugsėjo pradžios gyventojai jau gali teikti prašymus dėl būsto šildymo ir karšto vandens išlaidų kompensacijų skyrimo ateinančiam šildymo sezonui. Nepasiturintiems gyventojams, kurie dėl kompensacijų kreipiasi likus vienam mėnesiui iki šildymo sezono pradžios arba šildymo sezono metu, kompensacijos skiriamos iš karto visam šildymo sezonui.
Nuotrauka
poligonai
KAM - št. srž. A. Čemerkos nuotraukos
Įkelta:
2024-09-03
„Kai aš buvau visai mažytė, mačiau Tauragę nuneštą po II pasaulinio karo“, – prisiminimais miesto centre dalijasi matematikos mokytoja anksčiau dirbusi Birutė. Praėjus beveik aštuoniems dešimtmečiams po vieno iš didžiausių karų žmonijos istorijoje, senjorė klausiamai žiūri tiek į savo bendraamžius, tiek į jaunimą. Ji nesupranta, kodėl visuomenėje kyla diskusijos dėl poreikio steigti poligonus Tauragės ir Šilalės rajonuose.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotrukos
Įkelta:
2024-09-03
Jei kas būtų iš anksto pasakęs, kokie pasiruošimo darbai laukia prieš kelionę į Kiniją, veikiausiai būčiau rimtai suabejojusi, ar verta leis­tis į šią šalį, kuri, pagal turistams keliamus reikalavimus, kasdien darosi vis panašesnė į Šiaurės Korėją. Kelionėse nesu naujokė, visada atsa­kingai atlieku „namų darbus“, nes nuo to priklauso ne tik ką pamatysi, bet ir kaip tai priimsi. Tačiau pažįstami, keliavę po Kiniją prieš keletą metų, sakė, kad nieko panašaus anksčiau nebuvę...
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Tauragės rajono savivaldybės Taryba pritarė įstaigos VŠĮ „Eko maistas“ steigimui, kurios tikslas užtikrinti kokybišką maitinimą vaikams. Toks sprendimas priimtas sulaukiant vis daugiau nusiskundimų dėl maisto kokybės mokyklose ir darželiuose. Maitinimas pirmiausia bus diegiamas darželiuose, o vėliau bus svarstoma dėl tiekimo mokyklose. Įstaiga veiklą vykdyti pradės 2025 metais.
Nuotrauka
saulėgraza
Algimanto AMBROZOS nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Kūtymų kaime, netoli už Jucaičių, rugpjūčio pradžioje sužydo saulėgrąžų labirintas. Net 3 hektarų plote išraizgyti takai kelių metrų aukščio saulėgrąžų lauke kviečia mėgautis vėsa, žiedų grožiu ir kvapu, įsiklausyti į bičių dūzgimą ir paukščių balsus. 
Nuotrauka
Šilalės
Įkelta:
2024-08-28
Tauragės regiono plėtros taryba vienija keturias Tauragės savivaldybes, bandan­čias kartu spręsti vi­­­sai apskričiai bendras prob­lemas. Praėjusiu fi­nansinės paramos laikotarpiu Tau­ragės regionas gavo beveik 50 mln. eurų Eu­ro­pos­ Sąjungos pa­ra­mos, o iki 2029 m. sa­vi­val­dybės galės įgy­vendinti pro­jektų net už 108 mln. Eur. Apie tai, kaip kaip jos planuo­ja in­vestuoti šias lėšas, kalbėjomės su Tauragės regiono plėtros tarybos admi­nistracijos direktore Jurgita Choromanskyte.