Jūros upės vingiai: žinios, prisiminimai, istorijos
Įkelta:
2022-04-17
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

VšĮ „Kultūros dirbtuvė“ nuotrauka

,
Nuotrauka
ukraina
Aprašymas

VšĮ „Kultūros dirbtuvė“ nuotrauka

,
Nuotrauka
 nuotrauka
Aprašymas

VšĮ „Kultūros dirbtuvė“ nuotrauka

,
Nuotrauka
 nuotrauka
Aprašymas

VšĮ „Kultūros dirbtuvė“ nuotrauka

Ar žinojote, kad Tauragės hipodrome kažkada vykdavo ne tik arklių, bet ir automobilių lenktynės, o per vieną dainų šventę netgi parodyta opera „Pilėnai“? Ar kad pavasariais vandens Jūroje gali būti daugiau nei Nemune? Šiuos ir daugybę kitų įdomių faktų sužinojo tauragiškiai, praėjusį šeštadienį susirinkę į renginį „Upės Jūros vingių istorijos“ B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. Tauragiškiai buvo kviečiami pasidalinti nuotraukomis, prisiminimais ir istorijomis, susijusiomis su buvusio hipodromo teritorija ir upės Jūros vingiu. Susitikimo metu hidrologas doc. dr. Gintaras Valiuškevičius iš Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros papasakojo, kaip gyvena upė, kodėl ji keičiasi. 

Kol kas – apleista teritorija

Šis projektas orientuotas į buvusio hipodromo teritoriją prie  Jūros upės. Teritorija šiuo metu yra laikoma apleista ir nenaudojama. Egzistuojantis pėsčiųjų tiltas veda „į niekur“. Dabartinis vietos identitetas „užstrigęs“ ties istorine paskirtimi: hipodromas – žirgų sporto varžyboms, bandymams ir treniruotėms rengti. Savivaldybė yra sukaupusi daug pasiūlymų, tačiau iki šiol aiški, ambicinga ir į žaliausio miesto viziją orientuota kryptis nėra aiški. Teritorija yra didelė, todėl idėjų gausa ir įvairovė apsunkina aiškios krypties ir veiklų išgryninimą.

Nuotrauka
ukraina

Tauragės savivaldybė 2021 metais išsikėlė naują viziją: Tauragės rajonas – žalias, gyvybingas ir atviras. Naujame strateginiame plėtros plane 2021–2030 metams yra iškelti trys prioritetai: žaliausia savivaldybė Lietuvoje; ekonomiškai stiprus rajonas; patrauklus gyventi ir bendruomeniškas rajonas. Šio projekto vieta – hipodromo teritorija – šiame plane yra minima kaip silpnybė ir uždavinys tolimesniam miesto vystymui, taigi svarbu išgryninti tolimesnes vietos vystymo kryptis, kurios informuos dizaino ir projektavimo darbus siekiant kurti gyvybingą, naują ir kokybišką viešą erdvę.

Projektą sudarys keturi etapai: praeitis-dabartis-ateitis-kryptys. Siekiama įtraukti savivaldybės gyventojus, skatinti jų vaizduotę ir įvairiais būdais padėti išryškinti bendras kryptis tolimesniam buvusio hipodromo teritorijos vystymui.

Pirmiausia – apie praeitį

Šis susitikimas – pirmasis iš trijų. Tai ilgesnio proceso, kurio metu Tauragės gyventojai kviečiami kartu gilintis į vietos istoriją, tyrinėti dabartinę situaciją bei įžvelgti ateities potencialą ir vystymosi kryptis, dalis. Kiti du susitikimai planuojami gegužės ir birželio mėnesiais.

Į susitikimą atėjo nedaug žmonių, tačiau visi turėjo ką papasakoti, taigi prisiminimai ir istorijos liete liejosi. 

Nuotrauka
 nuotrauka

Kadangi šis projekto etapas skirtas hipodromo ir Jūros upės praeičiai, susirinkusieji prisiminė daug vaikystės įspūdžių – apie potvynius, apie dainų šventes ar žirgų lenktynes. Daugeliui buvo naujiena, kad per kai kuriuos ypač didelius renginius kariškiai pastatydavo pontoninį tiltą ir žiūrovai iš Vasaros estrados plūsteldavo į kitą upės krantą, kur šventė tęsdavosi. Butkelių senbuviai atsiminė net ir komiškų istorijų apie vokiečių dalintą labdarą ar dingusią Šimkienės karvę.  

Jūra – neįprastai tekanti ir aikštinga upė

Susitikimo metu susirinkusieji išgirdo doc. dr. Gintaro Valiuškevičiaus iš Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros pasakojimą apie upės Jūros istoriją, gimimą bei pokyčius, sužinojo, kaip atsiranda senvagės, kuo ypatinga upė Jūra ir kaip klimato kaita ją jau keičia. 

G. Valiuškevičius pateikė ir statistikos apie Jūrą. Pasak jo, Jūros upė priskiriama vidutinio dydžio kategorijai, upės ilgis – 170 kv. km, baseino plotas 4000 kv. km, vidutinis debitas žiotyse – 38 kub. m per sekundę. Lietuvos sąlygomis tai yra daug – tai pakankamai vandeninga upė. Pagal visus savo rodiklius Jūra patenka į Lietuvos upių dešimtuką: pagal vandeningumą – penkta, pagal ilgį ir baseino plotą – aštunta. Upėje yra 68 hidrotechniniai įrenginiai, leidžiantys dirbtinai reguliuoti jos hidrologinį režimą. 

– Dar viena įdomi Jūros upės savybė – kad ji teka ne visai ta kryptimi, kuria turėtų tekėti, jei žiūrėtume į reljefo žemėlapį, – teigė specialistas. – Nuolydis visame baseine yra iš šiaurės rytų į pietvakarius, tačiau didžioji dalis upės atkarpų teka iš šiaurės į pietus. Taip yra dėl to, kad Jūra susiformavo pakankamai seniai, seniausioji vagos atkarpa aukštupyje susiformavo dar traukiantis ledynmečiui. Ta jos kryptis taip ir liko, nors baseino nuolydis lyg ir vestų kitur.

Nuotrauka
 nuotrauka

Pasak jo, upė gerai ištirta. Nuo 1921-ųjų ties Taurage nuolat veikė vandens matavimo stotis. Jau 1944 m. buvo išleista leidinių, kuriuose apibendrinta daug medžiagos. Pagal paskutinius 60 metų matome, kad Jūra yra pakankamai aikštinga upė, pasižyminti labai staigia nuotėkio kaita: skirtumas nuo maksimalaus iki minimalaus debito – maždaug 800 kartų. Tai tikrai nebūdinga daugeliui kitų Lietuvos upių. 

– Antai pavasariais vandens Jūroje gali būti pusantro karto daugiau nei Nemune – apie 450 kub. m per sekundę. Aišku, ne kiekvieną pavasarį, – teigė G. Valiuškevičius. – O vasarą situacija visiškai priešinga – per sekundę gali pratekėti tik 600 litrų. Tai būdinga upeliui, kurio plotis 2–3 metrai, o gylis – pusmetris.

Specialistas papasakojo ir apie Jūros senvages. Jis teigė, kad suskaičiuoti jas gana sunku, nes tai yra trumpalaikiai dariniai. Mažosios senvagės išgyvena tik keliasdešimt metų. Priskaičiuojama, pasak jo, prie Jūros upės apie 90 senvaginių ežerų, jų vidutinis plotas – 32 arai, 10 senvagių yra didesnės nei pusė hektaro.

Šiuo metu Jūros senvagė ties Taurage yra 1,9 ha ploto.

– Antai pavasariais vandens Jūroje gali būti pusantro karto daugiau nei Nemune – apie 450 kub. m per sekundę. Aišku, ne kiekvieną pavasarį, – teigė G. Valiuškevičius. – O vasarą situacija visiškai priešinga – per sekundę gali pratekėti tik 600 litrų. Tai būdinga upeliui, kurio plotis 2–3 metrai, o gylis – pusmetris.

Savivaldybės atstovas Tadas Pauparis išsakė pastebėjimą dėl sąnašų ties kairiuoju upės krantu: 

– Gyventojai labai dažnai kreipiasi į savivaldybę piktindamiesi, kodėl dėl to nieko nedaroma. Noriu pasakyti, kad ten yra ichtiologinis draustinis, taigi nepašienausi ir nepagrėbstysi. Šiuo metu rengiamas projektas, užsakysime studiją, ką toje vietoje galima būtų pakeisti. 

Kviečia prisijungti

Renginio organizatoriai netrukus kvies registruotis į antrą mažąją sesiją, kuri vyks balandžio 28 d. nuotoliniu būdu. Kvietimus ketinama siųsti tiems dalyviams, kurie jau paliko savo kontaktus. Tie, kurie neturėjo galimybės prisijungti, bet norėtų dalyvauti projekte, gali rašyti kulturosdirbtuve@gmail.com, laiške paminėdami projektą „Vaizduotės vingiai“.

Iki gegužės 14 d. galima apsilankyti Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje, Tauragėje ir susipažinti su jau surinkta praeities etapo nformacija. O jei turite prisiminimų, pasakojimų, nuotykių ar nuotraukų, susijusių su šia vieta, organizatoriai kviečia pildyti pasakojimų korteles ir kviesti kitus jais dalintis. Jei neaišku, kaip tai daryti, galima susisiekite su organizatoriais arba pasiteirauti bibliotekos darbuotojų.

Gegužės viduryje, greičiausiai gegužės 14 d., vyks antra didžioji sesija.

Projekto komanda Tauragėje sudaro VšĮ „Kultūros dirbtuvė“ (Evelina Šimkutė, Rūta Lukošiūnaitė, Ugnė Balčiūnaitė) ir Tauragės rajono savivaldybės administracija (Architektūros ir geodezijos skyriaus vedėjas Tadas Pauparis, mero patarėja Šarūnė Stasytienė, Kultūros skyriaus specialistas Mindaugas Piečia). 

Renginys baigėsi pasivaikščiojimu prie upės, po hipodromo teritoriją.

 

Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
prieš 22 valandas
Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalionas informuoja, kad Tauragės įgulos kariniai vienetai bendradarbiaujant su Tauragės apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu 2024 m. spalio 1 ir 2 d. Tauragės mieste vykdys pratybas „Saveika 2024“.
Nuotrauka
ridi
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-26
Sekmadienį tie, kas domisi žemaičių kalba, ir tie, kas norėjo žemaitiškai paporinti, užsuko į Upynos kultūros na­mų organizuojamą renginį „Žemaitiškų ketureilių ridikiulis“. Svečius pasitiko trys žavingos damos: Renata Gu­žauskienė, Violeta Razminienė ir Dalia Petkevičienė, ku­rių „ridikiuliuose“ buvo ne tik telefonas, doleriai, bet ir močiutės testamen­tas, parašytas nesuprantama žemaičių kalba. No­rė­damos perskaityti ir perprasti žemaitišką raštą, po­nios pagalbos prašė Juozo Pabrėžos, tikro že­mai­čio, kilusio iš Skuodo krašto. Taip išradingai, ne­tradiciškai ir šmaikščiai buvo pristatytas profeso­rius, lituanistas, že­maičių tarmės tyrinėtojas bei že­maitiškos rašybos normintojas J. Pabrėža.
Nuotrauka
stadionas
Juozo Petkevičiaus ir Tauragės radijo nuotrauko
Įkelta:
2024-09-25
Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur., oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi apleista ir neatitinkanti šiuolaikinių sporto infrastruktūros standartų nuo šiol „Šaltinio“ progimnazijos stadiono teritorija lankytojus pasitinka kardinaliai atnaujinta ir pritaikyta visų amžiaus grupių gyventojų poreikiams.
Nuotrauka
langines
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-09-24
Rugsėjo 19 d., minint Europos paveldo dieną, Dionizo Poškos Baublių muziejuje pristatytas Lietuvos kultūros tarybos projektas „Pasakojančios langinės“, taip siekiant atkurti ir iš naujo pamatyti giluminius klodus muziejaus teritorijoje, D. Poškos dvarvietėje, kur sklandė iškilios kūrėjo mintys, kur bemąstant ir bevaikščiojant buvo numinti takeliai...
Nuotrauka
med
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-24
Kasmet, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos Prezidentas Žūvančiųjų gel­bėjimo kryžiumi apdovanoja žydų gelbėtojus. Šilalėje iš maždaug 1500 myriop pasmerktų žydų prieš 83-ejus metus iš­si­gelbėjo tik vienas – dabar jau šviesios atminties Ruvinas Zeligmanas. Tačiau jo atminimas tebėra gyvas dukros ir dviejų anūkų širdyse, o už tai jie dėkingi gelbėtojams, sunkiais pokario laikais priglaudusiems jų tėvą, senelį.
Nuotrauka
mins
Įkelta:
2024-09-23
Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos žengia reikšmingą žingsnį stiprinant bendradarbiavimą gynybos pajėgumų srityje. Pirmadienį su JAV gynybos technologijų įmone „Northrop Grumman International Trading“ pasirašytame bendradarbiavimo memorandume išdėstyta bendra vizija dėl Lietuvos gynybos pramonės pajėgumų stiprinimo, daugiausiai dėmesio skiriant vidutinio kalibro šaudmenų gamybos vystymui ir tiekimui mūsų šalyje.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-09-23
Oficialiai Kinijos plotas užima net 9 mln. 598 tūkst. 086 kvadratinius kilometrus. Tačiau realiai ji jau šei­mi­nin­kauja Sibire kone iki pat Uralo kalnų. Tik Putinas apsimeta, kad to nemato. Tai valstybė, kuri siekia tapti pirmąja pa­saulio galybe įvairiomis prasmėmis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą.