Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Strategijos susitarimo dokumentą pasirašė net 17 partnerių, tarp kurių – Aplinkos, Susisiekimo ir Energetikos ministerijos.
ES miestų misija
2022 metais Tauragė tapo vienu iš 100 Europos miestų, kurie dalyvauja Europos Komisijos misijoje „100 klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų“.
Ši misija yra didesnio Europos Sąjungos tikslo dalis – Europos žaliojo kurso, kuriuo siekiama, kad iki 2050 m. Europos Sąjunga taptų klimatui neutraliu žemynu, o ES miestai nebedarytų jokio neigiamo poveikio klimatui. Dalyvauti atrinkti miestai turėtų tai pasiekti greičiau ir gerąją praktiką perduoti likusiai Europai. Į projektą pakviesti tik du Lietuvos miestai: Vilnius bei Tauragė.
Strategijos kūrimas
Pastaruosius du metus Tauragės rajono savivaldybė dirbo kartu su Europos komisija ir jos ekspertais tam, kad sukurtų planą, kuris leis pasiekti šį tikslą.
Misijos vadovė, Tauragės rajono savivaldybės administracijos patarėja Agnė Petrošiūtė džiaugiasi aktyviu bendruomenės įsitraukimu:
„Į procesą įsijungė šimtai aplinkosaugai neabejingų tauragiškių, įvyko dešimtys dirbtuvių, susitikimų su gyventojais, nacionalinėmis institucijomis; verslo, žemės panaudojimo, energetikos, atliekų, švietimo, viešojo sektorių atstovais, bendruomenėmis, jaunimu.“
Proceso rezultatas – strategijos dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Susitarimo pasirašymo renginys
Pirmadienį Tauragėje vyko Klimatui neutralios Tauragės strategijos susitarimo pasirašymo renginys, kurio metu partneriai, prisidedantys prie šios strategijos įgyvendinimo, pasirašė susitarimo dokumentą.
Dokumentą pasirašė net 17 įstaigų ir organizacijų. Siekiant šio ambicingo tikslo, susivienys ne tik daugybė aplinkosaugai neabejingų partnerių Tauragėje, bet ir Aplinkos, Susisiekimo ir Energetikos ministerijos.
„Tauragės rajono savivaldybės siekis tapti klimatui neutralia savivaldybe iki 2030 m. yra ne tik ambicingas, bet ir itin reikšmingas visai Lietuvai, siekiančiai tapti žalesne, tvaresne ir atsparia aplinkos iššūkiams šalimi. Buvimas geruoju pavyzdžiu kitoms savivaldybėms, nėra lengvas kelias, tačiau patikiname, kad Susisiekimo ministerija palaiko ir būtinai suteiks visą galimą pagalbą žengiant šiuo keliu“, – sveikinimo kalboje palaikymą išreiškė Susisiekimo viceministrė Agnė Vaiciukevičiūtė.
Renginio metu taip pat buvo įteikti „Draugiškiausia gamtai mokykla 2024“ apdovanojimai bei Žaliųjų Tauragės ambasadorių ženkliukai.
Kas toliau?
Šią savaitę Klimato neutralumo strategija bus pateikta tvirtinti Europos Komisijai. Jei Europos Komisija patvirtins strategiją, bus pradėtos įgyvendinti priemonės, kurios padės Tauragei tapti klimatui neutraliu miestu.
Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas akcentuoja, kad klimato neutralumo siekis yra ne tik apie CO2 išmetimus: „Tai ir rajono vystymosi filosofija, kuri kasdien padeda priimti sprendimus, kurie ilguoju laikotarpiu lemia sveikesnį, patogesnį, saugesnį ir patrauklesnį gyvenimą kiekvienam Tauragės rajono gyventojui.“
Šis procesas vyks per ateinančius metus, o Tauragė galės dalintis savo patirtimi bei žiniomis su kitais miestais ir prisidėti prie Europos klimato tikslų įgyvendinimo.