Bundančią gamtą bjauroja šiukšlės
Įkelta:
2022-04-12
Nuotrauka
siuksles
Aprašymas

Apie atliekų krūvą Griežpelkių miške pranešta aplinkosaugininkams

Eugenijaus Šalčio nuotrauka

 

,
Nuotrauka
siuksles
Aprašymas

Šiukšlintojai turėtų sunerimti – teritorija, kurioje paliktos atliekos, filmuojama

Eugenijaus Šalčio nuotrauka

 

,
Nuotrauka
siuksles
Aprašymas

Šiukšlių jau pilna ir Šunijos šlaituose

Autorės nuotrauka

 

Nuvažiuoji į mišką pasigėrėti atbundančia gamta, galvas į saulę keliančiomis mėlynakėmis žibuoklėmis, o prieš akis išvysti tai, ką mažiausiai norėtum pamatyti miške – krūvos šiukšlių bado akis. Per įvairias talkas, akcijas iš pamiškių, miškų, paežerių renkame šiukšles, renka jas ir patys miškininkai. Tačiau šiukšlynai dygsta iš naujo. Šiukšlintojų vis dar yra ir mieste, ir jų negąsdina netgi nemenkos baudos.

Miškuose  – kalnai šiukšlių 

Miškelyje prie Šunijos šlaito, už senų liuteroniškų kapinaičių, jau kyla šiukšlių kalnas. Nors prie kapinaičių stovi konteineris, jis tuščias – kažkam patogiau šiukšles išpilti miške... Čia pūpso krūvos maisto atliekų, padangos, mėtosi automobilio detalės, seni suplyšę žaislai, kiti namų apyvokos daiktai, stikliniai ir plastikiniai buteliai.   

Tai toli gražu ne vienintelis atvejis – praėjusią savaitę ir visuomenininkas  Eugenijus Šaltis viešai paskelbė su bičiuliu vadinamajame valdiškame Griežpelkių miške radęs automobilių atliekų. Šmikiais pavadinti šiukšlintojai turėtų sunerimti – teritorija, kurioje paliktos atliekos, ne tik filmuojama, bet seniūnas rado ir „Regitros“ kvitų, kitų dokumentų, padėsiančių nustatyti, kas atvežė atliekas.  

„Prieš keletą dienų jų ten tikrai nebuvo. Mūsų pasivaikščiojimo vietą kažkokie šmikiai teršia. Visai netoli gyvenantis bičiulis literatas Remigijus sako įsivaizduojąs, kas galėjo tai padaryti. Iš toli tikrai niekas neatvežė išardytų automobilių plastmasinių detalių. O aplink Griežpelkius ir Lauksargiuose yra automobilių ardymo ir saugojimo aikštelių. Gal jų žmonės ką žino?“ – klausia E. Šaltis.   

O pabaigoje žodžio kišenėje neieškantis E. Šaltis pridėjo: „Baisiai šlykštu matyti tokius vaizdus. Jei pagausim kada nors, tikrai nepasigailėsim teršėjų, nurausim kai ką. Taip ir žinokit“.

Lauksargių seniūnas Mindaugas Giačas, sužinojęs apie miške paliktas šiukšles, netrukus nuvažiavo į vietą.

– Radome „Regitros“ kvitų, kitų dokumentų. Pranešime aplinkosaugos pareigūnams. Jei nenori gauti  baudos, tegul susisiekia su seniūnija, –  informavo seniūnas, pridūręs, kad teritoriją vaizdo kameromis stebi medžiotojai, tad prireikus filmuotos medžiagos ir jie pateiks.

Apie šį atvejį pasiteiravome Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos. Departamento Komunikacijos skyrius „Tauragės žinioms“ pažadėjo atsakymą pateikti per 5 darbo dienas. 

Auklėjimas duoda vaisių

Valstybinių miškų urėdijos Tauragės regioninio padalinio vadovas Edvardas Bielskis patvirtina – miškininkai su šiukšlėmis vos spėja dorotis, atliekų krūvos dygsta kaip grybai po lietaus. Miškininkams tenka jas surinkti, išvežti į didžiųjų atliekų sąvartyną ir dar už tai sumokėti. 

– Net neskaičiuojam, kiek jų surandam. Antai link Leikiškių važiuojant, netoli sąvartyno, į mišką įvairiais būdais įvairias atliekas veža, net priekabomis... – pasakoja jis.

Ir siūlo pasidairyti prie Papušynės kapinių: sustatyti ženklai, kad šiukšlių mesti negalima, net kameros įrengtos, o šiukšlina, ir tiek. Kaip nors paaiškinti tokį šiukšlintojų elgesį jam sunku.  

E. Bielskis pasakoja, kad ypač teršėjų pagausėja pavasarį, kai ateina laikas keisti padangas – štai ką tik žmogus paskambinęs, kad prie Meižės tvenkinio rado 10 padangų. 

Vis dėlto jis nusiteikęs optimistiškai:

– Metams bėgant pastebiu, kad vis dėlto tų šiukšlintojų vis mažiau – edukacija, auklėjimas pamažu daro savo... Pats esu matęs, kad, pavyzdžiui, Oko miške radę šiukšlę žmonės ją paima. Tiesa, tokių kol kas vienetai.

Tauragės regioninio padalinio vadovas informavo, kad valstybinių miškų urėdija jau netrukus organizuos šiukšlių rinkimo akciją. 

Miestas jau apsitvarkė

Tauragės seniūnas Žilvinas Majus džiaugiasi – miestas jau apsitvarkė:

– Konteinerių aikštelėse tvarka kaip niekad, tiesa, darbo buvo nemažai. Kiek kamerų esam pastatę... Kiek juokingų pasiteisinimų girdėję. Vienas paskutinių ir juokingiausių: „Kad aš visada čia metu...“ 

Tačiau problemų vis dar netrūksta. Antai paklaustas apie anksčiau prie Papušynės kapinių šoninių vartelių stovėjusius konteinerius, kurių dabar nebeliko, Tauragės seniūnas Ž. Majus tvirtina, kad sutvarkius kapą šiukšlių tikrai nebūna daug.

– Nesuprantu, negi sunku kelis metrus jas nunešti iki pačiose kapinėse stovinčių konteinerių? – stebisi jis. – Būdavo taip, kad į tuos konteinerius primesdavo ir iš namų atvežtų atliekų. Be to, „Dunokams“ sudėtinga ten privažiuoti. Bet gal ir grąžinsim tuos konteinerius, kol kas tai atviras klausimas.

 Seniūnas įsitikinęs, kad nereikėtų konteinerių net ir pačiose kapinėse, kad sunkiasvorės mašinos niokoja takų dangą, o jų remontas brangus:

– Juk kubiniais maišais ten šiukšlių niekas nepila, o nuvytusią gėlę ar žvakutę galima ir į prie vartų pastatytą konteinerį išmesti... Žmonės kartais labai siaurai žiūri – kad tik, gink Dieve, jam papildomo žingsnio nereiktų žengti, o kad tai nuostoliai miestui, nesusimąsto.

„Nežinojau, nemačiau, nesupratau, nepagalvojau...“

Savivaldybės administracijos vyriausiasis specialistas Paulius Goštautas pasakoja, kad anksčiau gyventojai dažnai palikdavo atliekas šalia konteinerių, sukraudavo konteinerių aikštelėse ir žaliąsias, ir statybines, didžiąsias atliekas, nors dar 2015 metais yra patvirtintos atliekų tvarkymo taisyklės, pagal kurias bet kokias atliekas palikti prie konteinerio draudžiama.  

– Padėtis buvo tikrai negera, prie konteinerių nuolat kaupdavosi kalnai atliekų, tad nuspręsta įrengti vaizdo kameras. Pernai konteinerių aikštelėse įrengtos 8 kameros, šiemet planuojama įrengti dar šešias. Be to, kartu su Tauragės regiono atliekų tvarkymo centru organizuojame mini reidus, kurių metu fiksuojame problemines vietas.     

Pasak P. Goštauto, kameros nėra stacionarios, jas galima perkelti vis į kitą vietą. 

Specialistas įsitikinęs, kad sprendimas įrengti kameras pasiteisino:

– Atliekų, paliekamų prie konteinerių, gerokai sumažėjo. Mūsų tikslas nėra bausti gyventojus. Siekiame šviesti, mokyti, kad visi žinotų, jog kai prie konteinerių paliekamos, pavyzdžiui, stambiosios atliekos, „Ekonovus“ kartą per savaitę jas surenka, nuveža į surinkimo aikštelę, už tai sumokame mes visi, mokesčių mokėtojai. O jei žmogus pats nuveža jas į surinkimo aikštelę, mokėti jam nereikia. Norime, kad žmonės tai suprastų.

„Rekordininku“, pasak P. Goštauto, galima pavadinti vieną nuosavo namo gyventoją, kuris prie bendro naudojimo konteinerių atvežė 30 maišų žaliųjų atliekų. O praėjusią savaitę sulaukta dar vieno „rekordininko“, kuris iš savo nuosavo namo į Joniškės sodus atvežė ir prie konteinerių paliko septynis televizorius. 

Pasak P. Goštauto, gavus filmuotą medžiagą ir nustačius pažeidėjus jų atžvilgiu pradedama administracinė teisena: jiems išsiunčiami šaukimai, atvykę jie susipažįsta su filmuota medžiaga, rašo pasiaiškinimus. Pasiteisinimai visų vienodi: nežinojau, nemačiau, nesupratau, nepagalvojau...

Vis dėlto piktybiniams pažeidėjams už savo poelgius tenka sumokėti. Pasak P. Goštauto, vien šiemet pažeidėjams surašyti 33 Administracinės teisės nusižengimo protokolai. Baudos – nuo 100 iki 140 eurų pirmą kartą nusižengus, per metus nusižengus pakartotinai bauda siekia nuo 140 iki 600 eurų. Specialistas pasakojo, kad vienas toks piktybinis pažeidėjas jau nustatytas ir šiemet. Jam skirta 300 eurų bauda. 

– Taigi vienas atliekų maišas ir senas televizorius, paliktas prie konteinerio, gali kainuoti labai brangiai... – reziumuoja specialistas.

Vis dėlto, pasak jo, situacija dabar gerokai pasikeitusi – pažeidėjų vis mažiau. Jis tikisi, kad tai lemia ne tik baudos, bet ir aktyvi savivaldybės komunikacija, gyventojų švietimas.

– Šiuo metu konteinerių aikštelės kur kas tvarkingesnės, tik va, atėjo pavasaris, ir vėl prasidės didesnės bėdos, kai tie piktybiniai teršėjai ima vežti atliekas į miškus, – svarstė savivaldybės atstovas, atsakingas už viešąją tvarką.   

Savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė įsitikinusi, kad svarbiausia kovojant su šiukšlintojais  – prevencija:

– Esame pasitvirtinę naujas miesto tvarkymo taisykles. Jau pavasaris, tad dabar tai tampa ypač aktualu. Nustatėme netgi leidžiamą žolės aukštį, kad būtų aišku, kada jau reiktų suskubti susitvarkyti, kad negrėstų baudos.      

 

Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
prieš 21 valanda
Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalionas informuoja, kad Tauragės įgulos kariniai vienetai bendradarbiaujant su Tauragės apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu 2024 m. spalio 1 ir 2 d. Tauragės mieste vykdys pratybas „Saveika 2024“.
Nuotrauka
ridi
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-26
Sekmadienį tie, kas domisi žemaičių kalba, ir tie, kas norėjo žemaitiškai paporinti, užsuko į Upynos kultūros na­mų organizuojamą renginį „Žemaitiškų ketureilių ridikiulis“. Svečius pasitiko trys žavingos damos: Renata Gu­žauskienė, Violeta Razminienė ir Dalia Petkevičienė, ku­rių „ridikiuliuose“ buvo ne tik telefonas, doleriai, bet ir močiutės testamen­tas, parašytas nesuprantama žemaičių kalba. No­rė­damos perskaityti ir perprasti žemaitišką raštą, po­nios pagalbos prašė Juozo Pabrėžos, tikro že­mai­čio, kilusio iš Skuodo krašto. Taip išradingai, ne­tradiciškai ir šmaikščiai buvo pristatytas profeso­rius, lituanistas, že­maičių tarmės tyrinėtojas bei že­maitiškos rašybos normintojas J. Pabrėža.
Nuotrauka
stadionas
Juozo Petkevičiaus ir Tauragės radijo nuotrauko
Įkelta:
2024-09-25
Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur., oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi apleista ir neatitinkanti šiuolaikinių sporto infrastruktūros standartų nuo šiol „Šaltinio“ progimnazijos stadiono teritorija lankytojus pasitinka kardinaliai atnaujinta ir pritaikyta visų amžiaus grupių gyventojų poreikiams.
Nuotrauka
langines
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-09-24
Rugsėjo 19 d., minint Europos paveldo dieną, Dionizo Poškos Baublių muziejuje pristatytas Lietuvos kultūros tarybos projektas „Pasakojančios langinės“, taip siekiant atkurti ir iš naujo pamatyti giluminius klodus muziejaus teritorijoje, D. Poškos dvarvietėje, kur sklandė iškilios kūrėjo mintys, kur bemąstant ir bevaikščiojant buvo numinti takeliai...
Nuotrauka
med
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-24
Kasmet, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos Prezidentas Žūvančiųjų gel­bėjimo kryžiumi apdovanoja žydų gelbėtojus. Šilalėje iš maždaug 1500 myriop pasmerktų žydų prieš 83-ejus metus iš­si­gelbėjo tik vienas – dabar jau šviesios atminties Ruvinas Zeligmanas. Tačiau jo atminimas tebėra gyvas dukros ir dviejų anūkų širdyse, o už tai jie dėkingi gelbėtojams, sunkiais pokario laikais priglaudusiems jų tėvą, senelį.
Nuotrauka
mins
Įkelta:
2024-09-23
Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos žengia reikšmingą žingsnį stiprinant bendradarbiavimą gynybos pajėgumų srityje. Pirmadienį su JAV gynybos technologijų įmone „Northrop Grumman International Trading“ pasirašytame bendradarbiavimo memorandume išdėstyta bendra vizija dėl Lietuvos gynybos pramonės pajėgumų stiprinimo, daugiausiai dėmesio skiriant vidutinio kalibro šaudmenų gamybos vystymui ir tiekimui mūsų šalyje.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-09-23
Oficialiai Kinijos plotas užima net 9 mln. 598 tūkst. 086 kvadratinius kilometrus. Tačiau realiai ji jau šei­mi­nin­kauja Sibire kone iki pat Uralo kalnų. Tik Putinas apsimeta, kad to nemato. Tai valstybė, kuri siekia tapti pirmąja pa­saulio galybe įvairiomis prasmėmis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą.