Pedagogai jaučiasi įmesti į ugnį 
Įkelta:
2020-12-08
Nuotrauka
Pradinukai
Aprašymas

Kol tėvai laukia tyrimų atsakymų, vaikai dažniausiai vis dar lanko mokyklą. Autorės nuotrauka

 

Pirmojo karantino metu pradinukų tėvai įsitikino: mokymasis su vaiku namuose yra didžiausias košmaras. Baimindamiesi, kad tik nereikėtų vaikui praleisti pamokų, kai kurie iki paskutinės minutės delsia mokytojams pranešti dėl kontaktų patenkantys į rizikos užsikrėsti COVID-19 grupę – mat pedagogams tai kelia nerimą. Apie tai, kad dirbo su vaiku, kurio tėvai serga koronavirusu, pedagogai sužino tik vaikui neatvykus į mokyklą. Mokytojui lieka tik spėlioti: ar jis dirbo jau su užsikrėtusiu vaiku, o gal vaikas virusą pasigavo klasėje? Kai kurie  pedagogai mano, kad saugant visų sveikatą tikslinga būtų visiems dirbti nuotoliniu būdu. 

Vaikų tirti neskuba 

Mokytoja Ligita Tamašauskienė trečiadienį sulaukė vieno savo mokinio tėvelių skambučio su žinia, jog šie serga koronavirusu. Dar antradienį jų vaikas sėdėjo klasės suole, dalyvavo pamokose, nors jo tėveliai nekantriai laukė prieš keletą dienų atlikto koronaviruso testo rezultato.

– Aš jų ir klausiu, o tai koks jūsų sūnaus rezultatas? Sako: „Tyrimo nedarėme“. Klausiu, kodėl. Tai jie: „Juk vaikui nereikės biuliotenio“. Niekas iš tėvų vaikams tyrimų nedaro. Mes, mokytojai, esame įmesti į ugnį. Ir šiandien (trečiadienį, – aut.past.) parėjau namo sužinojusi, kad tėvų rezultatai teigiami, aš su vaiku turėjau kontaktą. Tai kaip aš psichologiškai turiu jaustis? Tai ne pirmas toks atvejis. Mes, mokytojai, esame tarsi atpirkimo ožiai, – trečiadienį emocijų neslėpė mokytoja.

Paklausta, ar baiminasi susirgti, pedagogė kuo ramiausiai atsakė mananti, kad ji gali būti  jau persirgusi besimptome koronaviruso forma. Anot jos, informacija apie galimus užsikrėtimus iš šeimų ją pasiekia paskutinę. Tai, kad turėjo kontaktą su sergančiaisiais, tėvai praneša tik sulaukę teigiamų tyrimų atsakymų.

– Tuo laikotarpiu, kai po tepinėlio paėmimo keletą dienų laukdavo atsakymo, vaiko jau galėdavo nebevesti į mokyklą. Jei darausi testą ir nebeinu į darbą, tai kam tada vesti vaiką? Arba praneša: „Mūsų visa šeima serga“. Ir tik tada, kai jau visa šeima sužino, kad užsikrėtę, nebeleidžia vaiko į mokyklą. Ta mama, kuri man šiandien pranešė, kad jų atsakymai teigiami, man sako, kad negali atsekti, kur užsikrėtė. Tai aš jos klausiu, gal jei būtumėte dariusi testą ir vaikui, gal būtų tapę lengviau atsekti užkrato šaltinį – gal vaikas užkratą parnešė būtent iš mokyklos? – pasakojo mokytoja.

Anot pašnekovės, penkios jos mokinių šeimos šiuo metu serga koronavirusu. Nė vienam šių šeimų vaikui testas nebuvo atliktas.

Mokytoja teigia, kad tik nuotolinis ugdymas galėtų sustabdyti viruso plitimą mokyklose. Pasak jos, jei tarp pedagogų, vaikų ir tėvų yra geras ryšys, susiklausymas ir tarpusavio supratimas, nuotolinis ugdymas negali būti našta. Mokytoja teigė, jog nors pamokas veda kontaktiniu būdu, po pamokų padedanti mokytis trylikai šiuo metu namuose besimokančių vaikų. Anot jos, tai padvigubina jos darbo krūvį, tačiau taip ji elgiasi dėl vaikų.

Dieną, kai mokytoja dalijosi naujienomis su šių eilučių autore, vyriausybė buvo nusprendusi, jog pradinukams nuotolinio ugdymo nereikia. Ministras Algirdas Monkevičius teigė, jog nuotolinį ugdymą, pritarus Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, savivaldybėse gali paskelbti administracijų direktoriai. Šį pirmadienį vyriausybė vis dėl to nutarė savaite paankstinti pradinukų atostogas. Ar pradinukai būtų mokomi nuotoliniu būdu jei karantinas būtų pratęstas, svarstyta nebuvo.

Nuotolinio mokymo nenori

Virusas spėjo įsisukti ne į vieną miesto mokyklą. Jovarų pagrindinėje mokykloje iš aštuonių pradinių klasių dvi buvo priverstos pereiti į nuotolinį mokymą dėl to, kad viena mokytojų susirgo virusu, o kitai teko izoliuotis, nes serga jos artimieji.

– Iš viso izoliacijoje yra trys mokytojos. Viena mokytoja serga ir vis dar turi nedarbingumą, kita jau persirgusi, dirba nuotoliniu būdu, trečia izoliuojasi ir taip pat pamokas veda iš namų, – trečiadienį sakė Jovarų pagrindinės mokyklos direktorius Algimantas Kaminskas. – Dabar laukiame vyriausybės sprendimo dėl kalėdinių atostogų paankstinimo (toks sprendimas praėjusią savaitę dar nebuvo nepriimtas – aut. past.). Svarstysime, kaip pakeisti atostogų laiką. Su priešmokyklinukais jau sutarta, kad atostogos prasidės savaite anksčiau. O po Naujųjų metų į ugdymą grįšime taip pat anksčiau.

Jei nebus daugiau susirgimų, dvi minėtosios klasės dar savaitę dirbs namuose, po to grįš į mokyklą.

Anot A. Kaminsko, tiek mokytojai, tiek tėvai labiau nori kontaktinio mokymo.

Kaip šių eilučių autorei pasakojo ketvirtoko mama Giedrė, pradinukai, jos nuomone, nėra pajėgūs mokytis nuotoliniu būdu, jei šalia nėra tėvelių.

– Nuotolinį mokymą prisimename tik iš blogosios pusės. Krūviai dideli, tempas didelis. Pavyzdžiui, pasijungi per „Zoom“ platformą su vaiku į pamoką, atsiunčia mokytoja nuorodą į testą, turi penkias minutes prisijungti prie aplinkos, kur atliekamas testas, testui atlikti turi penkiolika minučių. Turi mokėti dirbti kompiuteriu, kad sugebėtum taip staigiai persiorientuoti iš vienos aplinkos į kitą. Pamenu, kartą dirbu su sūnumi, girdžiu, mokytoja prašo mergaitės, mano sūnaus klasiokės, kad ši pasikviestų tėvelius, nes jai nepavyksta kažko padaryti. Mergaitė sako, kad namie yra viena, tai mokytojai teko ne vieną minutę pavargti aiškinant vaikui, kaip, kur, ką ji turi įjungti. Vėliau, kaip sužinojau, tai mergaitei sekėsi sunkiai, labai smuko pažymiai, nes mama neturėjo galimybės jai padėti dirbti kompiuteriu. Mama tuo metu dirbo, – pasakojo Giedrė.

Šiuo metu moters sūnus pamokas lanko mokykloje. Pirmojo karantino metu, kai vaikas mokėsi nuotoliniu būdu, ji turėjo nedarbingumo pažymėjimą. 

– Tada buvo gerai, nes būdamas nedarbingume vis tiek gaudavai 60 proc. atlyginimo. Dabar nežinau, ar taip galima. Jei ir nemokėtų tų pinigų, ką darysi, vis tiek likčiau namuose su vaiku, nes kitaip jis prapultų. Jam būtų per sunku. Man regis, turiu sukaupusi kasmetinių atostogų, greičiausiai jomis pasinaudočiau, – sakė mama.

Moteris dirba vienos įstaigos administracijoje.

„Apsiginklavę tik kaukėmis ir buteliukais dezinfekcinio skysčio“

Kaip sako Gediminas Marozas, Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos Tauragės regiono susivienijimo vadovas, pandemijos akivaizdoje organizuojant kontaktinį mokymą labiausiai pažeidžiami tampa mokytojai – dauguma jų yra vyresnio amžiaus, sunkiau perneša virusą, o kai kurie patenka į rizikos grupę. 

– Dabar jau nebereikalaujama matuoti ateinančiųjų į mokyklą temperatūros. Mokytojai lieka tėvų sąžinei, jie priversti tikėti, kad į ugdymo įstaigą atvestas vaikas nekarščiuoja. Ateinant į mokyklą nėra matuojama ir mokytojų temperatūra. Mokytojas pamokas veda su kauke. Tam, kad vaikai išgirstų, ką jis sako, pedagogas stengiasi kalbėti garsiau. Teko išgirsti ne vieno mokytojo nusiskundimą, jog jiems kyla problemų dėl gerklės. Be to, mokytojų niekas specialiai netiria dėl viruso. Iš pradžių mokytojai dar buvo tiriami antikūnių testais, tačiau viskas tuo pasibaigė dar mokslo metų pradžioje. Tai buvo vienkartinė akcija. Tas nesaugumo jausmas tarp mokytojų egzistuoja. Mokytojai gynybai su virusu yra apsiginklavę tik kaukėmis ir dezinfekcinio skysčio buteliukais, – kalbėjo G. Marozas.

Pasak pašnekovo, nuotolinio ugdymo organizavimo klausimas neturėtų būti paliekamas ant mokyklų vadovų, mokytojų pečių. Leisti ar drausti lankyti mokyklą, pedagogo nuomone, turėtų spręsti vietos valdžia, nes būtent jie turi prieigą prie epidemiologinių duomenų ir žino, koks sergamumas kur fiksuojamas.

– Turėtų būti taikoma aiški tvarka, kada mokykla jau privalo pereiti į nuotolinį mokymą, kada dar gali vykti pamokos mokyklose. Aišku, tai turėtų spręsti ne mokyklų administracijos. Įsivaizduokime, Skaudvilėje, Batakiuose ar Žygaičiuose yra vienoks sergamumas, Tauragėje – kitoks. Tai kodėl reikėtų tuos mokytojus laikyti uždarytus namuose? Jei seniūnijoje situacija gera, tegul vaikai lanko mokyklą. Duomenis, kokių įstaigų darbuotojai užsikrėtė konkrečiame miestelyje, kaime, mieste, valdo rajono savivaldybė ir jiems talkinantis Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Yra koronaviruso valdymui suburtos grupės, kurios stebi situaciją ir prieina prie šių duomenų, manau, būtent jos turėtų žaibiškai reaguoti į kintančius rodiklius ir duoti nurodymus konkrečioms ugdymo įstaigoms.

 

 

 

Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
20 valandų po
Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalionas informuoja, kad Tauragės įgulos kariniai vienetai bendradarbiaujant su Tauragės apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu 2024 m. spalio 1 ir 2 d. Tauragės mieste vykdys pratybas „Saveika 2024“.
Nuotrauka
ridi
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-26
Sekmadienį tie, kas domisi žemaičių kalba, ir tie, kas norėjo žemaitiškai paporinti, užsuko į Upynos kultūros na­mų organizuojamą renginį „Žemaitiškų ketureilių ridikiulis“. Svečius pasitiko trys žavingos damos: Renata Gu­žauskienė, Violeta Razminienė ir Dalia Petkevičienė, ku­rių „ridikiuliuose“ buvo ne tik telefonas, doleriai, bet ir močiutės testamen­tas, parašytas nesuprantama žemaičių kalba. No­rė­damos perskaityti ir perprasti žemaitišką raštą, po­nios pagalbos prašė Juozo Pabrėžos, tikro že­mai­čio, kilusio iš Skuodo krašto. Taip išradingai, ne­tradiciškai ir šmaikščiai buvo pristatytas profeso­rius, lituanistas, že­maičių tarmės tyrinėtojas bei že­maitiškos rašybos normintojas J. Pabrėža.
Nuotrauka
stadionas
Juozo Petkevičiaus ir Tauragės radijo nuotrauko
Įkelta:
2024-09-25
Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur., oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi apleista ir neatitinkanti šiuolaikinių sporto infrastruktūros standartų nuo šiol „Šaltinio“ progimnazijos stadiono teritorija lankytojus pasitinka kardinaliai atnaujinta ir pritaikyta visų amžiaus grupių gyventojų poreikiams.
Nuotrauka
langines
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-09-24
Rugsėjo 19 d., minint Europos paveldo dieną, Dionizo Poškos Baublių muziejuje pristatytas Lietuvos kultūros tarybos projektas „Pasakojančios langinės“, taip siekiant atkurti ir iš naujo pamatyti giluminius klodus muziejaus teritorijoje, D. Poškos dvarvietėje, kur sklandė iškilios kūrėjo mintys, kur bemąstant ir bevaikščiojant buvo numinti takeliai...
Nuotrauka
med
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-24
Kasmet, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos Prezidentas Žūvančiųjų gel­bėjimo kryžiumi apdovanoja žydų gelbėtojus. Šilalėje iš maždaug 1500 myriop pasmerktų žydų prieš 83-ejus metus iš­si­gelbėjo tik vienas – dabar jau šviesios atminties Ruvinas Zeligmanas. Tačiau jo atminimas tebėra gyvas dukros ir dviejų anūkų širdyse, o už tai jie dėkingi gelbėtojams, sunkiais pokario laikais priglaudusiems jų tėvą, senelį.
Nuotrauka
mins
Įkelta:
2024-09-23
Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos žengia reikšmingą žingsnį stiprinant bendradarbiavimą gynybos pajėgumų srityje. Pirmadienį su JAV gynybos technologijų įmone „Northrop Grumman International Trading“ pasirašytame bendradarbiavimo memorandume išdėstyta bendra vizija dėl Lietuvos gynybos pramonės pajėgumų stiprinimo, daugiausiai dėmesio skiriant vidutinio kalibro šaudmenų gamybos vystymui ir tiekimui mūsų šalyje.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-09-23
Oficialiai Kinijos plotas užima net 9 mln. 598 tūkst. 086 kvadratinius kilometrus. Tačiau realiai ji jau šei­mi­nin­kauja Sibire kone iki pat Uralo kalnų. Tik Putinas apsimeta, kad to nemato. Tai valstybė, kuri siekia tapti pirmąja pa­saulio galybe įvairiomis prasmėmis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą.