Kinija. Milžiniška komunistinė valstybė
Įkelta:
2024-09-23
Nuotrauka
kinija
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotraukos
,
Nuotrauka
kinija
,
Nuotrauka
kinija
informacija@taurageszinios.lt
A
A

Oficialiai Kinijos plotas užima net 9 mln. 598 tūkst. 086 kvadratinius kilometrus. Tačiau realiai ji jau šei­mi­nin­kauja Sibire kone iki pat Uralo kalnų. Tik Putinas apsimeta, kad to nemato. Tai valstybė, kuri siekia tapti pirmąja pa­saulio galybe įvairiomis prasmėmis.

Tiršta gyventojų

Kinijoje priskaičiuojama beveik 1,5 milijardo gyventojų, tai sudaro apie 20 proc. viso pasaulio gyventojų. Mums tokį skaičių ir suvokti sunku. Ilgą laiką Kinija buvo daugiausiai gyventojų turinti šalis, tačiau prieš porą metų ją aplenkė Indija. Šiaip jau Kinija stipriai stengėsi, siekdama sumažinti savo gyventojų skaičių, ilgą laiką griežtai buvo laikytasi vieno vaiko politikos, o jei „per nelaimę“ pora imdavo lauktis antrojo, tekdavo jo atsikratyti arba mokėti didžiules baudas. Turtingos šeimos buvo linkusios turėti daugiau vaikų bei mokėti baudas, tuo tarpu gyvenančios provincijoje neišgalėjo mokėti baudų, todėl slėpė dukrų gimimus. Būtent  dukrų, mat mergaitės buvo itin nepageidautinos, nes kokia gi iš jų darbo jėga... Tuo metu masiškai padaugėjo abortų ir net žmogžudysčių. Bet to reikalavo partija. Už tai šiandien Kinija kenčia dėl moterų stygiaus. Teigiama, jog maždaug pora milijonų šiandienos vyrų šioje šalyje neturi net teorinės galimybės susirasti žmoną. Taigi lazda visada būna su dviem galais...

Milžiniškas Kinijos plotas lemia ir kaimynų skaičių – ji ribojasi net su 14 valstybių. Jei nuo pietinės sienos eitume palei laikrodžio rodyklę, praeitume Vietnamą (kuriam kinas yra pats blogiausias žmogus pasaulyje), Laosą, Mianmarą (buvusią Birmą), Indiją, Nepalą, Butaną, Pakistaną, Afganistaną, Tadžikistaną, Kirgiztaną, Kazachstaną, Rusiją, Mongoliją ir Šiaurės Korėją. Ir nė viena šalis tokia kaimynyste nesidžiaugia. Gal tik Rusija tyliai kenčia, nes neturi kito pasirinkimo. Nors tuo tarpu kinai verčia jų Sibirą plynėmis ir ruseliui garsiai dejuoti neleidžia. 

Didžiojo brolio sindromas

Kinijoje yra net 56 etninės grupės, kurios, pasirodo, tarpusavyje ne visada susikalba. Nors pagrindine kalba laikoma kinų (mandarinų) kalba, tačiau tautinės mažumos dar bando išsaugoti savo kalbą. Bet joms labai sunkiai sekasi. Be abejo, visi esame girdėję apie uigūrų persekiojimą, kuris vyksta šiomis dienomis. Jie ne šiaip sau persekiojami, bet jiems taikoma priverstinė sterilizacija, priverstinis darbas. Žinoma (o kiek dar nežinoma), kad nuo 2017-ųjų internavimo stovyklose įkurdinta per milijoną uigūrų. Kinai į bet kokius priekaištus šiuo klausimu atkerta, jog stovyklos, sukurtos vadovaujant kompartijos generalisimui Xi Jinpingui, esą tarnauja tik kilniems tikslams: užtik­rinti Kinijos komunistų partijos ideologijos laikymąsi, užkirsti kelią separatizmui bei kovoti su terorizmu. Na ir kas, kad įvairios žmogaus teisių organizacijos, kitų šalių vyriausybės mano, jog prieš uigūrus vykdomas nusikaltimas žmoniškumui ar net genocidas. Pats „didysis brolis“ mano kitaip... O kur dar tibetiečių, kitų mažumų persekiojimas?... 

Kinija vis dar turi teritorinių ginčų su Butanu dėl pasienio teritorijų, su Pietų Korėja dėl Sokotros salų, nors pastarosios priklauso Jemenui, su Japonija nesutaria dėl Senkaku salų, su Vietnamu, Brunėjumi, Malaizija ir Filipinais dėl Spratlio salų, su Indija dėl Aksai Čino ir dalies Arunačal Pradešo... Be to, yra ir taip vadinamas Taivano klausimas. Tik su Rusija kažkaip sugyvena be problemų, nors kone iki Uralo kalnų jau yra atėję.  Bet kai esi branduolinė valstybė, turinti didžiausią kariuomenę pasaulyje ir antra pagal ginklavimuisi skirtas lėšas, gali sau daug ką leisti... 

Komunistiniai dievai

Kinija, kaip ir bet kuri diktatorių valdoma šalis, labai garsiai pasisako už tikėjimo laisvę. Deja, kur vyriausiasis dievas yra ir kompartijos valdovas, puikiai žinome, ką tokios dek­laracijos reiškia. Oficialiai didžioji dauguma kinų išpažįsta budizmą arba taoizmą. Tačiau aktyviai praktikuojančių budizmą yra gal tik 10 proc. (apie 100 mln. gyventojų) Oficialiai Kinijos valdžia skelbia, jog šalyje yra apie 16 mln. krikščionių. Tačiau nepriklausomų tyrimų duomenimis, krikščionių galėtų būti iki 50 mln., tik anaiptol ne kiekvienas drįsta prisipažinti apie savo tikėjimą. Musulmonų, spėjama, gali būti apie 20 mln. Šie irgi čia nelabai pageidautini.

Pirmieji Azijoje

Kinija, kaip ir kiekviena valstybė, praėjo sunkų ir negandų paženklintą kelią, ne kartą buvo užgrobta, grobė ir pati. Siekdamos savų interesų, Vakarų imperialistinės šalys, tokios kaip britų bei Rusijos imperijos, Prancūzija, Vokietija bei kt. pasidalino šalį įtakos sferomis. 1911-aisiais Kinijoje įvyko Sinhajaus revoliucija, kurios rezultatas – pirmoji Azijoje respublika. Tačiau ir tapus respublika, praktiškai niekas nepasikeitė. Tvarka, kurios taip ilgėtasi bei tikėtasi, taip ir nebuvo atkurta: atskirose teritorijose viešpatavo karinės klikos, svetimų valstybių statytiniai, žmonės dar labiau skurdo. O 1937-aisiais prasidėjo Antrasis Kinijos–Japonijos karas, kuris peraugo į Antrąjį pasaulinį karą ir tęsėsi iki 1945-ųjų, iki visiškos Japonijos kapituliacijos. Tačiau Kinijoje net tuomet ramu netapo – kilo pilietinis karas, kuris truko dar ketvertą metų, visiškai nustekendamas šalį. Pilietinis karas baigėsi tik 1949-asisiais, kai komunistai užtikrintai perėmė visos žemyninės Kinijos valdžią ir Hainanio salos kontrolę. Tų metų spalio 1 d. Tiananmenio aikštėje komunistai paskelbė apie Kinijos liaudies respublikos įkūrimą. Prie jos vairo stojo Mao Dzedunas, kuris buvo totalitarinio valdymo atstovas. Jo valdymą ženk­lina inteligentijos ir kultūros persekiojimas, taip vadinamoji Kultūrinė revoliucija ar Šimto gėlių kampanija. O jo Didžiojo šuolio programa bado mirčiai pasmerkė apie 30 mln. žmonių.

Mao po jo mirties pakeitė nuosaikesniu laikytas Den Siao­pingas. Tačiau paprasto žmogaus, ypač – kaimuose – dalia iki šiol yra gan sunki. Niekas nepasikeitė ir valdant dabartiniam Xi Jinpingui. Netgi dar labiau sustiprėjo kontrolė. Nuo 1990-ųjų įteisinta galimybė tam pačiam asmeniui užimti prezidento, kompartijos generalinio sekretoriaus ir centrinės karinės komisijos pirmininko postus, taip maksimaliai konsoliduojant galias. Visus šiuos postus dabar ir turi dabartinis Kinijos vadovas.

Nuo pat Kinijos liaudies respublikos paskelbimo 1949 m. šalis yra vienpartinė su valdančiąja komunistų partija. Tiesa, formaliai egzistuoja dar aštuonios partijos, kurios yra pavaldžios valdančiajai. Jie tai vadina „socializmu su Kinijos specifika“. Tačiau kad ir kaip bevadintum, komunistas lieka komunistu: Kinijoje valstybės vadovai nerenkami laisvuose rinkimuose, politinė opozicija yra užgniaužta, visa religinė veik­la yra kontroliuojama komunistų partijos, pilietinės teisės yra apribotos, cenzūra – iki nesuvokimo. Net ryšio su išoriniu pasauliu jie neturi –  generalisimas neleidžia. 

Nors Kinija oficialiai skelbia kurianti socialistinę rinkos ekonomiką, faktiškai ekonomika daugiausia remiasi rinka, o per pastaruosius tris dešimt­mečius didžioji dalis valstybinių įmonių buvo privatizuotos. Iš karto į akis krito tai, kaip aptarnaujantis personalas tiesiog kaulija arbatpinigių iš turistų. 

Iš tolo žiūrint, Kinija atrodo patrauklesnė šalis, nei ją teko pažinti. Jau vien dėl to, kad jiems nėra lygių klastojant prekes. Puikiai jie klastoja ir pinigus, kuriuos be skrupulų įkiša turistams kaip grąžą. Žino, kad nei patikrinsi, nei kam pasiskųsi. O dėl šalies įvaizdžio... Tai jau didžiojo Xi rūpestis.

Nijolė PETROŠIŪTĖ

 

 https://silales-artojas.lt

https://silales-artojas.lt/images/MRF_Logo.png

 

Nuotrauka
sunija
Tauragės žinios nuotraukos
Įkelta:
prieš 13 valandų
Jau kelios savaitės, kaip prie tilto per Šunijos upelį nebematyti įprastu tapusio sujudimo. Tilto remonto darbai sustojo, ir niekas negali pasakyti, kuriam laikui. Tilto remontą užsakiusios AB „Via Lietuva“ specialistai teigia, jog prireikė keisti techninį darbo projektą.
Nuotrauka
šilale
AUTORĖS nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Ko gero, visi žinom posakį „Kas bus, kas nebus, bet že­maitis nepražus“. Ir tai – tiesa: po nemenkos pertraukos Šilalės žemaičiai vėl ryžosi atnaujinti savo draugijos veik­lą ir imtis darbų, puoselėjančių žemaitiškumą. Pir­ma­sis susibūrimas jau įvyko, netrukus rinksis naujoji valdyba ir galbūt dar šiais metais visuomenė bus pakviesta į pirmąjį Šilalės krašto žemaičių kultūros draugijos organizuotą renginį.
Nuotrauka
sonjoras
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-10-11
Visiems Lietuvoje gyvenantiems vienišiems žmonės, sukakusiems senatvės pensijos amžių ir vienišiems pilnamečiams asmenims su negalia, priklauso vienišo asmens išmoka. Ją šiemet gauna 230 tūkst. žmonių. Vienišo asmens išmokai gauti nereikia teikti prašymo – ji skiriama automatiškai remiantis Gyventojų registre esančiais duomenimis apie asmenų šeiminę padėtį. Vienišo asmens išmokai mokėti šiemet skirta 110 mln. eurų.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-10-10
Lietuvos šaulių sąjungos LDK Kęstučio šaulių 7-oji rinktinė informuoja apie spalio 11 dieną Tauragės miesto teritorijoje vyksiančias mokomąsias pratybas.
Nuotrauka
logo
Įkelta:
2024-10-07
UAB „Skaidula“ vadovaudamasi LR „Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo“ 141 str. 3 d. parengė elektroninių ryšių tinklų elektroninių ryšių infrastruktūros apsaugos zonos registravimo plano projektą „UAB „Skaidula“ tinklo apsaugos zonos planas Kėdainių rajono, Raseinių rajono, Kelmės rajono, Tauragės rajono, Pagėgių, Šilalės rajono, Rietavo, Klaipėdos rajono ir miesto, Palangos miesto, Kretingos rajono savivaldybėje“ (Planas) ir pateikė tvirtinimui susisiekimo ministerijai.
Nuotrauka
Mok
Asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-10-05
Spalio 5-ąją minima Pasaulinė mokytojų diena. Portalas „Tauragės žinios“ ta proga pakalbino keturias tauragiškes pedagoges. „Versmės“ gimnazijoje dirbanti anglų kalbos mokytoja Paula Mačiulienė papasakojo apie tai, ką tapusi mama suprato apie mokinius, o Jovarų pagrindinėje pradinukams dėstanti Dalia Šlionienė dalijosi, kokių staigmenų sulaukė mokytojų dienos proga. Šiemet pedagogikos studijas pasirinkusi Kristina Rocevičienė atskleidė, kas labiausiai neramino prieš nutarus tapti mokytoja, o lopšelyje-darželyje „Žvaigždutė“ ikimokyklinio amžiaus mokytoja dirbanti Rasa Janušauskienė patarė, ką reikia daryti, kad neperdegtum darbe ir kiekviena diena būtų tarsi šventė.
Nuotrauka
pratybos
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2024-10-04
Spalio 1 – 6 d. Vakarų Lietuvoje, Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Žemaičių apygardos 3-osios rinktinės atsakomybės rajone, vyks pratybos „Tvirtas skydas 3", kuriose Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės kariai treniruosis planuoti ir vykdyti gynybos operacijas.
Nuotrauka
miškas
Įkelta:
2024-10-03
Jau keletą metų organizacija „Kitaip.net“ kartu su Lietuvos Policija organizuoja akciją „Švilpukas saugo“, kurios metu vairuotojams dalina švilpukus, saugančius nuo susidūrimo su laukiniais gyvūnais. Šiemet Tauragės rajono savivaldybė prisijungė prie vykdomos akcijos ir bendradarbiaudama su UAB „Autoaibe“, Lietuvos policija, organizacija „Kitaip.net“ aprūpino mokyklinius (geltonus) autobusus švilpukais, kad vaikai ir autobusų vairuotojai būtų apsaugoti nuo laukinių gyvūnų sukeliamų nelaimingų atsitikimų.
Nuotrauka
rinkimai
Įkelta:
2024-10-03
Reaguodama į visuomenės keliamus klausimus ir siekdama užtikrinti rinkėjų teisę žinoti, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) suteikė papildomą terminą kandidatams papildyti duomenis apie jų buvusias narystes politinėse organizacijose. Šia galimybe pasinaudojo 150 Seimo rinkimuose dalyvaujančių asmenų.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-09-29
Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalionas informuoja, kad Tauragės įgulos kariniai vienetai bendradarbiaujant su Tauragės apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu 2024 m. spalio 1 ir 2 d. Tauragės mieste vykdys pratybas „Saveika 2024“.
Nuotrauka
ridi
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-26
Sekmadienį tie, kas domisi žemaičių kalba, ir tie, kas norėjo žemaitiškai paporinti, užsuko į Upynos kultūros na­mų organizuojamą renginį „Žemaitiškų ketureilių ridikiulis“. Svečius pasitiko trys žavingos damos: Renata Gu­žauskienė, Violeta Razminienė ir Dalia Petkevičienė, ku­rių „ridikiuliuose“ buvo ne tik telefonas, doleriai, bet ir močiutės testamen­tas, parašytas nesuprantama žemaičių kalba. No­rė­damos perskaityti ir perprasti žemaitišką raštą, po­nios pagalbos prašė Juozo Pabrėžos, tikro že­mai­čio, kilusio iš Skuodo krašto. Taip išradingai, ne­tradiciškai ir šmaikščiai buvo pristatytas profeso­rius, lituanistas, že­maičių tarmės tyrinėtojas bei že­maitiškos rašybos normintojas J. Pabrėža.
Nuotrauka
stadionas
Juozo Petkevičiaus ir Tauragės radijo nuotrauko
Įkelta:
2024-09-25
Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur., oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi apleista ir neatitinkanti šiuolaikinių sporto infrastruktūros standartų nuo šiol „Šaltinio“ progimnazijos stadiono teritorija lankytojus pasitinka kardinaliai atnaujinta ir pritaikyta visų amžiaus grupių gyventojų poreikiams.
Nuotrauka
langines
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-09-24
Rugsėjo 19 d., minint Europos paveldo dieną, Dionizo Poškos Baublių muziejuje pristatytas Lietuvos kultūros tarybos projektas „Pasakojančios langinės“, taip siekiant atkurti ir iš naujo pamatyti giluminius klodus muziejaus teritorijoje, D. Poškos dvarvietėje, kur sklandė iškilios kūrėjo mintys, kur bemąstant ir bevaikščiojant buvo numinti takeliai...
Nuotrauka
med
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-24
Kasmet, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos Prezidentas Žūvančiųjų gel­bėjimo kryžiumi apdovanoja žydų gelbėtojus. Šilalėje iš maždaug 1500 myriop pasmerktų žydų prieš 83-ejus metus iš­si­gelbėjo tik vienas – dabar jau šviesios atminties Ruvinas Zeligmanas. Tačiau jo atminimas tebėra gyvas dukros ir dviejų anūkų širdyse, o už tai jie dėkingi gelbėtojams, sunkiais pokario laikais priglaudusiems jų tėvą, senelį.
Nuotrauka
mins
Įkelta:
2024-09-23
Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos žengia reikšmingą žingsnį stiprinant bendradarbiavimą gynybos pajėgumų srityje. Pirmadienį su JAV gynybos technologijų įmone „Northrop Grumman International Trading“ pasirašytame bendradarbiavimo memorandume išdėstyta bendra vizija dėl Lietuvos gynybos pramonės pajėgumų stiprinimo, daugiausiai dėmesio skiriant vidutinio kalibro šaudmenų gamybos vystymui ir tiekimui mūsų šalyje.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?