Tauragė žengia Vilniaus keliu: nori atsikratyti sovietmečio palikimo
Įkelta:
2019-11-18
Nuotrauka
Aprašymas
Skaudvilės aikštė turgaus dieną ( 4-asis XX a. dešimtmetis) / Skaudvilės Liaudies aikštė dabar. Reginos Vaičaitienės ir Skaudvilės krašto muziejaus nuotraukos

Nors Lietuva laisva jau tris dešimtmečius, ji vis dar vaduojasi iš pusę amžiaus trukusios sovietų okupacijos padarinių. Miestuose ir miesteliuose dar yra dabarties dvasios neatitinkančių vietovardžių – gatvių, aikščių pavadinimų, paminklų. Pastaruoju metu imamasi jų atsisakyti. Pavyzdžiui, Vilniuje stovinčio rašytojo Petro Cvirkos, kolaboravusio su okupantais, paminklas kelia visuomenėje dideles aistras, prieš keletą metų nuo žaliojo tilto prieigų nukeltos „balvonais“ vadintos skulptūros. Sovietmečiu dvelkiančių pavadinimų dar yra ir mūsų rajone. Iniciatyvos atstatyti istorinį teisingumą – Skaudvilės Liaudies aikštės vardą pakeisti į Turgaus aikštės – ėmėsi Tauragės krašto muziejus „Santaka“. 

Atstatyti istorinį teisingumą

Pasak „Santakos“ muziejaus direktoriaus Romualdo Vaitkaus, sovietmečiu Skaudvilės centrinė aikštė pavadinta Liaudies aikšte ir taip vadinama iki šiol. Šį pavadinimą reikėtų pakeisti ir atstatyti istorinį teisingumą, nes aikštė susiformavo kaip turgaus ir šią funkciją atliko apie 200 metų.

Nuo 1982 m. kiekvieną antradienį Skaudvilėje vykdavo garsūs visoje Žemaitijoje turgūs. Didėjo gyventojų skaičius, miestelis virto gana svarbiu prekybos, amatų centru. Tarpukariu tradiciniai savaitiniai Skaudvilės turgūs buvo ne tik vieni didžiausių Žemaitijoje, bet dėl prekių gausos ir įvairovės vykdavo specializuotose, tam skirtose miestelio vietose. Atskirai buvo įsikūrę arklių, karvių ir kiaulių turgūs. Ypač paklausi prekė buvo vietinės veislės arkliai žemaitukai. Mažaūgiai, stiprūs, ištvermingi arkliai buvo gabenami darbui į anglių kasyklas. Į Skaudvilės turgus suvažiuodavo ne tik iš aplinkinių vietovių, bet ir pirkliai iš Anglijos, Vokietijos, Švedijos ir kt. Antradieniais Skaudvilės turgaus aikštė būdavo sausakimša arkliais traukiamų vežimų, žmonių ir gausybės prekių. Čia galėjai įsigyti įvairių buities rakandų, maisto produktų, žemės ūkio įrankių ir kt. Turgaus pakraščiuose prekiavo smulkesniais gyvuliais, paukščiais. Aikštės būklė buvo bloga, todėl 1925 m. miestelio aikštė imta grįsti akmenimis. Žmonių pasakojimu, aikštei grįsti akmenys panaudoti  iš Karšuvos kaimo seno „bruko“.

Nors ilgainiui turgaus reikšmė mažėjo, vietiniai žmonės dar visai neseniai sekmadieniais rinkosi į šią istorinę vietą pirkti ar parduoti.  Prieš daugiau nei 10 metų turgus perkeltas į kitą vietą (suformuota aikštė Kelmės g.), nes aikštė sovietmečiu buvo ženkliai sumažinta – apstatyta naujais pastatais, prieš partijos komiteto pastatą suformuotas parkas. Erdvė tapo per maža užtikrinti saugumą, tuo labiau kad čia vyko ir vis intensyvesnis automobilių eismas.

– Dėl šių priežasčių turgus iškeltas į atokesnę ir saugesnę vietą. Nors šiandien ši vieta ir nebeatlieka savo pirminės funkcijos, istoriškai susiklosčiusį pavadinimą „Turgaus aikštė“ reikia atkurti, – įsitikinęs jis.

Nors oficialiai Turgaus aikštės pavadinimas niekada nebuvo įregistruotas, bet visuomet ji buvo taip vadinama, todėl jis mano, kad būtų tikslinga taip ją pavadinti. Bet, anot R. Vaitkaus, yra ir kitokių pasiūlymų – Gediminaičių, Karšuvos. 

Spręsti turi bendruomenė

Savo nuomonę apie Liaudies aikštės vardo pakeitimą išsakė Kultūros paveldo tarnybos vyriausiasis specialistas Edmundas Mažrimas. Pajuokavęs – „o tai liaudies jau nebeliko?“, jis sakė, kad turgų Skaudvilėje išties būta didžiulių. Prekiautojai užimdavę didžiulį plotą, atskirai įsikurdavo arklių, karvių, kiaulių turgūs. Ir išties aikštė vadinta Turgaus aikšte. Tačiau paklaustas, ar reikėtų šį pavadinimą sugrąžinti, paveldo specialistas svarstė:

– Nemanau, kad mes turim tai nuspręsti. Tai Skaudvilės bendruomenės reikalas, jis aktualiausias ten gyvenantiems žmonėms, ir turėtų būti taip, kaip jie apsispręs.

O ar dar yra mūsų rajone likę daugiau slogų sovietinį laikotarpį primenančių pavadinimų? E. Mažrimas teigia, kad daugumos jų nebeliko dar 90-aisiais. Tada pakeisti ir kai kurių gatvių pavadinimai. Pasak jo, kai kituose rajonuose kai kurie miesteliai tokių pavadinimų, pvz., Kolūkio ir kt., dar turi. Tauragės rajone to jau nebėra.    

Skaudvilės seniūnas Būdvytis „Tauragės žinioms“ sakė, kad turgaus aikštės būdavo daugelyje mažų miestelių, o Skaudvilėje, kuri „ant turgaus užaugusi“, toks pavadinimas tikrai tiktų. Jis mano, kad tam neprieštarautų ir miestelio gyventojai. O paklaustas, ar dėl pavadinimo keitimo derėtų atsiklausti bendruomenės, jis svarstė, kad pagal įstatymą galima ir rengti apklausą, ir jos nerengti – pakeisti pavadinimą savivaldybės tarybos sprendimu. 

Skaudvilės istorija

R. Vaitkus pasidalijo žiniomis apie Skaudvilę. Skaudvilės vardas rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 1760 m., kai Romos popiežius Klemensas XIII išleido bulę, kuria Skaudvilės koplyčiai suteikė teisę rengti Švento Kryžiaus atlaidus. Rašytinuose šaltiniuose yra duomenų, jog tuo metu Skaudvilės koplyčia buvo Batakių parapijos filija. XVIII a. antrojoje pusėje Skaudvilė buvo linijinio plano gyvenvietė Tauragės–Nemakščių kelyje. 1797 m. pastatyta nauja katalikų Šv. Kryžiaus bažnyčia. 1804 m. Žemaičių vyskupas Juozapas Arnulfas Giedraitis suteikė Skaudvilės katalikų bažnyčiai parapijos teises. XIX a. pirmojoje pusėje pastatyta evangelikų liuteronų bažnyčia. Miestelio augimas XIX a. pradžioje teikia pagrindą prielaidai, kad XIX a. pirmajame ketvirtyje miestelyje susidarė savito radialinio plano užuomazga: tarp dviejų kryžkelių plytėjo turgaus aikšte tapusi ankstesnės kaimavietės gatvė ar jos atkarpa. Kadangi iš pat pradžių nebuvo aikštės, o turgūs, kaip ir kitose vietovėse, rinkosi gatvėje priešais bažnyčią, palaipsniui gatvė išplatėjo ir formavosi į aikštę. Skaudvilė dar labiau išaugo XIX a. viduryje nutiesus Rygos–Tauragės plentą, kuris sujungė Tauragę, Skaudvilę ir Kelmę. XIX a. antrojoje pusėje, užbaigus per Skaudvilę tiesti šio plento Tauragės–Šiaulių ruožą, kai ištiesinta Tauragės g. bei sušvelnintas Kelmės g. posūkis ties evangelikų liuteronų bažnyčia, radialinis planas su aikšte centrinėje dalyje susiformavo galutinai. Po 1861 m. žemės reformos įsteigtas Skaudvilės valsčius. Skaudvilėje didėjo gyventojų skaičius, miestelis virto gana svarbiu prekybos, amatų centru.

Tarpukariu Skaudvilė du kartus degė. 1921 m. miestelio centrinėje dalyje kilo gaisras: sudegė namai turgaus aikštės šiaurės rytų kampe, Kelmės g. iki evangelikų liuteronų bažnyčios bei Vilniaus g. Po šio įvykio miestelėnai nusprendė imtis didesnių saugos priemonių ir taip 1928–1930 m. aikštės viduryje vietoj senosios medinės gaisrinės pastatė mūrinę. Miestelis nukentėjo vėl per 1937 m. gaisrą – sudegė 11 namų ir 18 ūkinių pastatų aikštės pietų pusėje ir Vilniaus g. Po gaisrų miestelis atsistatė 1938–1939 m. Sudegusių vietoje iškilo mūriniai prekybiniai pastatai, o Vilniaus g. – mediniai namai.

1950 m. Skaudvilei suteiktos miesto teisės. 1955 m. parengta Skaudvilės projektinė schema (archit. A. Eigirdas). Pagal šią schemą miesto centras suplanuotas prie aikštės, pastatus išdėstant tarpuose tarp esamų, o kai kuriuos medinius numatyta išgriauti. 1969 m. Skaudvilei suteiktas vietinės reikšmės urbanistikos paminklo statusas, nustatytos paminklo ribos, vertingi elementai.

 

Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
prieš 1 dieną
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą. 
Nuotrauka
zelandija
AUTORĖS nuotraukos
Įkelta:
2024-09-06
„Visur sutiksi žvirblį ir lietuvį“, – šiuo posakiu įsitikinau jau tada, kai pirmą kartą išvykau už Atlanto, į Jungtines Amerikos valstijas. Susi­radusi darbą mažo salos mies­telio viešbutyje, netrukus susi­pa­ži­nau su ten dirbančiais trim lie­tu­viais. O da­bar paaiškėjo, jog lietu­vių ne­trūks­ta ir Naujojoje Zelan­dijoje.
Nuotrauka
šildymas
Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-09-04
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad nuo rugsėjo pradžios gyventojai jau gali teikti prašymus dėl būsto šildymo ir karšto vandens išlaidų kompensacijų skyrimo ateinančiam šildymo sezonui. Nepasiturintiems gyventojams, kurie dėl kompensacijų kreipiasi likus vienam mėnesiui iki šildymo sezono pradžios arba šildymo sezono metu, kompensacijos skiriamos iš karto visam šildymo sezonui.
Nuotrauka
poligonai
KAM - št. srž. A. Čemerkos nuotraukos
Įkelta:
2024-09-03
„Kai aš buvau visai mažytė, mačiau Tauragę nuneštą po II pasaulinio karo“, – prisiminimais miesto centre dalijasi matematikos mokytoja anksčiau dirbusi Birutė. Praėjus beveik aštuoniems dešimtmečiams po vieno iš didžiausių karų žmonijos istorijoje, senjorė klausiamai žiūri tiek į savo bendraamžius, tiek į jaunimą. Ji nesupranta, kodėl visuomenėje kyla diskusijos dėl poreikio steigti poligonus Tauragės ir Šilalės rajonuose.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotrukos
Įkelta:
2024-09-03
Jei kas būtų iš anksto pasakęs, kokie pasiruošimo darbai laukia prieš kelionę į Kiniją, veikiausiai būčiau rimtai suabejojusi, ar verta leis­tis į šią šalį, kuri, pagal turistams keliamus reikalavimus, kasdien darosi vis panašesnė į Šiaurės Korėją. Kelionėse nesu naujokė, visada atsa­kingai atlieku „namų darbus“, nes nuo to priklauso ne tik ką pamatysi, bet ir kaip tai priimsi. Tačiau pažįstami, keliavę po Kiniją prieš keletą metų, sakė, kad nieko panašaus anksčiau nebuvę...
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Tauragės rajono savivaldybės Taryba pritarė įstaigos VŠĮ „Eko maistas“ steigimui, kurios tikslas užtikrinti kokybišką maitinimą vaikams. Toks sprendimas priimtas sulaukiant vis daugiau nusiskundimų dėl maisto kokybės mokyklose ir darželiuose. Maitinimas pirmiausia bus diegiamas darželiuose, o vėliau bus svarstoma dėl tiekimo mokyklose. Įstaiga veiklą vykdyti pradės 2025 metais.
Nuotrauka
saulėgraza
Algimanto AMBROZOS nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Kūtymų kaime, netoli už Jucaičių, rugpjūčio pradžioje sužydo saulėgrąžų labirintas. Net 3 hektarų plote išraizgyti takai kelių metrų aukščio saulėgrąžų lauke kviečia mėgautis vėsa, žiedų grožiu ir kvapu, įsiklausyti į bičių dūzgimą ir paukščių balsus. 
Nuotrauka
Šilalės
Įkelta:
2024-08-28
Tauragės regiono plėtros taryba vienija keturias Tauragės savivaldybes, bandan­čias kartu spręsti vi­­­sai apskričiai bendras prob­lemas. Praėjusiu fi­nansinės paramos laikotarpiu Tau­ragės regionas gavo beveik 50 mln. eurų Eu­ro­pos­ Sąjungos pa­ra­mos, o iki 2029 m. sa­vi­val­dybės galės įgy­vendinti pro­jektų net už 108 mln. Eur. Apie tai, kaip kaip jos planuo­ja in­vestuoti šias lėšas, kalbėjomės su Tauragės regiono plėtros tarybos admi­nistracijos direktore Jurgita Choromanskyte.