Holokausto aukų vieta – nepasiekiama
Įkelta:
2019-10-23
Nuotrauka
Aprašymas
Žydų žudynių Pužuose, Tauragės r., aukų kapavietė. Edmundo Mažrimo nuotrauka, 1991 m.

Pužų miške, netoli Skaudvilės, yra holokausto aukų vieta – ten 1941-aisiais sušaudyta apie 300 vyrų. Ten stovi paminklas, jis aptvertas. Tačiau jei norėsite aplankyti šią vietą, to padaryti gali ir nepavykti. Nepavyko paminklo pasiekti ir savaitgalį į Skaudvilę su gidu atvykusiems garbaus amžiaus kanadiečiams. Pasirodo, kelio link šios vietos tiesiog nėra.

Prieiti neįmanoma

Gidas iš Kauno Chaimas Bargmanas „Tauragės žinioms“ papasakojo solidaus amžiaus svečius iš Kanados lydėjęs į Skaudvilę – pagyvenusi pora ten ieškojo savo šaknų. Nors ir surado žmogų, kuris parodytų, kur yra žydų sušaudymo vieta, – juos palydėjo seniūnijos darbuotojas Kęstas Jorudas, pasiekti jos žmonės negalėjo. Ta vieta – vos 4 km nuo Skaudvilės, tačiau pasiekti jos tiesiog neįmanoma. Pasak Ch. Bargmano, ten nėra jokio kelio, kilometrą tektų eiti užpelkėjusia pieva. O šeštadienį dar ir lijo, pieva buvo visai pažliugusi.

– Manau, turėtų būti bent jau pusiau normalus kelias iki sušaudymo vietos, – įsitikinęs ilgametis gidas, – taip, kaip yra, negali būti. Juk kiti metai paskelbti Žydų atminties metais – labai gera proga apie tai kalbėti.

Problema sunkiai išsprendžiama

Skaudvilės seniūnas Virginijus Būdvytis sutinka, kad kelio ten nėra, o kai palyja, – aišku, šlapia. Paklaustas, galbūt yra planų kaip nors tą problemą spręsti, jis sako – gal kada nors tokių planų ir atsiras, tačiau kol kas nieko daryti neplanuojama.

– Vieta fiksuota, nieko ten negali keisti ar daryti. Aptverta, paminklas pastatytas prieš 30 metų. Tada tai buvo Vaidilų valstybinio ūkio teritorija. O dabar ir žemės privačios, ir miškai privatūs, ir jokių kelių nėra. Išpirkti žemes, padaryti projektą, kad būtų privažiavimo kelias, ir gan ilgas galas – tai didžiulės sąnaudos. Tai būtų labai sudėtingas, ne vienerių metų darbas, – svarstė seniūnas.

Tauragės kultūros centro Paveldosaugos tarnybos vadovas Edmundas Mažrimas paaiškino dar išsamiau:

– Priėjimas prie tos vietos yra arba per mišką, bet turi gerai mišką žinoti, ten apie pusė kilometro nuo kelio, o jeigu važiuoti nauju keliuku, tai lieka iki tos vietos apie 200 metrų.

Kelio, pasak jo, ten niekaip nepadarysi: per mišką neįrengsi, o tuo nauju keliuku, kur paskui turi eiti 200 m, yra pievos. Yra privati nuosavybė, ganyklos – kelio niekaip nenutiesi.

Paveldosaugininkas pasakoja, kad holokaustas ir vykdytas tokiose vietose, atokiau nuo žmonių  akių. Pavyzdžiui, ir Antšunijos kaime, kur prie kelio yra žydų sušaudymo vieta, – anksčiau to kelio nebuvo. Buvo visai kitas kelias. Holokausto aukų vieta ten yra tarp senojo ir naujojo kelio.

– Padaryti gerus kelius iš tiesų sudėtinga. O šiuo atveju tai yra ganyklos, šienaujamos pievos, privati nuosavybė. Kas gi tau leis per ją kelius tiesti, be to, kokios sąnaudos būtų nežmogiškos, – svarstė E. Mažrimas.

Jis sakė suprantąs atvykusius žmones, iš tiesų šitokiu metų laiku tos pievos yra apsemtos. Vasarą, kai sausa, galima puikiausiai su bateliais tuos 200 m nueiti. Pasak jo, jei žinai kelią, galima eiti per mišką, ten trupučiuką toliau, užtat neapsemta.

– Savo laiku su seniūnija buvom tokį taką prakirtę. Anksčiau, kai priklausė ūkiui, buvo paprasčiau. Aišku, dabar jis seniai užžėlęs. Bet dabar miškas irgi privatus, mes neturime teisės nieko daryti. Buvo savo laiku rodyklė nuo plento, ir paskui nuo žvyrkelio rodyklė per mišką eiti. Bet tada buvo laikinas keliukas per mišką padarytas. Bet dabar tas takelis užžėlęs. Nebent dėti rodyklę apvažiuojant mišką, kur tuos 200 per pievą reikia eiti, ji atves prie tos apsemtos pievos. Kaip išspręsti, tiesiog neįsivaizduoju,  – sakė jis.

Skaudus Skaudvilės žydų likimas

Muziejininkė Inga Nagaitienė, dirbanti Skaudvilės krašto muziejuje, papasakojo apie skaudų Skaudvilės žydų likimą.

– Skaudvilės žydų bendruomenė įsitvirtino XIX a. antroje pusėje. 1847 m. miestelyje gyveno 204 žydai, o 1897 m. – jau 1012 (72 % visų miestelio gyventojų). 1940 m. Skaudvilėje gyveno 1017 žydų  – 60 % miestelio gyventojų. Skaudvilės žydai buvo geri prekybininkai, amatininkai, gydytojai, mokytojai, dvasininkai. Skaudvilės žydų bendruomenę sunaikino 1941 m. vykdytas holokaustas. Liepos mėnesį visi vyrai, vyresni nei 15 metų, buvo nuvaryti į Pužų pašto stotį, kurioje buvo įrengtas laikinas getas. Ten žydai laikyti tik tris dienas, o tada sušaudyti Pužų miškelio pakraštyje. Ten nužudyta apie 300 vyrų. Po kurio laiko Skaudvilės, Batakių ir keletas Eržvilko žydžių su vaikais suvežti į Batakių geležinkelio stotyje įrengtą getą. Jame pragyvenę apie porą mėnesių, rugsėjo 8 d. sunkvežimiais išvežti į Gryblaukio–Mažintų kaimo pamiškę, kur jų jau laukė tragiškas likimas. Ten sušaudyta apie 1800 žydų. Žinoma, kad 11 skaudviliškių pavyko likti gyviems ir išsigelbėti nuo holokausto. Keletas vietinių žmonių ryžosi padėti žydams, juos slapstydami, nors už tai ir grėsė mirties bausmė. Taip buvo sunaikinta Skaudvilės žydų bendruomenė, kurią šiandien mena nemažai išlikusių pastatų.

Pasak jos, Kalnų gatvės pabaigoje yra senosios žydų kapinės. Vyrų sušaudymo vietoje pastatytas  paminklinis akmuo, tačiau jį surasti nežinančiam tikslios vietos sunku, nes iki jo nėra kelio. Tačiau žudynių vietą ir paminklą Gryblaukio miške pasiekti nesunku.

2020 m. – Žydų istorijos  metai

Išties – 2020-uosius Seimas paskelbė Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Priimtame dokumente pabrėžiama, kad Lietuvos žydai yra neatskiriama mūsų visuomenės dalis dar nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų ir jų visuomenė reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos valstybingumo, istorijos, kultūros ir mokslo raidos. Šiuo sprendimu siekiama puoselėti daugiau negu 700 metų siekiančią Lietuvos žydų istoriją kaip neatskiriamą Lietuvos istorijos dalį ir plėtoti visų gyvenančių Lietuvoje ir išvykusių iš Lietuvos žydų tautybės asmenų bendrystės su Lietuvos valstybe santykius.
 Pasak paminklosaugininko Edmundo Mažrimo, holokaustas visur vykdytas atokiose vietose, toliau nuo žmonių akių 

Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
prieš 1 dieną
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.