Meras Sigitas Mičiulis: vaikai turi augti šeimose
Įkelta:
2018-02-23
Nuotrauka

Be tėvų globos likusių vaikų ir neįgaliųjų gyvenimuose bręsta pokyčiai – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vykdoma institucinės globos pertvarka paliečia ir Tauragę. Jos vykdymą mūsų regione koordinuoja ekspertė Marijona Janavičienė. Rajono meras Sigitas Mičiulis teigia, jog ši iniciatyva džiugina ir teikia vilties, kad bendromis savivaldybių ir vyriausybės institucijų pajėgomis netolimoje ateityje pasieksime, jog be tėvų globos likę vaikai augtų šeimai artimoje aplinkoje. Kartu vykdomas intensyvus darbas su šeimomis, auginančiomis vaikus, teikiant kompleksines paslaugas, kurios stiprina tėvų gebėjimus rūpintis savo vaikais. Apie tai ir kalbamės su meru.

– Kokie pokyčiai vyksta Tauragėje, vaikų, likusių be tėvų globos, gyvenimuose?

– Vaikų likimai jaudina visus, vaikai yra mūsų ateitis. Prigimtinė ir svarbiausia vaiko teisė – augti šeimoje. Tačiau kartais įvairios priežastys lemia kitą likimą. Kiekvienais metais dalis vaikų netenka tėvų globos, suteikiamas būstas ir priežiūra institucijose. Nors vaikams užtikrinamas tam tikras saugumas, šios įstaigos turi pakankamai gerą materialinę bazę, tačiau institucinė vaiko globa dažnai tampa ydinga visapusiškam vystymuisi ir ugdymui, nes globos namai nėra pritaikyti vaiko pozityviai socializacijai, juose neįmanoma užtikrinti individualių vaiko poreikių, o ypač – kokybiškų santykių su suaugusiais. Todėl ypač svarbu, kad vaikai augtų aplinkoje, kuo artimesnėje šeimai.

Šią savaitę Taryba patvirtino institucinės globos pertvarkos priemonių planą. Esame išsikėlę tikslą iki 2020 m. pertvarkyti Tauragės vaikų globos namus „Šaltinėlis“ į  paslaugas šeimoms teikiančią įstaigą (krizių įveikimo, kompleksinių paslaugų šeimoms teikimo, globos centro funkcijų vykdymo, socialinės globos teikimo vaikams, likusiems be tėvų globos bendruomeniniame vaikų globos namų padalinyje ir kt.).

Taip pat savivaldybėje įsteigtas budinčio globėjo institutas, pagal GIMK programą vykdomi mokymai, skirti padėti globėjų (rūpintojų) ar įtėvių  šeimoms spręsti bendravimo su vaiku, auklėjimo, priežiūros ir savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo klausimus, parengtas 1 budintis globotojas. Artimiausiu metu siekiame paruošti ne mažiau kaip 3 budinčius globotojus.

– Kuo svarbus, Jūsų nuomone, prevencinis darbas su šeimomis?

– Daugiau dirbant su šeimomis, mažiau vaikų patenka į institucijas. Tam užkertamas kelias šviečiant šeimas, užtikrinamas vaikų užimtumas. Čia didelį vaidmenį atlieka vaikų dienos centrai.  Vaikų dienos centrų darbas su socialinės rizikos šeimomis ir jų vaikais veiksmingas tuo, kad tenkina esminius vaikų užimtumo poreikius ir lankydami vaikų dienos centrus vaikai sulaukia dėmesio, jiems suteikiama galimybė mokytis, ugdytis asmeniniams bei socialiniams įgūdžiams, dėl to pagerėja jų psichinė, fizinė būklė, socialinis elgesys, mikroklimatas šeimose.

Tauragės rajono savivaldybė 2016 metais pagal Vaikų ir paauglių užimtumo programą skyrė finansavimą 7 vaikų dienos centrų veiklai, iš kurių 4 veikė mieste, 3 – Taurų, Lomių ir Pilaitės bendruomenėse. 2016  metais vaikų dienos centrams skirta  29,8 tūkst. Eur., juos lankė 130 vaikų.

2017 m. Tauragės rajono savivaldybėje veikė jau 10 vaikų dienos centrų, kuriuos lankė 190 vaikų. Tai didžiausias dienos centrų skaičius regione. Vaikų dienos centrų finansavimui iš Tauragės rajono savivaldybės biudžeto 2017 metais skirta 51,6 tūkst. Eur. Taigi, kryptingai dirbama šia kryptimi.

Plečiant bendruomenines socialines paslaugas, tikslinga ir toliau plėtoti vaikų dienos centrų steigimąsi. Dienos užimtumo socialines paslaugas gauna  dalis socialinės rizikos šeimų vaikų, tačiau šių paslaugų tinklo aprėptis turėtų būti didesnė. Svarbu užtikrinti šių paslaugų teikimo teritorinį tolygumą, skatinant  ir plėtojant paslaugų teikimą seniūnijų gyvenvietėse.

– Kaip „Šaltinėlis“ rengiasi institucinės globos pertvarkai?

Džiugu, kad nauja vadovė Lina Baziliauskienė  iš karto ėmėsi iniciatyvos – pasirašius trims metams sutartį su nevyriausybine organizacija „Gilė“,  įkurti bendruomeniniai šeimos namai, kuriuose vykdomas prevencinis darbas su šeimomis, teikiama psichologinė pagalba, vedami pozityvios tėvystės mokymai.

Jaučiamas didelis susidomėjimas, nes tokių nemokamų paslaugų anksčiau nebuvo, poreikis yra didžiulis. O „Šaltinėlio“ pastatas taip pat yra atnaujintas, pritaikytas, jame ir toliau vyks veiklos šeimai. Buvę tradiciniai vaikų namai taps daugiafunkciniu paslaugų šeimai centru.

Šiuo metu ieškoma pastato bendruomeniniams namams, finansavimą skiria Europos Sąjunga, savivaldybei nereikės prisidėti. Sunku rasti reikalavimus atitinkantį pastatą, nes vaikai turės gyventi kaip šeima, po 2 kambaryje. Tačiau esu nusiteikęs optimistiškai, manau, kad bendromis jėgomis pavyks surasti tinkamą vietą, kur galės įsikurti bendruomeniniai šeimos namai.

– Kokia situacija su kita pažeidžiama visuomenės grupe – psichinę ar proto negalią turinčiais asmenimis? Kokie pokyčiai laukia? 

Asmenys su psichine negalia taip pat yra mūsų visuomenės dalis, juos reikia integruoti, neatskirti į institucijas toliau nuo miesto, nepamiršti. Galime ir turime skatinti šių žmonių savarankiškumą, bent minimalius gyvenimo įgūdžius.

Džiaugiuosi, kad bendradarbiaujame su Adakavo socialinės globos namais, kurie rūpinasi šių žmonių gerove. Buvo išbandoma laikino atokvėpio paslauga, kuri labai pasiteisino ir parodė, kad tokios paslaugos yra labai reikalingos.

Planuojama, kad Tauragės mieste įsikurs grupinio gyvenimo namai. Anksčiau protinę ar psichikos negalią turinčių žmonių ir jų artimųjų niekas neklausdavo, kur jie nori gyventi. Turime suteikti jiems galimybę gyventi kuo pilnavertiškesnį gyvenimą. Taip pat svarbu, kad žmonės nebijotų kaimynystėje gyvenančių neįgaliųjų, reikia skatinti toleranciją, juk jie taip pat yra tarp mūsų, mūsų šeimos ar pažįstamų artimieji. Suprantama, kažkam galbūt tai taps nemenku iššūkiu tolerancijos ir žmogiškumo prasme. Be abejo, perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomenėje ir šeimoje teikiamos globos vyks laipsniškai, pareikalaus daug laiko ir išteklių.

Džiaugiuosi nevyriausybinių organizacijų  veikla, kaimo bendruomenių centrais, kurie randa rėmėjų, verslininkų, suprantančių ir padedančių.

Mažonų seniūno Jono Samoškos, Pagramančio bendruomenės iniciatyva rengiami Pagramančio savarankiški gyvenimo namai. Analogiška graži mintis kilo Tauragės garbės piliečiui Alvydui Bridikiui, kuris rengia socialinių paslaugų centrą Skaudvilėje tiek vaikams, tiek pagyvenusiems žmonėms.



 

Nuotrauka
mins
Įkelta:
prieš 3 valandas
Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos žengia reikšmingą žingsnį stiprinant bendradarbiavimą gynybos pajėgumų srityje. Pirmadienį su JAV gynybos technologijų įmone „Northrop Grumman International Trading“ pasirašytame bendradarbiavimo memorandume išdėstyta bendra vizija dėl Lietuvos gynybos pramonės pajėgumų stiprinimo, daugiausiai dėmesio skiriant vidutinio kalibro šaudmenų gamybos vystymui ir tiekimui mūsų šalyje.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotraukos
Įkelta:
prieš 5 valandas
Oficialiai Kinijos plotas užima net 9 mln. 598 tūkst. 086 kvadratinius kilometrus. Tačiau realiai ji jau šei­mi­nin­kauja Sibire kone iki pat Uralo kalnų. Tik Putinas apsimeta, kad to nemato. Tai valstybė, kuri siekia tapti pirmąja pa­saulio galybe įvairiomis prasmėmis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą. 
Nuotrauka
zelandija
AUTORĖS nuotraukos
Įkelta:
2024-09-06
„Visur sutiksi žvirblį ir lietuvį“, – šiuo posakiu įsitikinau jau tada, kai pirmą kartą išvykau už Atlanto, į Jungtines Amerikos valstijas. Susi­radusi darbą mažo salos mies­telio viešbutyje, netrukus susi­pa­ži­nau su ten dirbančiais trim lie­tu­viais. O da­bar paaiškėjo, jog lietu­vių ne­trūks­ta ir Naujojoje Zelan­dijoje.
Nuotrauka
šildymas
Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-09-04
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad nuo rugsėjo pradžios gyventojai jau gali teikti prašymus dėl būsto šildymo ir karšto vandens išlaidų kompensacijų skyrimo ateinančiam šildymo sezonui. Nepasiturintiems gyventojams, kurie dėl kompensacijų kreipiasi likus vienam mėnesiui iki šildymo sezono pradžios arba šildymo sezono metu, kompensacijos skiriamos iš karto visam šildymo sezonui.
Nuotrauka
poligonai
KAM - št. srž. A. Čemerkos nuotraukos
Įkelta:
2024-09-03
„Kai aš buvau visai mažytė, mačiau Tauragę nuneštą po II pasaulinio karo“, – prisiminimais miesto centre dalijasi matematikos mokytoja anksčiau dirbusi Birutė. Praėjus beveik aštuoniems dešimtmečiams po vieno iš didžiausių karų žmonijos istorijoje, senjorė klausiamai žiūri tiek į savo bendraamžius, tiek į jaunimą. Ji nesupranta, kodėl visuomenėje kyla diskusijos dėl poreikio steigti poligonus Tauragės ir Šilalės rajonuose.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotrukos
Įkelta:
2024-09-03
Jei kas būtų iš anksto pasakęs, kokie pasiruošimo darbai laukia prieš kelionę į Kiniją, veikiausiai būčiau rimtai suabejojusi, ar verta leis­tis į šią šalį, kuri, pagal turistams keliamus reikalavimus, kasdien darosi vis panašesnė į Šiaurės Korėją. Kelionėse nesu naujokė, visada atsa­kingai atlieku „namų darbus“, nes nuo to priklauso ne tik ką pamatysi, bet ir kaip tai priimsi. Tačiau pažįstami, keliavę po Kiniją prieš keletą metų, sakė, kad nieko panašaus anksčiau nebuvę...
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Tauragės rajono savivaldybės Taryba pritarė įstaigos VŠĮ „Eko maistas“ steigimui, kurios tikslas užtikrinti kokybišką maitinimą vaikams. Toks sprendimas priimtas sulaukiant vis daugiau nusiskundimų dėl maisto kokybės mokyklose ir darželiuose. Maitinimas pirmiausia bus diegiamas darželiuose, o vėliau bus svarstoma dėl tiekimo mokyklose. Įstaiga veiklą vykdyti pradės 2025 metais.