Penkios finansinės užduotys rudenį
Įkelta:
2015-10-04
Nuotrauka
Aprašymas
Urtės Drąsutytės nuotrauka

Finansų planą daugelis šeimų sudaro nuo sausio 1 dienos. Nauji metai – tai ir nauji tikslai, nauji planai, nauji pasiryžimai. Deja, žiemą geri norai susiduria su negailestinga realybe – po švenčių ištuštėjusios piniginės, didelės šildymo sąskaitos. Dažnai ryžtas finansus planuoti kitaip išblėsta jau vasarį... Ruduo – ko gero, tinkamesnis laikas naujai pradžiai ir naujam šeimos finansų planui.

Nors daugelis pripažįsta, kad per vasaros atostogas išseko turėtos santaupos, galbūt net atsirado skolų, tačiau iki klimatinių sąlygų nulemto neišvengiamo būtinųjų išlaidų padidėjimo dar yra laiko pasiruošti ir naujai pažvelgti į šeimos finansus.

Sugrąžinkite arba sumažinkite skolas

Jei vasaros pabaigoje paaiškėjo, kad atsirado įvairių skolų (per atostogas lengva ranka pasinaudojote kredito kortele, vasaros malonumams pasiėmėte vartojimo kreditą), verta iki metų pabaigos jas sumažinti. Remiantis įprasta finansų teorija, rekomenduojama pirmiausia grąžinti tas skolas, už kurias apskaičiuojamos didžiausios palūkanos, tačiau praktikai pastebi, kad sėkmingiau su susikaupusiomis skolomis susidoroja tie, kas skolas pradeda grąžinti nuo mažiausios skolos – lengviausiai grąžinamos. Mažytės pergalės suteikia jėgų ir ryžto.

Atkurkite išleistas santaupas nenumatytiems atvejams

Jei per vasaros atostogas įkišote ranką į išlaidų nenumatytiems atvejams kišenę, reikėtų šias santaupas atkurti: numatyti, kokią dalį pajamų galite tam skirti, kiek užtruks laiko grąžinti anksčiau išleistus pinigus. Jei tam prireiks daugiau negu vieno mėnesio, verta sudaryti periodinio pinigų pervedimo sutartį – kad pinigai, net jei ir pamirštumėte, būtų pervesti į santaupoms skirtą sąskaitą.

Pradėkite taupyti kitoms atostogoms

Jei ir skolų nėra, ir santaupų nenumatytiems atvejams pakanka, galima pagalvoti apie kitų metų atostogas. Ruošimasis iš anksto suteikia daugiau galimybių: turite daugiau laiko nuspręsti, ko labiausiai norite, didesnė vietovių ir kainų pasirinkimo įvairovė, turite daugiau laiko pasirūpinti finansiniais atostogų kelionės reikalais.

Planuojant atostogas, svarbu laikytis taisyklės – ar kelionė planuojama iš anksto, ar paskutinę minutę, ji turėtų būti pagal kišenę. Geriausia, kad ji kainuotų tiek, kiek šiam tikslui pavyko iš anksto susitaupyti, o jei vis dėlto skolinatės, suma neturėtų viršyti vieno mėnesio atostogautojų pajamų.

Pasiruoškite didesnėms sezoninėms išlaidoms

Kam ir kiek pinigų išleidžiame, įtakos turi ne tik mūsų pajamos, amžius, šeimos dydis ar gyvenamoji vietovė, bet ir sezoniniai veiksniai, tokie kaip orai, atostogų sezonas, mokslo metai...

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad išlaidos įvairioms prekėms ir paslaugoms įvairiais metų laikais kinta pagal du modelius. Vienoms prekėms ir paslaugoms būdinga tai, kad išlaidos joms mažiausios būna pirmą ketvirtį, didžiausios – trečią metų ketvirtį, o paskutinį ketvirtį vėl sumažėja. Dažnai tai su atostogomis susijusios prekės, pavyzdžiui, degalai. Kitoms prekėms ir paslaugoms būdinga tai, kad išlaidos joms yra mažiausios pirmą ketvirtį, po to pamažu didėja, o metų pabaigoje – ketvirtą ketvirtį – būna didžiausios. Tipinės šios grupės prekės – drabužiai ir avalynė: žieminiai batai ir drabužiai kainuoja brangiau negu lengvi vasariniai.

Atsižvelgiant į Lietuvos sąlygas, metų pabaigoje reikėtų ruoštis didesnėms būsto išlaikymo (šildymo), drabužių, galbūt vaistų, nes daugiau sergama peršalimo ligomis, išlaidoms. Kiek išlaidos padidės, informacijos ieškoti nėra sunku – tereikia peržiūrėti ankstesnių metų šildymo sąskaitas ar mokėjimo kortelių sąskaitų išrašus.

Pradėkite ruoštis Kalėdoms ir sezoniniam išpardavimui

Paskutinį metų mėnesį paaiškėja, kad ne tik kelininkus žiema užklumpa netikėtai. Daugelį kasmet maždaug gruodžio 20 dieną netikėtai užklumpa Kalėdos. Vieni blaškosi tarp lentynų ieškodami idėjų, ką ir kam būtų galima padovanoti, kiti stoviniuoja nuolaidų alėjose, bandydami prisiminti, kam iš artimųjų vis dėlto praverstų naujas plaukų džiovintuvas už specialią kainą.

Rudens pradžia – tinkamas laikas pakalbėti su artimaisiais ar kitais būdais išsiaiškinti, ko jie norėtų gauti dovanų. Dovanų sąrašą reikėtų sudaryti tokį, kad dovanoms skolintis nereikėtų. Atminkite, kad dovanas perkate pagal savo, o ne pagal dovanų gavėjo finansinę padėtį. Dovanoms turėtų užtekti tiek, kiek susitaupysite. Jei galimybės labai kuklios – dar yra laiko dovanėles pagaminti patiems.

Ruošiantis sezoniniam išpardavimui, galima iš anksto pasidaryti savotišką savo buities inventorizaciją ir ramiai laukti, kada gi reikalingi ilgalaikio naudojimo daiktai bus pradėti pardavinėti pigiau. Šiems pirkiniams dar yra laiko susitaupyti. Jiems galima būtų panaudoti ir tas santaupas, kurias kaupėte nenumatytiems atvejams. Taip racionaliau negu tokiems pirkiniams skolintis ir turėti ir trumpalaikių, palyginti, brangių paskolų, ir santaupų, už kurias negaunate beveik jokių palūkanų. Tik išleistas santaupas paskui reikės atkurti. Na, o jei susitaupyti, kiek reikėtų, nesuspėsite, tačiau naujas daiktas tikrai reikalingas, galite iš anksto pagalvoti ir paieškoti, kaip racionaliau pasiskolinti.

SEB inform.

Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
prieš 1 dieną
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą. 
Nuotrauka
zelandija
AUTORĖS nuotraukos
Įkelta:
2024-09-06
„Visur sutiksi žvirblį ir lietuvį“, – šiuo posakiu įsitikinau jau tada, kai pirmą kartą išvykau už Atlanto, į Jungtines Amerikos valstijas. Susi­radusi darbą mažo salos mies­telio viešbutyje, netrukus susi­pa­ži­nau su ten dirbančiais trim lie­tu­viais. O da­bar paaiškėjo, jog lietu­vių ne­trūks­ta ir Naujojoje Zelan­dijoje.
Nuotrauka
šildymas
Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-09-04
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad nuo rugsėjo pradžios gyventojai jau gali teikti prašymus dėl būsto šildymo ir karšto vandens išlaidų kompensacijų skyrimo ateinančiam šildymo sezonui. Nepasiturintiems gyventojams, kurie dėl kompensacijų kreipiasi likus vienam mėnesiui iki šildymo sezono pradžios arba šildymo sezono metu, kompensacijos skiriamos iš karto visam šildymo sezonui.
Nuotrauka
poligonai
KAM - št. srž. A. Čemerkos nuotraukos
Įkelta:
2024-09-03
„Kai aš buvau visai mažytė, mačiau Tauragę nuneštą po II pasaulinio karo“, – prisiminimais miesto centre dalijasi matematikos mokytoja anksčiau dirbusi Birutė. Praėjus beveik aštuoniems dešimtmečiams po vieno iš didžiausių karų žmonijos istorijoje, senjorė klausiamai žiūri tiek į savo bendraamžius, tiek į jaunimą. Ji nesupranta, kodėl visuomenėje kyla diskusijos dėl poreikio steigti poligonus Tauragės ir Šilalės rajonuose.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotrukos
Įkelta:
2024-09-03
Jei kas būtų iš anksto pasakęs, kokie pasiruošimo darbai laukia prieš kelionę į Kiniją, veikiausiai būčiau rimtai suabejojusi, ar verta leis­tis į šią šalį, kuri, pagal turistams keliamus reikalavimus, kasdien darosi vis panašesnė į Šiaurės Korėją. Kelionėse nesu naujokė, visada atsa­kingai atlieku „namų darbus“, nes nuo to priklauso ne tik ką pamatysi, bet ir kaip tai priimsi. Tačiau pažįstami, keliavę po Kiniją prieš keletą metų, sakė, kad nieko panašaus anksčiau nebuvę...
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Tauragės rajono savivaldybės Taryba pritarė įstaigos VŠĮ „Eko maistas“ steigimui, kurios tikslas užtikrinti kokybišką maitinimą vaikams. Toks sprendimas priimtas sulaukiant vis daugiau nusiskundimų dėl maisto kokybės mokyklose ir darželiuose. Maitinimas pirmiausia bus diegiamas darželiuose, o vėliau bus svarstoma dėl tiekimo mokyklose. Įstaiga veiklą vykdyti pradės 2025 metais.
Nuotrauka
saulėgraza
Algimanto AMBROZOS nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Kūtymų kaime, netoli už Jucaičių, rugpjūčio pradžioje sužydo saulėgrąžų labirintas. Net 3 hektarų plote išraizgyti takai kelių metrų aukščio saulėgrąžų lauke kviečia mėgautis vėsa, žiedų grožiu ir kvapu, įsiklausyti į bičių dūzgimą ir paukščių balsus. 
Nuotrauka
Šilalės
Įkelta:
2024-08-28
Tauragės regiono plėtros taryba vienija keturias Tauragės savivaldybes, bandan­čias kartu spręsti vi­­­sai apskričiai bendras prob­lemas. Praėjusiu fi­nansinės paramos laikotarpiu Tau­ragės regionas gavo beveik 50 mln. eurų Eu­ro­pos­ Sąjungos pa­ra­mos, o iki 2029 m. sa­vi­val­dybės galės įgy­vendinti pro­jektų net už 108 mln. Eur. Apie tai, kaip kaip jos planuo­ja in­vestuoti šias lėšas, kalbėjomės su Tauragės regiono plėtros tarybos admi­nistracijos direktore Jurgita Choromanskyte.