Antra lietuvių duona: prastu derliumi skundžiasi ne visi
Įkelta:
2021-09-12
Nuotrauka
Gretos Savickienės nuotrauka
Aprašymas

Bulvių derlius šiemet mažesnis. Gretos Savickienės nuotrauka

 

Ūkininkai neslepia – antrąja lietuvių duona vadinamos bulvės šiemet brangesnės. Dėl sausros ir kaitros šiemet jie sako bulvių prikasiantys mažiau nei pernai, jos žada būti ir smulkesnės, nors pastarųjų savaičių lietūs jas dar kiek paaugino. Vis dėlto kai kurie Tauragės rajono ūkininkai bulvių derliumi visai patenkinti. Tiesa, bulvių plotai vis mažėja.

Vieniems geros, kitiems – ne

Tauragiškė Ilona pasakoja bulvių kasmet pasisodinanti savo sodyboje Mažonų seniūnijoje. 

– Pernai buvom užsisodinę daug, užderėjo labai gerai, tai neturėjom kur dėti. Dėl to šiemet pasisėjom kur kas mažiau, bet ir tos pačios neužaugo – buvo sausa. Kasu vos ne žirnio dydžio ir verdu, o ką darysi... Žiemai turbūt teks pirkti. Sako, šiemet bulvės bus brangios, – svarstė moteris.

– Nežinau, ko čia visi dejuoja, mano visai gražios bulvės užaugo, – stebėjosi ji.

O tauragiškė Irena savo užaugintomis bulvėmis nesiskundžia – sako, užaugo visai neblogos. Ji bulvėmis neprekiauja, savo reikmėms pasisėja giminaičio žemėje netoli miesto. 

– Nežinau, ko čia visi dejuoja, mano visai gražios bulvės užaugo, – stebėjosi ji. 

Aukštupių kaime ūkininkaujantis Jonas Abromas pasakoja auginantis įvairių daržovių. Bulvių šiemet jis sodino mažiau nei pernai – vos 70 a. Sako, nebeapsimoka auginti, nes sunkaus darbo daug, o realizuoti sudėtinga. O bulvės, panašu, užaugo visai neblogos. 

– Visų dar nekasiau, tik dėl savęs šiek tiek pasikasam, bet jau matau, kad visai geros užaugo, – pasakojo jis. – Matau, kaip kiti turguje prekiauja – kainos išties pakilusios: maždaug nuo 30 iki 60 centų už kilogramą prašo. Manau, ir žiemą kainos laikysis.

Abromai augina daug įvairių daržovių – pomidorų, agurkų, paprikų, svogūnų, burokėlių, krapų, o prekiauja turguose patys. Šiemet, pasak jų, gerai užderėjo agurkai, paprikos, burokėliai, morkos iš pradžių sunkiai dygo, tačiau paskui vis dėlto užaugo, pomidorų pilnas šiltnamis, bet jie sunkiai noksta, su krapais irgi prastai. 

Bulvė irgi turi kainuoti

Griežpelkių II kaime gyvenantis ūkininkas Remigijus Saročka bulves augina ketvirtį amžiaus, bet šiuo metu jų pasėliai teužima vos daugiau nei 3 ha. Anksčiau jis sako bulvių augindavęs daugiau nei 20 ha, pernai auginęs vos 4 ha, šiemet – 3 ha, kitąmet žada bulvių plotus sumažinti dar labiau. Paklaustas, kodėl taip sumažino bulvių pasėlius, jis sako:

– O kaip jūs įsivaizduojat, jei daug metų po 10 centų kilogramas bulvių parduotuvėje kainuoja, o mums vos 5 centus moka? Kai savikaina – 25 centai. Jūs į darbą einat, norit algą gauti, juk neprimokat, kad į darbą einat? Kiekvienas darbas turi atsipirkti. O mes, taip išeina, primokam. 

Tiesa, šiemet, sako jis, bulvių kainos bus geros, kadangi jos daug kam neužaugo – per vegetaciją saulė išdegino. 

– Iš dalies man ir patinka: mažiau tampymo, geresnė kaina, be to, žmonės jau buvo pamiršę, kad bulvė irgi turi kainuoti. Palyginkit, anksčiau duonos kepaliukas kainuodavo 12 kapeikų, o bulvių kilogramas – 20. O žmonių pasamdyti dabar nėra iš kur, algas reikia kelti, o nėra iš ko, o tuo labiau, ir produkcijos nėra: dabar reikia daug nukasti, kol tą kiekį surenki. Po keru – 1–2 bulvės. Jos išdegė, o augalas irgi kaip žmogus: jei žinai, kad 6 vaikų neišauginsi, tai jų ir nepaleidi į pasaulį. 

Tiesa, bulvių R. Saročka sako dar nenukasęs – dabar kulia javus. Tačiau javų derliumi pasidžiaugti irgi nėra dėl ko: sako, saulė išdegino, mat jo žemė – priemolis. 

– Ne kuliam, o gaudom. Iš hektaro 400 kg prikūlėm... Šiek tiek ir bulves kasėm, taigi pasakysiu taip: ko saulė neišdegino, tą lietus supūdė... – sako jis.

R. Saročka nusiteikęs filosofiškai – sako, gamta yra gamta, prieš ją nepašokinėsi.

– Kai pasako, kad brangu, aš sakau – o tu dirbtum už tokią kainą? Kiekvienam turi atsipirkti. Tas ūkininkas neturi kažkokios bedugnės, iš kurios galėtų paimti, jis iš to paties gyvena. O kiek dar visokių papildomų reikalavimų... 

Jis įsitikinęs, kad šiemet bulvės tiktai bus brangios:

– Kiek mačiau, turgely po 0,80 centų, po eurą prekiauja. Žinoma, mes tokių kainų negaunam, čia perpardavinėtojai turguje po tiek prašo. Jie daugina iš dviejų... Ūkininkai, kiek girdėjau, urmu po 40–50 centų atiduoda. Jie neturi kada turguje stovėti. Žmonių nėra, patys viską dirbam: aš pats vienas ir kulti, ir kasti turiu. Žmona mieste dirba. 

Pasak jo, jei nori nusipirkti pigiau, žmonės turi važiuoti pirkti pas ūkininką. 

Nors visi sako, kad ūkininkai nuolat verkia, R. Saročka sako tiesiai: 

– Kai pasako, kad brangu, aš sakau – o tu dirbtum už tokią kainą? Kiekvienam turi atsipirkti. Tas ūkininkas neturi kažkokios bedugnės, iš kurios galėtų paimti, jis iš to paties gyvena. O kiek dar visokių papildomų reikalavimų... 

Pasak jo, hektarą bulvių pasodinti ir minimaliai patręšti atsieina 2,5 tūkst. eurų. Tai kiek reikia parduoti bulvių, kad atsipirktų? Ir tai dar savo darbo neskaičiuojant.

– Tai paskaičiuokit – kiek bulvių ir už kokią kainą reikia parduoti, kad atsipirktų? – klausia jis. 

Eksporto paklausa bus nemaža

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė BNS pasakojo, kad praėjusią savaitę bulvės buvo vidutiniškai 40 proc. brangesnės nei pernai. Pasak jos, šiemet išrūšiuotos, sufasuotos bulvės augintojų saugyklose kainuoja 28–38 centus už kilogramą. Pernai kainos siekė 18–32 centus. Pandemija parodė, kad Lietuvos daržovių augintojai labiau nei manyta priklausomi nuo maitinimo sektoriaus – tiek pernai, tiek užpernai liko daug neparduotų bulvių, ir pasiūla, ir konkurencija vidaus rinkoje buvo labai didelė – augintojams teko ieškoti naujų pardavimo nišų, siūlant pačią mažiausią rinkoje kainą. Pasak Z. Cironkienės, panaši situacija gali būti ir šiemet, jeigu vėl bus karantinas ir nedirbs maitinimo sektorius. Šiemet irgi gali būti nemaža bulvių eksporto paklausa, tuomet bulvės greitai parduodamos – visa perteklinė produkcija išvežama per mėnesį, du. Mat buvusios Sovietų Sąjungos didžiulė dalis išdegusi, Europos dalis buvo užtvindyta.

Bulvių plotai mažėja

Z. Cironkienės teigimu, bulvių plotai kurį laiką stabiliai mažėjo, bet prieš koronaviruso krizę situacija buvo stabilesnė, vis daugiau bulvių buvo eksportuojama pagal išankstines sutartis.
Tačiau šiemet žemdirbiai vėl apsodino beveik 11 proc. mažesnius plotus nei pernai.

„Deklaruoti bulvių plotai sumažėjo daugiau kaip tūkstančiu hektarų, o tai reiškia, ir pasiūla bet kokiu atveju bus mažesnė. Jeigu dar ir derlius bus mažesnis, tada pasiūla bus gerokai mažesnė. Tikėkimės palankių orų, kad geras derlius dalinai amortizuotų pasėlių sumažėjimą“, – tvirtino ji.

Ji sako, kad tarp atsisakiusiųjų auginti bulves yra ir stambių, ir mažesnių ūkininkų. 

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos duomenimis, dabar bulvėmis apsodinta maždaug pusė visų sodų ir daržų plotų.

Statistikos departamento duomenimis, bulvių derlius pernai siekė 299,8 tūkst. tonų, eksportuota beveik 22 tūkst. tonų. Vidaus rinkoje 2017–2019 metais buvo suvartojama po 337–371 tūkst. tonų bulvių.

 

Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
prieš 1 dieną
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą. 
Nuotrauka
zelandija
AUTORĖS nuotraukos
Įkelta:
2024-09-06
„Visur sutiksi žvirblį ir lietuvį“, – šiuo posakiu įsitikinau jau tada, kai pirmą kartą išvykau už Atlanto, į Jungtines Amerikos valstijas. Susi­radusi darbą mažo salos mies­telio viešbutyje, netrukus susi­pa­ži­nau su ten dirbančiais trim lie­tu­viais. O da­bar paaiškėjo, jog lietu­vių ne­trūks­ta ir Naujojoje Zelan­dijoje.
Nuotrauka
šildymas
Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-09-04
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad nuo rugsėjo pradžios gyventojai jau gali teikti prašymus dėl būsto šildymo ir karšto vandens išlaidų kompensacijų skyrimo ateinančiam šildymo sezonui. Nepasiturintiems gyventojams, kurie dėl kompensacijų kreipiasi likus vienam mėnesiui iki šildymo sezono pradžios arba šildymo sezono metu, kompensacijos skiriamos iš karto visam šildymo sezonui.
Nuotrauka
poligonai
KAM - št. srž. A. Čemerkos nuotraukos
Įkelta:
2024-09-03
„Kai aš buvau visai mažytė, mačiau Tauragę nuneštą po II pasaulinio karo“, – prisiminimais miesto centre dalijasi matematikos mokytoja anksčiau dirbusi Birutė. Praėjus beveik aštuoniems dešimtmečiams po vieno iš didžiausių karų žmonijos istorijoje, senjorė klausiamai žiūri tiek į savo bendraamžius, tiek į jaunimą. Ji nesupranta, kodėl visuomenėje kyla diskusijos dėl poreikio steigti poligonus Tauragės ir Šilalės rajonuose.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotrukos
Įkelta:
2024-09-03
Jei kas būtų iš anksto pasakęs, kokie pasiruošimo darbai laukia prieš kelionę į Kiniją, veikiausiai būčiau rimtai suabejojusi, ar verta leis­tis į šią šalį, kuri, pagal turistams keliamus reikalavimus, kasdien darosi vis panašesnė į Šiaurės Korėją. Kelionėse nesu naujokė, visada atsa­kingai atlieku „namų darbus“, nes nuo to priklauso ne tik ką pamatysi, bet ir kaip tai priimsi. Tačiau pažįstami, keliavę po Kiniją prieš keletą metų, sakė, kad nieko panašaus anksčiau nebuvę...
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Tauragės rajono savivaldybės Taryba pritarė įstaigos VŠĮ „Eko maistas“ steigimui, kurios tikslas užtikrinti kokybišką maitinimą vaikams. Toks sprendimas priimtas sulaukiant vis daugiau nusiskundimų dėl maisto kokybės mokyklose ir darželiuose. Maitinimas pirmiausia bus diegiamas darželiuose, o vėliau bus svarstoma dėl tiekimo mokyklose. Įstaiga veiklą vykdyti pradės 2025 metais.
Nuotrauka
saulėgraza
Algimanto AMBROZOS nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Kūtymų kaime, netoli už Jucaičių, rugpjūčio pradžioje sužydo saulėgrąžų labirintas. Net 3 hektarų plote išraizgyti takai kelių metrų aukščio saulėgrąžų lauke kviečia mėgautis vėsa, žiedų grožiu ir kvapu, įsiklausyti į bičių dūzgimą ir paukščių balsus. 
Nuotrauka
Šilalės
Įkelta:
2024-08-28
Tauragės regiono plėtros taryba vienija keturias Tauragės savivaldybes, bandan­čias kartu spręsti vi­­­sai apskričiai bendras prob­lemas. Praėjusiu fi­nansinės paramos laikotarpiu Tau­ragės regionas gavo beveik 50 mln. eurų Eu­ro­pos­ Sąjungos pa­ra­mos, o iki 2029 m. sa­vi­val­dybės galės įgy­vendinti pro­jektų net už 108 mln. Eur. Apie tai, kaip kaip jos planuo­ja in­vestuoti šias lėšas, kalbėjomės su Tauragės regiono plėtros tarybos admi­nistracijos direktore Jurgita Choromanskyte.