Menotyrininkė: dalį sovietinių paveikslų norisi sudeginti, bet mes ne barbarai
Įkelta:
2022-07-14
Nuotrauka
paskaita
Aprašymas

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka

Sovietmečio šleifo Lietuva mėgina nusikratyti jau 32-ejus atkurtos Nepriklausomybės metus. Tik ar visuomet tinkamai? Pasak menotyrininkės Ramutės Rachlevičiūtės, vis dar bijome prisiliesti prie kai kurių istorinių detalių, atskleidžiančių skaudų, bet kartu ir paslapčių kupiną laikotarpį. Pasak jos, nors dalies meno kūrinių visuomenė matyti nenori, prie jų prisilietę specialistai randa įdomių detalių, kaip sovietai mėgino pasitelkę meną skleisti propagandą, ką tapė kai kurie menininkai, vėliau pradėję vadinti save disidentais, bei kaip priverstinis šaukimas į Sovietų Sąjungos armiją paveikė jautrios sielos dailininkus. 

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ edukacijų centre praėjusį penktadienį viešėjusi menotyrininkė dr. R. Rachlevičiūtė, analizavusi, ar XX a. II pusėje sukurta dailė turi išliekamąją vertę, susirinkusiai auditorijai pateikė pavyzdį – Žaliojo tilto skulptūrų Vilniuje temą. Pasak jos, visuomenėje šios skulptūros buvo tarsi lakmuso popierėlis, atskleidęs vis dar negyjančias Lietuvos žaizdas.

– Aš būčiau supratusi, jeigu tos skulptūros būtų nukeltos, nuverstos pačioje pradžioje, bet kai nukelia po 30 metų, tai rodo, kad mes esame kompleksuoti, nepasitikintys, nepriimantys savo istorijos. Juk iš tų 8 skulptūrų tik viena buvo sovietinio kario. Tai reikia paimti, prikalti lentelę ir pasakyti – čia yra okupantas. Girdėjau, kad Izraelyje yra 2 biustai, viename jų pavaizduotas Izraelio premjeras, iš vienos pusės parašyta, nuo kada iki kada jis ėjo pareigas, o iš kitos pusės nurodytas laikotarpis, kada jis sėdėjo kalėjime už korupciją, – akcentavo R. Rachlevičiūtė. 

Pasak jos, nemažai pavyzdžių galima rasti ir dailėje – kai kurių kūrinių matyti nenorima, praktiškai svajojama apie jų sudeginimą.

– Nepriklausomybės pradžioje buvo taip – visi tik šast ir išsivertė kailinukus į kitą pusę. Staiga paaiškėjo, kad visi yra disidentai. Ypač tie, kurie turėdavo labai daug užsakymų. Pilnas Lietuvos nacionalinis muziejus prigrūstas tokių paveikslų, tad tikrai kartais norėtųsi uždegti laužą ir dalį sudeginti. Bet mes ne barbarai, mes saugome, nes kartais tie dalykai praverčia. <...>. Ir tuos, kurie šaukia, kad jie disidentai, sunku atskirti – reikia žinoti istoriją, reikia suprasti, kaip žmogus formavo savo įvaizdį ir koks jis buvo išties, – dėstė menotyrininkė. 

Pasak jos. paveikslai padeda istorijos tyrinėjimams. Net ir kai kurie Lietuvoje pripažinti menininkai niekada garsiai nepasakys, kokius darbus nutapė vienu ar kitu savo gyvenimo laikotarpiu. Tai kūriniai, kurie dvelkia sovietine propaganda, „buržuazijos“ pasmerkimu. Dažniausiai jie buvo tapomi pagal užsakymą.

– Aš nenoriu sumenkinti, bet yra fasadinė pusė ir yra kita pusė. Tad specialistai turi galimybę žinoti ir tai, kas yra „ne fasade“, – sakė pranešėja. 

Išanalizavus kai kuriuos paveikslus, pasak menotyrininkės, galima įžvelgti įdomybių. Ji pademonstravo ir kelis pavyzdžius. Viename paveikslų – pagyvenusi moteriškė, kurią išstumia raudona žvaigždė, suprask, inteligentai nebereikalingi. Ant paveikslo parašyta: „Kas nedirba, tas nevalgo“. 

– Iš pirmo žvilgsnio toks kūrinys gali kelti vienas emocijas, bet kai pasigilini, tai matai, jog ta raudona žvaigždė... Joje jokio skonio. Po spalio perversmo sovietai agitavo plačiąją publiką, – tikino menotyrininkė.

Kitas pavyzdys – vaizdinys, išmargintas raudonais bolševikiniais lėktuvėliais.

– Ir jie prigamino tokių audinių, įsivaizdavo, kad moterys dėvės sijoną, pagamintą iš tokios medžiagos, užsiriš skarelę, – pasakojo R. Rachlevičiūtė.

Pranešėja pabrėžė – tokie ir panašūs kūriniai gali būti aukcionuose pardavinėjami itin brangiai.

– Ne todėl, kad tai bolševikinės ideologijos pavyzdžiai, o todėl, kad tai unikalus atvejis istorijoje, – akcentavo ji. 

Pasak menotyrininkės, kai šiuo metu kalbame apie sovietmečio meną, dažniausiai paveiksluose pavaizduoti herojai dabar laikomi antiherojais, išvaduotojai – okupantais, kariai – sovietų kariais.

Tačiau būta ir kūrinių, kurie, nors ir vaizduoja sovietų karius, įgyja visai kitokį kontekstą. Pavyzdžiui, Arvydas Šaltenis 1978 metais nutapė „portretą su kareiviška mėlyne“. 

– Mes matome, kad yra trauma, tragedija. Vadinasi, buvo kūrinių, kuriuose pavaizduota ta sovietinio kario uniforma, bet jie įgijo visai kitokį kontekstą – jis (karys, – aut. past.) nelaimingas, traumuotas. Kas pažįsta Šaltenį, visi žino, kad jis kalbėdamas vis grįžta prie temos apie tarnybą sovietinėje kariuomenėje. Tai yra toks baisus poveikis žmogui. Ką darė kiti mūsų menininkai? Guldavosi į psichiatrinę ligoninę, kad tik išvengtų tokios tarnybos, – pasakojo menotyrininkė. 

 

Nuotrauka
elektra
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 13 valandų
Artėjant tamsiajam metų sezonui ir vėstant orams, vidutinio namų ūkio elektros energijos suvartojimas Lietuvoje gali padidėti 15 proc., skaičiuoja bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). Dėl Rusijos energetinio karo su Europa augančios elektros kainos neramina gyventojus, kurie rimtai svarsto, kaip reikės taupyti rudenį ir žiemą. Energijos vartojimo statistika ir įpročiai rodo, kad erdvės taupymui esama.
Nuotrauka
uzimtumo tarnyba
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 18 valandų
Užimtumo tarnyba skelbia, kad įspėtų apie darbuotojų atleidimą dukart daugiau nei pernai. Įtempta geopolitinė situacija pasaulyje bei energijos išteklių krizė koreguoja Lietuvos įmonių veiklą. Šiemet Užimtumo tarnyba gavo 52 pranešimus apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus  – 16 pranešimų daugiau nei pernai tokiu pat laikotarpiu. Iš Tauragės rajono įmonių pranešimų apie grupės darbuotojų atleidimus kol kas negauta, pranešama apie fiksuojamą darbuotojų paklausos suaktyvėjimą.  
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-09-22
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ir Lietuvoje prieglobstį radusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos – kosminės. Alionos ir jos šeimos istorija – šio numerio vedamajame.
Nuotrauka
darzelis
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-22
Šiuo metu Tauragės rajono mokyklų ikimokyklinio ugdymo grupėse laisvų vietų yra daugiau nei pageidaujančiųjų į jas patekti.
Nuotrauka
banga viesbutis
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-21
Net ekspertai nesutaria, ar į Lietuvą jau ateina ekonominė krizė ir sunkmetis, nors infliacija jau akivaizdžiai muša rekordus. Šalies ekonomistai jau įspėja ruoštis sunkesniems laikams, ekonomikos lėtėjimui ir recesijai. Vis dėlto sakoma, kad krizės – tai ne tik laikas, kurį reikia tiesiog ramiai išlaukti, bet ir atsiveriančios galimybės bei pasirengimas naujiems startams. Apie tai byloja artėjančios permainos Tauragės viešbučių paslaugų rinkoje: vieno viešbučio savininkai svarsto savo verslą parduoti, kiti gi – plėsti.
Nuotrauka
piesia
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-09-21
Mokyklinio amžiaus vaikams ypač svarbu atrasti ir išreikšti save, laiką leisti su bendraminčiais. Bene tinkamiausias saviraiškos būdas – popamokinė veikla. Ji padeda vaikui įgyti papildomų gebėjimų, socialinių įgūdžių, įgauti pasitikėjimo savimi, pailsėti nuo mokslų ir atsipalaiduoti, įsitvirtinti bendraamžių grupėje.  
Nuotrauka
ligonine
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-20
Rugsėjo 4-ąją pasibaigus buvusio Tauragės ligoninės vadovo Liutauro Indriuškos kadencijai laikinuoju vadovu paskirtas direktoriaus pavaduotojas medicinai Danas Masiulionis.  Tauragės rajono savivaldybė jau paskelbė konkursą gydymo įstaigos vadovo pareigoms eiti. 
Nuotrauka
rinkimu kodeksas
Įkelta:
2022-09-20
Rugsėjo 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo konstitucinis įstatymas. Kaip informuoja Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), Rinkimų kodeksas keičia galiojusius Seimo rinkimų, Prezidento rinkimų, Rinkimų į Europos Parlamentą, Savivaldybių tarybų rinkimų, Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės bei Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymus. 
Nuotrauka
vanduo
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-09-19
Itin smarkiai augančios energijos kainos geriamojo vandens tiekimą brangins kartais, teigia Lietuvos vandens tiekėjų asociacija (LVTA). Smarkiai didėjančios sąnaudos ir augantys įmonių nuostoliai kelia nerimą, ypač savivaldybių valdomoms įmonėms, nes dėl veiklos specifikos bankrutuoti jos negali, tačiau regionus prislėgs nuostoliai. „Tauragės vandenų“ vadovas patvirtino – įmonės tiekiamas vanduo irgi brangs, tik dar neaišku, kiek.
Nuotrauka
suo
Įkelta:
2022-09-18
Atsakymo į šį klausimą, ko gero, norėtų sulaukti ne vienas tauragiškis, gyvenantis ir daugiabutyje, ir privačių namų kvartaluose. O jei didžiulis šuo lanksto šalia tvoros ir nuolat skalambija arba ankstyvą rytą pažadina kur kas anksčiau nei norėtųsi atsikelti? Pašnekovai sako, kad su kaimynais reikia tartis gražiuoju, o galiojantys teisės aktai ir įpareigoja gyvūnų laikytojus užtikrinti, kad jų augintiniai netrikdytų aplinkinių teisių į poilsį bei ramią gyvenamąją aplinką.
Nuotrauka
elektra
Įkelta:
2022-09-16
Elektros kainoms išaugus iki neregėtų aukštumų su didelėmis išlaidomis susiduriantys verslai ieško išeičių. Vieni dar labiau veržiasi diržus, kiti gi nusiteikę optimistiškai ir laukia išganingų vyriausybės sprendimų. O didelės baldų įmonės vadovas žodžių į vatą nevynioja – jei elektros kainos ir toliau taip kils, dirbti tiesiog nebeapsimokės.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-09-15
Kai kurių Tauragės mokyklų stadionų būklė – apverktina, tačiau kada prasidės remontas, jų vadovai nežino. Savivaldybės atstovai sako, kad stadionų atnaujinimo darbai vyksta kasmet, dalis jų planuojami. Tiesa, ne visose ugdymo įstaigose stadionai iš viso įrengti. Mokyklos sukasi iš padėties kaip išmanydamos. Išsamiau apie mokyklų stadionų būklę skaitykite šio numerio vedamajame.
Nuotrauka
foto
Įkelta:
2022-09-15
Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, dažniau vartojame informacinio karo ir propagandos sąvokas. Ekspertai Viktoras Denisenko ir Mantas Martišius sutinka, kad vis geriau atskiriame melagienas, tačiau vienbalsiai teigia – privalome išlikti itin budrūs bei kritiški. Informaciniame kare naudojamos priemonės bei įrankiai nuolat keičiasi, o dalis visuomenės grupių išlieka pažeidžiamos. Kaip primena teisėja Kristina Kakurinė, informacijos sklaida ir nuomonių publikavimas privalo neperžengti saviraiškos laisvės ribų, o kai kuriais atvejais gali užtraukti ir baudžiamąją atsakomybę.
Nuotrauka
bankomatai
Įkelta:
2022-09-15
Toliausiai nuo miestų ir vietų, kuriose yra galimybė išsigryninti pinigus, esančiose gyvenvietėse vasarą turėjo būti pastatyti papildomi 100 bankomatų. Dauguma bankomatų jau įrengti, tačiau dar ne visi. Vienas arčiausiai Tauragės numatytų, tačiau dar neįrengtų bankomatų – Rukuose, Pagėgių savivaldybėje. 
Nuotrauka
elektra
Gretos Savickienės nuotrauka
Įkelta:
2022-09-14
Vis didėjant elektros energijos kainoms daugelis Lietuvos ir kitų šalių gyventojų gauna vis didesnes sąskaitas už elektros energiją. Pastarosiomis dienomis vidutinė elektros kaina biržoje siekė 72–83 centus už kilovatvalandę. To niekada nėra buvę, o ir tokios kainos gali tik didėti. Tauragiškius, kaip ir visos šalies gyventojus, ši tema dabar ypač jaudina – jie baiminasi, kad netrukus už elektrą teks pakloti kone pusę atlyginimo, o pensininkai sako, kad jų pensijos gali ir neužtekti. Ar yra kokia nors išeitis, jei taip, kur jos ieškoti?
Nuotrauka
SADM
SADM nuotrauka
Įkelta:
2022-09-13
Dėl karo veiksmų Ukrainoje išaugus migrantų skaičiui Lietuvoje, įkaito šalies būsto nuomos rinka. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad mažesnes pajamas gaunantys šalies gyventojai gali gauti paramą būstui išsinuomoti, t. y. pasinaudoti būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija. Dėl jos reikėtų kreiptis į savivaldybę, kurioje žmogus yra išsinuomojęs būstą ir deklaravęs savo gyvenamąją vietą arba yra įtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą.
Nuotrauka
pinigai
Įkelta:
2022-09-13
Tauragės rajono savivaldybės taryba nusprendė nurašyti 3 911,38 Eur skolos privatiems ir juridiniams asmenims už nesumokėtą valstybinės žemės nuomos mokestį. 
Nuotrauka
juros pakrante
Įkelta:
2022-09-12
Rugsėjo 17-ąją minint tarptautinę pakrančių valymo dieną Tauragėje, kaip ir visoje ES vyks #EUBeachCleanup akcija, kurios metu dalyviai valys vandens telkinių – jūrų, vandenynų, upių ir ežerų pakrantes.
Nuotrauka
zmogzudyste
Įkelta:
2022-09-12
Tragedija Tauragėje skatina kalbėti apie problemas, su kuriomis susiduria  tiek neįgalieji, tiek ir jų artimieji. Didžiulis emocinis krūvis, palaikymo ir supratimo stoka, ne visuomet prieinama valstybės žadama pagalba – tai dalis iššūkių, su kuriais dorotis yra palikti tėvai, auginantys neįgalius vaikus, sako vaikų ir paauglių psichologijos centro „Laimingas vaikas“ įkūrėja Milda Karklytė-Palevičienė.