Neįgalų vaiką auginančioms šeimoms – ilgesnio atokvėpio galimybė
Įkelta:
2021-03-05
Nuotrauka
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
Nuotraukos autorius:
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
,
Nuotrauka
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
Nuotraukos autorius:
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
,
Nuotrauka
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
Nuotraukos autorius:
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos

Poilsio reikia visiems. Tačiau neįgalius vaikus auginančios šeimos ilgą laiką tokios galimybės neturėjo – net ir ištikus nelaimei ar sutrikus sveikatai palikti savo neįgalaus vaiko jos neturėjo kam. Prieš bene penkerius metus pradėta kalbėti apie atokvėpio paslaugą – apie tai, kad ir Lietuvoje turi atsirasti galimybė negalią turinčius artimuosius prižiūrinčioms, slaugančioms šeimoms trumpam atitrūkti nuo slaugymo. Neseniai tokią paslaugą pradėjo teikti Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centras. Atsiliepimai – patys geriausi.

Pradėjo teikti pernai

Slaugomų arba nuolatinės priežiūros reikalaujančių vaikų artimieji gali teikti prašymus savivaldybėms dėl laikino atokvėpio paslaugos. Jos reikalingos neįgalius vaikus auginantiems artimiesiems, kad jie galėtų derinti asmeninį bei visuomeninį gyvenimą su artimojo slauga bei priežiūra, reikalui esant pasirūpinti savo sveikata ar pailsėti. Tauragėje tokią paslaugą nuo pernai teikia Skaudvilės ugdymo ir gerovės centras.

Paklaustas, kaip kilo mintis teikti tokią paslaugą, Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centro direktorius Rolandas Beišys pasakoja, kad idėja gimė bendromis jėgomis. Patalpos atokvėpio paslaugai – du kambariai su virtuvėle – yra atskirtos, nors ir įkurtos tame pačiame pastate kaip ir ugdymo ir vaikų gerovės centras.

– Pirmiausia su meru pakalbėjom, kad būtų reikalinga tokia paslauga, nes vaikų su negalia turintys tėvai kreipiasi su tokiais prašymais, – sako jis, – įgyvendinti ją ėmėmės pernai. Reikėjo pasiruošti, gauti higienos pasus ir t.t. Gegužės mėnesį jau turėjom licenciją, o rudenį jau priėmėme pirmuosius klientus – tris vaikučius.

Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centras atokvėpio paslaugai priima  neįgalius vaikus su sunkia ir labai sunkia negalia nuo 7 iki 21-erių metų. Tokia paslauga galima pasinaudoti 29 dienas per metus, nebūtinai visas iš karto. Jei neįgalus vaikas neturi protinės negalios, paslaugos teikimo metu jis vežiojamas į mokyklą, jei jam reikalingos kokios nors procedūros – į gydymo įstaigą. Žodžiu, viską, ką darytų tėveliai, atlieka atokvėpio paslaugą teikianti įstaiga, ji perima visą atsakomybę. 

Direktorius džiaugiasi, kad tos šeimos, kurioms atokvėpio paslauga jau buvo suteikta, liko labai patenkintos.

– Mamos labai dėkojo, net pro šalį važiuodamos dar kartą užsuko, kad padėkotų. Ir vaikams labai patiko, – pasakojo R. Beišys.

„Tiesiog pasakiau sau – nėra galimybės sirgti“

Dainorai, auginančiai neįgalią mergaitę, šia paslauga jau teko pasinaudoti. Ji pasakoja, jog dukrelei dabar vienuolika metų. 

– Gamta suteikė dovaną – papildomą chromosomą, diagnozė ne pagal vadovėlį – saulės vaikas, – sako ji. – Kodėl saulės? Todėl, kad beveik visada yra geros nuotaikos, mielai dalina šypsenas ir apsikabinimus. Dalina tai, ką gauna iš aplinkos ir artimųjų. Šie vaikai dažniausia yra aplinkos atspindys, nes mokosi kopijuodami elgseną, manieras, įpročius – mokosi kartodami. Žinoma, viskas priklauso nuo protinės negalios sunkumo.
Dainoros šeimoje – trys vaikai. |Jos vyras dirba užsienyje. Jos saulės vaikas, pasak moters, pagal sugebėjimus savo pareigas vykdo uoliai ir su džiaugsmu, visada tiksliai atlieka, kas yra jos kompetencijoje, ir dar prižiūri, ar kiti šeimos nariai nieko nepamiršo. Vis dėlto jos gebėjimai neužtikrina savarankiškumo ir saugumo. 

Anksčiau, jei prireikdavo išvykti darbo dienomis, Dainora kreipdavosi į savo artimuosius – mamą, kuri jau yra garbaus amžiaus, brolio šeimą – į tuos žmones, kurie pažįsta mergaitę, žino jos gabumus bei poreikius ir kuriuos ji pažįsta ir savinasi. 

– Tačiau būna dienų, kai jie negali padėti, tada reikia kreiptis į tuos žmones, kurie yra iš mergaitės aplinkos – darželio auklėtojas, dabar – mokyklos pedagogus, į tuos žmones, kurie turi patirties ir žinių, meilės ir supratimo ir galimybę prižiūrėti. Tačiau tai gali būti pagalba kelioms valandoms, ilgiausiai – parai, – pasakoja mama. – Didžiausia problema, jei reikia priežiūros mergaitei ilgesniam laikotarpiui, kelioms dienoms ar dar daugiau. Sakykim, jei man pačiai reikėtų medicininės paslaugos. Tada jau būtų didžiulė problema: šeimos nariai arba per maži, arba neturi galimybių gyventi mergaitės ritmu. Tad kol nebuvo atokvėpio paslaugos, bijojau net pagalvoti, kas būtų, jei mane ištiktų bėda. Tiesiog pasakiau sau – nėra galimybės sirgti. Turi būti visada čia – ir dabar, ir visados... Ne tik saulyčių, bet ir visų neįgalių vaikų (ar jaunuolių, ar suaugusių) šeimos  turi prisitaikyti prie šeimos nario negalios. Be to, dažniausiai, atsiradus šeimoje neįgaliam vaikui, tėčiai palieka šeimą,  išsiskiria – ne visi susidoroja su užgriuvusiais rūpesčiais. Negaliu suabsoliutinti, tačiau dažniausiai neįgalaus vaiko atsiradimas užgula moters pečius. 

Ji pasakoja, kad apie laikinojo atokvėpio paslaugą sužinojo prisijungusi prie Saulyčių mamų grupės feisbuko paskyroje. Grupėje daug klausimų saulyčių mamos aptaria – tarp jų ir atokvėpio. Mamos mielai dalinasi patirtimi, tad sužinojusi, kokią pažangą šioje srityje yra padariusios kitos savivaldybės, ir Dainora pradėjo domėtis galimybe gauti tokią paslaugą ir Tauragėje.

Liko patenkinti ir vaikai, ir mamos

Paprašyta papasakoti apie savo patirtį pasinaudojus laikino atokvėpio paslauga, Dainora sako:

– Paslauga likau labai patenkinta. Pirmas kartas mūsų, keleto bendraamžių saulyčių mamų, buvo kruopščiai apgalvotas ir aptartas su ugdymo ir vaiko gerovės centro vadovybesu savivaldybes socialinio skyriaus darbuotojais. Mes, mamos, sutarėme, kad pirmą kartą į nepažįstamą aplinką išleisime savo vaikus kartu, jiems bus ir drąsiau, ir smagiau, nes vaikai tarpusavyje bendrauja ir pažįsta vieni kitus. Jie bus vienas kitam atrama. Pirmojo atokvėpio metu mamoms labai „atsikvėpti“ nepavyko: žinoma, nerimavome, tačiau patyrusios auklėtojos mielai bendravo su mumis telefonu, aptarėme vaikų valgymo ir elgesio ypatumus, miego ritualus. Galiu pasakyti, kad vaikai lengvai adaptavosi, o ir auklėtojų veiduose rūpestis virto šypsena – greit rado bendrą kalbą ir sutarimą tiek su vaikais, tiek su tėvais.  

Moteris įsitikinusi, kad tokios paslaugos seniai reikėjo. Ji tvirtina, kad ir ateityje ja tikrai naudosis. 

– Naudosimės, ir ne tik bėdai ištikus reikia galvoti apie šią galimybę, o būtent atokvėpiui – yra veiklų, kuriose tiesiog negali dalyvauti, nes vienam šeimos nariui (neįgaliajam) jos yra per sudėtingos, neįveikiamos. Dėl tam tikros negalios (pavyzdžiui, autizmo spektro sutrikimo, judėjimo ir proto negalios) ir kiti šeimos nariai netenka daugelio galimybių – keliauti, nueiti į koncertą, renginį, išvykti savaitgaliui su kitais vaikais, ar atostogų.

Kaina „nesikandžioja“

Paklausta, ar reikėjo už šią paslaugą mokėti, ar ji brangi, Dainora sakė, kad dvi dienos priežiūros kainavo 16 eurų. 

– Kiek paslauga kainuoja,  kiekvienu konkrečiu atveju reikia kreiptis į savivaldybę, yra paskaičiuojama priklausomai nuo šeimos pajamų ir kitų dedamųjų dalių, – paaiškino ji.

Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centras, pasak R. Beišio, tokią paslaugą gali suteikti tik mūsų rajone gyvenančioms šeimoms. 

– Paslauga yra mokama, viena diena kainuoja apie 40 eurų, – teigė jis. – Vaikus su negalia auginantys tėvai gauna pašalpas už vaikučius, o paslaugos teikimo metu socialinių paslaugų skyrius iš pašalpos išskaičiuoja atitinkamą sumą, kitą dalį padengia patys tėvai. Įstaiga, teikianti paslaugą, pelno negauna – jai tiesiog sumokama už suteiktas paslaugas.

Beje, laikinojo atokvėpio paslaugą mūsų rajone gali gauti ir prižiūrintieji suaugusius neįgalius artimuosius. Tokią paslaugą, pasak savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėjos Ligitos Rimkuvienės, teikia Adakavo socialinių paslaugų namai, tam jie turi dvi vietas.

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 13 valandų
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.