„Misija Sibiras’19“ bandomasis žygis: sukurti istorijai ateitį
Įkelta:
2019-06-07
Nuotrauka
Aprašymas

Žyginto Jurevičiaus nuotrauka

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Trauki drabužius iš kuprinės, o jie kvepia mišku ir laužu, kodėl? Nes paskutinį gegužės mėnesio savaitgalį kartu su atrinktais dalyviais leidaisi į „Misija Sibiras’19“ bandomąjį žygį. O tai reiškia, kad kėleisi maždaug 5 val. ryto, ėjai per Lietuvos miškus, pelkes, bridai per upes, kopei į piliakalnius, miegojai palapinėje, nešei nemažą kuprinę, netikėtai atsiradai prie paminklų ar sodybų, kuriuose kažkada gyveno žinomas partizanas arba tremtiniai, o šalia sodybos tavęs laukė jų giminaitis, kad papasakotų sodyboje gyvenusių žmonių likimą. Taip galvoje gimsta noras – daugiau domėtis Lietuvos tremtinių ir partizanų istoriją, kad ji būtų gyva ir išsaugota. 

Šių eilučių autorė buvo viena iš 1033 užpildžiusių „Misija Sibiras’19“ atrankos anketą ir viena iš 79 atrinktų ir pakviestų į šį išbandymą, o tiksliau, šią dviejų dienų motyvaciją ir įkvėpimą, kad mūsų Lietuvos istorija tikrai turi ateitį bei žmonių, kurie nori ją saugoti.

Išvykome nežinodami kur ir nežinodami, kas mūsų laukia

Tačiau apie viską nuo pradžių. Ankstų šeštadienio rytą dalyviai iš visos Lietuvos susitiko tremties laikotarpiui simboliškoje vietoje – šalia Vilniaus geležinkelio stoties. Išvykome taip pat labai simboliškai – nežinodami kur ir nežinodami, kas mūsų šį savaitgalį laukia. Tačiau su šypsena, su begaliniu noru pažinti, klausytis ir dalintis tuo, kas artima. 

Mūsų bandomasis žygis vyko Raseinių apylinkėse. Mintys, kad bus žygiuojama biria kelio danga, greitai dingo tik įžengus į tankius, takais nepramintus miškus. Vaikinas man už nugaros dėkojo sau už protingą mintį nesivilkti šortų, o mano draugė tauragiškė iškėlė klausimą, ar žygio pradžia yra tik „apetaizeris“, nes pirmieji kilometrai priminė pagrindinio patiekalo startą.

„Misija Sibiras“ grožį sukuria žmonės

Stotelių bandomajame žygyje nedaug, ir jas visada lydi tie patys žygio vado žodžiai: „Penkios minutės, ne daugiau“. Todėl nustebau, kad nuėję vos kelis kilometrus sustojome. Pasirodo, atsiradome šalia Ariogalos senųjų žydų kapinių, ir čia laukė pirmasis išbandymas – iškirsti brūzgynus ir atidengti priėjimą prie senųjų žydų antkapių. Vėliau kalbėjome, kad pažinojome vienas kitą vos porą valandų, tačiau į darbus kibome taip organizuotai, tarsi būtume jau seniai sulipdyta viena komanda. O čia ir prasideda „Misija Sibiras“ grožis, kurį sukuria žmonės.

Nuotrauka

Jungiančios upės ir atidarytas maudymosi sezonas

Žygiuojant toliau sustojame pagerbti partizanus, kurie buvo nužudyti 1945–1953 m. Ariogalos apylinkėse. Pagalvoju, kokia prasminga kartais gali būti tylos minutė. Tačiau tądien iššūkiai tik prasidėjo. Netikėtai sustojome prie Dubysos upės. Vieta neatrodė sekli, todėl visi supratome, kad mūsų laukia ypatingas kėlimasis į kitą krantą. Netrukus žygio vadas pristatė užduotį – komandose pasigaminti plaustą, kuriuo reikės perkelti kuprines į kitą krantą, mūsų pačių gerovei, patartina, sausas. Ir, žinoma, patiems perbristi upę. Kitame Dubysos krante savo kuprinę užsidedu sausą, o galvoje sukasi mintis, jog dar neprasidėjus oficialiai vasarai maudynių sezonas jau atidarytas. „Sakoma, kad upės skiria, o tiltai jungia. Bet šiandien įrodėme, kad jungti gali ir upės“, – vėliau sakė ekspedicijos vadovas Arnoldas Fokas. 

Motyvacija stipresnė už nuovargį

Žygiavome toliau ir nusileidus saulei pasiekėme pirmosios dienos žygio tikslą, kur įsikūrėme stovyklavietę, gaminome bendrą vakarienę, sukūrėme laužą, aplink kurį tą vakarą skambėjo išskirtinės lietuviškos dainos. O miegoti nuėjome su mintimi, ar atsikėlus rytą kojos vis dar neš. Ir nešė, nes motyvacija eiti ir bendra atmosfera buvo stipresnė už bet kokį nuovargį. Antroji diena taip pat laukė ypatinga  – Lietuvos respublikos prezidento ir Europos parlamento rinkimai.

Saugoti tai, kas buvo ir kurti tai, kas bus

Ši misija stipriai susijusi su Lietuva ir jos istorija. Tačiau jos idėja – ne tik atsigręžti atgal ir saugoti tai, kas buvo, tačiau kartu kurti ateitį. Todėl tai, kad rinkimų diena sutapo su „Misija Sibiras’19“ bandomuoju žygiu, buvo labai gražus sujungimas viso to, apie ką ir yra ši ekspedicija. Tąkart visi kartu balsavome Katauskių rinkiminėje apylinkėje, kurioje juokavome, kad tikriausiai sumušėme visų laikų aktyvumo rekordą.  

„Misija Sibiras“ jau seniai perlipo vien istorijos išsaugojimo rėmus. Tai didžiulė, vieninga bendruomenė, kuriai rūpi mūsų valstybė, todėl atlikti pilietinę pareigą nesutrukdė net ir 40 nužygiuotų kilometrų, nuospaudos ant kojų ar keliolika kilogramų sverianti kuprinė“, – apie sprendimą balsuoti bandomojo žygio metu sakė „Misija Sibiras“ projekto vadovė Aistė Eidukaitytė.

Pasiekta 50 kilometrų riba

Bandomasis „Misija Sibiras’19“ žygis baigėsi ties Lyduvėnų geležinkelio tiltu, kur pasiekėme 50 kilometrų žygio ribą, o aikštelėje mūsų jau laukė autobusai, grąžinę namo. Bandomojo žygio tikslas buvo pasiektas, beliko sulaukti, kas bus tie, kurie šiais metais leisis į didžiąją „Misija Sibiras’19“ ekspediciją Krasnojarske (Rusijos Federacijoje) arba Kazachstano Respublikoje.

Nuotrauka

Istorija gyva tol, kol gyvas bent vienas partizanas”

Po šio bandomojo žygio minčių galvoje sukosi daug. Galbūt mums neteko 1941–1953 metais sėdėti traukinyje, kuris vežė gyventi į pačias ekstremaliausias gyvenimo sąlygas. Galbūt šiandien po Lietuvos miškus vaikštome visai kitais tikslais nei tai darė Lietuvos partizanai. Tačiau supranti, kad tai neatsiejama dalis tavęs, tavo šaknų ir tavo istorijos. Todėl norisi semtis stiprybės iš praeities ir sukurti istorijai ateitį. Dar bandomojo žygio metu nuskambėjo mintis: „Istorija gyva tol, kol gyvas bent vienas partizanas“. O man norisi pridėti, kad partizanas gyvas tol, kol yra bent vienas apie jį galvojantis. Todėl kviečiu kiekvieną, kam rūpi istorija ir jos išsaugojimas, prisidėti prie „Misija Sibiras“ idėjos aukojimo portale aukok.lt.  

O tiems, kurie nori gauti motyvacijos ir tikėjimo, kad kartais gali daugiau nei įsivaizduoja, norisi paraginti pasidomėti „Misija Sibiras“ veikla. Kiekvieną žygio nutrintą pūslę, šakų įbrėžimą, miego trūkumą ir skaudančius kojų raumenis atperka partizanų ir tremtinių istorijos prie laužo, lietuviškos dainos, tikros emocijos ir sveiko patriotiškumo užkratas.

„Istorija moko, kad kraujas niekada nebūna pralietas veltui. Jei ne dabar, tai už penkiasdešimties, už šimto metų Lietuva, iškovojusi laisvę, įvertins mūsų siekius ir mūsų darbus“ (partizanų vadas Jonas Žemaitis-Vytautas).

 

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 12 valandų
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.