Deividas Toleikis: „Tarnauti kariuomenėje privalu kiekvienam vyrui“
Įkelta:
2016-07-06
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas

Istorijos herojaus asmeninio albumo nuotraukos

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotame pėstininkų batalione tarnybą baigė pirmieji šauktiniai. Neseniai 400 šauktinių, po iškilmingos ceremonijos miesto aikštėje, išleisti į atsargą. Tarp jų – ir tauragiškis, 25-erių Deividas Toleikis. Interviu „Tauragės žinioms“ vaikinas pažadėjo prieš devynis mėnesius. Karys savo pažadą ištesėjo. 

Šauktinis-savanoris 

Deividas Toleikis, daugeliui tauragiškių pažįstamas, kaip buvęs Tauragės kabelinės televizijos operatorius, kai kurie jį žino ir kaip komandos „Broliai akrobatai“ narį. Prieš tarnybą kariuomenėje,

Deividas jau buvo palikęs Tauragę. Kaune besikuriančioje Sveikatos TV dirbo operatoriumi. Vėliau išvyko uždarbiauti į užsienį. Grįžęs į Lietuvą, savo pavardę rado šauktinių į nuolatinės privalomosios karo tarnybos sąrašuose. Dėl savanorių gausos, tarnybos Deividas T. būtų galėjęs išvengti, tačiau vaikinas norėjo tarnauti Lietuvos kariuomenėje. Jis tapo savanoriu. 

– Kariuomenė ir anksčiau mane žavėjo. Buvo įdomu susipažinti su kariuomenės kasdienybe, kario fiziniu krūviu. O kadangi buvau ką tik grįžęs iš užsienio ir dar niekur nedirbau, buvo tinkamas laikas pačiam tapti kariu, – žurnalistei pasakojo Deividas, tvirto stoto jaunas vyras, kuriam sportas ir didelis fizinis krūvis buvo nesvetimas ir iki tarnavimo kariuomenėje. 

Nuotrauka

Tris savaites mokėsi žygiuoti eisenoje

Pasak Deivido, pirmi mėnesiai kariuomenėje buvo sunkūs ir labai užimti, nes reikėjo daug ko išmokti. Daug jėgų atimdavo pratybos, kurios trukdavo nuo 8 iki 17 valandos, o jei miškuose, tai ir po kelias paras. 

Vyrai keldavosi 6 valandą ryto, o jau po dešimties minučių, nepriklausomai nuo oro sąlygų, pusę valandos mankštindavosi lauke. „Tauragės žinių“ pašnekovas neslepia, kad kario lovos klojimas neatrodė toks paprastas dalykas, nors lig tol laikė save labai tvarkingu. Kambarius kariai savanoriai tvarkėsi patys. Pakaitomis. Viename kambaryje gyveno 12. 

7.10 val. karių laukdavo rytinis patikrinimas: kuopos budintis tikrindavo šauktinių batus, aprangą, kambarius, spinteles. 7.50 val. – pusryčiai. Tam skirta 15–20 min. Po to, įvairūs užsiėmimai – taktikos, rikiuotės mokymai, žygiai. 13.30–14 val. – pietūs. Po to vėl pratybos. 19 val. – vakarienė. 20.30 val. –  vakarinis patikrinimas. 22 val. visi turėdavo būti lovose. Išjungtos šviesos ir telefonai! Išimtis viena – knygos skaitymas koridoriuje, tiems, kurie to norėdavo ir dar turėdavo jėgų. 

Deividas pasakojo, jog iki karių priesaikos, apie tris savaites treniravosi eisenai – kad visi 57 kuopos kariai žengtų koja kojon. Paskui – su kitomis kuopomis, kurių buvo penkios. Ir batai kojas nutrindavo, ir vieni kitiems netyčia užmindavo. Pratybų metu kariai mokėsi naudotis ginklais, taikliai šaudyti, dirbti komandoje, naudotis žemėlapiais. Buvo rengiami žygiai su pilna ekipuote, ginklais, imitaciniais šoviniais. Visi turėjo savo pareigas – vedliai, navigatoriai, kulkosvaidininkai, taiklieji šauliai, ryšininkai, paramedikai. 

Deividas buvo vedlys-navigatorius-žvalgas. 

Nuotrauka

Lengvos tarnybos nesiekė 

– Po bazinio kario mokymo kurso pasiprašiau į žvalgus. Buvau girdėjęs, kad jų tarnyba fiziškai sunkesnė, bet ir įdomesnė. Atranka taip pat buvo sunki. Joje dalyvavo daugiau kaip 30 karių. Atrinkta 12. Būdamas žvalgu, turėjau galimybę išmokti lipti virve iš sraigtasparnio. Buvo nemažai naktinio veiksmo. Žvalgams tenka daug atsakomybės ir rizikos. Būtent jie turi išsiaiškinti informaciją apie priešą, – „Tauragės žinioms“ pasakojo Deividas. 

Paklaustas, kas buvo įdomiausia tarnybos metu, pašnekovas atsakė, kad – orientaciniai naktiniai žygiai. Po 20–40 km per naktį miškuose. Paskutiniuose tokiuose žygiuose teko ir per upę iki pusės sušlapus bristi. O kas sunkiausia? Juokavo, kad kuprinė, su visa amunicija ir maistu. Tiesa, tapęs žvalgu tokio svorio į žygius nebesinešiojo, mat pastarieji turi būti mobilesni. Viena iš sunkesnių užduočių – plaukimas. Fiziškai iki kariuomenės stiprus buvęs Deividas vandenyje nesijautė kaip žuvis – nemokėjo gerai plaukti, be to, jautė gylio baimę, todėl užduotys baseine jam nebuvo lengvos. O teko išmokti ir nardyti. 

Nuotrauka

Apie maistą, namus ir bausmes

Pilnavertis ir sotus maistas kariui, kaip ir kiekvienam žmogui, labai svarbu. O ar buvo skanu? Deividas sako, kad kariai buvo maitinami labai gerai.

– Galvojau, jog nuolat bus košės, tačiau visko buvo – ir karbonadų, ir kotletų, tik žuvies patiekalų galėjo būti mažiau. Aš nesu žuvies mėgėjas, – atviravo Deividas. 

Tarnybos pradžioje kariams į namus leisdavo važiuodavo retai, o vėliau galėdavo tai daryti kone kiekvieną savaitgalį, aišku, jei nebuvo prasikaltę. Pavyzdžiui, atsikalbinėję prieš vadus, naudojęsi telefonu neleistinu laiku. O ir susirgusieji turėjo gydytis kareivinėse. Jei sergi, reikia sveikti, o ne važinėtis. 

– Kokios dar bausmės? – kamantinėjau pašnekovą. 

– Mobiliu telefonu buvo galima naudotis tik po 17 val. Tiems, kurie šių taisyklių nepaisė, tekdavo visą dieną nešiotis plytą su nupieštu telefonu. Vis tiek vaikinai rizikuodavo. O aš kartą „kubrike“ (taip kariai vadino miegamuosius, – red. past.), kai nebuvo budinčiojo, telefonu fotografavau kolegą. Budintis pamatė iš rūkomojo. Kaip bausmę man teko du puslapius prirašyti: „Aš mėgstu fotografuoti“, – išklojo Deividas. 

„Tauragės žinioms“ jis pasakojo, kad su visais puikiai sugyveno. Taip pat ir su vadais. Jokių patyčių, kaip pasakoja vyresni žmonės, tarnavę rusų armijoje, nebuvo.

Nuotrauka

Padeda subręsti asmenybėms

– Mano įsitikinimu, kiekvienas vyras privalo tarnauti kariuomenėje, kad gautų ne tik vyriškumo pamokų, bet ir išmoktų naudotis ginklu, taktikos veiksmų. Patarčiau į kariuomenę eiti iškart po vidurinės mokyklos baigimo. Devyni mėnesiai tarnyboje padėtų bręsti asmenybei ir apsispręsti, ko nori gyvenime. Man tarnyba buvo gera patirtis. Nesitikėjau, kad per 9 mėnesius galima tiek daug išmokti.

Nemažai žinių panaudosiu ir civiliame gyvenime. Išmokau gerai plaukti, naudotis žemėlapiu, susidėti kuprinę ir tinkamai apsirengti, išlavinau orientaciją. Įgijau įvairių išgyvenimo pamokų, – tvirtino tarnybą baigęs D. Toleikis. 

Nuotrauka

Visi privalomąją karinę tarnybą baigę kariai bus įrašyti į kariuomenės personalo rezervą ir karo prievolininkų registrą. Vėliau, kartą per penkerius metus, jie bus šaukiami į 20–30 dienų trukmės kartotinius mokymus ir pratybas, organizuojamus parengtojo rezervo kariams. Darbdaviai šauktiniams privalėjo išsaugoti darbo vietas. D. Toleikis tarnauti į kariuomenę išėjo grįžęs iš užsienio, tad kol kas užsiims individualia veikla – filmavimu. 

Nuotrauka

Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą. 
Nuotrauka
zelandija
AUTORĖS nuotraukos
Įkelta:
2024-09-06
„Visur sutiksi žvirblį ir lietuvį“, – šiuo posakiu įsitikinau jau tada, kai pirmą kartą išvykau už Atlanto, į Jungtines Amerikos valstijas. Susi­radusi darbą mažo salos mies­telio viešbutyje, netrukus susi­pa­ži­nau su ten dirbančiais trim lie­tu­viais. O da­bar paaiškėjo, jog lietu­vių ne­trūks­ta ir Naujojoje Zelan­dijoje.
Nuotrauka
šildymas
Pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-09-04
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad nuo rugsėjo pradžios gyventojai jau gali teikti prašymus dėl būsto šildymo ir karšto vandens išlaidų kompensacijų skyrimo ateinančiam šildymo sezonui. Nepasiturintiems gyventojams, kurie dėl kompensacijų kreipiasi likus vienam mėnesiui iki šildymo sezono pradžios arba šildymo sezono metu, kompensacijos skiriamos iš karto visam šildymo sezonui.
Nuotrauka
poligonai
KAM - št. srž. A. Čemerkos nuotraukos
Įkelta:
2024-09-03
„Kai aš buvau visai mažytė, mačiau Tauragę nuneštą po II pasaulinio karo“, – prisiminimais miesto centre dalijasi matematikos mokytoja anksčiau dirbusi Birutė. Praėjus beveik aštuoniems dešimtmečiams po vieno iš didžiausių karų žmonijos istorijoje, senjorė klausiamai žiūri tiek į savo bendraamžius, tiek į jaunimą. Ji nesupranta, kodėl visuomenėje kyla diskusijos dėl poreikio steigti poligonus Tauragės ir Šilalės rajonuose.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotrukos
Įkelta:
2024-09-03
Jei kas būtų iš anksto pasakęs, kokie pasiruošimo darbai laukia prieš kelionę į Kiniją, veikiausiai būčiau rimtai suabejojusi, ar verta leis­tis į šią šalį, kuri, pagal turistams keliamus reikalavimus, kasdien darosi vis panašesnė į Šiaurės Korėją. Kelionėse nesu naujokė, visada atsa­kingai atlieku „namų darbus“, nes nuo to priklauso ne tik ką pamatysi, bet ir kaip tai priimsi. Tačiau pažįstami, keliavę po Kiniją prieš keletą metų, sakė, kad nieko panašaus anksčiau nebuvę...
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Tauragės rajono savivaldybės Taryba pritarė įstaigos VŠĮ „Eko maistas“ steigimui, kurios tikslas užtikrinti kokybišką maitinimą vaikams. Toks sprendimas priimtas sulaukiant vis daugiau nusiskundimų dėl maisto kokybės mokyklose ir darželiuose. Maitinimas pirmiausia bus diegiamas darželiuose, o vėliau bus svarstoma dėl tiekimo mokyklose. Įstaiga veiklą vykdyti pradės 2025 metais.
Nuotrauka
saulėgraza
Algimanto AMBROZOS nuotrauka
Įkelta:
2024-08-29
Kūtymų kaime, netoli už Jucaičių, rugpjūčio pradžioje sužydo saulėgrąžų labirintas. Net 3 hektarų plote išraizgyti takai kelių metrų aukščio saulėgrąžų lauke kviečia mėgautis vėsa, žiedų grožiu ir kvapu, įsiklausyti į bičių dūzgimą ir paukščių balsus. 
Nuotrauka
Šilalės
Įkelta:
2024-08-28
Tauragės regiono plėtros taryba vienija keturias Tauragės savivaldybes, bandan­čias kartu spręsti vi­­­sai apskričiai bendras prob­lemas. Praėjusiu fi­nansinės paramos laikotarpiu Tau­ragės regionas gavo beveik 50 mln. eurų Eu­ro­pos­ Sąjungos pa­ra­mos, o iki 2029 m. sa­vi­val­dybės galės įgy­vendinti pro­jektų net už 108 mln. Eur. Apie tai, kaip kaip jos planuo­ja in­vestuoti šias lėšas, kalbėjomės su Tauragės regiono plėtros tarybos admi­nistracijos direktore Jurgita Choromanskyte.