Kurią vėliavą kelsime Liepos 6-ąją?
Įkelta:
2015-07-06
Nuotrauka
Aprašymas
Daivos Žebelienės nuotrauka

Stasys Šedbaras
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas,
Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys

„Homines historiarum ignari semper sunt pueri“.
(Žmonės, nežinantys savo istorijos, visada lieka vaikais.)

Ne taip seniai viename susitikime su Vilniaus gyventojais gavau pylos už tai, kad esu tas, kuris Vilniuje, ant Gedimino pilies bokšto, siūlo iškelti raudoną vėliavą.
Tokį gana piktą kaltinimą išsakęs garbaus amžiaus dešiniųjų pažiūrų vyriškis, matyt, turėjo omenyje mano su kolega Kęstučiu Masiuliu praeitą kadenciją įregistruotą Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą (XIP-4422), kuriame buvo siūloma plačiau naudoti Lietuvos istorinę vėliavą ir dažniau ją kelti įvairiomis progomis. O šį pasiūlymą inicijavo jauni žmonės, kurie paskui tokią vėliavą savo iniciatyva iškėlė Lukiškių aikštėje.
Vienas garbus, jau amžiną atilsį, kunigas-disidentas savo nusiteikimą prieš istorinę vėliavą argumentavo tuo, kad ją suvyniojus matyti tik raudona spalva. O jeigu suvyniosime trispalvę ir matysis tik apatinė juosta?
Nors šis projektas dėl sukelto (?) šurmulio taip ir liko nepriimtas, tačiau vien jo svarstymas ir diskusija viešojoje erdvėje paskatino šią vėliavą kelti daug dažniau negu iki tol: prie Seimo ir prie Prezidentūros, prie kitų įstaigų, be to, Seimo Konstitucijos salėje viena priešais kitą stovi tautinių ir istorinių vėliavų eilės, taip suteikdamos didesnio iškilmingumo ir didingumo vietai, kurioje buvo pasirašyta 1992 m. Konstitucija. Istorinė vėliava nuolat keliama virš Valdovų rūmų, Trakų pilyje bei Kaune, Karo muziejaus skvere. Kita vertus, malonu matyti, kaip per šventes žmonės prie namų kelia ne tik trispalvę, bet ir Lietuvos istorinę vėliavą, ją visada matome šventinėse eisenose.

Dvi mūsų vėliavos

Niekas nesiūlo dirbtinės konkurencijos tarp Lietuvos valstybės ir istorinės vėliavų, joms abiem mūsų šalies garbingoje istorijoje užtenka vietos. Trispalvė plazdėjo kovose su bermontininkais, bolševikais, su ja laimėjome Giedraičių-Širvintų mūšį, ji Lietuvos partizanams įkvėpdavo vilties, kaunantis su keliskart galingesniu raudonuoju maru, užplūdusiu iš Rytų. Ji nuolat iškildavo vienur ar kitur per didžiąsias šventes visą sovietų okupacijos laikotarpį, siutindama ir varydama į neviltį pavergėjus.
Apie istorinę vėliavą daug galime pasiskaityti Respublikos Prezidento interneto svetainėje (https://www.lrp.lt). Joje, pasiremiant E.Rimša, rašoma, kad vėliavos, kaip skiriamieji ženklai, naudoti nuo seno. Labiausiai paplito viduramžių karyboje, net kariuomenės pulkai vadinti vėliavomis. XV a. Janas Długoszas tvirtino, kad Vytautas į Žalgirio mūšį atvedė 40 pulkų. Visi naudojo raudonas vėliavas. Ant 30 buvo išsiuvinėtas šarvuotas raitelis su iškeltu kalaviju, o 10 vėliavų turėjo išsiuvinėtus ženklus (Gediminaičių stulpus), kuriais Vytautas žymėdavęs žirgus. Manoma, kad pulkai su Gediminaičių stulpais buvo atvesti iš Vytauto tėvoninių žemių (Trakų Kunigaikštystės), o su raiteliu – iš kitų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sričių.
Senoji valstybės vėliava niekada neišdilo iš lietuvių sąmonės. 1905 m. Jonas Basanavičius ją siūlė paskelbti nacionaline vėliava. 1918-ųjų vasario 16-ąją, kai buvo pasirašytas ir paskelbtas Nepriklausomybės aktas, trispalvės net nežinota. Ji atsirado tik po mėnesio.
Kai buvo įteisinta nacionalinė vėliava, rekomenduota išsaugoti ir valstybės vėliavą. Deja, tuomet ji nebuvo įteisinta, nors viešajame gyvenime neretai naudota.
Atsižvelgiant į šios vėliavos svarbą, kelių šimtų metų istoriją, Lietuvos Respublikos Seimas 2004 m. liepos 8 d. pakeitė Lietuvos valstybės vėliavos įstatymą ir į jį įrašė senąją vėliavą – raudoną su baltu raiteliu. Ją pavadino, kad nesipainiotų su Lietuvos valstybės (nacionaline) vėliava, Lietuvos valstybės istorine vėliava.

Istorijos žinojimas ir tapatybės išsaugojimas

Žymus istorikas profesorius Alfredas Bumblauskas ragina nebijoti istorinės vėliavos, naudoti ją kuo dažniau, nes į LDK simboliką ir net visą kunigaikštystės praeitį kėsinasi baltarusiai. Jis ne kartą yra kalbėjęs, kad jau daug metų Baltarusijoje kalama į galvą, kad LDK buvo slavų-baltarusių valstybė, ją sukūrę lietuviai esą buvo slavai, o dabar šiuo vardu vadinama tauta iš tiesų neva esantys žemaičiai, okupavę slavų lietuvių (baltarusių) žemes – Rytų Lietuvą su Vilniumi, senąja slaviškos LDK sostine.
Istorikas Virginijus Savukynas teigia, kad mes gyvename totalaus karo akivaizdoje. Čia nešaudoma iš patrankų ir nemėtomos bombos iš lėktuvų, tačiau tikslas toks pats žiaurus – sunaikinti Lietuvą. Taikinys yra mūsų tapatybė ir tai, kas sudaro jos vieną pagrindinę dalį – istoriją. Ir ši kova nėra nauja, ji tęsiasi šimtmečius.
XIX amžiuje ne tik Lietuvos vardas buvo ištrintas, buvo ištrinta istorija, o M. Muravjovo dėka buvo paskelbta, kad Lietuva yra nuo amžių rusų žemė. Carinė Rusija žinojo, kad vien fiziškai pavergti tautą nepakanka. Reikia sunaikinti lietuvių tapatybę. O tai geriausiai padaryti, ištrinant istoriją. Lygiai tokios pačios strategijos laikėsi ir Sovietų Sąjunga: ji iškreipė ir manipuliavo Lietuvos istorija.
Anot Virginijaus Savukyno, taikiniai pasirinkti ne atsitiktinai. Pirmiausiai atgaivinamos senos klišės, esą Lietuvos didžioji kunigaikštystė buvo baltarusiška, o ne lietuviška. Didieji kunigaikščiai esą buvo baltarusiai, o ne lietuviai. Tai ne vien istorijos savinimosi klausimas. Tai lietuvio vardo savinimasis. Esą tie, kurie XIII–XVIII amžiuje vadinosi lietuviais, iš tikrųjų yra baltarusiai. Vadinasi, mums lieka žemaičių pavadinimas ir etnografinis praeities supratimas: esą buvome tik valstiečių tauta. Ir tai yra lietuvių tapatybės griovimas.
„Lietuvos istorijos žinojimas – nuo viduramžių iki nūdienos – nėra vien tik išsilavinimo dalykas, tai yra mūsų tautos ir valstybės egzistencijos pagrindas. Tai mūsų tapatybės išlaikymo pagrindas. Ir labai gaila, kad daugelis politikų, visuomenės veikėjų to nesupranta“, – kritiškai vertina V.Savukynas.

Vytautas su Jogaila kalbėjo lietuviškai

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos prorektorius profesorius Vladas Rakutis situaciją iliustruoja viena fraze, kurią jam pasakęs tūlas baltarusis: „Jūs galvojate, kad lietuviai esate jūs? Ne, lietuviai esame mes, o jūs esate „lietuvysai-žmudzinai“.
Tai štai tokia formulė, kuri turi jau nemažai metų. Nuo pat mažų dienų, nuo mokyklinio suolo jau 30 metų ir daugiau baltarusiai yra ugdomi tokia dvasia, kad Mindaugas, Gediminas ir visi kiti yra baltarusių valdovai ir visa ta valstybė yra Baltarusija. O tie žemaičiai yra kažkokia neaiški krūva žmonių, gyvenančių vakarinėje dalyje, kurie kažkuo skiriasi, bet jie kažkokio esminio vaidmens šitoje valstybėje nevaidino. Ir viskas, kas čia įvyko, tai įvyko litvinų, kaip jie save vadina, baltarusių pastangomis.
Tokie išvedžiojimai, anot žurnalisto Dovydo Pancerovo, kol kas kelia šypseną tiek lietuvių, tiek lenkų mokslininkams. Tai, kad Vytautas Didysis ir Jogaila tarpusavy iki pat mirties kalbėjo lietuviškai, rodo vienas 1429 metųVytauto laiškas Jogailai, kuriame Lietuvos valdovas primena Jogailai situaciją Lucko suvažiavime rašydamas: ,,Prisimeni, kai mes tuo metu kalbėjome kalba, kurios niekas nesuprato?“ Dovydas Pancerovas rašo, kad Lucko suvažiavime dalyvavęs Šv. Romos imperatorius Zigmantas Liuksemburgas mokėjo vokiečių, lenkų ir rusėnų kalbas, vadinasi, mūsų valdovai tam, kad jų nesuprastų, tarpusavy galėjo kalbėtis tik lietuviškai.
Šiuo aspektu galime stebėti kai ką panašaus kitoje Europos dalyje: Rusijos žiniasklaida ilgai ir agresyviai įtikinėjo ir įtikinėja, kad istoriškai Ukraina išvis neturi teisės egzistuoti.
Artėja Liepos 6-oji – Lietuvos valstybės gimimo diena. Su kuria vėliava turėtume sieti šią kilmingą dieną? Aš kelsiu istorinę vėliavą, su kuria mūsų didieji valdovai laimėjo Žalgirio, Oršos ir kitus svarbius mūšius ir saugojo Lietuvos valstybę nuo sunaikinimo. Esame tos pačios galybės paveldėtojai. Niekam neleiskime tuo abejoti.

Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 valanda
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
prieš 20 valandų
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.