Mokslininkė: Lietuvos miškuose auga grybas, ardantis mirusiojo palaikus
Įkelta:
2015-01-06
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Po mirties kūnas keliauja ne į karstą ar į krematoriumą, o atiduodamas į gluosninės kreivabūdės glėbį. KTU „Santakos“ slėnyje apsilankiusios Stanfordo universiteto mokslininkės Jae Rhim Lee teigimu tai – ekologiškiausias būdas būti palaidotam.

Menininkė, dizainerė ir išradėja, vieno garsiausių pasaulyje Stanfordo universiteto Dizaino instituto (JAV) tyrėja J. R. Lee nuolat kelia žmonijos egzistencijai svarbius klausimus.

„Begalybės laidojimo projektas“, kurį ji pristatė Kauno technologijos universiteto (KTU) „Santakos“ slėnyje uždarydama paskaitų ciklą „Zooetika – tarprūšinė ekologija“, padeda suprasti mirties ir kūno irimo procesus. Išskirtiniame interviu Los Andžele gyvenanti mokslininkė tvirtina, kad jos kūrinys turi ne tik praktinę naudą – tai pasiūlymas iš naujo įvertinti žmonijos poveikį planetai.

– Kas paskatino pradėti „Begalybės laidojimo projektą“?

– Galiu atrasti atmintyje daug momentų, kurie pakurstė mane pradėti „Begalybės laidojimo projektą”. Ko gero, prie jo sukūrimo labiausiai prisidėjo mano domėjimasis mirties fakto neigimu ir kaip tai išpažįstama įvairiose kultūrose, t.y. kaip mirusio žmogaus kūną stengiamasi kuo ilgiau išlaikyti, tarsi jis būtų gyvas.

Dar prieš pradėdama projektą, mąsčiau apie žmonijos po savęs paliekamas atliekas ir šiukšles. Pabandžiau suvokti, kaip mes priimame ir savo pačių kūną. Supratau, kad mūsų kūnas – įrodymas, kad esame mirtingi.

Mūsų kūnas kasdien išskiria įvairias „atliekas“, tačiau per ilgą laiką dalį perdirbtų kenksmingų medžiagų vis tiek pasilieka savyje. Kūnas po mirties taip pat tampa dar viena atlieka, kurią paliekame po savęs.

– Net kremuotas kūnas tampa gamtą teršiančia atlieka?

– Savo projekte remiuosi JAV paplitusiomis laidotuvių tradicijomis, kurios yra unikalios. Galime pamatyti, kaip kultūrinis mirties neigimas – nenoras patikėti, kad žmogaus nebėra ir jis sugrįžo atgal į gamtą, veda prie siaubingų laidojimo tradicijų.

Viena tokių – JAV laidotuvėse įprasta kūną prieš laidotuves apdirbti baisiu kancerogenu formaldehidu tam, kad miręs žmogus atrodytų nemiręs, o tik prigulęs snūstelti. Taip bandoma paneigti mirtį.

Tik neseniai JAV vyriausybė šią cheminę medžiagą patvirtino tikru kancerogenu – anksčiau jis buvo įtrauktas tik į numanomų vėžį sukeliančių medžiagų sąrašą.

Be šios pavojingos medžiagos, tradicinėse laidotuvėse galėtume rasti dar daugybę toksiškų dalykų – pradedant karstą dengiančiu laku, baigiant gausybe sunaudojamų gamtos išteklių.

Šiandien vis daugiau žmonių renkasi kremavimą, nes galvoja, kad tai yra natūralus būdas sugrįžti į gamtą ir ją tausoti, tačiau, deja, taip nėra. Degimo procesui reikia ne tik milžiniško kiekio energijos, bet į atmosferą, dirvožemį ir vandenį patenka virš 260 mūsų kūne esančių toksinų: cigarečių dervos, įvairūs buitiniai valikliai.

Net jei ir galvojate, kad surengsite „žalias“ laidotuves, to nepavyks padaryti, nes didžiausias taršos šaltinis – mūsų miręs kūnas.

­­­– Priešnuodis tam galėtų būti viską ryjantis grybas?

– Dar savo projekto pradžioje teko studijuoti pas mokslininką mikologą Paulą Stametsą, laikomą mikologijos krikštatėviu. Jis kalba apie grybą, kaip organizmą tarp gyvybės ir mirties.

Būtent grybai yra patys geriausi pasaulyje skaidytojai. Jei ne grybai, mūsų planeta būtų viena didelė šiukšlių krūva. P. Stametso paskaitose mokiausi auginti ne tik valgomų, bet ir kultūrinių grybų rūšis. Jis yra judėjimo, siekiančio pritaikyti grybus, kaip nuodingų toksinų, užterštų vietovių „valytojus“, pradininkas.

Grybai ne tik perdirba mūsų sukuriamas įvairias atliekas, tačiau sugeba išvalyti ir pramonės sukuriamus toksinus, įsiskverbiančius į žemę. Po šių paskaitų supratau, kad grybas – simbolis, galintis ne tik padėti atsikratyti mirties neigimo, tačiau ir priimti ją, kaip natūralią gyvybės ciklo žemėje dalį.

Savo projektui po ilgų tyrimų atrinkau dvi labiausiai tinkančias grybų rūšis – šitakę ir visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, augančią gluosninę kreivabūdę. Pasilikau prie pastarojo, mat jis – nepretenzingas valgytojas. Kitaip tariant, jis gali suskaidyti praktiškai bet kokią medžiagą. Ši kreivabūdė auga labai greitai ir jau buvo žinoma, kaip puiki toksinų valytoja. P. Stametsas su ja sėkmingai yra įveikęs ne vieną gamtinę katastrofą – pavyzdžiui, išvalęs gamtoje išsiliejusį kurą.

– Šiems grybams jau davėte „paskanauti“ savo nagų, plaukų ir odos – rezultatai buvo geri. Gal jau išbandėte jį ir su žmogaus mėsa?

– Ne, su žmogaus kūnu dar neteko atlikti eksperimentų, tačiau gluosninę kreivabūdę jau išbandžiau su gyvūno mėsa. Tačiau tai buvo tik pirminis pabandymas – iš jo tikslių mokslinių išvadų dar negalime padaryti.

– TED konferencijoje i sceną žengėte su specialiu laidojimo kostiumu, savo išvaizda primenančiu ant pūvančio medžio išsidėsčiusią grybieną. Papasakokite apie jį plačiau.

– Kaip ir minėjau, pirmoji mintis buvo surasti ir „ištreniruoti“ grybą, duodant jam savo kūno – plaukus, nagus. Vėliau supratau, kad šiam grybui, norint kuo veiksmingiau atlikti savo pareigą perdirbant mirusio žmogaus kūną, reikalinga platforma, ant kurios jis galėtų pradėti vešėti.

Taip ir atsirado mintis sukurti tokį apdarą, kuriuo miręs žmogus turėtų būti aprengiamas. Medvilninio kostiumo viduje išdėstytos specialios suyrančios kapsulės su skysčiu, skatinančiu sporų, dengiančių visą kostiumo paviršiaus plotą, augimą.

O grybai puikiai pažįsta vienas kitą per atstumą – skatinami šios skysčio, jie labai greitai susijungtų į vieną tinklą. Taip grybai greitai pradėtų ardyti mirusiojo kūno audinius, taip perdirbdami kenksmingus toksinus, esančius mūsų kūnuose.

Šis kostiumas atstotų dabar naudojamus neekologiškus ir brangius karstus – žmogus su juo taip pat turėtų būti užkasamas.

– Kitaip tariant, šis projektas – puiki, nebrangi ir ekologiška laidojimo ar kremavimo alternatyva?

– Per pastaruosius keletą metų visame pasaulyje buvo išrasta ne viena laidojimo inovacija, tame tarpe ir mano projektas.

Tačiau pastebėjau, kad visame šiame inovacijos diegimo procese kažko tarsi trūksta. Kaip vėliau supratau, tai – žmogiškojo supratimo. Mes nei savo sąmonėje, nei kultūroje nesame pasirengę priimti tokių laidojimo inovacijų, kaip „Amžinybės laidojimo projektas“. Be abejo, prisideda ir tai, kad didelė žmonių grupė į tokius projektus žiūri nerimtai.

Kartu su kolega Stanfordo universitete dėstome naują dalyką – Dizaino mąstymą. Tai itin populiari disciplina tarp verslininkų, o tuo pačiu – itin galingas įrankis, padedantis suprasti kultūrinius skirtumus bei skirtingų kultūrų žmonių empatijos poreikius. Manau, toks bandymas suprasti individo pasąmonės procesus – tai, nuo ko turėtume pradėti pažinti save.

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.