Operacija „Vesna“ lietuvius pavertė ledo vaikais
Įkelta:
2013-06-03
Nuotrauka
Aprašymas
Donatą Simaitį tauragiškiai mena kaip ilgametį vienos didžiausių Tauragės įmonių vadovą. Daivos Sitnikienės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
1953 m. Visi Novo Iljinsko lietuviai amžinybėn palydi mirusį bičiulį. Asmeninio albumo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Mažasis Donatas (centre mažiausias) kartu su kitais lietuvių vaikais tremtyje. Asmeninio albumo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
1953 m. Simaičių šeima tremtyje: tėvai Aniceta ir Juozas, broliukai Bronius (kairėje) ir Donatas. Asmeninio albumo nuotrauka

Ramunė RAMANAUSKIENĖ

redaktore@taurageszinios.lt

Prieš 65-erius metus, 1948-ųjų gegužės 22–23 dienomis, iš Lietuvos ir aplinkinių šalių į Rusijos gilumą buvo ištremta dešimtys tūkstančių piliečių. Tų dienų sovietų operacija „Vesna“ laikoma viena stambiausių „valymo“ operacijų per visą pokario tremčių istoriją. Ledo vaikai – taip neoficialiai vadinami lietuviai, gimę ar visai mažyčiai tą saulėtą pavasarį netekę namų Lietuvoje. „Tauragės žinioms“ pavyko pasikalbėti su vienu šio liūdno įvykio liudytoju – ilgamečiu vienos didžiausių rajono bendrovių – „Tauragės šilumos tinklų“ direktoriumi, imtynininku, dabar jau pensininku Donatu Simaičiu. Vyras sako, kad likimo pirštas jam ir jo šeimai buvo skaudus, tačiau pykčiu jis negyvena.

Ištrėmė 40 tūkstančių lietuvių

1948 metų gegužės 22–23 dienomis pagal sovietų operacijos koduotu pavadinimu „Vesna“ („Pavasaris“) planą buvo numatyta į Jakutiją (vėliau pakeista į Buriatijos-Mongolijos ASSR) ir Krasnojarsko kraštą ištremti 12 134 šeimas – 48 tūkst. žmonių. Iki gegužės 23-iosios 14 val. ešelonuose jau buvo sugrūsti 36 932 žmonės, iš jų arti 11 tūkstančių vaikų.

Nesurinkus sąrašuose įrašytų šeimų, į ešelonus buvo gabenamos saugumiečių ir kolaborantų iniciatyva atrinktos šeimos. Tremčiai pasmerkti buvo visi, kuriuos tik rasdavo apsuptose sodybose: vaikai be tėvų, tėvai be vaikų. Kai ešelonai pajudėjo, juose jau buvo 40 tūkst. žmonių.

Geležinkelis nusėtas vaikų kapeliais

Kelionė į Buriatiją truko beveik 19 dienų – prisimena septyniasdešimties metų jubiliejų netrukus švęsiantis tauragiškis Donatas Simaitis. Tą šviesią ir šiltą 1948-ųjų gegužės 22-ąją jam buvo vos penkeri.

– Puikiai prisimenu tą ankstų rytą, buvo apniukęs, nors diena paskui išaušo graži. Mama stovėjo prie lango su įremtu į krūtinę ginklu, o tėvas partrenktas gulėjo jai po kojomis. Vaizdas šokiravo, turbūt todėl jis ir įstrigo visam gyvenimui, – prisimena Donatas.

Iš Plungės rajono kilęs vyras mena, kad tą gegužės 22-ąją į belangius vagonus buvo sugrūsta beveik visa Žemaitija. Baisiausia buvo matyti motinas su kūdikiais ant rankų. Dauguma jų kelionės tikslo taip ir nepasiekė, mirė pakeliui į tolimąją Buriatiją. Donatas sako, kad visas geležinkelis nuo Lietuvos iki šios šalies virtęs ištisomis kapinėmis – traukiniui sustojus kiekvienąkart čia pat šalia bėgių buvo laidojami į drobules susupti kūdikiai.

– Prisimenu, kad buvo labai karšta ir labai norėjau gerti. Tėvai sakė, kad važiuojame į mirtį. Baisu buvo, – prisimena vyras žiaurias savo vaikystės dienas.

Nuosprendis – tremtis iki mirties

Kodėl Simaičių šeima buvo pasmerkta patirti tremties skonį, Donatas nežino. Niekas to nepaaiškino. Į Buriatiją buvo išvežti trise – jis, tuomet penkiametis berniukas, ir tėvai Aniceta ir Juozas. Dvi vyresnės seserys ir brolis nuo piktos lemties išsigelbėjo, mat kaimynės buvo išvesti pas dėdę. Tremtyje gimė Donato broliukas Bronius.

– Visada maniau, kad man pasisekė labiau nei Lietuvoje likusiems seserims ir broliui. Aš buvau su tėvais, jie liko beveik našlaičiais, tremtinių vaikais. Lietuvoje tuomet buvo platinama agitacija, kad ištremti buvo valstybės priešai, žudikai. Tokiais buvome laikomi. Nuosprendis buvo žiaurus – tremtis iki gyvenimo pabaigos. Vis dėlto taip neatsitiko. Į Lietuvą grįžome jau po Stalino mirties, 1956-aisiais, – prisimena D. Simaitis.

Donatas sako, kad skaudžiausia ir buvo išgirsti, jog esi nusikaltėlis. Buriatijos gyventojai tremtinius taip pat pasitiko priešiškai, esą jie „miškiniai“, žmogžudžiai. Tik vėliau pamatė, kad jie tokie patys paprasti žmonės – lietuviai, moldavai, baltarusiai.

– Už ką mus išvežė? Už nieką. Tokie laikai buvo. Kaimynas kaimyną skundė, visi gyveno baimėje, žmonės buvo suskaldyti, supriešinti. Buvo ir pataikūnų, tokių, kurie tikėjosi užgyventi tremtinių turtą. Oficiali sovietų valdžios versija buvo tokia – išvežti pavojingus tarybų valdžiai žmones, kad šalyje nekiltų pilietinis karas, – „Tauragės žinioms“ pasakojo Donatas.

Sibiro dvasia buvo laisvesnė

Novo Iljinskas. Taip vadinosi miestas, kur buvo atgabenti ištremtieji lietuviai. Iš pradžių įsikurta jurtose, vėliau Simaičių šeimai leista įsirengti žeminę. Tėvai dirbo galingoje medienos tiekimo pramonėje.

– Nebuvome kalinami, galėjome laisvai vaikščioti po miestą, tik negalėjome be leidimo išvažiuoti, visi traukiniai akylai buvo saugomi kareivių. Kaip bebūtų keista, šį tolimą Sibiro kraštą prisimenu kaip daug laisvesnį savo dvasia nei tuo metu buvo Lietuva. Niekas nebijojo garsiai Stalino pavadinti budeliu, kalbėti, kad jis buvo neurastenikas, o Leninas sirgo sifiliu. Prisimenu, kaip vietiniai žmonės džiaugėsi, kai Stalinas mirė, nors oficialiai turėjome jo gedėti, – pasakojo Donatas.

Rodydamas išsaugotas tremties laikų nuotraukas vyras sako, kad lietuviai ten buvo ypač vieningi. Jei kuris mirdavo, buvo paprotys visiems susieiti į laidotuves. Būtent lietuviai Novo Iljinske įkūrė vietos teatrą ir net savo bažnytėlę.

– Labai šviesiai prisimenu mums padėjusius rusus. Jie gailėjo mūsų, pagelbėdavo kuo galėdavo. Iki šiol sakau, kad reikia skirti rusizmą nuo stalinizmo, – prisimena D. Simaitis.

Įsitikinimai šventi

Po Stalino mirties praėjus trejiems metams Simaičiai grįžo į Lietuvą. Deja gimtoji šalis juos pasitiko nesvetingai. Visada buvome tremtiniai, visada kitokie, visada įtartini – sako Donatas.

– Buvo dar skaudžiau negu atvykus į Buriatiją patirti vietinių žmonių neapykantą. Nusikaltėliais mus laikė savi. Tokia buvo varoma propaganda. Tačiau man sekėsi. Baigiau universitetą, gavau paskyrimą, atkakau į Tauragę, – pirmoji Donato darbovietė buvo vadinamieji „skaičiukai“ – Skaičiavimo mašinų elementų gamykla.

Vyras sako žinojęs, kad yra stebimas KGB, niekada nepriklausė komunistų partijai, tačiau niekada ir nesmerkė kolegų, į partiją stojančių vien todėl, kad taip tuomet reikėjo.

D. Simaitis, vienas aktyviausių Sąjūdžio Tauragėje dalyvių, Socialdemokratų partijos Tauragės skyriaus įkūrėjų, šiandien sako, kad jam skaudu, kuo jo įkurtas partijos skyrius Tauragėje virto.

– Išprievartavimas gali būti fizinis, gali būti moralinis. Pastarasis gal net bjauresnis. Man skaudu, kad tokiu principu šiandien vadovaujamasi toje partijoje, kuri pirmiausiai turi rūpintis demokratija. Įsitikinimai man visada buvo šventi ir jų mainymas atveria tikrąjį žmogaus veidą, – sako buvęs tremtinys.

Paklaustas, ar nešioja širdyje pyktį tiems laikams, tiems žmonėms, kurie galbūt įkišo trigrašį, kad jo šeima būtų įgrūsta į gyvulinį vagoną, Donatas sako pykčio nejaučiąs. Esą skauda tik dėl Lietuvos, kad iki šiol santaikos joje maža.

Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
prieš 17 valandų
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.