Politiko požiūris: adatą šiene galima rasti. Bet kam tiek vargti?
Įkelta:
2013-03-27
Nuotrauka

Stasys ŠEDBARASm

Seimo narys

Ką reikėtų pakeisti, kad valstybinės inspekcijos ir tarnybos neatlikinėtų patikrinimų anoniminių verslo konkurentų ar politikų užsakymu? Verslininkai šį klausimą iškėlė Tauragės krašto Seimo nariams Tauragės apskrities verslininkų asociacijos narių surengtame susitikime.

Kalbant šia tema peršasi kitas klausimas: argi dar tai tebevyksta? Atsakymas jau į šį klausimą galėtų būti ir teigiamas, ir neigiamas. Nieko bloga, jeigu iš tiesų kontroliuojančios institucijos nutaria atlikti patikrinimus. Tam jos ir sutvertos. Nieko gera, jeigu jos tai daro kieno nors užsakymu ir ieško šieno kupetoje adatos. Ją ten surasti įmanoma. Bet ar apsimoka?

Dalykinės ir žmogiškosios savybės

Ši tema turi keletą niuansų. Jeigu pranešimas kontroliuojančioms institucijoms yra apie galimai nusikalstamą veiką, tuomet galioja bendros taisyklės: elgiamasi tapačiai, ar pranešta apie užminavimą, ar apie sukčiavimą įmonėje. Teisėsauga tokius pranešimus ištiria, patraukia atsakomybėn nusikaltusiuosius. Tokiais atvejais net ir nesigilinama, kodėl pranešimas anoniminis, svarbu pašalinti pavojų asmeniui ar visuomenei.

Tačiau anonimiškumas nėra puikus reiškinys nė vienoje visuomenėje. Tai, kas slepiama, jau savaime kelia minčių – o kodėl reikia slėpti? Įvairiais laikais požiūris į anonimus būdavo įvairiai traktuojamas. Šiuo metu institucijos turi teisę pačios nuspręsti, ar tirti anoniminį skundą, ar netirti. Bendro pobūdžio taisyklių, kokių būta anksčiau, nebėra.

Tačiau viena tikrai aišku: jeigu dėl melagingo pranešimo verslas patirtų nuostolių, galima reikalauti jų kompensavimo. Suprantu, kad verslininkams tai nėra patogus kelias apsiginti nuo nesąžiningų konkurentų skundų, kad tai kartu yra laiko gaišimas, reikalaujantis psichologinės ir fizinės energijos. Bet niekas už mus nieko nepadaro, jeigu nedarome patys.

Kalbantis ir ieškant bendrų sąlyčio taškų, dažniausiai surandamas susitarimas. Kaip surasti balansą tarp kontroliuojančių institucijų geranoriško požiūrio ir kontrolės, ir tarp to, ko jos nekontroliuoja?

Tai gali nulemti ne tik anoniminiai skundai, bet ir elementarūs buitiniai dalykai. Kartais kontroliuojančios institucijos eina lengviausiu keliu. Joms gal geriau apsilankyti ten, kur pavaišins arbata, negu eiti į šaltą garažą, stovėti už kampo ir sekti, kiek ten atliekama paslaugų, ar nėra pažeidimų. Yra ir dar vienas metodas – pasodinamas inspektorius ir kokį mėnesį jis įmonėje sėdi, žiūri, tikrina. Paaiškėja, kad oficiali įmonės apyvarta išauga ženkliai, kartais net kelis kartus. Negirdėjau, kad kas nors tai darytų pastaruoju metu. Dažniau surandamas balansas – ar reikia tikrinti ir kaip reikia tikrinti. Yra mokesčių inspekcijų, kuriose darbuotojai pataria ir paaiškina, jeigu kažkur ne laiku kažką pateikei, o ne ima bausti. Žmogiškasis faktorius, kaip kalbėti ir bendrauti, gali būti ir prigimtinė savybė, tačiau darbe galima ją palaipsniui įsisavinti.

Kontrolės kartais pritrūksta

Vasario mėnesį apribota Ūkio banko veikla, skelbiama, jog beveik visi indėlininkai dėl savo lėšų gali būti ramūs. Šįkart vėl galime svarstyti, ar kontroliuojančios institucijos norėjo matyti banko problemas, jos tikrai buvo daugybę kartų didesnės už adatą šieno kupetoje, jeigu teko imtis tokių banko veiklos apribojimo priemonių. Prisiminus neseną banko „Snoras“ istoriją, taip pat galime daryti išvadą, jog joje kontrolės nebuvo per daug, veikiau – jos trūko.

Tai, galima sakyti, buvo senesnių žmonių bankas, nes mokamos didesnės palūkanos labiausiai suviliojo nepasiturinčius vyresnio amžiaus žmones. Likus kelioms dienoms iki bankroto ateidavo žmonės atsiimti palūkanų, juos įtikindavo, kad turėtų pirkti banke indėlio sertifikatą ir gauti dar didesnes palūkanas. Bet indėlio sertifikatas nedraustas. Tai ir buvo didžiausia bėda. Pasirodo, nei Vertybinių popierių komisija, nei Lietuvos bankas iki 2012 m. sausio 1 d. šito bankinio produkto, kuriuo pasinaudojo „Snoras“, nekontroliavo. Šioje istorijoje blogai tai, kad pavėluotai atsivėrė tokios skylės. Kontroliuojančios institucijos turėjo tai matyti, nes žmonės dėl tų indėlių sertifikatų ir nukentėjo daugiausiai.

Valstybės kūrimosi pradžioje dar buvo galima kalbėti apie įstatymų trūkumą ar jų nebuvimą. Dabar tai nebėra taip aktualu. Turbūt didžiausia šių laikų bėda yra ne įstatymų skaičius ar jų kokybė, o jų taikymas ir vykdymas. Ir apie tai mes dar daug kalbėsime, daug veiksime, nes turės daug kas pasikeisti ne tik viešajame gyvenime, bet ir mūsų pačių mentalitete – ir senesnės kartos, ir naujesnės, ir darbuotojų, ir verslininkų, ir, aišku, valdžios. Pagalvokime, jeigu iš tiesų anonimas skundžia verslininką, o tikrintojas be atodairos gaišina jo laiką tik todėl, kad kažkas tai užsakė, tai juk pralaimi visi. Nes tikrintojui atlyginimą uždirba į biudžetą mokesčius mokėdama verslininko įmonė.

Solidarumą kuria ne įstatymai

Dažnai ieškant kaltininkų, kurie išvijo mūsų žmones į emigraciją, mažiau mąstantiems asmenims atrodo aišku, kad tai padarė bloga valdžia. Galima sakyti, kad valdžia, blogi įstatymai. Bet daugelį išvijo ir tie patys verslininkai, nemokėdami normalios algos darbuotojams, norėdami patys važinėti po šiltus kraštus ir būtinai prabangiais automobiliais, išsikėlę savo poreikius pernelyg aukštai. Solidarumo nebuvo, pripažinkime, ir jokie teisės aktai ar įstatymai jo nesukurs. Mes patys galime būti arba nebūti solidarūs. Ne šiaip sau vis minimas keturiasdešimt metų Mozės tautos klajojimas dykuma, kol pasiekiama Pažadėtoji žemė. Bet tai nereiškia, kad nieko nereikia daryti.

Šiandien aišku, jog tam, kad sustabdytume neigiamus reiškinius, kurie braunasi į mūsų gyvenimą, prireiks laiko ir noro. Kiekvienas neigiamas ar teigiamas veiksmas sukelia atoveiksmį, kurį norėtųsi vadinti ne dar gilesniu klimpimu į nesusikalbėjimą, o savotišku visuomenės gijimu, išsivadavimu iš susikurtų ar tikrų baimių, teisingesnio sprendimo suradimu. Nesustabdžius pastebėtų negerovių, jos dauginasi geometrine progresija.

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 20 valandų
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių