Atsakymai į gyventojams rūpimus klausimus apie naftos bei dujų gavybą
Įkelta:
2013-03-19
Nuotrauka

Šalyje kilus ažiotažui dėl angliavandenilių iš skalūnų sluoksnių paieškos, bendrovė „LL Investicijos“ kasdien sulaukia itin daug klausimų dėl planuojamos veiklos. Artimiausiu metu naftos gavybos įmonė „LL Investicijos“ planuoja atlikti seisminius žemės gelmių tyrimus, kurių metu bus siekiama išsiaiškinti, kokia žemės gelmių geologinė struktūra yra konkrečioje vietovėje. Šie tyrimai leis nustatyti, ar Tauragės bei kituose Rietavo licencijos ploto rajonuose yra perspektyvų ateityje ieškoti ir išgauti angliavandenilius (tradicinę ir netradicinę naftą).

Pateikiame atsakymus į dažniausiai gyventojų, savivaldybės specialistų bei politikų užduodamus klausimus. Tarp dažniausiai užduodamų klausimų yra ir apie išteklių iš skalūnų sluoksnių gavybą, tad įmonėje dirbantys kvalifikuoti specialistai turėdami itin daug patirties hidraulinio uolienų plėšymo procese (šis metodas naudojamas ir išgaunant tradicinę naftą), atsako ir į šiuos daugeliui itin rūpimus klausimus.

Ar nebus užnuodytas vanduo ir dirvožemis atliekant angliavandenilių išteklių paieškos ir gavybos darbus?

Ne. Niekas nebus užnuodyta. Tiek vanduo, tiek dirvožemis išliks tokios pačios kokybės, kokia buvo prieš pradedant angliavandenilių išteklių paieškos ir gavybos darbus. Pagrindinė gruntinių vandenų apsaugos priemonė yra tinkamai suprojektuotas ir įrengtas gręžinys. Remiantis visuotinai priimtinais ir efektyviausiais pramoniniais standartais, koncentriškai sluoksniuojant plieną ir cementą, gruntinis vanduo visiškai izoliuojamas nuo gręžinio. Tie patys standartai taikomi nepriklausomai nuo to, ar gręžinys projektuojamas gręžti į skalūnų uolienas, ar yra skirtas hidrauliniam uolienų ardymui. Plieno ir cemento sluoksnių skaičius priklauso nuo gręžinio tipo. Dirvožemis apsaugomas naudojant tinkamai prižiūrimą techniką, užtikrinant reikiamą apsaugą aplink bet kokią detalę, kuri galėtų būti nehermetiška, nedelsiant reaguojant į bet kokius išsipylimus, jei tokie įvyksta, ir paklojant nepralaidžią plėvelę po ta vieta, kur bus vykdomi darbai. Aplink vietovę, kur vyks darbai, prieš jų pradžią ir jiems pasibaigus, bus paimti vandens ir dirvožemio mėginiai, kad būtų įrodyta, jog mes nepadarėme žalos.

Ar paieškos ir gavybos darbų metu gręžiniai gali sprogti?

Paieška ir gavyba yra tokia ūkinė veikla, kurios tikslas yra surasti (ir galiausiai išgauti) angliavandenilius. Kaip ir visos kitos ūkinės veiklos, ji gali potencialiai sukelti grėsmę saugumui ir gamtai. Nors ir neįmanoma sumažinti visų rizikų iki nulio, daugelį grėsmių galima pašalinti, o likusias sušvelninti. Remiantis ta praktika, kuri bus naudojama, ir patirtimi, įgyta atliekant darbus geologiniuose baseinuose, panašiuose kaip ir Lietuvoje, galime manyti, kad sprogimo rizika yra minimali. Būtina pažymėti, jog per pastaruosius 20 metų, kai Lietuvoje naftos gavybos kompanijos jau išgręžė kelias dešimtis gręžinių, jokių nelaimių neįvyko.

Ar žinoma, kokie chemikalai naudojami hidraulinio plėšymo metu?

Cheminių medžiagų, kurios bus naudojamos atliekant konkretų hidraulinį uolienos plėšymą, formulė nėra iki galo sudaryta, kol nėra ištirtos uolienos ir nesuplanuoti darbai. Tačiau visos naudojamos cheminės medžiagos bus žinomos ir sertifikuotos Europoje. Pavyzdžiui, vieno neseniai Lietuvoje atlikto hidraulinio uolienų plėšymo metu buvo panaudotos aštuonios cheminės medžiagos. Žr. lentelę apačioje:

Lietuvoje buvo įgyvendinti daugiau nei 25 hidraulinio uolienų plėšymo projektai. Visų jų metu buvo vykdomas monitoringas ir nė vienas iš jų neturėjo jokio poveikio aplinkai ir gamtai. Jungtinėse Valstijose atlikta daugiau nei milijonas hidraulinių uolienos plėšymo darbų ir nėra nustatyta, kad dėl to būtų užteršti gėlo vandens sluoksniai.

Ar išteklių paieškai naudojami nuodingi chemikalai, kokią įtaką šie chemikalai daro aplinkai?

Paieškų metu naftos gavybos bendrovės naudoja tas pačias chemines medžiagas, kurias žmonės naudoja kasdieniniame gyvenime. Pavyzdžiui, sprogmenys, kuriuos planuojama naudoti atliekant seisminius tyrimus bendrovės „LL investicijos“ licencijos plote, yra vadinami Senatel Powefrag. Juos sudaro 2 cheminės medžiagos, kurios yra žemės ūkio trąšos. Žr. lentelę žemiau:

Kaip pažymėta aukščiau, visos cheminės medžiagos, kurios yra naudojamos atliekant seisminius tyrimus, ir tos, kurios galėtų būti panaudotos hidrauliniam uolienų plėšymui, yra žinomos ir sertifikuotos Europoje.

Ar galima garantuoti, kad bus išvengta angliavandenilių žvalgybos ir gavybos žalos gyventojams, gamtai ir kraštovaizdžiui?

Paieškos ir gavyba yra ūkinė veikla, kurios tikslas yra surasti (o galiausiai išgauti) angliavandenilius. Kaip ir visos ūkinės veiklos, ji gali kelti potencialią grėsmę saugumui ir aplinkai. Nors neįmanoma sumažini visų rizikų iki nulio, daugelį jų galima pašalinti, o likusias – sušvelninti. Kai veikla vykdoma laikantis norminių dokumentų reikalavimų ir remiantis gera tos ūkinės veiklos praktika, galima visiškai užtikrintai pareikšti, kad tokia veikla nekelia jokios reikšmingos grėsmės nei žmonėms, nei gamtai, nei kraštovaizdžiui. Tą neseniai patvirtino Europos Sąjunga, tą liudija ir daugybė gamtos apsaugos ekspertų ir autoritetingų specialistų JAV, kur vyksta didžiausi ir technologiškai moderniausi dujų gavybos iš skalūnų uolienų darbai pasaulyje. Lietuvoje naftos gavyba vyksta jau kelis dešimtmečius ir per tą laiką nebuvo padaryta žalos žmonėms, gamtai ar kraštovaizdžiui.

Jei darbų metu būtų pakenkta melioracijos sistemai, nuostoliai gyventojams gali siekti šimtus tūkstančių litų. Kas atlygintų šią žalą?

Mūsų bendrovė dės visas pastangas, kad seisminių tyrimų metu NEBŪTŲ sugadinta melioracijos sistema. Iš savivaldybių ir atitinkamų bendrovių surinkome visų melioracijos sistemų, esančių mūsų licencijos plote, schemas. Jiems davėme tikslias seisminių sužadinimo taškų koordinates. Savo savivaldybių žemėtvarkos skyriuose žemės savininkai gali gauti duomenis apie tikslią seisminių taškų, esančių jų žemės sklypuose, padėtį skaitmeniniu formatu. Nežiūrint į tai, jei darbų metu bus pakenkta melioracijos sistemai, mūsų bendrovė visiškai kompensuos už padarytą žalą, t. y. ir už padarytos žalos remonto projektinius darbus, ir už faktinius remonto darbus.

Kas bus daroma su darbų metu panaudotu gręžinių vandeniu?

Visos atliekos bus perdirbtos sutinkamai su norminių dokumentų ir reglamentų reikalavimais, siekiant pirmiausia sumažinti tokių medžiagų kiekį, tada jas perdirbti ir pakartotinai panaudoti ir galutinai utilizuoti tik tai, ko negalima pakartotinai panaudoti sutinkamai su visais taikomais įstatymais, reglamentais ir normomis.

Kaip galėtumėte pakomentuoti ir ką pasakytumėte apie Josho Foxo sukurtą dokumentinį filmą „Dujų žemė: visa tiesa apie hidraulinį skaldymą (Gasland: the Truth Behind Hydrofracking) apie skalūnų dujų gavybą ir žalą aplinkai?

Dokumentiniame filme pateikta klaidinanti informacija ir manipuliacijos yra plačiai žinomos ir aptariamos. 2012 m. balandžio 6 d. JAV Aplinkos apsaugos agentūra paskelbė tyrimo rezultatus dėl filme parodytos tariamos gruntinio vandens taršos ir paneigė pateiktus nepagrįstus tvirtinimus.

Filmo režisierius Joshas Foxas pripažino, kad jis išėmė iš filmo esminius faktus.

(http://commonamericanjournal.com/watch-%E2%80%98gasland%E2%80%99-direct…).

Ar UAB „LL investicijos“ vykdomi darbai ir veikla yra apdrausti ir atsitikus nelaimingam atsitikimui bendrovė būtų finansiškai pajėgi padengti nuostolius?

UAB „LL investicijos“ yra finansiškai pajėgi padengti visus galimus nuostolius, bendrovės veikla taip pat yra apdrausta.

Ar siūlytumėte rizikuoti aplinka ir žmonių gerove dėl kapitalo interesų?

„LL investicijos“ yra Lietuvoje registruota įmonė, kurios 50 proc. akcijų priklauso lietuviams. Tikimės, kad žmonės pamatys, jog mūsų veikla atneša jiems daug naudos. Manome, kad saugi ir atsakinga angliavandenilių paieška ir gavyba sukurs naujas darbo vietas, generuos naujas pajamas ir padidins vietines investicijas. Lietuva gali būti klestinti valstybė ir jos žmonės nusipelno geresnio gyvenimo. Mūsų bendrovė yra pasiruošusi prie to prisidėti.

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių