Sveikas maistas mokyklose: teorija ar realybė?
Įkelta:
2010-11-09
Nuotrauka
Aprašymas
Trečiadienį „Šaltinio“ mokyklos moksleiviai galėjo ragauti štai tokį patiekalą. Karinos Sėrikovos nuotrauka

Rugsėjo 1-ąją įsigaliojęs naujas vaikų maitinimo mokyklose tvarkos aprašas sudrumstė nusistovėjusią valgyklų sistemą. Kartu su šio dokumento priėmimu kilo nepasitenkinimo banga – mokiniai tikina nuo šiol esantys priversti „atlaikyti“ žuvies dieną, mokinių maitinimu besirūpinančių įstaigų vadovai sako nesugebantys suderinti maisto kokybės ir pigumo, o kai kuriuos naujosios tvarkos punktus vadina žmogaus teisių pažeidimu.

Apraše – daugybė naujų reikalavimų

Naujasis vaikų maitinimo mokyklose tvarkos aprašas aprėpia daugybę naujovių. Viena jų – moksleiviams draudžiamų produktų sąrašas. Į neteikiamų produktų sąrašą įtraukti bulvių traškučiai, kiti riebaluose virti gaminiai, saldainiai, šokoladas, konditerijos gaminiai su šokoladu ar kremu, maisto produktai su maisto priedais, gazuoti, energiniai gėrimai, maisto produktai, kurių sudėtyje yra kavamedžio pupelių kavos ar jų ekstrakto, sultinių koncentratai, rūkyta žuvis. Neleidžiami tiekti konservuoti mėsos ir žuvies gaminiai, mechaniškai atskirta mėsa (piure konsistencijos mėsos ir nuograndų nuo kaulų masė, kurioje yra kaulų likutis) ir jos gaminiai, maistas, pagamintas iš genetiškai modifikuotų organizmų.

Mokinių valgiaraštyje yra ir daugiau pakeitimų. Pavyzdžiui, pietus turi sudaryti karštasis patiekalas iš daug baltymų ir angliavandenių turinčių produktų, daržovės, vaisiai arba jų salotos – jų turi būti patiekta kasdien, duona, rekomenduojama ruginė, ir gėrimas, rekomenduojama sultys. Pietų metu turi būti patiekiami pasirinkti 1–3 karštieji patiekalai. Vienas karštųjų patiekalų privalo būti pagamintas verdant vandenyje ar garuose arba troškintas. Anksčiau tokie patiekalai buvo patiekiami mokiniams, turintiems sveikatos sutrikimų. Tas pats karštas pietų patiekalas negali būti tiekiamas dažniau nei kartą per dvi savaites. Ant stalų valgyklose neturi būti padėta druskos.

Ieško kompromiso

Tauragės visuomenės sveikatos centras tikrina du mokinių maitinimo higienos normų reikalavimus – valgiaraščių turinį ir ar vaikams patiekiamas šiltas maistas. Valgiaraščius tikrinanti Gilma Masiulionienė, Tauragės visuomenės sveikatos centro Visuomenės saugos skyriaus vedėja, „Tauragės žinioms“ sakė, kad tikrindami mokyklų valgiaraščius Visuomenės sveikatos centro specialistai vadovaujasi naujuoju aprašu.

– Valgiaraščius stengiamės patikrinti papunkčiui. Tačiau kartais ieškome kompromiso su maitintojais. Pavyzdžiui, jei valgiaraštyje numatyti patiekalai nuo normos atsilieka 20–30 kilokalorijų, tokių valgiaraščių neatmetam. Lygiai taip pat ir su didesniu kilokalorijų kiekiu – sriuba, kuri daugumos tėvelių pageidaujama, gali pridėti šiek tiek kalorijų, tačiau dėl to tragedijos nedarome. Suprantame ir maisto tiekėjus. Akivaizdu, kad maisto tiekėjams finansiškai tiesiog neįmanoma kasdien patiekti šviežių sulčių, todėl to ir nereikalaujame. Tačiau, pavyzdžiui, reikalaujame, kad būtų vadinamoji žuvies diena, mėsos diena, miltinių patiekalų diena, – kalbėjo specialistė.

Skųstasi dukart

Tauragės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vedėja-veterinarijos inspektorė Jūratė Kazlauskienė „Tauragės žinioms“ teigė, kad šiais mokslo metais tarnybos specialistai tikrino visas moksleivių maitintojų įmones, išskyrus A. Spurgos individualios įmonės Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos Maisto tvarkymo skyrių ir J. Lingaičio įmonės kavinę Eičių kaime, kuri maitina Eičių gyvenvietės pradinukus. J. Kazlauskienės teigimu, šie mokinių maitinimo maisto tvarkymo skyriai priklauso mažos rizikos maisto tvarkymo subjektų grupei ir yra tikrinami kartą per dvejus metus. Šiais mokslo metais netikrintas ir A. Spurgos individualios įmonės Jovarų pagrindinės mokyklos maisto tvarkymo skyrius, įmonė paskutinį kartą tikrinta šių metų sausį.

Mokyklų maitintojų tikrinimo rezultatai iškalbingi. M. Petkaus įmonės Žygaičių gimnazijos Maisto tvarkymo skyriuje nebuvo atlikta kontrolinio termometro metrologinė patikra, nustatyta, kad mokyklos bufete prekiaujama kramtomąja guma, kurios sudėtyje yra saldiklis E 951. Tos pačios įmonės „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos maisto tvarkymo skyriuose nebuvo atlikti geriamojo vandens ir gaminamų patiekalų savikontrolės tyrimai.

Bendrovės „Amerija“ Skaudvilės gimnazijos Maisto tvarkymo skyriuje taip pat nustatyti savikontrolės sistemos pažeidimai.

Bendrovės „Juraja“ „Versmės“ gimnazijos Maisto tvarkymo skyriaus bufete buvo prekiaujama šokoladiniais vafliais, perteptais kakavos kremu. Tos pačios bendrovės „Aušros“ pagrindinės mokyklos Maisto tvarkymo skyriuje, indų plovykloje ir švarios taros laikymo patalpoje, dėl stogo nesandarumo lubos buvo apibėgusios lietaus vandeniu.

Beveik visi patikrinti mokyklų maitintojų skyriai (S. Baciuškos individualios įmonės kavinė „Savas“, M. Petkaus įmonės „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos pradinių klasių korpuso maisto tvarkymo skyrius, bendrovės „Juraja“ Žalgirių gimnazijos Maisto tvarkymo skyrius, bendrovės „Amerija“ Skaudvilės gimnazijos Maisto tvarkymo skyrius, bendrovės „Vilartina“ Batakių vidurinės mokyklos Maisto tvarkymo skyrius) nebuvo sudarę sutarčių su šalutinius gyvūninius produktus tvarkančia įmone.

Pasak J. Kazlauskienės, šiemet Maisto ir veterinarijos tarnyba gavo vieną anoniminį ir vieną ne anoniminį skundus.

– Anonimas skundėsi, kad Jovarų pagrindinėje mokykloje gaminamas nekokybiškas maistas. Patikrinimo metu pažeidimų nenustatyta, skundas nepasitvirtino. Ne anoniminis skundas gautas dėl „Versmės“ gimnazijoje ir „Aušros“ pagrindinėje mokykloje ruošiamo maisto. Pranešėjas skundėsi, kad šviežias maistas sumaišomas su anksčiau paruoštais patiekalais, salotų gamybai naudojamas actas, bulvių košė sutrinama su vandeniu, kuriame virė bulvės, mokinių lėkštės plaunamos su nepatvirtintomis priemonėmis, nėra kur plauti termosų, kuriais pervežami patiekalai į kitas mokyklas. Tačiau atliekant patikrinimus šiose mokyklose pažeidimų nenustatyta. Nenustatyta ir mokinių maitinimo organizavimo pagal valgiaraščius reikalavimų pažeidimų, valgiaraščiai suderinti su Visuomenės sveikatos centru, gaminant patiekalus vadovaujamasi receptūromis, – sakė inspektorė.

Kenkia maisto prekių parduotuvės?

Pasikeitus vaikų maitinimo tvarkai mokyklose, mokyklų vadovai buvo įpareigoti asmeniškai rūpintis mokinių maitinimu. „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos direktorė Jūratė Lazdauskienė laikraščiui sakė, kad jos vadovaujamoje mokykloje sveikos mitybos nuostatų buvo laikomasi dar prieš įsigaliojant naujajam aprašui.

– Mūsų mokykla jau pernai ėmėsi iniciatyvos ir pradėjo po truputį vengti nerekomenduotinų maisto produktų. Pavyzdžiui, bulvių traškučių ir aliejuje virtų maisto produktų mes jau nuo praėjusių metų valgykloje neturim. Šiais mokslo metais teko atsisakyti šokolado, bandelių su įdarais ir pakeisti kavos aparato sudėtį – iš jo išimti kavos produktus. Mūsų valgyklos asortimentą tikrina už mokinių maitinimą atsakinga darbo grupė, jos pirmininkė – direktoriaus pavaduotoja Irena Valiukienė. Grupė nagrinėja mokyklos valgiaraštį, maisto produktus, iš kurių patiekalai gaminami, – sakė J. Lazdauskienė.

Mokyklos vadovės teigimu, mokiniams neigiamą įtaką daro šalia mokyklos veikianti maisto prekių parduotuvė. Ten per pertraukas vaikai laksto pirkti bulvių traškučių, saldumynų, bandelių su sintetiniais įdarais. J. Lazdauskienė dėl to apgailestauja, tačiau sako nieko pakeisti negalinti.

– Prieš kelerius metus, kai mokyklose buvo aktuali narkotikų platinimo problema, priėmėme įstatymą rakinti mokyklos duris – tam, kad išvengtume pašalinių žmonių. Tačiau kai kurie tėvai nori, kad jų vaikai ilgosios pertraukos metu galėtų palikti mokyklos teritoriją, ir mes, žinoma, to nedraudžiam. Tik dažnai vietoj šilto maisto valgykloje jie bėga pirkti traškučių ir šokoladinių batonėlių, o kai kurie tėvų įduotus pinigus, neslėpkime, išleidžia cigaretėms. Kad mokyklos maistas neskanus, tenka išgirsti. Pavyzdžiui, mokiniams nepatinka dienos, kai visų patiekalų pagrindas yra vienas produktas – mėsa, varškė, žuvis. Bandžiau ieškoti galimybių šią sistemą keisti, tačiau, panašu, kad to padaryti nepavyks. Mano nuomone, šis naujojo vaikų maitinimo mokyklose tvarkos aprašo punktas išeina iš logikos rėmų, – pripažino „Šaltinio“ direktorė.

Žuvies diena – žmogaus teisių pažeidimas?

Pasak Algirdo Spurgos individualios įmonės, maitinančios Martyno Mažvydo ir Jovarų pagrindinių mokinius, vadovės Lenos Spurgienės, pagrindinė problema, kuriant valgyklų valgiaraščius, šiuo metu yra didelė patiekalų kaina.

– Valdžia nori, kad patiekalai būtų sveiki ir ekologiški, o tėvai prašo, kad maistas būtų pigus. Kaip suderinti abu šiuos prašymus? Kartais tėvams net nėra taip svarbu, kad maistas būtų ekologiškas – svarbiau, kad vaikas nebrangiai pavalgytų. Manau, tikrai ne šiuo metu reikėjo įvedinėti tokias naujoves, – teigė L. Spurgienė.

Vadinamąsias dienas, kai viskas gaminama iš vieno pagrindinio ingrediento, L. Spurgienė vadina žmogaus teisių pažeidimu, kadangi yra mokinių, kurie, pavyzdžiui, niekada nevalgo žuvies, o tądien jie priversti rinktis tik iš žuvies patiekalų.

Pasak L. Spurgienės, įvedus naują vaikų maitinimo mokyklose tvarkos aprašą, kenčia įmonės biudžetas, kadangi maisto nuperkama mažiau. Įmonė išsilaiko iš nemokamą maitinimą gaunančių mokinių aprūpinimo.

Nuotrauka
erkes
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-04-24
Prasidėjus saulėtiems ir šiltesniems pavasario orams daugelis skuba į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį. Medicinos centro „Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė sako, kad klausimai apie erkių pernešamas ligas neišsenkantys, todėl dalinasi svarbiausia informaciją apie tai, ką daryti pastebėjus parazitą ant kūno ir kaip atskirti dvi kas vasarą be poilsio linksniuojamus rūpesčius – erkinį encefalitą ir Laimo ligą.
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-04-18
Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) pristatyta Lietuvos ugdymo įstaigas lankančių vaikų kasmetinės sveikatos patikros rodiklių apžvalga. Duomenys rodo, kad tam tikri rodikliai, tokie kaip kūno svoris ir dantų būklė, yra stabilūs arba nežymiai gerėjantys, tačiau kai kurios tendencijos reikalauja atidaus ir tėvų, ir sveikatos priežiūros specialistų dėmesio. Dėl to svarbu reguliariai stebėti mokinių sveikatą ir kasmet atlikti patikrą. SAM rekomenduoja tai daryti anksčiau ir nelaukti mokslo metų pradžios: taip išvengsite didelių eilių ir turėsite daugiau laiko apsilankyti pas reikiamus specialistus ir koreguoti įpročius, nepraleidžiant pamokų.   
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-03-27
Kolagenas, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „klijų gamyba“. Šis žodžių junginys gana aiškiai apibrėžia šios medžiagos paskirtį. Iš tiesų kolagenas – tai nepakeičiamas audinių atsinaujinimo baltymas. Kokia jo svarba žmogaus organizmui, ypač jungiamajam audiniui? Į šiuos ir kitus klausimus plačiau atsako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Farmakognozijos katedros prof. dr. Nijolė Savickienė.
Nuotrauka
seni
Įkelta:
2024-03-26
Namai – tai vieta, kurioje jaučiamės geriausiai. Dažniausiai vyresni žmonės nori gyventi ir senti savo aplinkoje, jie, kiek gali, stengiasi savimi pasirūpinti patys. Tačiau bėgant metams ir silpstant artimojo sveikatai tenka pagalvoti, kaip organizuoti pagalbą ar priežiūrą. Slaugos profesionalai vis dažniau kalba apie teigiamą namų aplinkos poveikį emocinei pacientų sveikatai ir skatina šeimos narius slaugyti juos namuose.
Nuotrauka
burnos higiena
Įkelta:
2024-03-25
Apie burnos higienos svarbą žinome visi. Tinkama burnos ertmės priežiūra užkerta kelią įvairioms dantų problemoms ir maksimaliai sumažina įvairių burnos ertmės ligų riziką. Nors taisykles, kaip tinkamai valytis dantis, rodos, išmokstame dar ankstyvoje vaikystėje, visgi, realybė yra tokia, jog tinkamai dantimis pasirūpinti moka toli gražu ne visi. Taigi, kaip nepriekaištingai pasirūpinti burnos higiena?
Nuotrauka
implantai
Įkelta:
2024-03-19
Dantų implantai yra puikus pasirinkimas netekus dantų. Kitaip nei dantų protezai, jie gali tarnauti ilgus metus. Tačiau kartais pacientams kyla klausimas, ar jie stabilūs išliks visą gyvenimą? Šv. Kristoforo odontologijos klinikos specialistai pasidalins įžvalgomis apie dantų implantų tarnavimą bėgant metams. Kviečiame skaityti toliau!
Nuotrauka
sveikata
Įkelta:
2024-02-15
Siekdama užtikrinti pakankamą gyventojų apsaugą nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų bei valdyti šių ligų plitimą visuomenėje, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patvirtino Nacionalinę imunoprofilaktikos programą 2024–2028 metams.
Nuotrauka
gydytojai
Įkelta:
2024-02-07
Siuntimą pas gydytoją specialistą jau gali išrašyti ne tik šeimos gydytojai, bet ir slaugytojai bei akušeriai. Slaugytojas konsultuodamas pacientą taip pat gali išrašyti vaistus, skirtus lėtinėms ligoms gydyti.
Nuotrauka
nebenoriu
Įkelta:
2024-02-06
„Eurostat“ duomenimis, kasmet depresija Lietuvoje diagnozuojama daugiau nei pusei šimto tūkstančių gyventojų. VšĮ „Skirtingos spalvos“ 3 metus iš eilės kviečia prisidėti prie depresijai gydyti skirto fondo #nebeNORIUGYVENTI ir taip padėti tiems, kurie dėl finansinių priežasčių negali eiti sveikimo keliu. Fondo organizatoriai bendradarbiaudami su Depresijos įveikimo centru siūlo specialią dešimties savaičių savigalbos programą su klinikine psichologe Aušra Mockuviene.
Nuotrauka
seni
Įkelta:
2024-01-10
Šlapimo nelaikymas Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, deja, vis dar tebelaikomas „gėdinga“ tema, kuria kalbėti lyg ir nepatogu. Apklausus šios problemos kamuojamus asmenis, nustatyta, kad tik penktadalis jų apie tai pasisako savo gydytojui. Kiti geriausiu atveju pamini lyg tarp kitko. Šlapimo nelaiko apie 10 proc. žmonių – vadinasi, Lietuvoje su šia problema susiduria apie 350 000 žmonių, ir ne tik vyresnio amžiaus. Oficialios statistikos duomenimis, manoma, kad išties jų yra daugiau.
Nuotrauka
skausmas
Įkelta:
2023-11-23
Sezoniškumas pastebimas ne tik mados pasaulyje – kiekvienam metų laikui būdingos ir skirtingos patiriamos kūno traumos. Rudenį jų dažniausiai neišvengiame dirbdami soduose ar daržuose, žiemą koją pakiša slidūs keliai, pavasarį, dar apsnūdę po žiemos, išriedėję į gatves, tinkamai neįvertiname savo fizinės formos. O štai vasara pažeria visą puokštę traumų – jų skaičius išauga kone dvigubai.
Nuotrauka
sveikata
Freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2023-11-17
Neretai sulaukusius pensinio amžiaus žmones kamuoja vis didesnis vienišumo jausmas. Remiantis Vilniaus universiteto tyrimo duomenimis, keturi iš penkių senjorų neturi nė vieno sau svarbaus asmens, išskyrus giminaičius. Specialistų teigimu, sportas, savanoriavimas ar dalyvavimas kitose veiklose padėtų save realizuoti, atrasti naują bendruomenę ir sužadinti didesnį pasitenkinimą gyvenimu.  Nors turint negalią senjorams atsiranda dar daugiau trukdžių būti aktyviems, Kauno miesto socialinių paslaugų centro (KSPC) Socialinių paslaugų bendruomenės skyriaus vedėja socialiniams reikalams Evelina Gvergždienė teigė, kad vis daugiau neįgaliųjų senjorų pradeda domėtis teikiama fizinės ir psichosocialinės būklės gerinimo pagalba. 
Nuotrauka
vaikų klinika
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-11-15
Klinika „Medicum centrum“ jau septynerius metus įgyvendina vaikų ankstyvosios raidos reabilitacijos programą. Remiantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu sukurta tvarka ir suburta visa specialistų komanda, kuri teikia pagalbą vaikams iki 7 metų. Siekiant teikti šias paslaugas dar patogiau ir efektyviau atidaryta Vaikų ligų klinika. Ji įkurta Spaustuvės gatvėje, pastate, kuriame anksčiau veikė klinika „In medica“. Kol kas, pasak klinikos vadovo Arūno Jancevičiaus, ji specializuojasi teikti paslaugas autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams.  
Nuotrauka
kraujotaka
Freepik.com nuotrauka 
Įkelta:
2023-11-10
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad net 80 proc. visų širdies priepuolių ir insultų galima išvengti. Svarbiausia žinoti, dėl ko didėja kraujotakos sistemos sutrikimų rizika, kad galėtumėte suvaldyti tai, kas jūsų valioje.  Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos skyriaus vadovė prof. Olivija Dobilienė informuoja, kaip kontroliuoti pagrindinius rizikos veiksnius, kada būtina kreiptis į specialistus ir kuo gali pagelbėti šiuolaikinės technologijos.   
Nuotrauka
sveikata
Adobe Stock nuotrauka
Įkelta:
2023-10-30
Remiantis 2020 metų duomenimis, Europos Sąjungoje (ES) bent kartą neteisėtų psichotropinių medžiagų yra vartoję maždaug 29 proc. suaugusiųjų – 83,4 mln. 15–64 m. amžiaus asmenų. Nepaisant to, jog viešojoje erdvėje nuolat kalbama apie narkotikų vartojimo padarinius, dalis žmonių negeba įvertinti kylančios rizikos sveikatai. Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) Klaipėdos filialo Ambulatorinio skyriaus gydytoja psichiatrė dr. Aistė Leleikienė pasakoja apie narkotikų vartojimo žalą ir pabrėžia, kad šių medžiagų vartojimas kenkia visai gyvenimo kokybei – tiek žmogaus fizinei ir emocinei sveikatai, tiek darbinei veiklai ir socialiniam funkcionavimui.
Nuotrauka
sveikata
Simonos BANYTĖS nuotrauka
Įkelta:
2023-10-20
Kartais gali atrodyti, kad yra kone neįmanoma ištrūkti iš įprastos rutinos. Kai tampa sunku atrasti laiko sau, savo draugams ar pomėgiams, gyvenimo būdo pokyčiai atidedami dar vėlesniam laikui, nes tai reikalauja dar daugiau motyvacijos ir ryžto.  Verslininkė Ugnė Usevičiūtė dalijasi savo asmenine patirtimi – ji numetė 140 kilogramų. Moteris pasakoja, kaip ir kodėl nusprendė sveikiau maitintis, daugiau judėti bei kokia dabar yra jos aktyvaus gyvenimo būdo rutina.
Nuotrauka
SAM
SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-10-18
Nuo šiol onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams bus užtikrintas geresnis stacionarinės medicininės reabilitacijos paslaugų prieinamumas. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijuoja pokyčius, kurių dėka daugiau onkologinių ligonių turės galimybę gauti stacionarinės reabilitacijos paslaugas po gydymo dienos stacionare.
Nuotrauka
6sveikata1
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-10-13
Vėžys – tai diagnozė, sukrečianti ne tik patį ligonį, bet ir visą jo aplinką. Išgirdus tai, rodos, žemė ima slysti po kojomis, tačiau palaipsniui supranti, kad neturi jokio pasirinkimo – tik priimti šią žinią ir judėti pirmyn į kovą. Eglė Seiliūtė-Žukauskienė dalijasi savo šeimos patirtimi apie tai, kaip jie sužinojo apie dukros onkologinę ligą ir kas jiems padeda išlaikyti pozityvumą iki pat šiol. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos medicinos psichologė Neringa Eimutienė pataria – svarbu nepamiršti, kad sergantysis pirmiausia yra žmogus, o ne ligonis.  
Nuotrauka
seima
Asociatyvi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nuotrauka
Įkelta:
2023-10-06
Naujausia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento apklausa rodo, kad aštuoni iš dešimties (80 proc.) 18–74 metų Lietuvos gyventojų nieko negirdėjo apie naująsias psichoaktyviąsias medžiagas ir jų pavojų. Iš 10 respondentų, kurie atsakė, kad jas vartojo, 4 respondentai jas pirko klube arba gatvėje, 3 – internetu, o vienas respondentas įsigijo iš draugų. Departamentas yra susirūpinęs padidėjųsi pasiūlos situacija ir ragina tėvus būti budriems, domėtis, kur ir ką veikia vaikai, kas yra jų draugai, pasirūpinti vaikų laisvalaikio užimtumu.
Nuotrauka
SAM nuotrauka
SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-10-03
Rugpjūtį startavęs pavėžėjimo projektas įsibėgėja – prasideda naujas, jau antrasis etapas, į kurį nuo spalio įtraukiama viena didžiausių pacientų grupių – vyresnio amžiaus asmenys. Be tų, kuriems reikia atlikti hemodializę ar transplantaciją nuo šiol bus aptarnaujami ir vyresni nei 75-erių, socialiai pažeidžiami pacientai. Negalėdami savarankiškai pasiekti gydymo įstaigos jie turės pavėžėjimo galimybę. Informacija dalijasi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.