Neįgalieji – lygiaverčiai bendruomenės nariai
Įkelta:
2019-10-31
Nuotrauka
Aprašymas
Tauragėje grupinio gyvenimo namuose neįgalieji jau gyvena ilgiau nei metus. „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Įgyvendinant institucinės globos pertvarką, Lietuvoje duris atveria vis daugiau savarankiško, grupinio gyvenimo namų (GGN) – šiuo metu Lietuvoje veikia apie 70 tokių namų, planuojama, kad iki 2022-ųjų Lietuvoje jų bus daugiau nei 100. Pasak pertvarkos procesų ekspertės Tauragės regionui Marijonos Janavičienės, permainos sparčiai vyksta ir Adakavo socialinių paslaugų namuose – numatyta, kad įgyvendinant pertvarką pagal savarankiškumo lygį institucijoje gyvenantys asmenys galėtų  gyventi arčiau bendruomenės. Planuojama, kad visose apskrities savivaldybėse per keletą metų turėtų būti įkurti devyni grupiniai gyvenimo namai, penki iš jų – Tauragėje. Vieni, Marių gatvėje, jau gyvuoja metus, dar vieneri netrukus bus statomi Norkaičiuose.

Gyvenimas GGN. Koks jis?

Institucinės globos pertvarka neretai kelia daug klausimų. Žmonėms neaišku, kokia pagalba yra numatyta tokiems asmenims, kurie gyvens GGN.

– Grupinio gyvenimo namai – tai pagalba neįgaliesiems padėti integruotis į bendruomenę, ugdyti socialinius įgūdžius ir gyventi visavertį gyvenimą. Tokio tipo namuose žmogui užtikrinama savarankiškumo, saviraiškos, tobulėjimo laisvė, sudaromos sąlygos dienos užimtumui ar darbinei veiklai, – aiškina pertvarkos procesų ekspertė Tauragės regionui Marijona Janavičienė.

Pasak jos, darbuotojų pagalba orientuota pagal kiekvieno konkretaus asmens individualumą, padedant ne daugiau negu jam pačiam tikrai to reikia, taip siekiama savarankiškumo bei padėdami jam užmegzti socialinius ryšius ir įgyti pasitikėjimo savimi. Pagalba teikiama tik tokiose srityse, kuriose jam jos tikrai reikia, pavyzdžiui, tvarkantis finansus, asmens higienos klausimais, vartojant medikamentus, įgyjant savitvarkos įgūdžių ir pan. Svarbu, kad grupinio gyvenimo namai būtų orientuoti į asmens įgalinimą gyventi bendruomenėje kiek įmanoma savarankiškiau.

Turėtų būti pasirūpinta, kad šie asmenys dienos metu galėtų lankyti užimtumo įstaigas, socialines dirbtuves bei užsiimti kita veikla, atsižvelgiant į jų savarankiškumą.

Kaip vyksta tų žmonių, kurie apgyvendinami bendruomenėje, pasiruošimo darbai, kaip parengiami šie asmenys? Pasak Marijonos Janavičienės, yra parengta asmens poreikių vertinimo metodika, pagal kurią, atlikus asmens poreikių vertinimą, yra nustatoma kurią su apgyvendinimu susijusią paslaugą skirti asmeniui. Iki apgyvendinant asmenį bendruomenėje yra atliekamas asmenų pagalbos, sveikatos ir saugumo, savipriežiūros gyvenamoje aplinkoje, socialinių ryšių bei kitų poreikių vertinimas. Suprantama, turi būti paisoma ir asmens norų – ar jis sutinka gyventi būtent ten, kur jam siūloma.

Kaip priims bendruomenė?

O kaip su bendruomene – kartais pasigirsta ir prieštaraujančių balsų, kad neįgalieji gyventų šalia. Tačiau patirtis Tauragėje kol kas išskirtinai pozityvi. Marių gatvėje metus veikiantys GGN sulaukia tik teigiamų kaimynų atsiliepimų.

Artimiausiu metu planuojama pradėti dar vienų grupinio gyvenimo namų statybą Mažonų seniūnijos Norkaičių kaime. Adakavo socialinių paslaugų namų ir savivaldybės atstovai susitiko su būsimais grupinio gyvenimo namų gyventojų kaimynais. Vienintelė problema, kuri neramino kai kuriuos kaimynus, – tai, kad, jų manymu, tokius susitikimus reiktų organizuoti prieš sklypo įsigijimą, kuriame numatytos GGN statybos. Tačiau paaiškinus, kad sklypui įsigyti buvo skelbiamas viešųjų pirkimų konkursas ir nebuvo aišku, kurioje vietoje bus sulaukta pasiūlymų, todėl iš anksto nebūtų galimybių to organizuoti, gyventojai nusiramino. Jie sakė laukią naujakurių, o ateitis parodys, kaip seksis kaimyniškai sutarti.

Mažonų seniūnas Jonas Samoška, dalyvavęs susitikime su Norkaičių gyventojais, sako, kad į susitikimą atėjo nedaug žmonių, tačiau nuvažiavus į vietą, kur planuojama statyba, susirinko kaimynai.

– Kategoriškai prieš nebuvo niekas. Atvirkščiai, kai kurie atsidžiaugė, sakė, gal ir darbą čia gaus, kiti gi replikavo – o gal gatvę greičiau išasfaltuos, – pasakojo seniūnas.

Jo paties nuomonė dėl seniūnijoje apsigyvensiančių naujakurių vienareikšmiška – puiku, kad einama iš institucinės globos, kad neįgalieji integruojami į visuomenę. Juk jie irgi visuomenės dalis. Gyvenime, pasak jo, gali visko būti, nuo negalios nė vienas nesam apsaugotas, todėl turim suprasti ir būti tolerantiški kitokiems ar kitaip mąstantiems žmonėms.

– Tauragiškiai supratingi, be to, grupinio gyvenimo namuose neįgalieji niekada nepaliekami vieni, juose dirbs nemažai žmonių. Juk Marių gatvėje tokie namai jau stovi, ir viskas ten gerai. Kaip seniūnas, galiu iš savo patirties pasakyti, kad su sveikaisiais kartais daugiau problemų nei su neįgaliaisiais. Ir mane, kaip seniūną, kartais išveda iš kantrybės. Jei kaimynai blogi, tai visą gyvenimą skundai – dėl sklypo ribų, dėl medelio ar krūmo pykstasi... – svarsto seniūnas.

Trūksta informacijos

Norkaičių bendruomenės „Galmena“ pirmininkė Birutė Globienė irgi sako tikrai nesanti prieš, kad neįgalieji būtų integruojami į visuomenę:

– Ir bendruomenė nėra nusistačiusi prieš juos, nors yra visokių nuomonių. Labiausiai žmonės nepatenkinti, kad su jais nesitarta iš anksto. Tačiau žmonės pasigenda informacijos. Kalbama su žmonėmis turėtų būti ne paskutinę minutę. Žmonės nieko nežinojo. Susirinkom į susirinkimą, bet viskas juk jau nuspręsta: sklypas nupirktas, projektas padarytas.

Tačiau ji sakė nesanti nusiteikusi prieš neįgalius žmones – atvirkščiai, pasak jos, gerai, kad jie gyventų šeimynoje, labiau pažintų pasaulį ir sklandžiai įsilietų į bendruomenę.

– Pas mus yra tradicinių amatų ir etnokultūros centras, manau, jiems būtų įdomu čia ateiti, susipažinti, ką nors naujo išmokti, – svarstė B. Globienė.

Tokios pat galimybės – ir globojamiems namuose

O kaip bus su tais žmonėmis, kurie gyvena ne įstaigoje, o namuose? 

– Namie globojamiems neįgaliems asmenims turi būti sudaromos lygiai tokios pačios galimybės. Pertvarkoje numatyta, jog jei asmeniui reikalinga slauga ar globa, jie asmenys turi būti nukreipiami į slaugos ar globos namus, – pasakojo M. Janavičienė. – Savarankiškesniems asmenims turėtų būtų teikiamos grupinio, savarankiškų gyvenimo namų ar apsaugoto būsto paslaugos. Planuojama plėtoti ir laikino atokvėpio paslaugą, kad neįgaliojo šeimos nariai galėtų trumpam ar ilgesniam laikui patikėti savo prižiūrimą artimąjį slaugos ir globos specialistams. Ši paslauga buvo jau teikiama I-ojo pertvarkos etapo lėšomis, Adakavo SPN planuoja ateityje šias paslaugas toliau plėtoti.

Užs. Nr. 134

 

 

 

 

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 15 valandų
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.