2019 Kovo 26 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Verslas

Ūkininkams atsikvėpti neleidžia sausra ir žemos pieno kainos

  • Įkelta: 2018-06-19
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Ūkininkams atsikvėpti neleidžia sausra ir žemos pieno kainos

Praėjusį antradienį Žygaičių kaime ūkininko Alvydo Merkelio valdose susirinko Tauragės apskrities žemdirbiai. Bendradarbiaujant su AB „Kauno grūdai“ įvyko renginys „Lauko diena“, kuriame ūkininkai galėjo ne tik įvertinti modernų šeimininko A. Merkelio pieno ūkį, bet ir aptarti susidariusius rūpesčius.

Didžiausias pieno ūkis

Tauragės rajono savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjos Ramutės Noreikienės teigimu, Tauragės rajone yra registruota 24 tūkst. galvijų. Melžiamų karvių kiekis sudaro 9300, tačiau jų skaičius mažėja, labiausiai dėl to, kad po truputį nyksta mažesni, 2–3 melžiamas karves sudarantys ūkiai. Rajone auga mėsinių galvijų skaičius, o pienininkystė – gerokai atsakingesnis ūkininkavimo modelis, jaunimas į jį žiūri vangiai.

– Tauragės rajone vyrauja pienininkystės ūkiai, nors jų skaičius stabilus, pastebimas nedidelis mažėjimas, per trejus metus šis skaičius nuo 10 tūkst. sumažėjo iki 9,3 tūkst., – teigė R. Noreikienė.

Didžiausią ūkį Tauragės rajone valdo žygaitiškis Alvydas Merkelis. Šiemet jis pagal pieno gamybos kiekį buvo pripažintas ketvirtu (neskaičiuojant bendrovių ir kooperatyvų – red. past.) Lietuvoje.  2004 metais iš tėvų paveldėjęs 26 ha žemės, šiandien vyras su žmona Regina ir vaikais rūpinasi 700 galvijų banda.

– Po truputį pradėjome lipdyti, plėsti ūkį. Pasinaudojome parama, vargome, kol pastatėme pirmąjį pastatą, vėliau atsipūtę pradėjome statyti kitą, – apie ūkio plėtrą antradienį kalbėjo A. Merkelis.

Žygaitiškis turi apie 280 melžiamų karvių. Dar didesnį galvijų ūkį valdo jo sūnus Matas Merkelis, kuris augina jaučius mėsai.

A. Merkelio teigimu, karvių kiekį planuojama plėsti iki 400, tad telyčaičių ūkininkas neparduoda. Praėjusiais metais šeima įsigijo apie 200 tūkst. Eur kainuojančią amerikietišką „GEA Farm Technologies“ 36 vietų melžimo aikštelę. Ši automatizuota įranga gali pamelžti apie 700 karvių bandą. V. Merkelio valdose susirinkę Tauragės apskrities ūkininkai žavėjosi žygaitiškio investicijomis. 

Lauko diena

Antradienį AB „Kauno grūdai“ surengtas ūkininkų susirinkimas „Lauko diena“ A. Merkelio ūkyje Tauragės rajone vyko pirmą kartą. Pernai jis vyko Šilalės rajone. AB „Kauno grūdai“ agronomo-konsultanto Vytauto Donylos teigimu, tai puiki proga susipažinti su pristatomomis žemdirbystės naujienomis. V. Donyla Tauragės apskrityje aptarnauja apie 200 klientų, kuriuos konsultuoja, tiekia trąšas, sėklas ir kitą augalininkystei būtiną produkciją.

Ūkininko Dainiaus Stanciko, dalyvavusio „Lauko dienoje“, teigimu, šis renginys – puiki galimybė ūkininkams susitikti, pasidalinti patirtimi, pasimokyti vieniems iš kitų, suprasti, ką daro neteisingai. Žygaičių seniūnijoje, Trumpininkuose gyvenantis vyras su šeima valdo 160 ha Žemės bei 100 galvijų ūkį.

Ūkininkas taip pat investavo į robotą, kuris pameldžia karves be žmogaus pagalbos.

Žemos pieno kainos

Žygaičiuose susirinkę Tauragės, Šilalės, Pagėgių krašto ūkininkai ne tik džiaugsmais dalijosi, bet ir rūpesčiais. Pastaruoju metu tikras galvos skausmas pieninių galvijų augintojams – nestabilios, nuolat žemėjančios pieno supirkimo kainos.

Tauragės rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkės Reginos Rimkienės teigimu, tai – tragedija.

– Jos neatitinka tikrovės ir pieno pagaminimo kaštų. Gal vienetams ir mokama už pieną neblogai, tačiau daugumai – labai mažai. Pagal dabartinius skaičiavimus, didieji ūkininkai yra turintys virš 200 karvių bandą, o ką daryti tiems, kurie turi 12–50, jau nekalbu apie 2–3 karves. Parduoda ir viskas, – susirūpinimo neslėpė R. Rimkienė.

Kaimo reikalų skyriaus vedėjos Ramutės Noreikienės teigimu, didiesiems ūkininkams už litrą pieno mokami maždaug 25 centai, mažiesiems 12–14 centų.

Žemdirbiams rūpestį kelia ir sausi vasaros orai. Tauragės rajone vos du ūkininkai yra apdraudę savo pasėlius, todėl veikiausiai teks skaičiuoti nemenkus nuostolius.

Kaimo reikalų skyriaus duomenimis, Tauragės rajone yra registruota 2500 ūkininkų.  

Užs. Nr. 61

Į antradienį bendradarbiavimo centre „Spiečius“ vykusį reginį „Moteris versle: galimybės ir iššūkiai“ susirinko dailiosios lyties atstovės iš Tauragės, Šilutės, Šiaulių ir Klaipėdos. Kai kurios – norėdamos susitikti pažįstamas verslo atstoves, kitos – išgirsti taip trokštamus verslo sėkmės receptus.

„Tauragės žinios“ ne kartą rašė apie planus ir bandymus atgaivinti Vytauto ir Jūros gatvių  pabaigoje esantį kareivinių miestelį. Netoliese vis dar apleistų didžiulių pastatų besikuriančios modernios pramogų ir užimtumo erdvės teikia vilčių, jog neilgai trukus ši miesto dalis atgis. Savivaldybė savo iniciatyva rekonstravo 2 pastatus bei stato baseiną, likusias kareivines imta aktyviai pardavinėti aukcione. Vieną iš pastatų įsigiję verslininkai planuoja svečių namus, kiti istorinę praeitį menantys vaiduokliai – privatizuojamų sąraše.

Pastaruoju metu lyg grybai po lietaus Tauragėje „dygsta“ grožio oazės. Naujų grožio salonų savininkai nusiteikę optimistiškai ir tiki naujo verslo sėkme. O šios srities senbuvės teigia, kad rinka jau ir taip perpildyta. „Tauragėje greit kiekvienas klientas turės po atskirą meistrą,“ – įsitikinusi 33 metus grožio srityje dirbanti kosmetologė.

Penkerius metus Dariaus ir Girėno gatvėje dirbęs Šiaulių banko Tauragės klientų aptarnavo skyrius keliasi į Bažnyčių gatvę. Dėl kraustymosi procesų dvi dienas šį bankinė įstaiga nedirbs.