Siuntimas į trečiąsias šalis: kokias pamokas dar reikia išmokti?
Įkelta:
2022-02-17
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Aprašymas

Asociatyvi nuotrauka

Nuo liepos 1 d. visoje ES panaikinus lengvatą siuntoms iš trečiųjų šalių, vis nerimo kalbos – kaip vyks muitinimo procedūros, kiek tai kainuos, ar apsimokės siųsti, kokių dokumentų reikės. Tačiau svarbu prisiminti, kad lietuviai iš trečiųjų šalių siuntas ne tik gauna, bet ir pačių siuntiniai iškeliauja už ES ribų.

Siuntų siuntimo platformos „Siųsk pigiau“ duomenimis, 2021 m. net 41 % klientų siuntų paliko Europos Sąjungos ribas. Tiesa, ne visos siuntų kelionės būna sklandžios – dalis jų būna sulaikomos muitinėse, o kartais nepasiekusios galutinio tikslo grąžinamos siuntėjui. Kaip išvengti tokių situacijų ir ką svarbu žinoti siunčiant siuntas į trečiąsias šalis, patarimais dalijasi LR muitinė bei platformos „Siųsk pigiau“ vadovas Mindaugas Šilkūnas.

Svarbiausia – išsami ir tiksli informacija

Pagrindinis skirtumas tarp siuntimo ES ribose ir už jų – reikalingas dokumentų kiekis. Tiesa, kaip pastebi LR muitinė, kokius dokumentus siuntėjas turi pateikti prekes gabenančiai įmonei, priklauso ir nuo pasirinktos paslaugos teikėjo, ir nuo siuntos vertės. „Jei siuntos vertė neviršija 1 tūkst. eurų, reikiamus dokumentus nustato pats vežėjas, t. y. skirtingos įmonės gali reikalauti skirtingų dokumentų. Pašto siuntoms yra pildomos CN22 ar CN23 deklaracijos, kuriose paprastai nurodomi siuntėjo, gavėjo duomenys, aprašomos siunčiamos prekės, jų kiekis ir vertė,“ – teigia specialistai.

„Siųsk pigiau“ vadovo M. Šilkūno teigimu, jiems svarbiausia – atidus dokumento muitinei užpildymas bei išsami informacija apie siuntinio turinį. „Aprašydami siuntos turinį, siuntėjai turi pateikti išsamią informaciją, kokie daiktai siunčiami, kiek jų, kokiais tikslais. Negalima siuntinio turinio įvardinti lakoniškai – pavyzdžiui, vien žodžio „dovana“ tikrai nepakanka“.

Jam antrina ir LR muitinės specialistai. „Net jei siunčiamos nekomercinio pobūdžio prekės  (dovanos),  vežėjui būtina pateikti duomenis apie siuntos turinį ir vertę, nes be šių duomenų prekių neįmanoma deklaruoti. Jei siuntos vertė viršija 1 tūkst. eurų arba siunčiamoms prekėms yra taikomi tam tikri draudimai ar yra reikalingi papildomi dokumentai, būtina įforminti eksporto deklaraciją, kuriai jau reikia išsamesnių duomenų.“ – komentuoja LR muitinė.

Siunta gali būti užlaikoma dukart

Jeigu norite, kad siunta gavėją trečiojoje šalyje pasiektų kiek įmanoma greičiau, turite įvertinti daug faktorių. Kaip pažymi LR muitinė, siunta gali būti užlaikoma net du kartus – tiek Lietuvoje (atliekant eksporto procedūras), tiek gavėjo šalies muitinėje (importo metu).

„Atliekant muitinės formalumus tiek eksporto, tiek importo šalyse, pačios prekės, tam tikros jų specifikacijos ar dokumentai, pridedami prie prekių (pvz. licencijos, leidimai, kokybės sertifikatai ir t.t.) turi atitikti tose šalyse galiojančias teisės normas. Priešingu atveju, prekės gali būti sulaikomos tiek eksportuojančioje šalyje, tiek ir importuojančioje“, – teigia LR muitinės specialistai.

Iliustruodami situaciją, pašnekovai pateikia pavyzdį: siuntėjas iš Lietuvos išsiunčia antikvarinę knygą, kurios vertė viršija 1 tūkst. eurų, o knygos amžius yra daugiau nei 100 metų. Tokia knyga pagal reglamentą yra laikoma kultūros vertybe. Norint negrąžinamai arba laikinai ją išvežti iš Lietuvos Respublikos (Europos Sąjungos teritorijos) būtina turėti Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos išduotą leidimą. Nepateikus leidimo, bus neįvykdytos eksporto sąlygos ir prekė bus sulaikyta.

Taip pat svarbu pažymėti, jog eksporto bei importo procedūroms reikalingi dokumentai gali skirtis, priklausomai nuo valstybės. „Kokios teisinės normos ar teisės aktai galioja kitose šalyse, siuntėjas prieš siųsdamas prekes turi pasidomėti pats, kreipdamasis į tos valstybės kompetentingas institucijas“, – pažymi LR muitinė.

Gabenimas apkarsta ir dėl informacijos trūkumo

Kaip pastebi „Siųsk pigiau“ vadovas, kartais siuntos muitinėse sustoja ir jų kelionė prailgsta vien dėl to, kad siuntėjui pritrūksta informacijos. „Prieš siunčiant siuntą į ne Europos Sąjungos valstybę, klientui visuomet reikėtų pasidomėti, ar jai yra taikomas muito mokestis, nuo ko jis priklauso. Šią informaciją jums suteikti gali valstybės, į kurią siunčiate siuntinį, muitinės specialistai,“ – primena M. Šilkūnas.

Jis taip pat akcentuoja, jog svarbu ne tik tinkamai aprašyti siuntos turinį, bet ir nepamiršti teisingai nurodyti gavėjo kontaktinę informaciją. „Geriausia naudoti vietinį gavėjo telefono numerį. Numerio reikia ne tik pristatymui, kad su adresatu galėtų susisiekti kurjeris, tačiau ir muitinei, jeigu kiltų klausimų dėl siuntinio išmuitinimo.“

Galiausiai, primena pašnekovas, svarbu paisyti ir draudžiamų siųsti daiktų sąrašo. Šis, tiesa, varijuoja priklausomai nuo valstybės, į kurią yra siunčiama, tačiau kelios taisyklės – universalios. „Labai dažnai žmonės už ES ribų bando siųsti maisto produktus, o tai daryti yra griežtai draudžiama. Tokios siuntos yra sulaikomos ir grąžinamos siuntėjui,“ – sako „Siųsk pigiau“ vadovas.

Tarp draudžiamų siųsti daiktų – ir aerozoliai, dujų balionai, brangakmeniai, magnetai, visų rūšių vaistai ir pan. Išsamią informaciją apie taikomus apribojimus siuntos turiniui jums gali suteikti pasirinktas vežėjas.

 

Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
prieš 17 valandų
Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalionas informuoja, kad Tauragės įgulos kariniai vienetai bendradarbiaujant su Tauragės apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu 2024 m. spalio 1 ir 2 d. Tauragės mieste vykdys pratybas „Saveika 2024“.
Nuotrauka
ridi
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-26
Sekmadienį tie, kas domisi žemaičių kalba, ir tie, kas norėjo žemaitiškai paporinti, užsuko į Upynos kultūros na­mų organizuojamą renginį „Žemaitiškų ketureilių ridikiulis“. Svečius pasitiko trys žavingos damos: Renata Gu­žauskienė, Violeta Razminienė ir Dalia Petkevičienė, ku­rių „ridikiuliuose“ buvo ne tik telefonas, doleriai, bet ir močiutės testamen­tas, parašytas nesuprantama žemaičių kalba. No­rė­damos perskaityti ir perprasti žemaitišką raštą, po­nios pagalbos prašė Juozo Pabrėžos, tikro že­mai­čio, kilusio iš Skuodo krašto. Taip išradingai, ne­tradiciškai ir šmaikščiai buvo pristatytas profeso­rius, lituanistas, že­maičių tarmės tyrinėtojas bei že­maitiškos rašybos normintojas J. Pabrėža.
Nuotrauka
stadionas
Juozo Petkevičiaus ir Tauragės radijo nuotrauko
Įkelta:
2024-09-25
Rugsėjo 25 d. po rekonstrukcijos, kurios vertė – daugiau nei 2 mln. Eur., oficialiai atidarytas Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos stadionas. Šia investicija galės džiaugtis ne tik progimnazijos, tačiau ir visa Tauragės bendruomenė. Ilgą laiką buvusi apleista ir neatitinkanti šiuolaikinių sporto infrastruktūros standartų nuo šiol „Šaltinio“ progimnazijos stadiono teritorija lankytojus pasitinka kardinaliai atnaujinta ir pritaikyta visų amžiaus grupių gyventojų poreikiams.
Nuotrauka
langines
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-09-24
Rugsėjo 19 d., minint Europos paveldo dieną, Dionizo Poškos Baublių muziejuje pristatytas Lietuvos kultūros tarybos projektas „Pasakojančios langinės“, taip siekiant atkurti ir iš naujo pamatyti giluminius klodus muziejaus teritorijoje, D. Poškos dvarvietėje, kur sklandė iškilios kūrėjo mintys, kur bemąstant ir bevaikščiojant buvo numinti takeliai...
Nuotrauka
med
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2024-09-24
Kasmet, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, Lietuvos Prezidentas Žūvančiųjų gel­bėjimo kryžiumi apdovanoja žydų gelbėtojus. Šilalėje iš maždaug 1500 myriop pasmerktų žydų prieš 83-ejus metus iš­si­gelbėjo tik vienas – dabar jau šviesios atminties Ruvinas Zeligmanas. Tačiau jo atminimas tebėra gyvas dukros ir dviejų anūkų širdyse, o už tai jie dėkingi gelbėtojams, sunkiais pokario laikais priglaudusiems jų tėvą, senelį.
Nuotrauka
mins
Įkelta:
2024-09-23
Lietuva ir Jungtinės Amerikos Valstijos žengia reikšmingą žingsnį stiprinant bendradarbiavimą gynybos pajėgumų srityje. Pirmadienį su JAV gynybos technologijų įmone „Northrop Grumman International Trading“ pasirašytame bendradarbiavimo memorandume išdėstyta bendra vizija dėl Lietuvos gynybos pramonės pajėgumų stiprinimo, daugiausiai dėmesio skiriant vidutinio kalibro šaudmenų gamybos vystymui ir tiekimui mūsų šalyje.
Nuotrauka
kinija
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-09-23
Oficialiai Kinijos plotas užima net 9 mln. 598 tūkst. 086 kvadratinius kilometrus. Tačiau realiai ji jau šei­mi­nin­kauja Sibire kone iki pat Uralo kalnų. Tik Putinas apsimeta, kad to nemato. Tai valstybė, kuri siekia tapti pirmąja pa­saulio galybe įvairiomis prasmėmis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-19
Rugsėjį vaikams sugrįžus į mokyklas, mažiesiems tenka prisiminti arba naujai išmokti pagrindinius saugaus elgesio kelyje principus. Tėvai dažniausiai atkreipia vaikų dėmesį, kaip saugiai pereiti gatvę, tačiau neretai pamiršta priminti, kaip naudotis viešuoju transportu arba ką daryti nutikus nelaimei – tai atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas šalies gyventojų nuomonės tyrimas.
Nuotrauka
sukciai
Įkelta:
2024-09-19
Laiškai apie paveldėtą turtą, laimėtą loteriją ar gautą siuntą – dažniausiai šiais būdais internetiniai sukčiai bando išvilioti Lietuvos gyventojų pinigus bei asmeninius duomenis, rodo liepos pabaigoje atlikta reprezentatyvi „Spinter tyrimai“ apklausa. Pasak ekspertų, sukčiai nesirenka aukų nei pagal išsilavinimą, nei pagal gyvenamąją vietą, tad ragina išlikti budriems.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-09-18
Nuo karo pradžios iki šių metų rugpjūčio mėnesio Lietuvoje dirbantys Ukrainos karo pabėgėliai į mūsų šalies biudžetą sumokėjo 205 mln. eurų. Ukrainiečių sumokėtų mokesčių dalis auga. Per 2022 m. ukrainiečiai į mūsų šalie biudžetą sumokėjo 45 mln. eurų, per 2023 m. – 95 mln. eurų, o per šių metų 7 mėnesius – 65,2 mln. eurų, t.y. 13 mln. eurų arba 25 proc. daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.
Nuotrauka
paskola
Įkelta:
2024-09-17
Būsto įsigijimas su paskola, ypač pirmą kartą tai darantiems žmonėms, gali pasirodyti sudėtingas procesas. „Citadele“ banko atstovas atkreipia dėmesį, kad nors skolintis būstui seniai nebėra naujiena, paskolas suteikiantys specialistai susiduria vis su tomis pačiomis gyventojų daromomis klaidomis. Kokius namų darbus svarbu atlikti prieš pildant būsto paskolos paraišką, kad pavyktų išvengti klaidų ir gauti geriausią pasiūlymą?
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2024-09-14
Vairuotojams kartais tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis ir pažaidomis keliuose, kurios kelia grėsmę jų pačių ir kitų eismo dalyvių saugumui. Nors kelininkai deda maksimalias pastangas, siekdami užtikrinti savalaikę kelių priežiūrą, pavojingos išdaužos, kelio deformacijos, užtvindyti ruožai ar kitos kliūtys gali susidaryti itin greitai. Siekiant užtikrinti saugumą visiems eismo dalyviams, AB „Kelių priežiūra“ ragina nedelsiant pranešti apie pastebėtas kliūtis ir primena, kaip galima tai padaryti.
Nuotrauka
VMI
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-13
2024 m. rugsėjo 11 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog nuo rugsėjo mėn. startuoja naujas VMI procesas – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų vertinimas realiu laiku. Pirmojo etapo metu klientų deklaracijos bus lyginamos su jų pateiktais pardavimų Lietuvoje duomenimis e. sąskaitų faktūrų posistemyje i.SAF.
Nuotrauka
neutralumas
Įkelta:
2024-09-12
Vakar Tauragė žengė reikšmingą žingsnį siekyje tapti klimatui neutraliu miestu. Tauragės rajono Tarybos posėdyje patvirtinta Klimato neutralumo strategija – dokumentas, nubrėžiantis kelią link klimato neutralumo Tauragėje iki 2030 metų.
Nuotrauka
vilko
Įkelta:
2024-09-09
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Respublikos Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena. Minėjime dalyvaus Vokietijos Federacinės Respublikos Vilniuje atstovai, Lietuvos garbės konsulas Badeno – Viurtembergo žemėje Wolfgangas von Stettenas, vilko vaikai ir jų ainiai. Specialią meninę programą, skirtą vilko vaikams, atliks poetas, režisierius, rašytojas, romano „Mano vardas – Marytė“ autorius Alvydas Šlepikas, aktorius Andrius Bialobžeskis, muzikantas Arkadijus Gotesmanas ir kompozitorius Tomas Kutavičius. Po meninio pasirodymo vyks pokalbis su vilko vaikais ir jų ainiais. Minėjimo vedėjai  Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus.
Nuotrauka
vyt
Nuotraukos iš pašnekovės albumo
Įkelta:
2024-09-07
Kai gyvenimą aptemdo kas­dienybė, reikia ieškoti nuo­tykių. Tokia taisykle va­­dovaujasi iš Vytogalos ki­lu­si verslininkė Giedrė Ge­­dei­kienė (Gedeikytė), šį pa­va­sarį už­ko­pu­­si į net pa­ty­­rusiems al­pi­­nis­tams sun­­kiai pa­si­duo­dan­čią aukščiausią Kaz­beko viršukalnę. Be nuo­­tykių jau nebegalinti gy­venti mūsų kraštietė tikina, kad sunkiausia įveikti save, nes kalno viršūnė tėra tik dar vienas žingsnis į pasau­lio ir savęs pažinimą.