Kirgizijos lietuviai trokšta gyventi Tauragėje
Įkelta:
2016-07-11
Nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotraukos

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Prieš 7 mėnesius į Lietuvą imigravęs Kirgizijos lietuvis Vytautas atvirai pasakoja savo gyvenimo istoriją. Nusprendęs su šeima įsitvirtinti Tauragėje, iš kurios yra kilę jo tėvai, vyras deda visas pastangas, jog užtikrintų orų gyvenimą sau ir savo šeimai. Visgi, imigrantų dalia nelengva – į gyvenimą besikabinančiai šeimai stresą kelia biurokratiniai labirintai. 

Bėga nuo sovietmečio šešėlio 

46-erių Vytautas gimė Kirgizijoje, lietuvių, karo nublokštų į šią svečią šalį, šeimoje. Mirus tėvams, po Sovietų Sąjungos griūties, Vytauto ryšiai su Lietuva nutrūko. Vėliau Vytautas stengėsi atkurti bendravimą su giminaičiais, ėmė lankytis tėvų gimtinėje. 

Pamatęs pragyvenimo lygio skirtumus, nuolat jausdamas tėvynės ilgesį (Vytautas yra Lietuvos pilietis), nusprendė įsitvirtinti mamos gimtinėje. Šį sprendimą priėmė ne vienas – žmona Aniūta ilgai nedvejojusi sutiko ieškoti šeimai geresnio gyvenimo ir emigruoti į Lietuvą. Paklausta, ar buvo sunku apsispręsti, moteris neslėpė: 

– Nebuvo sunku. Kirgizijoje pragyvenimo lygis labai žemas. Ten mūsų vaikams nėra jokios ateities – nei normalaus išsilavinimo, nei technologijų, nei pinigų nėra. Viskas kaip sovietmečiu. 

Pašnekovai teigė, kad algos Kirgizijoje daug mažesnės, o maisto kainos panašios, kaip Lietuvoje. Jei Vytautas norėtų uždirbti tiek, kiek uždirba čia, turėtų dirbti be išeiginių kasdien po 12 valandų. Aniūtos alga gimtinėje nesiekdavo ir 200 Eur, jokios finansinės paramos daugiavaikei šeimai valstybė neteikė. 

Darbštus vyras taupo

Pasirinktas kelias nebuvo nei lengvas, nei trumpas. Gauti vaikams lietuviškus pasus bei sutvarkyti kitus migracijos dokumentus šeimai prireikė 4 metų. Išsikėlę šį tikslą žmonės kantriai taupė ir laukė, o prieš 7 mėnesius Vytautas ryžosi atvykti gyventi čia. Jau savaitė, kaip Vytauto žmona su vaikais taip pat Tauragėje. Šeima nuomojasi 2 kambarių butą Tauragės mikrorajone, jau spėjo apsiprasti ir miestą apžiūrėti, su kaimynais susipažinti, o pakalbinti teigė, jog Tauragėje jiems patinka, žmonės draugiški, miestas gražus. 

Praėjusį rudenį atvykęs į Tauragę optimizmu trykštantis vyras stengėsi iš visų jėgų. Tuoj pat ėmė ieškotis darbo per teritorinę darbo biržą, tačiau tinkamų pasiūlymų nesulaukė. Pernai lapkritį laikraštyje „Lietuvos rytas“ apie šią šeimą išėjus straipsniui, vyras sulaukė darbo pasiūlymų Vilniuje bei kituose miestuose. Tačiau Vytautas norėjo gyventi Tauragėje – ten, kur jo šaknys. Galiausiai vyrui padėjo pažįstamas, sutikęs įdarbinti statybų įmonėje bandomajam laikotarpiui. Likęs patenkintas darbštaus Vytauto pastangomis ir įgūdžiais, darbdavys nedvejojo – Vytautas tapo įmonės „Martista“ komandos nariu ir štai, jau 7 mėnesius dirba Tauragės rajone, važiuos ir į komandiruotes Vilniuje. Uždirbtų pinigų dalį vyras siuntė dokumentų laukiančiai šeimai į Kirgiziją, taip pat taupė bilietams į Lietuvą – šie žmonai ir trims vaikams atsiėjo per 1000 eurų. 

Nuotrauka

Mokosi lietuvių kalbos

Geranoriškam, darbščiam ir optimistiškam žmogui pritapti nebuvo sunku. Vienintelis nepatogumas – kalbos barjeras. Vytautas jau supranta ir šiek tiek moka lietuviškai, tačiau sklandžiai bendrauti jam dar nesiseka. Tiesa, vyras Tauragėje samdosi lietuvių kalbos mokytoją, siekia išmokti lietuviškai pats ir išmokyti vaikus, kad šie galėtų lankyti lietuviškas mokymo įstaigas. Vyras džiaugiasi darbdavio geranoriškumu – šis, į Lietuvą atvykus Vytauto šeimai, savaitę leido pailsėti, susitvarkyti dokumentus. 

Tačiau ne viskas šeimai einasi taip sklandžiai, kaip norėtųsi. Vytauto žmona Aniūta, Kirgizijos pilietė, turi tik laikiną – 90 dienų vizą gyventi Lietuvoje. Pasibaigus šiam laikotarpiui, jei negautų laikino leidimo gyventi Lietuvoje, turėtų išvykti iš šalies. Šeimai leidimo išdavimą apsunkina biurokratinės kliūtys – paini užsieniečių teisinį statusą reglamentuojančių Lietuvos Respublikos įstatymų bazė ir dideli reikalavimai. Vienas iš jų – turimas pragyvenimo lėšų dydis, siekiantis 360 Eur mėnesiui, taigi, laikotarpiui, kuriam išduodamas leidimas laikinai gyventi Lietuvoje –vieneriems metams, Aniūta turėtų būti asmeninėje banko sąskaitoje sukaupusi 4300 eurų sumą. Situacija kurioziška, nes neturėdama lietuviškų dokumentų, ji negali nei atsidaryti sąskaitos banke, nei įsidarbinti. O tokios sumos pinigų nepasiturinčiai Kirgizijoje gyvenusi šeima neturi. Kaip „Tauragės žinioms“ pasakojo pašnekovas, bendraujant su migracijos tarnybos darbuotojais jam kilo daug neaiškumų. 

Nuotrauka

Pagalbos ranką ištiesė verslininkas

Sužinojęs apie Tauragėje norinčią įsitvirtinti šeimą, abejingas neliko Tarybos narys Antanas Stankus. Vytautą globoti A. Stankus ėmėsi tik jam atvykus į Lietuvą. 

– Suteikiau asmeniškai materialinę pagalbą, prisidėjau prie bilietų pirkimo Aniūtos kelionei su vaikais, skubiam dokumentų tvarkymui. Buvau sutaręs dėl Vytauto darbo UAB „Tauroplastas“, bet, kadangi jis yra statybininkas, jam priimtiniau dirbti statybose, – pasakojo verslininkas. 

Paklaustas, kodėl padeda šiai šeimai, A. Stankus teigė, jog tai daryti jį skatina skaudi asmeninė tremtinio patirtis:

– Puikiai prisimenu, kaip mes grįžom iš Sibiro su pačių pasigamintais faneriniais lagaminais, kaip sunku buvo pradėti gyventi, kuomet nebuvom įleidžiami į savo namus. Todėl ir norisi padėti tokiems žmonėms. Kita vertus, džiugu, kad atsiranda žmonės, kurie grįžta į Lietuvą ir parsiveža vaikus, kurie taps Lietuvos piliečiais ir kurie sako, kad čia labai gerai. Ne taip, kaip kai kurie vietiniai verkia – nieko nėra, viskas blogai. Žiūrint apskritai, paklausius tų žmonių, kurie yra buvę tremtyje, nei vienas nesiskundžia, kad Lietuvoje blogai gyventi. 

Šiuo metu verslininkas padeda spręsti su dokumentų tvarkymu susijusias problemas, pasiūlė laiduoti už Aniūtą, bet, pradėjęs tvarkyti dokumentus, sužinojo, jog tą daryti galėtų tik artimas šeimos giminaitis. Kodėl apie tai žmonės nebuvo informuoti pirmą kartą apsilankę migracijos tarnyboje, Vytautas teigė nesuprantantis. Visgi šeimos globėjas rado išeitį – pasirašyta išankstinė sutartis su Aniūta, kurioje nurodoma, jog, kai tik ji gaus leidimą gyventi ir dirbti Lietuvoje, A. Stankus įdarbins moterį savo valdomoje įmonėje. Tačiau šiuo metu šeima dar tvarkosi registracijos dokumentus. Kadangi dokumentų tvarkymas užtruko, šeima nerimauja, nes Vytautas teigė nedirbantis jau 10 dienų, nors vylėsi užtrukti tik savaitę. Nepaisant biurokratinių kliūčių, Vytautas nusiteikęs optimistiškai, tikisi pritapti Tauragėje ir kurti ateitį savo šeimai. 
 

 

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 valanda
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.