Tauragės krašto bandonininkams – garbingas statusas
Įkelta:
2019-03-22
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Muzikavimas bandonija Tauragės krašte yra unikalus reiškinys, ir nuo šiol tai pripažinta oficialiai – jis įtrauktas į nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Projektą teikusiai ir didelį darbą nuveikusiai Tauragės kultūros centro kultūrinių renginių organizatorei, etnografei Salvinijai Žemaitienei iškilmingai įteiktas tai įrodantis sertifikatas. Ką sugeba, pademonstravo ir patys Tauragės krašto bandonininkai.

Tam, kad paveldas išliktų ateities kartoms, stiprėtų jo sklaida, svarba, būtų užtikrinta visokeriopa apsauga, Lietuva pasitelkė tarptautinį instrumentą – 2004 m. priėmė UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvenciją. Ja vadovaujantis kuriamas visuomenei atviras ir reikšmingas nacionalinis Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas, kuriame – žmonių per amžius sukaupti įgūdžiai, žinios, susiformavusios tradicijos.

Kovo 15-ąją iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje pristatytos devynios 2018 metais į nacionalinį sąvadą įrašytos nematerialaus kultūros paveldo vertybės ir įteikti sertifikatai jų saugotojams bei paraiškų teikėjams. Tradicinės kultūros puoselėtojus sveikino Lietuvos Respublikos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, įrašymą į sąvadą liudijančius sertifikatus teikė iškilūs Lietuvos visuomenės, kultūros, sporto veikėjai. Ceremoniją LRT plius televizija rodė tiesiogiai.

2017 m. buvo patvirtintos pirmosios dešimt Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo sąvado vertybių. Šiuo įrašymu Sąvadą papildė dar devynios tradicijos: lietuviškos ristynės, tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“ Vilniuje, verbų rišimo tradicija Vilniaus krašte, visaginiečių totorių pavasario ūkio darbų pabaigtuvių šventė „Sabantujus“, Skudutiškio (Molėtų r.) šventvietės lankymas, Biržų krašto sutartinių atlikimas, Šiaurės rytų aukštaičių muzikavimas Peterburgo armonika ir užlietų Kauno rajono kaimų dainavimo tradicija, tarp jų – ir muzikavimas bandonijomis Tauragės krašte.

Tauragiškiams apdovanojimą ir sertifikatą įteikė tauragiškis, operos solistas Liudas Mikalauskas. Nuoširdžiai padėkota projekto rengėjams (Tauragės Kultūros centro specialistei S. Žemaitienei), kartu su bandonininkais koncerte grojusiam Albinui Batavičiui, muzikantams virtuozams iš Lomių krašto, sambūrio įkūrėjams, vadovams ir kitiems žmonėms, puoselėjantiems šią tradiciją mūsų krašte.

Ypatingą muzikavimą bandonijomis, kai tempiant ir glaudžiant instrumento dumples tuo pačiu mygtuku išgaunami skirtingo aukščio garsai, tad galima muzikuoti įvairiomis tonacijomis, pademonstravo Tauragės krašto muzikantai.

Tauragės krašto bandoniją žemaitiška dūnininkų tarme pristatė pagramantiškė Birutė Normantienė. Pasak jos, prieš daugiau kaip 100 metų iš prūsų pusės per rubežių bandonijas atsivežė turtingesni ūkininkai.

– Ir kaip prigijo, taip prigijo, mat ir instrumento balsas gražus, ir visokias melodijas su įmantriais papuošimais muzikantai galėjo skirtingomis rankomis išgroti. Tai ir grojo – po vieną, ansambliais, su smuikeliais, būgnu, klarnetu, jei bus lėkštės, tai visa veselia! Visokiomis progomis grojo, gal tik per pagrabą ne, o taip tai visada. Populiarios buvo šeimų kapelijos. Va, ir mūsų Ona Jakienė – muzikalumą iš tėvelio paveldėjo, pati penkerių būdama išmoko groti, vėliau ir savo sūnus išmokino, – gražiai žemaitiškai porino ji.

O Ona Jakienė  prisiminė, kaip ji nusipirko savo pirmąją bandoniją:

– Kai sutikau savo žmogų, tai nieko neturėjom, basi buvom. Ale einam ir matom parduotuvės lange bandoniją... Tai už paskutinius pinigus nusipirkom tą instrumentą... Esu labai laiminga, kad moku groti bandonija.

Albinas Batavičius, iš Devynakių kaimo (Lomių apyl.) kilęs vienas žinomiausių Lietuvos bandonininkų, padėjęs tauragiškiams pristatyti bandoniją, teigė groti išmokęs iš Petro, Algio Ramanauskio tėvuko. Kiek jis gražių kūrinių grodavo! Iš jo išmokau ir Ramanauskio valsą, ir polkikę ir dar tokią smagią su pridainavimu: „Spyrė dūrė, kuprą statė, susirietęs kaip gyvatė!“

Batavičius su Tauragės kultūros centro bandonininkų ansambliu dar ir sugrojo smagią „Žemaitišką polką“.

Nuotrauka

Paraišką, kad unikalus muzikavimas bandonijomis Tauragės krašte būtų įtrauktas į nacionalinį sąvadą, teikė Kultūros centro darbuotoja Salvinija Žemaitienė. Pasak jos, unikalus vokiečių sukonstruotas instrumentas bandonija į Lietuvą atkeliavo XIX a. viduryje ir pirmiausiai paplito Tauragės krašte. Jau prieš šimtmetį Pietų Žemaitijos kaimuose buvo žmonių, grojančių bandonija vestuvėse, vakaruškose, gegužinėse. Muzikantai mėgo fabrikines ir meistrų darbo dvibalses, tribalses arba keturbalses bandonijas. Tauragės krašte populiariausios buvo  „Arnold“ firmos bandonijos, vėliau jas pradėjo gaminti ir vietiniai meistrai.

– Tauragės krašte yra susiformavęs vienas svarbiausių pietų žemaičių grojimo bandonija tradicijos židinių. Čia vis dar gyva šimtametė muzikavimo praktika, perduodama iš kartos į kartą šeimose, vieno muzikanto kitam, puoselėjama pavieniui ir kolektyvuose. Tauragės rajono, apylinkių ir kaimų griežėjams būdingas turtingas repertuaras, gera technika ir išraiškingas muzikavimas, gebėjimas improvizuoti. Grojimo stiliaus bruožus paveldėjo ir šiandien demonstruoja tradiciją perėmę muzikantai. Mūsų krašte griežiama solo ir duetu, kaimo kapelose, nuo 1998 m. gyvuojančiame ansamblyje „Velnio tuzinas“, šiuo metu – bandonininkų ansamblyje (vadovas Arūnas Rakevičius) – pasakoja ji.

Geriausias pavyzdys, kad muzikavimo tradicija yra perduodama iš kartos į kartą – tai Onos Jakienės šeima. Ona kilusi iš Treinosios kaimo (Lomių apyl.) dar ir dabar tebegyvena garsi bandonininkė Ona Jakienė, jos sūnus Juozas. Ona išmoko groti iš savo tėvelio, o pati muzikavimo bandonija vingrybių išmokė savo sūnų.

Vis dėlto muzikavimo bandonija tradicija labiau plėtoja vyresnės kartos muzikantai, o jų gretos vis nyksta. Ateityje bus siekiama pritraukti jaunus žmones domėtis šiuo instrumentu ir tęsti unikalias Tauragės krašto muzikavimo tradicijas. Populiarindamas muzikavimą bandonija, Tauragės kultūros centras vis dažniau į organizuojamus renginius bei šventes stengiasi įtraukia bandonininkus. Šiemet Tauragės rajono kultūros centras planuoja įgyvendinti projektą „Tauragės krašto bandonija“, kuris  padės aktualizuoti muzikavimo bandonija tradicijos Tauragės rajone svarbą, išsaugojimo būtinybę, sklaidos galimybes.

Taigi dabar sąvade įrašytos jau 22 vertybės, įskaitant 10 įrašytų 2017 m. ir tris jau esančias UNESCO Reprezentatyviajame nematerialaus kultūros paveldo sąraše – kryždirbystę ir kryžių simboliką Lietuvoje, lietuvių polifonines dainas sutartines, Dainų ir šokių švenčių tradiciją Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje.

Sąvado valdytojas Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir tvarkytojas Lietuvos nacionalinis kultūros centras paraiškų teikimą sąvadui skelbs kiekvienais metais, tad savo tradicijas saugančios ir tęsiančios bendruomenės turės galimybę jas išryškinti ir parodyti kitiems.

 

Nuotrauka
Įkelta:
prieš 23 valandas
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
prieš 1 dieną
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.