„Šaltinio“ progimnazijoje Lietuvos himnas skamba keliskart per dieną
Įkelta:
2017-02-27
Nuotrauka
Aprašymas
Autorės nuotrauka

Ar įmanoma vienam žmogui sodriu ir ramiu balsu visą pamoką išlaikyti būrio vaikų dėmesį? Lengvas uždavinys – poetui ir tarpdisciplininių menų kūrėjui Juliui Žėkui. Na, bent jau ne taip sudėtinga kaip sukurti valstybinio himno garso spektrogramos vaizdinę išraišką ir išausti ją ant audinio kompiuterizuotomis žakardinėmis staklėmis. O dabar, kaip ir pats projekto autorius mėgsta, apie sudėtingus dalykus paprastai, visiems suprantama kalba. Taigi žengiame pro Tauragės „Šaltinio” progimnazijos duris, kur jau kelias dienas vyksta menų sintezės judėjimo „SINTEZIJA” instaliacijos „Tautiška giesmė”  pristatymas. Stabtelime pačiame mokyklos fojė ir klausomės projekto sumanytojo Juliaus Žėko edukacijų.

Meno ir technologijų draugystė

Instaliacija „Tautiška giesmė“ – tai unikalus, pasaulyje analogų neturintis kūrinys, savyje apjungiantis mokslo (fizikos, akustikos, fonologijos), meno (tekstilės, muzikos, poezijos) bei technologijų (spektrografinės analizės, žakardinio audimo, optikos, iliuminacijos, instaliacijos) sritis. Kaip sako pats idėjos autorius Julius Žėkas, taip, kaip kažkada piliečiai susikibo ranka rankon Baltijos kelyje, taip šiame projekte ranką vieni kitiems ištiesė įvairių sričių atstovai. Ši instaliacija – daugiau nei prieš 100 metų Vinco Kudirkos paskelbto himno garso spektrograma, kuri išausta ant audinio leidžia suprasti ir pažinti kiekvieną garsą bei jo spalvinį intensyvumą, o judančio lazerio pagalba galima stebėti vaizdo ir garso sinchronizaciją. Tačiau laurų idėjos autorius neskuba susižerti vien sau. Tai – absoliutus komandinio darbo vaisius, kurį įkūnyti padėjo tekstilininkė Žydrė Ridulytė, fizikas bei lazerių inžinierius Algis Sakalauskas, dizaineris Nauris Kalinauskas, grafikos dizainerė Rasa Špokauskaitė bei kiti komandos nariai.

100 aplankytų vietų

Instaliacija „Tautiška giesmė“ savo kelionę pradėjo prieš septynerius metus ir pirmiausiai buvo pristatyta Briuselyje, Europos Komisijoje, kuomet į šventę susirinko daugiau nei 600 žmonių. Vėliau šis originalus kūrinys keliavo po įvairias mokslo institucijas, diplomatines atstovybes, universitetus, kultūros centrus, o idėja atvežti ją į mokyklas pradėta vystyti visai neseniai. Julius Žėkas pasakoja, kad jau dabar projektas yra aplankęs arti 90 skirtingų vietų, o kitais metais Lietuva švęs nepriklausomybės paskelbimo šimtmetį, todėl labai norėtųsi iki šios datos aplankyti dar 10 įstaigų, sukaupti simbolinį skaičių 100 ir galbūt užbaigti šią kelionę bei atrasti nuolatinius instaliacijos namus.

Neslėpė susižavėjimo

Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos direktorė Jūratė Lazdauskienė pasakojo, kad šį projektą ir jo autorių sutiko Vilniuje „Lietuvos iniciatyvių mokyklų“ klubo suvažiavime. Tuomet, susipažinusi su idėja, nė akimirką nesudvejojo, kad šį kūrinį turi pamatyti jos vadovaujamos progimnazijos mokiniai. J. Lazdauskienė džiaugiasi ne tik pačios instaliacijos atgabenimu, tačiau ir tuo, kad edukacijas ir pristatymą mokiniams veda pats idėjos autorius: „Labai žaviuosi Juliumi, kaip asmenybe. Taip, kaip žmonės ką nors kolekcionuoja, taip aš kolekcionuoju žmones, kuriuos sutinku savo gyvenime. Ir, be jokios abejonės, Julius užima ypatingą vietą šioje mano kolekcijoje. Jis mane įkvepia savo smalsumu, žingeidumu, kūrybišku požiūriu ir mokėjimu bendrauti. Tai, kad žmoguje gali būti tiek ryžto ir potencialo baigti skulptūros, fizikos, lietuvių filologijos, literatūros, kultūros vadybos ir politikos studijas, manau, yra neįtikėtina. Džiaugiuosi, kad galimybę išvysti tokį žmogų turi ir mokiniai, kurie ne tik susipažįsta su projektu, tačiau kartu labai subtiliai yra mokomi pilietiškumo, kūrybingumo, Lietuvos istorijos pažinimo, sugebėjimo matyti toliau, svajoti ir siekti savo tikslų, o mokytojai turi puikų pavyzdį, kaip galima nepakėlus balso valdyti auditoriją, išlaikyti jos dėmesį, rasti kompromisą, vesti interaktyvias pamokas bei įkvėpti vaikus būti žingeidiems ir suprasti, kad mokymasis yra visą gyvenimą trunkantis procesas“, – įspūdžiais dalijosi Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos direktorė.

Į „Tautiškos giesmės“ instaliacijos pristatymą atvykęs Tauragės rajono švietimo skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas po pristatymo prisipažino buvęs apstulbęs: „Tai, ką pamačiau, yra kažkoks stebuklas. Susimąstau, kiek čia įdėta pastangų, talento, proto, kad visa tai būtų įgyvendinta ir virstų kūnu, o ne tik fantazija. Man net šovė tokia mintis, kad tai pranoksta mūsų lietuvių pirmąjį sukurtą palydovą, nes tai šiandieniniame pasaulyje jau nėra unikalu. O į šį kūrinį sudėta tiek technologijų. Tai yra fantastika, jis turi būti veikiantis ir matomas bei toliau skleisti patriotinį ugdymą, kurio šiandieninėje mūsų visuomenėje taip trūksta.“

Šeštas skaičius po kablelio

Instaliacijos idėjos autorius Julius Žėkas, paklaustas, kodėl pasirinkta būtent Lietuvos himno išraiška, iškelia retorinius klausimus: „Šiandien giedoti himną yra pareiga, malonumas, prievolė, statutas ar nekenčiama, nuobodi užduotis? Ar jaučiame, kad esame lietuviai, ar didžiuojamės tuo? Ar pažįstame savo valstybę, jos istoriją? Šio projekto pirmasis pristatymas vyko Briuselyje ir, žinoma, kūrinį galėjome pasirinkti bet kokį. Tačiau tąkart klausimų nekilo, mes norėjome duoti jam identitetą, kad visi žinotų, jog jis sukurtas mūsų šalyje, jis sugalvotas mūsų, lietuvių galvomis ir automatiškai kyla pasididžiavimo jausmas, kad mes, lietuviai, tai padarėme, būtent todėl ir pasirinktas Lietuvos himnas“, – pasakojo projekto vadovas. O kad suprastume, koks unikalus kūrinys užklydo į Tauragę, Julius Žėkas pridūrė: „Čia sumontuota garso ir vaizdo sinchroninė sistema yra tokia tiksli, jog skaičiuoja net šeštą skaičių po kablelio. Toks tikslumas nėra naudojamas net mikrochirurgijoje. Aš labai noriu, kad šis darbas būtų matomas, kad žmonės galėtų jį paliesti, pabandyti suprasti ir pagrįstai didžiuotis savo šalimi“.

Instaliacija „Tautiška giesmė“ Tauragės „Šaltinio“ progimnazijoje bus eksponuojama iki kovo 3 dienos.

Nuotrauka
zuvis
Įkelta:
2024-04-26
Pirmąjį gegužės savaitgalį Klaipėdoje vyks unikalus renginys – Žuvies ir humoro festivalis SILKĖ. Organizatoriai žada ne tik smagią nuotaiką, bet ir praturtinti mūsų žuvies kultūrinį palikimą. Festivalio atidarymas suplanuotas 12 valandą, tai pietų laikas, tad atidarymo proga “Zigmas” žadą rekordinį Silkės tortą.
Nuotrauka
juokis
Įkelta:
2024-03-27
Balandžio 7 d., sekmadienį, 14 val. Tauragės kultūros rūmuose bus tikrai linksma - čia vyks  humoro grupių šventė „JUOKIS - 2024“. Naujas programas rodys  penki humoro kolektyvai iš Aukštaitijos ir Žemaitijos.  
Nuotrauka
cirk
Įkelta:
2024-03-26
Trys savaitgaliai ir šešios asmeniškos cirko kalba papasakotos istorijos. Iš jų – trys pasaulinės premjeros. Visa tai galės pamatyti, patirti, pajausti gegužės 30–birželio 16 dienomis jau aštuntą kartą Lietuvoje vyksiančio tarptautinio šiuolaikinio cirko festivalio „Cirkuliacija“ žiūrovai.
Nuotrauka
jazz
Biršonas Jazz nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
2024 metais bus jau 44 metai kaip paskutinį kovo mėnesio savaitgalį jaukiame kurortiniame Birštono miestelyje vyks tradicinis, seniausias Lietuvoje tarptautinis džiazo festivalis ,,Birštonas“. Festivalis vyks balandžio 5-7 dienomis. Nuo 1980-ųjų kas dvejus metus (išskyrus 2020 m. dėl pandemijos) čia skambantis džiazas jau senokai šiam kurortui pelnė Lietuvos džiazo Mekos vardą. Juk čia iš visos Lietuvos, ir ne tik iš jos traukia džiazo „piligrimai“. 2,9 tūkstančio gyventojų teturinčiame miestelyje kartą per 2 metus džiazo klausosi bemaž tiek pat – 3 tūkstančiai džiazo klausytojų! Tad šio festivalio radijo ir TV įrašai yra bene išsamiausias Lietuvos džiazo istorijos dokumentas. Džiazo forumas Birštone ilgainiui davė impulsą vilniečiams, kauniečiams bei klaipėdiečiams panašius renginius organizuoti ir savo miestuose.
Nuotrauka
muge
Įkelta:
2024-03-04
Bažnyčių ir Respublikos g. nusidriekusioje mugėje gyventojų ir miesto svečių lauks Lietuvos kūrėjai, tautodailininkai, tautinio paveldo produktų gamintojai iš visos Lietuvos!
Nuotrauka
mikalauskas
Įkelta:
2022-08-15
Šiemet jau dvyliktą kartą į Tauragę sugrįžo tarptautinis Tauragės muzikos festivalis, kasmet sutraukiantis žiūrovų ne tik iš Tauragės, bet ir kitų miestų, tokių kaip Klaipėda, Jurbarkas, Šilalė, Šiauliai, Kaunas ar net Vilnius. Praūžus dviems pirmiesiems festivalio koncertams rugpjūčio 16 dieną, 19 valandą, organizatoriai kviečia Tauragės pilies kiemelyje pasinerti į kosminį garsų vandenyną su vienu laukiamiausių kolektyvų – Naujų idėjų kameriniu orkestru NIKO, kuriam vadovauja charizmatiškasis dirigentas bei kompozitorius Gediminas Gelgotas. 
Nuotrauka
auto žygis
Įkelta:
2022-08-13
Autožygis „Šeima“ – tai nekomercinis kasmetinis renginys šeimoms, padedantis pažinti Lietuvą, patirti gerų emocijų, pabūti gamtoje su kitomis šeimomis. 1982 metais pradėtam organizuoti žygiui šiemet – 40 metų. Organizatoriai tęsia tradiciją ir kiekvienais metais organizuoja žygį vis kitame Lietuvos krašte. Šiemet – Tauragėje.
Nuotrauka
spindinti lietuva
Įkelta:
2022-06-13
„Spindinti Lietuva“ – tai vienas geriausiai įvertintų Europos Ekonominės Erdvės fondo finansuojamų tarptautinių projektų kultūros srityje. Bendradarbiaujant su regionų mokyklomis bei parapijomis, siekiama supažindinti mokinius su istoriniais vargonais (seniausi 1680 m. vargonai Kretingoje) ir senąja LDK muzika, kuri buvo atliekama šiais vargonais. Edukacinių renginių serijoje vaikams suteikiamos žinios apie istorinius instrumentus ir senąją muziką, o baigiamajame koncerte pristatoma Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės renesanso ir baroko muzika bei svarbiausi Abiejų Tautų Respublikoje dirbę kompozitoriai, tokie kaip Luca Marenzio, Giovanni Battista Cocciola, Asprilio Pacelli, Tarquinio Merula, Marco Scacchi ir kiti.
Nuotrauka
Naktys
Įkelta:
2022-06-06
„NAKTYS 2022“ – tai muzikos ir aktyvių vandens pramogų festivalis po atviru dangumi.
Nuotrauka
renginys
Įkelta:
2022-04-13
Tauragiškė menininkė Sigita Flaksienė kviečia ukrainietes moteris, merginas į smagų pasibuvimą Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ patalpose. Cianotipijos užsiėmimas vyks balandžio 20-ąją, trečiadienį, 14 val. Pilies vidiniame kiemelyje.
Nuotrauka
renata
Įkelta:
2022-04-12
Balandžio 15-oji – Pasaulinė kultūros diena, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ artėjant kultūros dienai kalbina VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentą, karybos tyrinėtoją ir tauragiškį Deividą Šlekį. Tinklalaidę „Kultūra karo metu“ girdėsite nuo balandžio 15 d., 8.30 val.
Nuotrauka
sokiu varzytuves
Įkelta:
2022-04-07
Balandžio 6-ąją Tauragės „Šaltinio“ progimnazijoje vyko rajoninės folklorinių šokių varžytuvės „Kelk kojeles tonke 2022“. Be  šeimininkų, konkurse pasirodė gausus būrys šokėjų iš Žygaičių gimnazijos, Jovarų pagrindinės mokyklos ir jos skyrių Gaurėje ir Lauksargiuose.
Nuotrauka
sabas
Įkelta:
2022-03-31
Antradienio vakarą žurnalistas, komunikacijos specialistas Rytis Sabas Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje lankėsi su naujuoju savo kūriniu – istoriniu detektyvu „Drakono uodega“. Prieš dvejus metus čia jis pristatė pirmąją savo knygą „Gaono kodas“. 
Nuotrauka
maistas
Įkelta:
2022-03-30
Šiandien Tauragės krašto muziejaus istorijos ekspozicijoje atidaryta paroda „AB „Maistas“ gamyklai – 90“ atidarymas. Tauragiškiai pasidalino prisiminimai ne tik apie patį darbą, bet ir apie fabriko meno kolektyvų, sportininkų pasirodymus, išradingas darbuotojų vagystes bei gaudžiančias sirenas, skelbiančias darbo pradžią ir pabaigą.
Nuotrauka
Įkelta:
2020-08-25

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skiria ypatingą dėmesį vaikų, jaunimo psichinei sveikatai stiprinti. Nemažai organizacijų ir kitų įstaigų siūlo prasmingą vaikų užimtumą – vasaros stovyklas, tačiau pastebima, kad jų, orientuotų į psichinės sveikatos stiprinimą, labai mažai. Todėl Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka inicijavo meninę-patyriminę vaikų vasaros stovyklą „Pozityvumo tiltas“, kurią finansavo Tauragės rajono savivaldybė.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-07-24

Kad tiek žmonių būtų, Lauksargių geležinkelio stotis gal ir mena, bet ten gyvenantys žmonės turbūt tikrai nebuvo matę tokios gausos žmonių. Ir ne keleiviai  čia susirinko kaip senais laikais važiuoti geležinkeliu į Tilžę ar Įsrūtį, ar į Tauragę, Batakius, Viduklę, Šiaulius. Ir ne trečiasis pasaulinis karas (neduok , Dieve) prasidėjo, nes pirmuosius du pasaulinius gerai mena raudono ir dar oho kaip tvirto mūro sienos.  Ne. Susirinkimas buvo itn taikus , pacifistiškas gal kiek. Be abejo, stotis mena ir čia skambėjusią muziką. Turbūt daugiausia karinius maršus. O šįkart čia skambėjo ne maršai, bet labai gera džiazo muzika. 

Nuotrauka
Įkelta:
2020-07-20

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografijos galerijai, įrengtai pietiniame bokšte, sukanka 20 metų. Ta proga fotografų klubas „Fotojūra“ rengia ypatingą parodą – pirmąją klubo istorijoje pinhole technika atliktų fotografijų parodą „Fotojūra Pinhole“.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-02-14

Vakarykštis renginys „Vienas (m)eilėraštis“ Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ buvo skirtas artėjančiai Valentino dienai, todėl į jį buvo kviečiami ne tik poetai, bet ir poezijos mylėtojai. Vakaro metu Tauragės pilies menėse skambėjo lyrika. Eiles skaitė Tauragės klubo „Žingsniai“ literatai ir kiti erdvės išsiilgę miesto poetai, akustine gitara grojo Romanas Grigorjev.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-02-13

Trečiadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su žurnalistu, komunikacijos ir rinkodaros profesionalu Ryčiu Sabu, kurio debiutinis romanas „Gaono kodas“ sulaukė itin didelės sėkmės. Knygos pristatymą moderavo žurnalistas, publicistas Rimvydas Valatka.