Ar beatsimena senoji Lauksargių stotis tiek žmonių?
Įkelta:
2020-07-24
Nuotrauka
Aprašymas

Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotraukos

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Kad tiek žmonių būtų, Lauksargių geležinkelio stotis gal ir mena, bet ten gyvenantys žmonės turbūt tikrai nebuvo matę tokios gausos žmonių. Ir ne keleiviai  čia susirinko kaip senais laikais važiuoti geležinkeliu į Tilžę ar Įsrūtį, ar į Tauragę, Batakius, Viduklę, Šiaulius. Ir ne trečiasis pasaulinis karas (neduok , Dieve) prasidėjo, nes pirmuosius du pasaulinius gerai mena raudono ir dar oho kaip tvirto mūro sienos.  Ne. Susirinkimas buvo itn taikus , pacifistiškas gal kiek. Be abejo, stotis mena ir čia skambėjusią muziką. Turbūt daugiausia karinius maršus. O šįkart čia skambėjo ne maršai, bet labai gera džiazo muzika.

Džiazas privertė pasidomėti istorija

Šeštasis šeštojo Tauragės džiazo festivalio koncertas vyko tikrai įdomioje, istorija dvelkiančioje aplinkoje. Ko gero, nemažai į koncertą susirinkusių žmonių Lauksargių geležinkelio stotyje seniai bebuvę arba iš viso jos nematę.  O štai meilė džiazui, paskatinusi juos, tuos žmones, atvykti čia, privertė, nori ar nenori, pamatyti šią istorinę stotį, susipažinti su jos istorija. Ją, beje, pradėdamas koncertą, priminė ir vedėjas Laimonas Rimkus. Ir šio rašinio skaitytojams reiktų priminti, kad čia, daug anksčiau, negu prieš nudundant 1992 metais paskutiniam keleiviniam traukiniui pro Lauksargius, oi kiek visko būta, kiek  žmonių pervežta šiais bėgiais, kiek ginklų nacių ir sovietų bėgiais pergabenta, kiek kraujo pralieta. Ir jeigu ne džiazo festivalio koncertas, dalis  jame apsilankiusiųjų žmonių taip niekada ir nebūtų sužinoję apie Lauksargių geležinkelio stotį.  Muzika ir istorija, dabartis ir praeitis privertė ne vieną susimąstyti.

Čia ėjo ir knygnešių keliai

Lauksargiai – senas kaimas prie kelio Tilžė -Tauragė. Kaimas kūrėsi prie pat Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės ir Vokiečių ordino valstybinės sienos. Daugiau nei penketą šimtmečių – 1422 m. -1923 m. - čia ėjo tarpvalstybinė siena. Po 1944 m. ji liko tik riba tarp dviejų etnokultūrinių regionų – Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos.

Prūsijos valdžia 1872 m. kovo 25 d. priėmė įstatymą dėl Tilžės-Pagėgių-Klaipėdos geležinkelio tiesimo ir skyrė kreditus. 1875 m. liepos 1 d. šis 95 km ilgio geležinkelis buvo atidarytas. Pradėjus šiam geležinkelio ruožui veikti, nuo Pagėgių buvo atvesta geležinkelio atšaka iki Lauksargių ir 1890 m. Lauksargiuose pastatyta geležinkelio stotis. Iki Pirmojo pasaulinio karo buvo Vokietijos muitinė ir sienos perėjimo punktas. Pirmojo pasaulinio karo metu fronto reikalams reikėjo ir kelių, ir geležinkelių, tad privežimo palengvinimui buvo įsakyta pastatyti karo lauko geležinkelį nuo Lauksargių iki Skaudvilės. Karo metu vokiečiai Lietuvoje statė 600 mm pločio siaurukus. Dirbo dešimtys tūkstančių karo belaisvių, vietos gyventojų ir kariškių. Tiesiant siauruką, netoli Lauksargių plačiojo geležinkelio stoties, buvo pastatyta siauruko geležinkelio stotis.

Darbuose daug dirbo rusų karo belaisvių, kurių stovykla buvo įrengta Lauksargiuose...

Spaudos draudimo metais per Lauksargių pasienio postą buvo slapčia gabenami leidiniai lotyniškais spaudmenimis. Per Lauksargių muitinę ėjo pagrindiniai knygnešių keliai.

Lauksargių senovę primena XX a. pradžioje statytas geležinkelio stoties kompleksas. Dviaukštis pastatas, sumūrytas iš raudonų plytų, išraiškingos, Mažajai Lietuvai būdingos , architektūros. Šalimais yra du panašios išvaizdos geležinkeliečių namai. Erdvi akmenimis grįsta aikštė stoties prieigose primena, kad seniau čia šurmuliuodavo minia žmonių. Šurmuliavo minia ir liepos 21 dieną, nes čia koncertavo

Veronika ChiChi

O kartu su ja ir piansitas Dmitrij Golovanov, kontrabosininkas Janis Rubiks ir mušamaisiais grojo Augustas Baronas. Veronika ChiChi - publikos pamėgta, šarminga ir ambicinga džiazo vokalo meistrė, – taip ją apibudina spauda. Kad tokia ji yra iš tikrųjų, teko įsitikinti pačiam ir, manau, žiūrovams. Stiprus vokalas, labai platus balso diapazonas, puiki sceninė kultūra, šiltas bendravimas su publika vėjuotą dieną ( ir tą vėjuotumą dainininkė sugebėjo paversti privalumu), nuostabios improvizacijos...

Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademijoje bei Veimaro aukštosios muzikos mokyklos auklėtinė, Veronika yra tarptautinių džiazo konkursų „Jazz Voices“, „Nomme Jazz“ ir „Riga Jazz Stage“ laureatė. Ji yra aktyvi džiazo scenos dalyvė, nuolat koncertuojanti su savo kvartetu, retro svingo vokaliniu trio “The Ditties”, duetu su D. Golovanovu, taip pat koncertavo daugelyje Europos šalių bei JAV, Kinijoje ir Rusijoje su šiuolaikine opera „Geros Dienos!” ir kitais.

Veronika – brandi kūrinių autorė ir stipri kvarteto lyderė. Surinkusi vienus geriausių savo kartos džiazo atlikėjų – fortepijono virtuozą Dmitrijų Golovanovą, ilgus metus Amsterdame rezidavusį Augustą Baroną ir Latvijos kontraboso talentą Janis Rubiks – ji surado tobulai tarpusavyje derančių muzikantų kombinaciją. Lengvumas ir polėkis, drąsa ir žaismingumas, nepriklausomai ar tai būtų Veronikos autoriniai kūriniai, ar meistriškai interpretuojami džiazo standartai, - pakeri klausytoją. Ką jau čia bekalbėti apie pačios Veronikos balsą ir gebėjimą jį panaudoti. Jis prikausto dėmesį ir užburia.

Nuotrauka

Pasiūlė seniūnas

Kalbant apie koncertui pasirinktąją vietą, festivalio organizatoriaus Valdo Latožos teigimu, ją pasiūlė Lauksargių seniūnas Mindaugas Giačas:

– Pasiūlė seniūnas Mindaugas. Nuvykome, apžiūrėjome, padarė įspūdį... Gaila tik, kad vėjas taip šį vakarą elgėsi, – pergyveno po koncerto Valdas. – Manau, kad ir kitąmet ten sugrįšime, jeigu seniūnija priims ir pastato gyventojai nepyks...

Tikrai nemanau, kad kas nors dėl to pyktų. Čia tik džiaugtis reikia, kad pati muzika atkeliauja į namus. Bet... iš Tauragės džiazas iškeliauja, praskaidrinęs mūsų per karantiną supilkėjusią kasdienybę. Ir ko tik neišgirdom, ko tik nepamatėm: Artūros Noviko vokalistus, Afrikos būgnus, Tauragės džiazuojantį jaunimą su Arūnu Rakevičiumi ir  atsidavusiais muzikos mokytojais, Latvijos džiazmenus „Latvian Blues Band“, Kauno diksilendą, nebylųjį kiną su gyvu džiazu ir pasaulinio lygio muzikantais. Kiek erdvių naujų išbandyta! Nežinau, kiek ir kokių buvo nesklandumų ir kiek nervų kainavo organizatoriams, kiek rėmėjai atseikėjo (manau, liūto dalis teko Kultūros ministerijai, Kultūros tarybai ir tai yra gerai), bet nelietuviškai šnekant  – „statau dešimt”.

Nuotrauka

Na, o džiazo fanai galės mėgautis savo mėgstama muzika rugpjūčio 13 d Smalininkuose esančiame uoste. Koncertuos Klaipėdos Diksilendas „Memelband”.

Nuotrauka
mikalauskas
Įkelta:
2022-08-15
Šiemet jau dvyliktą kartą į Tauragę sugrįžo tarptautinis Tauragės muzikos festivalis, kasmet sutraukiantis žiūrovų ne tik iš Tauragės, bet ir kitų miestų, tokių kaip Klaipėda, Jurbarkas, Šilalė, Šiauliai, Kaunas ar net Vilnius. Praūžus dviems pirmiesiems festivalio koncertams rugpjūčio 16 dieną, 19 valandą, organizatoriai kviečia Tauragės pilies kiemelyje pasinerti į kosminį garsų vandenyną su vienu laukiamiausių kolektyvų – Naujų idėjų kameriniu orkestru NIKO, kuriam vadovauja charizmatiškasis dirigentas bei kompozitorius Gediminas Gelgotas. 
Nuotrauka
auto žygis
Įkelta:
2022-08-13
Autožygis „Šeima“ – tai nekomercinis kasmetinis renginys šeimoms, padedantis pažinti Lietuvą, patirti gerų emocijų, pabūti gamtoje su kitomis šeimomis. 1982 metais pradėtam organizuoti žygiui šiemet – 40 metų. Organizatoriai tęsia tradiciją ir kiekvienais metais organizuoja žygį vis kitame Lietuvos krašte. Šiemet – Tauragėje.
Nuotrauka
spindinti lietuva
Įkelta:
2022-06-13
„Spindinti Lietuva“ – tai vienas geriausiai įvertintų Europos Ekonominės Erdvės fondo finansuojamų tarptautinių projektų kultūros srityje. Bendradarbiaujant su regionų mokyklomis bei parapijomis, siekiama supažindinti mokinius su istoriniais vargonais (seniausi 1680 m. vargonai Kretingoje) ir senąja LDK muzika, kuri buvo atliekama šiais vargonais. Edukacinių renginių serijoje vaikams suteikiamos žinios apie istorinius instrumentus ir senąją muziką, o baigiamajame koncerte pristatoma Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės renesanso ir baroko muzika bei svarbiausi Abiejų Tautų Respublikoje dirbę kompozitoriai, tokie kaip Luca Marenzio, Giovanni Battista Cocciola, Asprilio Pacelli, Tarquinio Merula, Marco Scacchi ir kiti.
Nuotrauka
Naktys
Įkelta:
2022-06-06
„NAKTYS 2022“ – tai muzikos ir aktyvių vandens pramogų festivalis po atviru dangumi.
Nuotrauka
renginys
Įkelta:
2022-04-13
Tauragiškė menininkė Sigita Flaksienė kviečia ukrainietes moteris, merginas į smagų pasibuvimą Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ patalpose. Cianotipijos užsiėmimas vyks balandžio 20-ąją, trečiadienį, 14 val. Pilies vidiniame kiemelyje.
Nuotrauka
renata
Įkelta:
2022-04-12
Balandžio 15-oji – Pasaulinė kultūros diena, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ artėjant kultūros dienai kalbina VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentą, karybos tyrinėtoją ir tauragiškį Deividą Šlekį. Tinklalaidę „Kultūra karo metu“ girdėsite nuo balandžio 15 d., 8.30 val.
Nuotrauka
sokiu varzytuves
Įkelta:
2022-04-07
Balandžio 6-ąją Tauragės „Šaltinio“ progimnazijoje vyko rajoninės folklorinių šokių varžytuvės „Kelk kojeles tonke 2022“. Be  šeimininkų, konkurse pasirodė gausus būrys šokėjų iš Žygaičių gimnazijos, Jovarų pagrindinės mokyklos ir jos skyrių Gaurėje ir Lauksargiuose.
Nuotrauka
sabas
Įkelta:
2022-03-31
Antradienio vakarą žurnalistas, komunikacijos specialistas Rytis Sabas Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje lankėsi su naujuoju savo kūriniu – istoriniu detektyvu „Drakono uodega“. Prieš dvejus metus čia jis pristatė pirmąją savo knygą „Gaono kodas“. 
Nuotrauka
maistas
Įkelta:
2022-03-30
Šiandien Tauragės krašto muziejaus istorijos ekspozicijoje atidaryta paroda „AB „Maistas“ gamyklai – 90“ atidarymas. Tauragiškiai pasidalino prisiminimai ne tik apie patį darbą, bet ir apie fabriko meno kolektyvų, sportininkų pasirodymus, išradingas darbuotojų vagystes bei gaudžiančias sirenas, skelbiančias darbo pradžią ir pabaigą.
Nuotrauka
Įkelta:
2020-08-25

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skiria ypatingą dėmesį vaikų, jaunimo psichinei sveikatai stiprinti. Nemažai organizacijų ir kitų įstaigų siūlo prasmingą vaikų užimtumą – vasaros stovyklas, tačiau pastebima, kad jų, orientuotų į psichinės sveikatos stiprinimą, labai mažai. Todėl Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka inicijavo meninę-patyriminę vaikų vasaros stovyklą „Pozityvumo tiltas“, kurią finansavo Tauragės rajono savivaldybė.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-07-20

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografijos galerijai, įrengtai pietiniame bokšte, sukanka 20 metų. Ta proga fotografų klubas „Fotojūra“ rengia ypatingą parodą – pirmąją klubo istorijoje pinhole technika atliktų fotografijų parodą „Fotojūra Pinhole“.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-02-14

Vakarykštis renginys „Vienas (m)eilėraštis“ Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ buvo skirtas artėjančiai Valentino dienai, todėl į jį buvo kviečiami ne tik poetai, bet ir poezijos mylėtojai. Vakaro metu Tauragės pilies menėse skambėjo lyrika. Eiles skaitė Tauragės klubo „Žingsniai“ literatai ir kiti erdvės išsiilgę miesto poetai, akustine gitara grojo Romanas Grigorjev.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-02-13

Trečiadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su žurnalistu, komunikacijos ir rinkodaros profesionalu Ryčiu Sabu, kurio debiutinis romanas „Gaono kodas“ sulaukė itin didelės sėkmės. Knygos pristatymą moderavo žurnalistas, publicistas Rimvydas Valatka.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-02-11

Miesto reklamos stenduose jau kuris laikas kalbėjo plakatai, skelbiantys, kad kovo 1 dieną Tauragę aplankys profesionali baleto trupė. Deja, taip neįvyks – baleto artistai į Tauragę neatvyks. O priežastis paprasta: neišpirkti bilietai.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-02-06

Vakar B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje poetė, prozininkė Aldona Ruseckaitė pristatė biografinį romaną „Padai pilni vinių“ apie poetę Salomėją Nėrį.  Jame A. Ruseckaitė kalba apie įvykius, dėl kurių poetė iki šiol puolama, mėgina parodyti, kiek menininkui įtakos gali padaryti laikmečio sąlygos. Renginys sulaukė žiūrovų dėmesio: visos sėdimos vietos renginyje buvo užimtos dar renginiui neprasidėjus.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-01-17

​Šokių klubą „Amadeus dance“ įkūrusi choreografė Vilija Krūgelienė tuomet nė svajoti nesvajojo, kaip per 25 metus šis jos „kūdikis“ išaugs: nuo kelių šokti norinčių išmokti pradinukų iki kone 200 šokėjų. Dabar klubas – tai tarsi didžiulė linksma šeima, kurioje yra ir vos trejų sulaukusių mergaičių, ir brandaus amžiaus moterų, kurioje daug juoko, išdaigų, pergalių džiaugsmo, tačiau ne kiek ne mažiau ir sunkaus darbo, o svarbiausia – visi tiesiog „serga“ šokiu.

Nuotrauka
Įkelta:
2019-12-28

Vakar Tauragės kultūros rūmuose surengtas istorinis vakaras – akimirkai laikas atsuktas net šimtmečiu atgal. Prisimenant Lietuvos kariuomenės orkestro pirmąjį koncertą mūsų mieste, surengtą prieš 100 metų, Tauragėje suskambo kariuomenės pučiamieji.

Nuotrauka
Įkelta:
2019-12-26

 

Kur buvus kur nebuvus, džiazo primadona Neda Malūnavičiūtė – vėl Tauragėje. Šiandien su bendražygiais atlikėja kviečia į koncertą „Muzikiniai monologai“. Antrąją Kalėdų dieną, 16 val., skambės laiko patikrintos ir naujausios Olego Ditkovskio, Andriaus Kulikausko, bei Andriaus Borisevičiaus dainos. Tai puiki proga praturtinti šventinę nuotaiką gurmaniška muzika.

 

Nuotrauka
Įkelta:
2019-11-08

Lapkričio 5 d. Tauragės kultūros rūmuose atidaryta ir pristatyta dailininko, grafiko, Tauragės garbės piliečio Alfonso Čepausko paroda. Šiltai bendraudami su pačiu darbų autoriumi, tauragiškiai galėjo iš arčiau susipažinti su daugiaplane ir universalia jo kūryba, kur eksperimentuojama su skirtingomis grafikos technikomis, skirtingais meno žanrais.

Nuotrauka
Įkelta:
2019-09-06

Ketvirtadienio vakarą Tauragės kultūros rūmuose pristatyta suaugusiųjų dailės studijos auklėtinių kūrybos darbų paroda „Kūrybos magija“.