Pagramančio regioninis parkas: tai, kas dar neatrasta
Įkelta:
2014-08-28
Nuotrauka
Aprašymas
Nuo Pagramančio atodangos atsiveriantis vaizdas. Jis įspūdingas visais metų laikais. Urtės Drąsutytės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Indijos piliakalnis mena istorinę praeitį. Urtės Drąsutytės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Didžioji Akmenos rėva – unikalus gamtos kampelis. Urtės Drąsutytės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Užlipus ant Pagramančio piliakalnio prie akis atsiveria visas miestelis. Urtės Drąsutytės nuotrauka

Urtė DRĄSUTYTĖ

urte@taurageszinios.lt

Neretai keliaujame tūkstančius kilometrų, kad pamatytume kvapą gniaužiančius vaizdus, pažintume naujas kultūras, įkvėptume šviežio oro gūsį svečioje šalyje. Tačiau kartais užtenka vos dvidešimties minučių ar kiek ilgesnės kelionės, kad pajustum, koks gražus mūsų gimtasis kraštas, kiek daug tikro ir gero supa mus. Savaitgalį neplanuotai stabtelėjome prie upės Akmenos „Didžiosios rėvos“, esančios maždaug 20 kilometrų nuo Tauragės (ačiū kolegai už mintį ten apsilankyti). Tai buvo tarsi spyris skaitytojams papasakoti, ką verta pamatyti visai čia pat plytinčiame Pagramančio regioniniame parke. Parko direkcijos duomenimis, kasmet lankytojų vis gausėja. O pamatyti tikrai yra ką.

Neįkainojamos vertybės – visai čia pat

Galbūt daugeliui šios vietos gerai pažįstamos, kitiems gal tik girdėtos, o gal jau esate išmaišę gražiausias Tauragės krašto apylinkes? Vasarai skaičiuojant paskutines dienas, bent viena šių vietų ar pasirinktas maršrutas neabejotinai tiks savaitgalio išvykai su šeima, aktyviam laisvalaikiui po lankytinus objektus su draugais ar ramiai popietei praleisti. Ir pati toli gražu ne visas žemiau minimas vietas esu aplankiusi, tačiau sąrašas tų, kurias norėčiau aplankyti, mintyse vis ilgėja. Juolab, kad ir domėdamasi lankytinomis oazėmis sužinojau išties įdomių dalykų. Kai apie dėmesio vertus objektus papasakoja juos gerai pažįstantys žmonės, būtų tiesiog nuodėmė jais nepasigrožėti.

Ne taip seniai turėjau galimybę laipteliais užkilti į Indijos piliakalnį. Aplink žalumu alsuojanti gamta tiesiog užbūrė. Nuo Pagramančio piliakalnio žvelgiau į atsiveriančias miestelio platybes. Čia pat susiformavusi Pagramančio atodanga nežavėti negali. Ten teko lankytis ne kartą – vieta įspūdinga nepriklausomai nuo metų laiko. Praėjusią savaitę, riedėdami iš Tauragės Šilalės pusėn, privažiavę nuorodą į Burkėnus, pasukome Akmenos „Didžiosios rėvos“ link. Gaila, šioje vietoje lankėmės vėsią dieną, nes taip ir norisi akmenimis perbėgti į kitą upės pusę. Tačiau pamatyti unikalų gamtos kampelį, išgirsti garsų upės, kliūvančios už riedulių, šniokštimą, neabejotinai vertėjo.

Turistų vis gausėja

Kasmet parke apsilanko vis daugiau turistų. Nemažai jų – svečiai iš užsienio. Pasak Pagramančio regioninio parko kultūrologės Linos Misiulytės, turistai, atvykę iš toliau, ypač džiaugiasi žaluma, miškais, lietuvių svetingumu. Pagramančio regioninio parko lankytojų centrą, kuris duris atvėrė 2006-aisiais, pernai aplankė 1210 lankytojų, o direkcijos organizuotuose renginiuose dalyvavo dar daugiau svečių.

– Mūsų kraštą labai pamėgo vokiečiai, lenkai, ukrainiečiai, gruzinai, anglai, turėjome svečių net iš Indijos, Jungtinių Amerikos Valstijų. Pernai mūsų parką aplankė viena ukrainiečių šeima, kuri juokaudama sakė, kad mūsų kalnai labai maži. Tuo metu buvome prie Pagramančio piliakalnio, – „Tauragės žinioms“ pasakojo L. Misiulytė.

Šiemet Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba išleido kiekvienam keliautojui praversiantį kelionių žinyną „Ypatinga Lietuva. Keliaujame po saugomas teritorijas“.

– Todėl šią vasarą sulaukėme daug lankytojų iš visos Lietuvos, keliaujančių savarankiškai knygoje pateiktu maršrutu, – kalbėjo Lina.

Pasak specialistės, lankytojų kontingentas metų metais beveik nesikeičia – beveik pusę jų sudaro vaikai ir moksleiviai, kitą dalį – suaugusieji ir senjorai.

Kuo išskirtinis šis parkas?

Lankytojams siūloma rinktis priimtiniausią maršrutą: pažintinius takus pėsčiomis, automobiliu ar dviračiu, išbandyti vandens turizmą. Vertų pamatyti objektų tikrai gausu: piliakalniai, viena už kitą gražesnius vaizdus dovanojančios atodangos, Pagramančio bažnyčios ansamblis.

Kultūrologės teigimu, nacionaliniai, regioniniai parkai ir rezervatai – pačios vertingiausios mūsų šalies vietos. Jose saugomi unikalūs gamtos kampeliai – įvairiausių gyvūnų, paukščių, augalų buveinės; saviti miestai, miesteliai, kaimeliai – mūsų namai, kur puoselėjamos lietuviškos tradicijos, kalba, kultūra.

– Pagramančio regioninis parkas neįsivaizduojamas be Lakštingalų slėnio, Didžiosios Akmenos rėvos, Genių atodangos, Akmenos ir Jūros upių santakos. Parkas jau 22-ejus metus savo glėbyje saugo gamtos ir kultūros paveldo vertybes, slepia ir paslapčių, apie kurias net pačiame parke gyvenantys žmonės nelabai žino ir pažįsta. Taigi Pagramančio regioninio parko kolektyvas visada pasiruošęs padėti pažinti parką ir pakeliauti po jau pažįstamas ir slapčiausias parko vieteles, – kalbėjo pašnekovė.

Pasak L. Misiulytės, ateityje su partneriais planuojama parengti 4–6 valandų trukmės pažintinę-edukacinę programą.

Susijungia unikalūs kraštovaizdžiai, gamta ir kultūra

Anot kultūrologės, kas nori pamatyti retų augalų žiedynus, turėtų į parką atvykti pavasarį ar vasaros viduryje. Pagramančio regioniniame parke priskaičiuojama per 625 gyvūnų rūšys, iš kurių 43 įrašytos į Lietuvos Raudonąją knygą, aptinkama retų ir nykstančių paukščių: juodojo gandro, mažojo erelio rėksnio, vapsvaėdžio, gervės, tetervino, tulžio lizdavietės ir perimvietės.

Kaip teigia L. Misiulytė, Pagramančio regioninis parkas – tai upių slėnių ir miškų parkas. Ypatingi čia Akmenos ir Jūros upių slėniai su stačiais šlaitais, terasomis, daugybe įvairiausių atodangų, skardžių su natūraliomis pievomis bei įstabiais miškais. Upių vagos nusėtos šniokščiančiomis rėvomis. Upių slėnių savitumą išryškina kabantys lieptai, tapę regioninio parko simboliu.

– Kadaise ledynai atvilko ir paliko daugybę stambių akmenų, vienas tokių – Tamošaičių akmuo, vadinamas Milžinu. Milžinai ąžuolai: Andriejaičių, Genių, Gudlaukio, Tamošaičių sukuria ypač pakilią atmosferą, verčiančią susimąstyti apie amžinybę, – sako Lina.

Kultūrologė pasakoja, kad Pagramančio regioniniame parke stūkso devyni piliakalniai, kurie kartu su senkapiais, kapinaitėmis, senovinėmis gyvenvietėmis, dvarvietėmis ir Pagramančio miesteliu sudaro vientisą lankytinų kultūros paveldo objektų kompleksą. Žmogaus gyvenimui svarbiausi buvo slėniai ir upės. Regioninio parko gamtinės ir kultūrinės vertybės liudija, kad ši teritorija buvo nuo seno gyvenama. Kultūriniu, architektūriniu požiūriu itin vertinga Pagramančio bažnyčia, išlaikiusi XVIII a. antrosios pusės Žemaitijos medinėms bažnyčioms būdingas paprastas, bet išraiškingas architektūros formas. Valstybės saugomas ir vienintelis parko technikos paminklas – Vaičių malūnas.

Pagramančio regioniniame parke įrengti keturi pažintiniai takai: Plynosios, Akmenos, Dabrupio ir Lylavos. Pastarasis, pasak L. Misiulytės, prieš keletą metų buvo pats mėgstamiausias lankytojų. Pažintinis takas įrengtas 2004 m., siekiant supažindinti lankytojus su Lylavos hidrografinio draustinio vertybėmis: natūraliu upeliu, kertinėmis miško buveinėmis. Takas vinguriuoja Lylavos upelio unikaliomis ir išraiškingomis pakrantėmis. Čia aptiktos į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytos augalų rūšys: svogūninė dantažolė, statusis atgiris, paprastasis kardelis, meškinis česnakas. Gausiai auga jonpaparčių sąžalynai. Pastebėtos ir retos Lietuvoje paukščių rūšys: baltnugaris genys, žalioji, pilkoji ir juodoji meletos. Tako ilgis – beveik du kilometrai.

Pasirinkę maršrutą Plynosios taku, pažinsite telmologinį draustinį. Akmenos upės slėnio kraštovaizdis atsivers žingsniuojant Akmenos pažintiniu taku Lakštingalų slėnyje. Dabrupio pažintinis takas, tikiu, taip pat patiks išsiilgusiems gamtos vaizdų.

Likus kiek daugiau nei savaitei iki vasaros pabaigos, ištrūkime į gamtą – pamatyti, pažinti. Juk jau tuoj viskas aplink pradės alsuoti rudens ritmu...

Gražių likusių vasaros dienų!

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.