Sušis – malonus eksperimentas
Įkelta:
2012-01-10
Nuotrauka
Aprašymas
Sušiai – greita, sotu ir egzotiška. Karinos Sėrikovos nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Karinos Sėrikovos nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Karinos Sėrikovos nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Vegetariški sušiai – su agurku, avokadu ir sezamo sėklomis. Karinos Sėrikovos nuotrauka

Karina SĖRIKOVA

karina@taurageszinios.lt

Artėjant Kūčioms „Tauragės žinių“ priede „Vietoj deserto“ publikavome straipsnį apie naminės duonos kepimo subtilybes. Galime atskleisti paslaptį, kad ne tik patarimais apie duoną pasitaikius progai paplepėti apie maisto gaminimą dalijasi redakcijos kolektyvas. Prabylame ir apie vis labiau populiarėjančių sušių gaminimo niuansus.

Buvo prasčiokų valgis

Sušis – nacionalinis japonų patiekalas. Sušį gaminti pradėjo Edo miestiečiai ir savo laiku jis buvo labai „prasčiokiškas“ patiekalas. Jį valgė paprasti žmonės, dažniausiai sušio gabalėliai buvo imami rankomis.

Beje, pasak Valstybinės lietuvių kalbos komisijos, lietuvių kalboje vartotina linksniuojamoji šio žodžio forma – sušis.

Pagaminti sušį nėra neįmanoma misija

Turiu pripažinti, duonos kvapas vilioja, tačiau šio stebuklo dar niekada nesu iškepusi, o va sušio kubeliai neretai atsiduria ant vakarėlio su draugais stalo. Nors anksčiau sušio ritinėliai atrodė mažų mažiausiai stebuklas, kuriuo mėgaudavausi kavinėse, pasidomėjusi, kaip namuose pasigaminti sušį, nustebau, kad tai visai paprasta. Nuo to laiko nė vienas didesnis ar mažesnis draugų, šeimos susibūrimas neapsieina be šio egzotiško patiekalo.

Pasiūlysiu keletą savo išbandytų receptų: tradicinis sušis su lašiša, vegetariškas sušis, sušis su kiaušiniene, sušis su sezamo sėklomis. Žinoma, sušių gaminimo ekspertai gali pasiūlyti daug ir įvairesnių receptų, todėl susidomėjusiems siūlau jų paieškoti internetinėje erdvėje. Na, o dabar pradedam.

Keletas sušio receptų

Reikės: 200 gramų sušiui gaminti skirtų ryžių, 250 ml vandens, dumblių lapų nori, valgomojo šaukšto druskos, valgomojo šaukšto cukraus, dviejų valgomųjų šaukštų ryžių acto, majonezo, sūdytos ar rūkytos lašišos, agurko, avokado.

Tai pagrindinės sudėtinės dalys. Jei ketinate eksperimentuoti drauge su manimi, Jums prireiks krabų lazdelių, sezamo sėklų.

Nors parduotuvių lentynose galima rasti daug ir įvairių rūšių ryžių, siūlau naudoti specialiai sušiams gaminti skirtus ryžius. Jie brangesni, tačiau tikrai nenuvils. Bevirdami ryžius savo pietų stalui, pastebėkite, kokios firmos paprasti ryžiai yra lipnūs, tačiau kartu ir neištižę – tokius galėsite panaudoti vietoj brangesnių specialiųjų. Taigi ryžius užpilkite vandeniu ir virkite pagal instrukciją, nurodytą ant pakuotės.

Kol ryžiai virs, pasigaminkite specialų ryžių užpilą. Valgomąjį šaukštą druskos ir valgomąjį šaukštą cukraus ištirpinkite dviejuose valgomuosiuose šaukštuose ryžių acto – jo reikia dairytis egzotiškų prekių lentynose.

Prieš baigiant virti ryžiams, vandens puode beveik neturėtų likti. Jei ryžiai beveik išvirė, o vandens puode dar yra, jį nupilkite. Ryžius nukelkite nuo ugnies ir palikite išbrinkti bei atvėsti. Atvėsę ryžiai turėtų būti šiek tiek sulipę, tačiau kartu ir sausi, todėl svarbiausias uždavinys verdant ryžius – nepervirti. Išvirtus ryžius užpilkite ryžių acto tirpalu, išmaišykite. Jis suteiks salstelėjusį skonį.

Kol ryžiai vėsta, ilgomis, siauromis juostelėmis supjaustykite lašišą (žalią lašišą patartina pašlakstyti citrinos sultimis), agurką, avokadą, krabų lazdeles.

Kai ryžiai atvėso, o produktai supjaustyti, galima formuoti sušį. Tam reikės bambukinio kilimėlio. Jis neprivalo būti specialus – tiks paprastas stalo serviravimui skirtas bambukinis kilimėlis. Ant bambukinio kilimėlio padėkite vieną nori dumblį. Formuojant sušius, patogioje vietoje reikia laikyti dubenėlį su vandeniu, nes į jį teks nuolat mirkyti pirštus. Ant nori dumblio uždėkite apie du valgomuosius šaukštus virtų ryžių. Ryžius paskleiskite sudrėkintais pirštais kuo plonesniu sluoksniu, išskyrus apie 2–3 centimetrus nuo vienos, ilgesniosios, dumblio kraštinės. Šią kraštinę patepkite trupučiu vandens, kad suminkštėtų – šio kraštelio pagalba sušis bus suklijuotas į ritinėlį.

Ryžius, paskleistus ant priešingos tuščiajai kraštinės, patepkite plonu majonezo sluoksniu – sušis bus ne toks sausas. Kita vertus, į tikrą sušį majonezas nededamas. Išdėliokite ingredientus. Maišykite ir derinkite juos, kaip tik jums patinka. Pradėdami ta kraštine, ant kurios išdėliotas įdaras, lėtai sukite sušio ritinėlį tuščios kraštinės link, ritinėlį vis paspausdami bambukiniu kilimėliu, kad susidarytų stačiakampis. Sušis turėtų išlaikyti stačiakampio formą, tačiau jei tai nepavyko, nesisielokite – kitą kartą pasiseks geriau.

Išbirusius ryžius peilio galu sugrūskite atgal į sušį. Ritinėlį apie dešimt minučių palaikykite šaldytuve, tuomet sudrėkinkite peilį, pirštų galais sušlapinkite ritinėlį ir jį perpjaukite pusiau, gautas puseles dar kartą pusiau ir t.t. Iš vieno nori dumblio turėtų išeiti šešetas sušių.

Į nedidelį indelį įpilkite sojos padažo. Valgykite pagaliukais arba rankomis. Jei mėgstate aštrius patiekalus, galite nusipirkti marinuotų imbierų, vasabi padažo, nors tiks ir paprasčiausi lietuviški krienai.

Sušio įdarui galima rinktis ikrus, tuną, snieginį krabą, krevetes, šparagines pupeles (jas reikėtų nuplikyti verdančiu vandeniu ir palaikyti jame apie penketą minučių) ir kitus ingredientus.

Skanaus!

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.