„Tauragės žinių“ vasara: parvežtas gabalėlis Anglijos
Įkelta:
2011-07-04
Nuotrauka
Aprašymas
Dešimt dienų Anglijoje prabėgo kaip viena. Asmeninio archyvo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Bristolio simbolis – Kliftono kabantysis tiltas. Asmeninio archyvo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Asmeninio archyvo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Asmeninio archyvo nuotrauka

Šiemet atostogauti pasirinkome lietuvių pamėgtą Angliją. Viename didesnių Anglijos miestų Bristolyje daugiau nei pusmetį gyvenantys puikūs mūsų draugai Ilma ir Šarūnas maloniai pakvietė praleisti laiką čia – kalvotoje Anglijoje, kur susipina gamtos ir civilizacijos gijos.

Trumpai apie Angliją ir anglus

Pavargusių nuo maždaug dviejų su puse valandų skrydžio mūsų jau laukė jaukūs draugų namai. Tiesą pasakius, apie juos, tiksliau, apie anglų namus ir norėčiau plačiau papasakoti. Esu ne kartą girdėjusi, kad Anglijos gyventojai dėl gausios populiacijos, pastaruoju dešimtmečiu suplūdusių emigrantų ir didelių gyvenamųjų namų kainų priversti gyventi mažose patalpose, tačiau tai, ką išvydau, pribloškė. Draugai nuomoja nedidelio kotedžo pirmąjį aukštą. Jame išsidėstę du kambariai, kažkas panašaus į virtuvę ir vonia – net nėra koridoriaus. Didžiausias kambarys – svetainė. Miegamasis toks siauras, kad jame telpa tik dvigulė lova ir spintelė prie lovos. Virtuvė – ilga patalpa, kurioje vos telpa visa įranga, o atidarius orkaitės dureles dviem prasikeisti nėra galimybių. Vonia, žinoma, bendra su tualetu. Laimei, beveik kiekviena šeima Anglijoje turi sodelį, tačiau jo dydžiu taip pat negalima pasigirti.

Dar viena angliško gyvenimo ypatybė – nuolatinis galvos skausmas, kur pastatyti automobilį. Tarpai tarp transporto priemonių anglų kiemuose tokie siauri, kad arba tenka nemenkai pavargti, kol pastatai mašiną, arba palikti automobilį kaimyniniame kieme.

Kalbant apie automobilius, žinoma, nustebino važiavimas kita kelio puse, tačiau greitai prie to pripratome. Apskritai per dešimt dienų, praleistų Anglijoje, susidarėme nuomonę, kad anglai viską stengiasi daryti kitaip nei kitų tautų gyventojai, dėl to jie taip stipriai priešinasi pavadinti europiečiais.

Nustebino anglų mandagumas – tokių kultūringų, supratingų ir komunikabilių žmonių dar niekur nesu sutikusi. Nebūtina pažinoti žmogaus, kad jis jus užkalbintų, tiesiog maloniai pasišnekėję parduotuvės eilėje ar autobuse žmonės išsiskiria kas sau. Ir tikrai nėra ko bijoti – kalbos barjeras anglui netrukdo bendrauti, kaip tik – visi nori išgirsti apie tą tolimą šalį – Lietuvą.

Per dešimtį viešnagės dienų netrūko laiko apsipirkti. Net mums, lietuviams, kainos nepasirodė gigantiškos – pietavome užkandinėse, lankėmės turistiniuose objektuose, įsigijome drabužių ir avalynės. Mūsų draugai, dirbantys maisto pramonės srityje, prisipažįsta, kad čia dirbantiems emigrantams kainos atrodo priimtinos – jie gali sau leisti viską, ko tik trokšta, žinoma, ir dirba nemažai. Jaunos šeimos svajonėse – likti Anglijoje ir įsigyti savo namus.

Yra ką pamatyti

Mūsų kelionė po Angliją, be abejonės, prasidėjo nuo Bristolio (Bristol). Šis pietvakarių Anglijoje įsikūręs šeštas pagal dydį miestas yra regiono kultūros, švietimo ir pramonės centras. Jo klestėjimas buvo susijęs su komerciniu uostu, kuris buvo miesto centre, bet dabar perkeltas į Severno upės žiotis Avonmute ir Portberyje. Šiuo metu miesto ekonomikoje vyrauja kosmoso ir aviacijos pramonė, o miesto centro dokai atgimė kaip kultūros objektas. Bene garsiausias Bristolio objektas – Kliftono kabantysis tiltas per Avon Džordžo upę. Kelionė ant uolų įrengtu takeliu jaudinanti ir įdomi, o keliaudamas tiltu gali apžvelgti beveik viso miesto panoramą. Be to, netoli tilto įrengta vieta, kur sumokėjus simbolinį mokestį galima nusileisti į uolas. Bristolis kupinas gotikinio stiliaus bažnyčių, atvirų visų konfesijų tikintiesiems, įsimintinų skulptūrų ir... kirų, mat netoli miesto yra Bristolio įlanka. Prie jos krantų maloniai praleidome ne vieną valandą.

Didelį įspūdį paliko netoli Bristolio įsikūręs miestas Bafas (Bath). Šio miesto pavadinimas kilęs nuo žodžio „vonia“, mat Bafas nuo seno garsėja savo karštosiomis versmėmis ir romėnų įrengtomis viešosiomis maudymosi patalpomis. Taip pat šis miestas žymus savo teatrais ir muziejais. Dviejuose iš pastarųjų – Bath's Holburne Museum (dailės muziejuje) ir Fashion Museum (mados muziejuje) teko apsilankyti. Įspūdį paliko ne tik kultūrinis Bafo gyvenimas, tačiau ir architektūrinis palikimas. Šis turistinis miestas ne tik švarus ir gražus paganyti akims, tačiau ir malonus praleisti laikui.

Dar vienas miestas, kuriuo susižavėjome, – kalnuotasis Čedaras (Cheddar), garsėjantis savo sūriais. Čedaras įsikūręs ant Mendipo kalvų pietinio krašto. Bene įspūdingiausia kelionės į Čedarą dalis buvo kopimas į Čedaro tarpeklio (Cheddar Gorse) viršūnę. Tarpeklio uolose 1903 m. buvo rastas seniausio Didžiosios Britanijos žmogaus, vadinamo Čedaro žmogumi, skeletas. Kopdami džiaugėmės pakeliui pamatyta keista augmenija, voverėmis ir kalnų ožiais. O aukštis – buvo nepaprasta!

Kas yra „angliška“?

Visi žinome, kad pagalvojus apie tai, kas yra „angliška“, prieš akis iškyla vairo priešingoje nei didžiojoje pasaulio dalyje, dviejų vandens – karšto ir šalto – čiaupų, kitokių nei lietuviškos elektros rozečių, virvutės vietoje jungtuko vonioje vaizdai. Pasikartosiu, bet panašu, kad anglai turi savito gyvenimo viziją, nors ji ir atėjusi iš senų senovės. Deja, dažnai tenka girdėti, kad ko jau ko, tačiau angliškų tradicinių patiekalų išties nedaug. Sutinku, kad jų nėra gausybė, tačiau tie, kurių teko paragauti, pasirodė tikrai neprasti. Bene garsiausias anglų patiekalas vadinamasis fish and chips – kepta menkė ir aliejuje gruzdintos bulvytės, apipilti actu ir suvyniojami į sviestinį popierių. Tai iš tikrųjų neeilinio skonio valgis, anglų nepaprastai mėgstamas. Ne ką blogesni angliški pusryčiai – skrudinta duona, kepta šoninė, keptas kiaušinis su daržovių koše, virtomis pupelėmis, anglų mėgstamomis keptomis bulvėmis, keptais pomidorais, grybais ir daržovėmis. Ne ką prastesnį įspūdį paliko karštas naminis sidras, kurio ragavome lietingą dieną leisdamiesi Čedaro uolomis.

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.