Krašto istorija: tremties prisiminimuose – ir ašaros, ir lokio medžioklė
Įkelta:
2011-10-10
Nuotrauka
Aprašymas
Zigmantas Raudonis, Petras Pilypas ir Bronius Karbauskas mena, kad Sibire juos persekiojo viena mintis – kaip grįžti į Lietuvą. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
1951-ieji. Į Velykų šventę Sibire susibūrę lietuviai tremtiniai. Asmeninio archyvo nuotrauka

Minint 60-ąsias trėmimo į Sibirą metines „Tauragės žinių“ kalbinami vyrai teigė, kad iš atminties to, ką jie patyrė, ištrinti neįmanoma. Krovininiuose vagonuose sugrūsti vyrai, moterys ir vaikai tuomet tik spėliojo, kas jų laukia už 8000 kilometrų nuo gimtinės. Maisto trūkumą, šaltį, sunkų darbą ir patyčias ištvėrė ne visi. Tie, kurie išgyveno, šiandien mena tremties rytą, paskubomis sukrautus daiktus, kelionę į Tauragės traukinių stotį, prarastus artimuosius ir tolimo Rusijos krašto gamtą.

Pažadino ryte

16-metis Zigmantas Raudonis negalėjo suprasti, kas vyksta tą darganotą rudens rytą. Atvykę pareigūnai tiesiog pasakė: „Ruoškitės, važiuosit į Sibirą“. Apie atvykėlius neperspėjo nei tuo metu svirne miegojęs tėvas, nei šuo – įsibrovėliai jį nušovė.

– Turėjome nepilnas dvi valandas susikrauti daiktams. Ką ten spėsi... miltų, mėsos, kurios daug neturėjome. Spalio 2 diena, ruduo, gyvuliai tai dar nebuvo pjauti, anksti... Susirinkome drabužius ir viską į karklubas (arkliu įkinkytą nedidelį vežimą, kuriuo būdavo vežamas mėšlas – red.), – prisimena Z. Raudonis.

Šilalės rajone gyvenusią šeimą ginkluoti pareigūnai palydėjo iki Tauragės geležinkelio stoties tiesiai į vagonus. Kiek šeimų buvo tokiame pramoniniame, gyvuliams ir prekėms vežti skirtame vagone, vyrai tiksliai pasakyti negalėjo. Sukrito visi čia pat ant savo daiktų. Vyrai, nėščios moterys, vaikai ir kūdikiai – visi ten pat, susigrūdo į šaltą kelionę ant bėgių.

Vyrai spėliojo, kas bus

– Gerai atsimenu, kaip tada pykau ant verkiančio vaiko, nes negirdėjau, ką kalba vyrai. Jie kažką pasakojo, politikavo, o vos penkių mėnesių kūdikis ant mamos rankų verkė ir verkė, – braukdamas ašaras pasakojo Zigmantas Raudonis.

Kitas tauragiškis Petras Pilypas prisimena, kaip mama jam pasakojo, kad vyrai tikėjosi, jog amerikiečiai juos išvaduos, tačiau traukiniui riedant optimizmas blėso. P. Pilypas į Sibirą važiavo mamos pilve, gimė jau tolimojoje šalyje po mėnesio.

Sunku įsivaizduoti, kokias sunkias sąlygas patirti teko ištremtiems žmonėms. Visi tuštinosi į čia pat stovintį kibirą, čia pat moterys maitino vaikus, vyrai teigė girdėję, kad viename sąstato vagone moteris pagimdė. Po 8000 kilometrų kankinančios kelionės tauragiškius pasitiko atšiaurus Sibiro klimatas.

Nebuvo kelių nei takelių

Nazarovo mieste Rusijoje tremtinius temstant perėmė sunkiasvoriai, per bekeles „brendantys“ sunkvežimiai. Sibire kelių nėra. Vyrai teigė, kad kasmet jie keldavosi vis į kitą vietą, ten, kur mažiau išvažinėta, kur sausiau.

Skirtingai nei politiniams kaliniams, šioms šeimoms nereikėjo gyventi taigoje, kur nebuvo nieko.

– Stogas virš galvos buvo. Mus vežė ne sunaikinti, vežė dirbti. Dėl propagandinės informacijos vietiniai rusai pasitiko mus kaip banditus ir vagis, tačiau netrukus įsitikino, kad lietuviai darbštūs, net susibičiuliavom, – kalbėjo tremtiniai.

Išgyventi pirmuosius metus Sibire buvo sunkiausia. Algos nemokėjo, duodamo miltų kiekio pramisti neužteko. Žmonės pardavinėjo atsivežtus daiktus. Bandė parduoti ir drabužius, tačiau kone pusvelčiui, juk atšiaurioms klimato sąlygoms lietuviškieji drabužiai nereikalingi.

– Mama pasakojo, kad viską iškeitė į pieną. Juk mėnuo po tremties gimiau Sibire, – teigė iš Pryšmantų kaimo su broliu, seserimi ir tėvais ištremtas Petras Pilypas.

Kai pavasarį nutirpdavo sniegas, neturėdamos ką valgyti šeimos susiruošdavo rinkti rudenį ne itin kruopščiai nurinktų bulvių ar net ant žemės prikritusių javų grūdų. Sušalusias bulves kepdavo, tačiau tik paslapčia, kad valdžia nesužinotų.

Kaip ir Lietuvoje, Sibire lietuviai dirbo žemės ūkio darbus, augino gyvulius. Derlingame krašte trumpos vasaros būdavo itin karštos, o šaltos žiemos sniegynuose buvo galima išvysti net mešką.

Atsimena žvejybą ir meškos medžioklę

Tremtiniai teigia niekad neužmiršiantys patirto skausmo ir sunkumų. Įamžintose nuotraukose daugelio jų šypsenų nepamatysi. Kai kurie Sibire prarado gimines ir artimuosius, tačiau neužmiršo ir linksmai praleistų dienų. Mirus Stalinui, gyvenimo sąlygos tremtyje pagerėjo. Lietuviai susirinkdavo švęsti Velykų, daugelis kalbėdavo apie galimybę grįžti į Lietuvą.

17 metų tremtyje praleidęs Bronius Karbauskas sako, kad, be patirto skausmo, atsimena ir gražių dienų.

– Žvejodavome upėse, pagaudavom lydekų, ešerių. Anglių pirkti nereikėjo, užtekdavo nueiti ir prisikasti, – šypsojosi B. Karbauskas.

Zigmantas Raudonis prisiminė, kad Sibire teko vykti į meškų medžioklę. Šių gyvūnų mėsa gera, o kailis sunkus, tačiau puikiai tinka kloti ant grindų.

B. Karbauskas sako, kad grįžusi į Lietuvą šeima namus rado neužimtus. Tačiau kiti pašnekovai tuo pasidžiaugti negalėjo. Po aštuonerių metų tremties sugrįžus P. Pilypo tėvų namai buvo užimti, ne iš karto pavyko juos atsikovoti. Vyras sako girdėjęs, kad tremties dieną, vos stribai išvežė jų šeimą, kaimynai nesikuklino tempti daiktų iš jų namų.

Z. Raudonis sako, kad tremtis išmokė viską pradėti iš naujo. Teko keletą kartų prisitaikyti, o grįžus į gimtinę patirti pašaipas. Daugeliui tremtinių reikėjo įrodyti savo vertę, o apie karčius tremties prisiminimus kalbėti tyliai niekam negirdint.

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 4 valandas
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.