„Brexitas“ – istorinis šansas Lietuvai?
Įkelta:
2020-02-07
Nuotrauka
Aprašymas
LRT forumo stop kadras

Prieš savaitę Jungtinė Karalystė, viena didžiausių Europos valstybių, baigė 47 metus trukusią narystę Europos Sąjungoje po ilgiau kaip pusketvirtų metų trukusių ginčų ir atidėliojimų. Lietuviams, gyvenantiems Jungtinėje Karalystėje, tai buvo nerimo ir nesaugumo laikas, tačiau dabar, įsitikinusi lietuvių bendruomenės šioje šalyje pirmininkė Dalia Asanavičiūtė, emigrantai jaučia mūsų šalies institucijų dėmesį – Lietuva nori padėti ir grįžtantiems, ir nusprendusiems likti. Apie tai, kaip susigrąžinti emigrantus, prieš kelias dienas kalbėta ir televizijos forume. Mūsų rajono meras Dovydas Kaminskas pasidalijo patirtimi, kas šia linkme nuveikta Tauragėje.

Prabilta apie ilgametes problemas

Jungtinės Karalystės nacionalinės statistikos tarnybos duomenimis, šalyje gyvena 211 tūkst. lietuvių.  „Tauragės žinių“ paprašyta pasidalinti mintimis apie mūsų tautiečių nuotaikas įvykus „Brexitui“ lietuvių bendruomenės Jungtinėje Karalystėje pirmininkė Dalia Asanavičiūtė sakė:

– Mūsų kartai teko neeilinė galimybė pastarajame trisdešimtmetyje būti liudininkais svarbių istorinių įvykių: Sovietų Sąjungos griūties ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, Lietuvos tapimo ES ir NATO nare, Lietuvos tapimo EBPO pilnateise nare. O paskutinį sausio mėnesio vakarą tapome liudininkais, kaip viena didžiausių Europos valstybių savo noru paliko Europos Sąjungą. Tai buvo didžios tautos sprendimas. Galime ilgai kritikuoti, pykti, įrodinėti dėl jo klaidingumo, bet faktas įvyko, pabudome nebe Europos Sąjungos valstybėje. 2016 m. birželio mėnesį vykusio referendumo dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos rezultatas, mus, Lietuvos Respublikos piliečius, gyvenančius šioje šalyje, paliko be žado.

Pasak jos, buvo mažai tikėtina, kad britai kelių procentų balsų persvara pasirinks savo valstybės laivą nukreipti kita linkme. Be abejonės, dauguma iš emigrantų pasijautė nesaugūs, jie baiminosi, jog ramiai tekėjęs gyvenimas pakis, kūrė įvairius ateities scenarijus sau ir savo šeimoms.

– Tačiau žiūrint iš laiko perspektyvos, „Brexitas“ suteikė galimybę priminti ir garsiai kalbėti apie užsienyje gyvenantiems lietuviams opias ir įsisenėjusias, metų metais nesprendžiamas problemas. Lietuvių diaspora, kurios skaičiuojama beveik milijonas, ilgus metus jautė atskirtį, kuri buvo iššaukta didelės emigracijos bangos ir vis didėjančios takoskyros, kurios, atrodė, neįmanoma sujungti konstruktyvaus bendradarbiavimo saitais. Pilietybės išsaugojimo, lituanistinio švietimo, grįžtamosios migracijos, vaikų integracijos grįžus, prekybos žmonėmis klausimai ir jų sprendimas vis buvo atidėliojamas arba tiesiog pritrūkdavo politinės valios, prioritetizavimo, – įsitikinusi D. Asanavičiūtė.

Pajuto dėmesį

– Įvykus „Brexit“ referendumui, mes, gyvenantys užsienyje, pagaliau pajutome nuoširdų Lietuvos institucijų dėmesį ir susirūpinimą Lietuvos Respublikos piliečių teisėmis po precedento neturinčio įvykio – Jungtinės Karalystės apsisprendimo išstoti iš Europos Sąjungos, – tęsia ji. – Atsivėrusi galimybė kalbėti ir būti išgirstiems davė mums progą aktualizuoti šiek tiek primirštas temas. Pagaliau, po daugiau nei dešimtmetį eskaluojamos pilietybės išsaugojimo temos, 2019 metais Lietuvoje įvykęs pilietybės išsaugojimo referendumas, nors neatvėrė galimybės išsaugoti Lietuvos Respublikos pilietybės, įgijus kitos šalies pilietybę, tačiau pirmą kartą suaktyvintas balsuojančiųjų užsienyje kiekis suteikė galimybę įkurti užsienio lietuviams skirtą vienmandatę rinkimų apygardą jau 2020 Seimo rinkimams!

Moteris pasakoja, kad suaktyvėjo dėmesys grįžtančiųjų šeimų vaikų integracijai mokyklose. Po „Brexit“ į Lietuvą grįžtantiesiems mokiniams numatytas 30 proc. didesnis mokinio krepšelis, parengtos rekomendacijos mokykloms, kaip tinkamai sudaryti individualų mokinio planą, palengvinantį integraciją. Numatytas prekybos žmonėmis prevencinės edukacijos įvedimas į bendrojo ugdymo mokyklų mokymo programos turinį. Verslo įmonės vis aktyviau vilioja grįžtančiuosius patraukliais darbo pasiūlymais. Išaugusi grįžtamoji migracija, keičiasi ir požiūris į emigravusius.

– Bendradarbiavimas visuomet būna abipusis. Pajutę taikingą požiūrį, užsienio lietuviai atsilygina ne tik grįžtančiu dėmesiu, bet taip pat panaudodami savo talentus, žinias, piniginius resursus prisidėdami kuriant Lietuvos gerovę. Ir galiu užtikrinti, kad mes, aktyvūs bendruomenės nariai, ir toliau sieksime, kad šie ir kiti diasporai svarbūs klausimai būtų nepamiršti ir bendrai ieškoma sprendimų. O ramybės dėlei galiu tik paraginti Jungtinėje Karalystėje gyvenančius lietuvius nepanikuoti, atsakingai pildyti naujojo sėslumo statuso aplikaciją, kuri leis kurti savo gyvenimą šioje, nors ir nebepriklausančioje Europos Sąjungai šalyje. Ir su pasididžiavimu nešioti lietuvio vardą, gerbiant aplinką, kurioje gyvename, – teigė lietuvių bendruomenės Jungtinėje Karalystėje pirmininkė.

Dar 11 mėnesių – jokių pokyčių

Kaip skelbiama nacionalinėje spaudoje, daugelis žmonių Britanijoje faktiškai nepajus jokių pokyčių bent iki 2020 metų gruodžio 31-osios. Po pereinamojo laikotarpio naujai atvykstantiems į JK greičiausiai teks pasirūpinti vizomis, mat „Brexito“ iniciatoriai neslepia norintys smarkiai sumažinti imigracijos į šalį srautus ir atsikratyti laisvo judėjimo principo.

Jau gyvenantys Didžiojoje Britanijoje galės joje likti ir toliau. Tačiau net tiems ES piliečiams, kurie 2020-ųjų gruodžio 31-ąją bus pragyvenę šalyje 5 metus, nuolatinio gyventojo statusas automatiškai nebus suteikiamas. Vėliausiai dėl jo kreiptis galima iki 2021 metų birželio 30-osios, pusmetį nuo pereinamojo laikotarpio pabaigos. Tie, kurie šalyje rezidavo trumpiau, turės įgyti preliminaraus nuolatinio gyventojo statusą.

Apie socialines garantijas iš Didžiosios Britanijos grįžusiems Lietuvos piliečiams išsamią informaciją interneto svetainėje teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Svarbu ne privilegijos, o lankstumas

Ar išnaudosime istorinį šansą susigrąžinti į Lietuvą tūkstančius piliečių, prieš kelias dienas diskutuota ir LRT forume. Laidoje, kurioje dalyvavo ir Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas, apie tai kalbėjo finansų ministras Vilius Šapoka, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, Seimo Europos reikalų komiteto narys Žygimantas Pavilionis, Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro vadovė Audra Sipavičienė, Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas Ainius Lašas bei premjero patarėjas Lukas Savickas.

L. Kukuraitis teigė, jog įvertinti, kiek žmonių gali sugrįžti, sunku, tačiau gera žinia ta, kad migraciniai rodikliai palaipsniui  susibalansuoja. Pernai pasiektas lūžis gyventojų skaičių tendencijose – 145 žmonėmis daugiau nei grįžo nei išvyko. Pasak jo, praėjusiais metais grįžo apie 20 tūkst. žmonių.

– Visada kviečiame grįžti ir stengiamės, kad kuo mažiau išvažiuotų. Bet ne tik socialinės garantijos lemia. Lemia visuma, – sakė jis.

L. Savickas teigė, kad ir dabar realizuojama daug priemonių tam, kad Lietuva taptų patraukli emigrantams. Pasak jo, prie šalies įvaizdžio patrauklumo prisideda ir tai, kad ekonomika auga, atlyginimai didėja.

– Ekonomikos augimo vaisiai duoda savo rezultatą, tačiau įgyvendinamos ir tikslinės vyriausybės priemonės. Yra sukurtas VšĮ „Investuok Lietuvoje“  padalinys „Work in Lithuania“. Yra vienas langelis visiems norintiems grįžti. Galima kreiptis ir gauti visus atsakymus. Vyriausybė atvira ir visiems kitiems pasiūlymams, – teigė jis. 

Pašnekovai tvirtino, kad nors grįžimo į gimtinę tendencijos stiprėja, tikrai negrįš 100 tūkst. visų emigrantų  iš karto. Tai nebus masinis reiškinys. 

Tauragės patirtis – pavyzdys

Tauragė forume pristatyta kaip miestas, kuris sėkmingai pritraukia emigrantus. Paklaustas, ar, jo manymu, emigrantams reikia sukurti išskirtines sąlygas, Tauragės rajono meras D. Kaminskas pasakojo, jog Tauragė dar 2016 m. pradėjo programą „Globali Tauragė“ – pirmiausia siekta turėti savo ambasadorius užsienio šalyse ir bandyti ten burti bendruomenes, kviesti, kad jie sugrįžtų bent vienai parai ar bent į vieną šventę ir viską pamatytų patys.

– Be to, kuriame duomenų bazę ir palaikome ryšį su užsienyje gyvenančiais tauragiškiais. Savivaldybėje turim diasporos užsienyje koordinatorių, kuris gali atsakyti į jiems kylančius klausimus. Yra sukurtas interneto puslapis atvirataurage.lt, kur savivaldybės įmonės skelbia naujas darbo vietas, – pasakojo D. Kaminskas.

Forume ne vienas pašnekovas pabrėžė, kad kalbėti reikėtų ne apie privilegijas, o apie lankstumą – lengvatų grįžtantiems neturėtų būti, bet turėtų būti sistemos lankstumas, kuris leidžia adaptuotis. Nereikia daug išskirtinių sąlygų, bet reikia sąveikos. Antai kai kurie emigrantai susituokę su kitų tautybių piliečiais, ir kad jie imtų svarstyti apie grįžimą į gimtinę, reikia, kad čia būtų kaip save realizuoti jų antrosioms pusėms – kad ir galimybių išmokti lietuvių kalbą. Forumo vedėjas pateikė skaičius, kad pernai net 66 proc. grįžusių per metus neįsidarbino, ir teigė, jog sąlygos smulkiajam verslui Lietuvoje nėra labai patrauklios.

Tauragė šioje srityje taip pat galėtų būti pavyzdys: D. Kaminskas argumentavo, kad mūsų rajono savivaldybė yra patvirtinusi tvarką, kaip padėti besikuriančiam verslui, be to, teikiama integracinė pagalba emigrantų sutuoktiniams nelietuviams – Suaugusiųjų mokymosi centre rengiami nemokami lietuvių kalbos kursai.

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 12 valandų
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.