Lomių krašto praeities liudininkai – 1918 metų savanoriai
Įkelta:
2015-02-17
Nuotrauka
Aprašymas
Vyčio kryžiaus ordino kavalierius Petras Venglikas (1900–1972)
,
Nuotrauka
Aprašymas
Lomių krašto istorijos ir etnografijos muziejaus ekspozicijoje pristatomi Lomių savanoriai ir šauliai. Lolitos Užkurienės nuotraukos

Elena Bazinienė,

kraštotyrininkė

Lietuvių kovos už Nepriklausomybę – vienas iš svarbiausių Lietuvos istorijos puslapių. 1918 metų Vasario 16 – ąją paskelbtas Nepriklausomybės Aktas pasuko šalį nauju keliu. Jis buvo nelengvas. Kovose už laisvę žuvo daug lietuvių. Daugumos jų vardai nepamiršti.

Jaunutė Lietuvos valstybė dar nesuspėjo suformuoti savo kariuomenės, o į ją grobikiškas rankas ištiesė rusų bolševikai, bermontininkai, lenkai. Didžiosios kovos dėl laisvės prasidėjo 1918 metų pabaigoje ir tęsėsi keletą metų.

Į jaunos valstybės pagalbos šauksmą bei raginimą apginti trapią laisvę atsiliepė gana daug jaunų Lietuvos vyrų. Tai byloja ne tik istorijos faktai. Apie tai kalba lietuvių rašytojų, dailininkų kūriniai. Pakilę nuo žagrės jauni vyrai išėjo ginti Tėvynės, negalvodami apie savo likimą. Daug jų žuvo, daug grįžo suluošintų.

Pažalpio kaime, netoli Lomių, tebedunkso savanorio Petro Vengliko (1900–1972) sodyba, apjuosta šio žmogaus rankomis sodintu sodu. Palinkusios senos obelys mena čia gyvenusį neeilinį savanorį.

P. Venglikas, užsivilkęs savanorio milinę, buvo paskirtas į septintąjį kunigaikščio Butageidžio pulką. 1920 metų liepos 15 dieną jaunuolis su pulko kuopa atžygiavo į Vilnių. Iš ten karių keliai vedė į kruvinas kovas už Lietuvos Nepriklausomybę. P. Venglikas buvo drąsus karys. 1920 metų lapkričio 21 dieną kovose ties Širvintomis buvo sužeistas į koją, visą likusį gyvenimą jautė šios kovos pasekmes.

1937 metais Lietuvoje leistame žurnale „Jaunoji karta“ straipsnyje „Vienas prieš dešimt lenkų“ autorius aprašo savanorio nuo Lomių kovos žygius. Už drąsą ir pasiaukojimą Tėvynei, P. Venglikas buvo apdovanotas ypatingu – Vyčio kryžiaus ordinu. Kovose savanoris pelnė ir daugiau apdovanojimų, po 1940 metų aneksijos juos slėpė savo sodyboje. Sulaukęs žilos senatvės, artimųjų paprašė jį palaidoti kartu su brangiomis relikvijomis. 1972 metais savanoriui užmerkus akis, artimieji išpildė jo prašymą. Lomių kapinėse, laidodamas Vyčio ordino kavalierių P. Vengliką, kunigas Vladas Radveikis prisiminė velionio – 1918 metų savanorio – kovas už Lietuvos laisvę ir tarė: „Jo nepalaužė kulka, tik senatvė balta...“

2001 metais žurnalistas ir kolekcininkas Vilius Kavaliauskas išleido knygą „Už nuopelnus Lietuvai“. Joje surinkti ir pateikti 37 tūkstančiai tarpukario Tėvynės gynėjų, tų, kurių žygdarbiai buvo įvertinti vyriausybiniais apdovanojimais. Tarp jų – lomiškio Petro Vengliko pavardė.

Treinosios kaime gyveno kitas savanoris Vincas Liutkus (1900–1967), vėliau aktyviai dalyvavęs Lomių kaimo šaulių kuopos veikloje. Šiam savanoriui teko kautis net keliuose frontuose – ties Vilnium ir Radviliškiu. Kario akivaizdoje krito daug priešų bermontininkų. Jo akivaizdoje žuvo kovos draugai. Tačiau V. Liutkaus likimas jam buvo palankus. Savanorio pasakojimai išliko jo dukters a. a. Elenos Liutkutės-Beržinskienės atmintyje. V. Liutkui teko paragauti ir belaisvio duonos, bet dėl savo sumanumo pasisekė ištrūkti iš nelaisvės ir jis grįžo pas savus. Dukros teigimu, tėvas, į namus grįžęs su dviem medaliais, tačiau užklupus sovietinei santvarkai, medalius slėpė ir jų neišsaugojo. Savanoris labai brangino įrėmintą juodai baltą paveikslą su kovos vaizdu, po kuriuo – viską paaiškinantis užrašas „Mūsų kariuomenė suduoda galutinį smūgį bermontininkams ties Radviliškiu. 1919. XI. 21“. Paveikslas ilgai kabojo senolio kambaryje. Po jo mirties dukra E. Beržinskienė paveikslą padovanojo Lomių krašto istorijos ir etnografijos muziejui.

Sugrįžusiems iš karo savanoriams Lietuvos valstybė dėkojo už atsidavimą savo kraštui ir visiems dovanojo išsvajotosios žemės – lietuviui pačios brangiausios dovanos.

Iki 1924 metų dalis Lomių krašto kaimų buvo nykūs, apytuščiai, be gyvybės. Šioje teritorijoje gyvavo keletas dvarų, iš kurių Lietuvos Vyriausybės nutarimu buvo atriekta žemė sugrįžusiems kovotojams. Gautąją žemę savanoriai tvarkė, lygino, rovė kelmus, statė trobesius, sodino sodus, kūrė šeimas, augino duoną.

Ypač daug buvusių savanorių suleido šaknis dabartinio Šakviečio, Pagirupio, Karapolio kaimų teritorijose. Ten kūrėsi Antanas Šlefendoras, Juozapas Jovaišas, Mykolas Valteris, Jonas Fledžinskas, Jonas Dovydavičius, Jonas Jonča ir kiti.

Lomiai ir šalia dunksantys kaimai atgijo čia apsigyvenus savanorių Juozo Ivoškio, Kosto Dūdelio, Jono Imunaičio, Petro Vengliko, Vinco Liutkaus, Antano Klenickio, Jono Donylos, Antano Arvasevičiaus, Stasio Preikšaičio, Petro Norbuto, Stanislovo Dautaro, Deimantavičiaus, Valutkos šeimoms.

Daugumą paminėtų 1918 metų savanorių priglaudė jaukios Lomių kapinaitės.

Prieš 97 metus atkurtoji Nepriklausomybė – svarbi Lietuvos istorijos dalis, parašyta pačių žmonių žygdarbiais, žūtimis. Tarp jų – ir lomiškiai.

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių