Kada išmoksime priimti „kitokius“?
Įkelta:
2020-09-04
Nuotrauka
Aprašymas
Greta Gudelytė. Monikos Penkutės nuotrauka

Ar kada nors susimąstėte, kaip jaučiasi neįgalus žmogus? Ir kodėl tiek daug metų mūsų šalyje yra kalbama apie žmogaus teises ir lygybę, tačiau kai kurie vis dar jaučiasi pamiršti, atstumti ir nugrūsti į visuomenės paraštes?

Skatino nebijoti

Tauragėje, muziejuje „Santaka“, pristatytas trumpametražis filmas „Dialogas“, kuriame buvo analizuojami neįgalių asmenų patiriamos problemos mūsų visuomenėje.

Šis filmas buvo filmuojamas tuomet, kai režisierė Greta Gudelytė ir Eglė Kazickaitė Klaipėdoje įsikūrusiame Apeirono teatre sukvietė savanorius, teatro profesionalus ir neįgalius žmones. Šiame teatre įvyko bendri užsiėmimai, buvo tobulinama terapija, kurioje neįgalieji išreiškia savo nuotaiką, jausmus, mintis ir pradeda nebijoti juos supančios aplinkos, ima labiau pasitikėti patys savimi.

– Nors visi suprantame, kad esame skirtingi, tačiau visuomenėje apibūdinimas „kitokie“ vis dar turi negatyvų atspalvį. „Kitokie“ žmonės dėl visuomenėje įsišaknijusių stereotipų neretai yra atribojami, šaltakraujiškai ignoruojant faktą, kad visų ir visokių žmonių socialiniai, elementarūs žmogiškieji poreikiai niekuo nesiskiria: bendrauti, mokytis, dalintis, patirti naujų įspūdžių, – „Tauragės žinioms“ pasakojo G. Gudelytė.

Anot jos, siekiant paveikti skirtingų poreikių, pažiūrų, polinkių bendruomenes ir stiprinti pakantumo, tolerancijos lygmenį, šiais metais praktinių užsiėmimų stovykloje „Dialogas“ buvo pakviesti dalyvauti žmonės, turintys protinę negalią, kurtieji, aklieji, ir žmonės, kurie save identifikuoja kaip neturinčius negalios.

– Dirbtuvių dalyvius provokavome išreikšti savo nuotaiką, jausmus, mintis, santykį su pasauliu, nebijoti individualaus, savito raiškos stiliaus, pajausti ir suprasti kitų dalyvių pasaulius: jų emocijas, požiūrį, išraišką ir panašiai, – kalbėjo G. Gudelytė.

Integracija į visuomenę – atsaini?

Filmą „Dialogas“ išvydę būrys tauragiškių diskutavo, kokias problemas įžvelgia patys, kai kalba pasisuka apie neįgalius žmones.

Diskusijos dalyviai teigė nuogąstaujantys, kad dalis projektų, kuriais neva siekiama integruoti neįgalius asmenis į visuomenę, yra vykdomi atsainiai, jautriai nepažvelgiama į negalią turinčius žmones, nėra skatinamas pasitikėjimas savimi. Anot G. Gudelytės, tai didelė problema, į kurią žvelgiama kone pro pirštus.

Viena diskusijos dalyvė pasakojo kartą vedusi užsiėmimus vaikams ir juose mažųjų paklausė, kokie yra jų senelių vardai. Tačiau nė vienas vaikas taip ir neatsakė. Ji nesuprato, kas įvyko, ir tik po užsiėmimų išsiaiškino, kad tai - negalią turintys vaikai, kurių dalis senelių nė neturi, nes augo ne savo šeimose.

– Jeigu mane kas nors būtų informavę prieš užsiėmimą, kad tai ne šiaip vaikai, o su kitomis gyvenimo istorijomis ir galimybėmis, būčiau pateikusi kitokį klausimą, pavyzdžiui, kokie yra jų draugų vardai, ir tiek. Tačiau tada pasidarė baisu, kad nebūčiau įskaudinusi tų vaikų. Gaila, kad manęs niekas neinformavo, – pasakojo pašnekovė.

Anot jos, tai tik dar kartą patvirtina, jog dalis projektų, kuriais turėtų būti skatinama integracija, organizatorių į savo darbą žvelgia itin atsainiai.

– Jūs apie neįgalius žmones kalbate su tokia pagarba, kokios retai įžvelgsi net socialinių darbuotojų elgesyje. Ačiū jums labai, – į G. Gudelytę ir E. Kazickaitę kreipėsi kita diskusijos dalyvė, pabrėžusi, kad kartais jautresnio požiūrio į neįgaliuosius trūksta net iš valstybės institucijų.

Kaip jaučiasi ir ko trūksta?

Filme „Dialogas“ kalbėję neįgalieji įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis jie yra priversti susidurti mūsų nejautrioje visuomenėje.

Klaipėdietis Žydrūnas pasakojo, kad vaikystėje nė neturėjo draugų - iš jo visi šaipydavosi. Tačiau ir suaugę kai kurie vis dar susiduria su kone smerkiančia dalies žmonių reakcija, net užgauliojimais, patyčiomis gatvėse. Visuomenė tarytum buvo pripratusi, kad neįgalių žmonių joje nėra. Kalbama, kad tai gali būti Lietuvos sovietizacijos trauma.

O štai Daukantas pasakojo, kad itin sunku susirasti darbą - neįgalieji darbo rinkoje net šiomis dienomis yra diskriminuojami. Negana to, jis pats praktikos metu patyrė patyčių, buvo išvadintas skaudinančiais žodžiais.

Anot Daukanto, visuomenė turi priimti visus žmones, o ne uždaryti juos namuose ir toliau apsimesti, kad jų nėra.

– Mes turime būti atviresni, – kalbėjo vaikinas.

Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.