2019 Gegužės 22 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Medikai įspėja saugotis infekcijų

  • Įkelta: 2017-01-06
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Žiemą ir ankstyvą pavasarį padidėja sergamumas peršalimo ligomis, taip pat ir ūmiomis žarnyno infekcijomis. Šiemet visoje Lietuvoje, taip pat ir Tauragėje fiksuojamas didesnis susirgimų ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis skaičius negu pernai. Pažeidžiamiausia visuomenės dalimi išlieka vaikai – jų tarpe sergančiųjų daugiausia.

Susirgimų daugiau nei pernai

Šaltuoju metų periodu padažnėja ir įvairių viršutinių kvėpavimo takų susirgimų, taip pat plinta gripo virusai.  ULAC duomenimis, 52-ąją metų savaitę (2016 m. gruodžio 26 d. – 2017 m. sausio 1 d.) bendras Lietuvos sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) padidėjo. Šiemet apskaičiuotas ŪVKTI rodiklis buvo 72,4 atvejai 10 tūkst. gyventojų, pernai tuo pačiu metu sergančiųjų buvo per pusę mažiau – 34,3 atvejų 10 tūkst.  gyventojų. Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis registruotas Tauragės administracinėje teritorijoje, o didžiausias – Alytaus.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyresnioji specialistė Verginija Maziliauskienė informavo, jog visgi, lygint su praėjusiais metais, šiemet sergamumas padidėjo ir Tauragėje. Šių metų 51–52 savaitėmis Tauragėje gripo atvejų neužregistruota, tačiau ŪVKTI – 484 atvejai, 347 iš jų – vaikai. Sergamumo rodiklis – 58,54 atvejai 10 tūkst. gyventojų. Tauragės ligoninės vaikų skyriaus vedėjo Eugenijaus Margio teigimu, šiuo metu Tauragės ligoninės Vaikų ligų skyriuje gydoma 15 vaikų, daugumą jų serga plaučių uždegimu. Pernai 51–52 savaitėmis, sergančiųjų Tauragėje buvo mažiau – 38,7 atvejai 10 tūkst. gyventojų.

Padaugėjus susirgimų atvejų, svarbu vengti masinio susibūrimo vietų, sąlyčio su sergančiaisiais, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų, tinkamai ir dažnai plauti rankas, nešvariomis rankomis neliesti akių, nosies, burnos, dėvėti medicinines kaukes, gerai vėdinti patalpas, o susirgus, nedelsiant kreiptis į gydytojus. Eugenijus Margis akcentavo, jog labai svarbu, kad poliklinikose sergantiems laiku būtų atlikti reikiami tyrimai ir skirtas gydymas, į tai dėmesį turėtų atkreipti ir patys sergantieji, ir šeimos gydytojai.

ULAC medikai primena, kad sergamumas gali būti laikomas epideminiu, kai sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų  10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.

Žarnyno virusai ypač pavojingi vaikams

Rotavirusai, norovirusai gali sukelti ūmias žarnyno infekcines ligas, kurios pasireiškia vėmimu, viduriavimu, karščiavimu. Sergantys ne retai galvoja, kad virusinių žarnyno infekcijų užsikrėtimo būdas yra toks pat kaip gripo ar viršutinių kvėpavimo takų – oro lašelinis. Medikai primena apie skirtingus ligų plitimo kelius ir jų prevenciją. Dėl higienos įgūdžių stokos šie virusai labiausiai plinta vaikų kolektyvuose per aplinkos paviršius ir užterštas rankas. Vaikai iš kolektyvo virusų parsineša į šeimą, kur užsikrečia kiti šeimos nariai. Žarnyno virusai dažniausiai patenka per burną nuo nešvarių rankų, skirtingai nuo bakterijų, maiste šie virusai nesidaugina, labai atsparūs išdžiūvimui, ilgai pakelia užšaldymą. Užkrečiamoji virusų dozė yra labai maža. Dažniausiai Lietuvoje yra registruojamos rotavirusų bei norovirusų sukeltos žarnyno infekcinės ligos.

Šiemet sergamumas virusinėmis žarnyno infekcijomis, palyginti su 2015-aisiais, buvo mažesnis. Šiemet Tauragės rajone iš viso žarnyno infekcijų buvo užregistruota 195 susirgimo atvejai, iš jų 160 vaikų, tuo tarpu 2015 m. užfiksuoti 224 atvejai, iš jų – 189 vaikai iki 17 metų amžiaus. Eugenijaus Margio teigimu, daugiausia į ligoninės stacionarą guldomi vaikai, sergantys noro virusu, su stipriais virškinamojo trakto sutrikimais – viduriavimu, vėmimu. Gydytojas paaiškino, jog labai svarbu susirgus laikytis karantino, neiti į masinio susibūrimo vietas, kadangi užkrėsti kitus ligonis gali net 10 dienų po susirgimo. Neatsakingas tėvų požiūris į tai lemia tokių infekcijų plitimą vaikų kolektyvuose. 

Šiandien – paskutinė diena, kai mero padėjėja ir atstove spaudai dirba Vytautė Čėsnaitė. Į šias pareigas ji buvo paskirta gegužę, vos daugiau nei prieš pusmetį, tačiau spėjo laimėti žiniasklaidos atstovų suteiktą nominaciją „Metų atradimas“ bei užsitarnauti įvairių epitetų. Į sostinę išvykstančią 23-ejų merginą kalbiname apie tai, kaip veikia savivaldybės ir tauragiškių komunikacijos grandinė ir kokių pokyčių, jos nuomone, reikėtų šioje srityje.

Pirmajame šių metų numeryje skaitykite:

Vyriausybė nuo sausio 1 dienos įpareigojo šalies savivaldybes taikyti dvinarę mokesčių sistemą už atliekų tvarkymą. Dėl to dauguma rajonų gruodį skuba įvesti naujus mokesčius už šiukšles, tačiau akivaizdu, Tauragėje kol kas ši tvarka nebus įgyvendinta. Kaip informavo Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktoriaus pavaduotojas Virginijus Noreika, dvinarei sistemai įvesti trūksta tiek techninių galimybių, tiek žmogiškųjų resursų.

Paskyrus Modestą Petraitį Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriumi, tauragiškiai pajuto, jog savivaldybės darbas gali būti viešesnis, skaidresnis, rengiant projektus atsiklausiama jų nuomonės, viešoje erdvėje keliamos diskusijos. Nusprendęs pakeisti rajono valdymo taktiką iš esmės, per pusantrų darbo metų direktorius priėmė ne vieną ryžtingą, prieštaringai vertinamą sprendimą, dėl ko susilaukė nemažai kritikos. Kalbiname šį jauną, ambicingą keturių vaikų tėvą, apie požiūrį į miesto valdymą ir pokyčius Tauragės rajone.