2018 Gegužės 22 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Balskų byla: išsireikalavo daugiau nei pusę milijono

  • Įkelta: 2017-01-09
Vaido Bičkaus nuotrauka
Tomas RAULINAVIČIUS
tomas@taurageszinios.lt

Gruodžio pabaigoje Lietuvos apeliacinis teismas baigė nagrinėti bylą pagal atsakovo Romualdo Ozgirdo ir UAB „Hidroenergija“ apeliacinį skundą. Teisėjai nusprendė, kad Balskų užtvankos šeimininkai privalės valstybei sumokėti beveik 563 tūkst. Eur sumą bei beveik 100 tūkst. Eur palūkanų, kurios nukeliaus į Tauragės rajono savivaldybės biudžetą. Šis teisminis procesas – išskirtinis, mat paaiškėjo, kad į jį įtraukta buvo net LR Finansų ministerija ir Prezidentūros kanceliarija. Daugiau nei 6 metus vykusio teisminio proceso atomazgą tauragiškis verslininkas Romualdas Ozgirdas vadina nesuprantama. Esą teismai žiūri „kas pirmas į snukį davė“, o kokios bus pasekmės – niekam neįdomu.

Užtvankos generuojami pinigai

2001 metais Tauragės apskrities viršininkas Arūnas Beišys ir Romualdas Ozgirdas pasirašė hidrotechnikos kompleksų nuomos sutartį, pagal kurią verslininkas 50 metų laikotarpiui išsinuomavo 4 Tauragės ir Jurbarko rajonuose esančias elektrines. Viena iš jų – Balskų užtvanka – tapo teisminių ginčų objektu. Pagal nuomos sutartį R. Ozgirdas įsipareigojo per 6 mėnesius po sutarties pasirašymo valstybei mokėti metinį nuomos mokestį, kuris sudaro 145 tūkst. Eur. Tačiau verslininkas su tokiais reikalavimais sutikti nenorėjo. Esą sutartyje numatytas netikslus telkinio vandeningumas, o tai reiškia, kad jis neleidžia pasiekti numatytų elektros gamybos pajėgumų.

– Supraskit, čia kaip pirkti mersedesą su zaporožiečio varikliu. Vandens nėra, o pastatytos galingos turbinos. Nulinis biznis, – teigė R. Ozgirdas, pripažinęs, kad jaučiasi truputį apgautas.

Verslininko teigimu, šiuo metu jis nėra Balskų užtvankos savininkas, jam priklauso tik žemė. Tikrasis hidroelektrinės savininkas yra UAB „Hidroenergija“. Ši 2,8 MW elektrinė tiekia elektrą į Šilalę, bendrą elektros sistemą.

„Hidroenergija“ veikiausiai ir buvo labiausiai suinteresuota nemokėti nuomos mokesčio. Tiesa, po Apeliacinio teismo sprendimo ji kreipėsi į Tauragės rajono savivaldybę bei patikino norinti kuo greičiau sumokėti skolas.

Pinigai ne savivaldybės biudžetui?

Nors ieškovė, Tauragės rajono savivaldybė, teismą laimėjo, vis dar verda diskusijos dėl delspinigių ir palūkanų. Teismas aiškiai įpareigojo iš R. Ozgirdo ir UAB „Hidrostatybos“ priteisti 562 916 Eur nuomos mokestį už 2009–2015 metus, kurie papildys valstybės kišenę. Taip pat delspinigius, bei 5 proc. dydžio procesines palūkanas už priteistą sumą. Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus M. Petraičio, ši 100 tūkst. eurų suma papildytų savivaldybės biudžetą.

– „Hidrostatyba“ už nuomą sumokėjo, tačiau palūkanų dar ne, – ketvirtadienį „Tauragės žinioms“ patvirtino M. Petraitis.

Verslininkas R. Ozgirdas redakcijai teigė, jog pavedimai jau padaryti. Tiesa, smulkiau detalizuoti sumų nebuvo linkęs. Anot R. Ozgirdo, šie teismų sprendimai priimti ne įsigilinus į esmę, o pagal tai, kas pirmieji teisybės ieškojo.

– Jie žiūri, kas pirmi į snukį davė, – skambiomis frazėmis mėtėsi pašnekovas.

Anot R. Ozgirdo, hidroelektrinė veikia bendros rinkos sąlygomis, todėl jis ir „Hidroenergijos“ atstovai bandė tartis su savivaldos atstovais, dėl abipusės naudos. Pašnekovo teigimu, versle visada reikia rasti sprendimą. Kaip pavyzdį R. Ozgirdas įvardijo Balskų užtvankos remonto darbus. Teismo įpareigota, „Hidroenergija“ atliko kapitalinį remontą, tačiau vandenyje liko dešimtys metrų dumblo, kuris naikina galimybę šioje zonoje atkurti geresnę hidrofauną. Esą 10 kg lydekos kelia pavojų net gulbių jaunikliams, o žuvų veisti neleidžia ikrinis pelėsis. Ir tai įvyko dėl to, kad šalys nesusikalbėjo dėl bendro remonto darbų finansavimo.

R. Ozgirdas pripažino, kad ieškinį dėl nuomos iškėlė dar praėjusios rajono kadencijos valdžia. Kodėl ši byla taip užsitęsė, jis atsakyti negalėjo.

Įsiterpė prezidentūra?

Balskų užtvankos byla teismuose nagrinėjama dar nuo 2012 metų. Tuo metu ji buvo iškelta Tauragės rajono apylinkės teisme, vėliau Klaipėdos apygardos teisme. Dėl nuomos sutarties nevykdymo 2016 m. Tauragės rajono savivaldybės meras Sigitas Mičiulis kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliariją. Pastaroji kreipimąsi perdavė Finansų ministerijai. „Tauragės žinių“ duomenimis, šis kreipimasis itin pagreitino bylos eigą, kuri buvo galimai vilkinama ekspertizių tyrimais.

UAB „Hidroenergija“ Tauragės rajono savivaldybės palankumo siekė 2015 metais. Įmonė parėmė Kalėdų eglutės įžiebimo šventę ir tapo pagrindiniu renginio rėmėju.

Rekvizitai.lt duomenimis, kauniečių įmonės UAB „Hidroenergija“ metinė apyvarta 2011–2012 metais siekė nuo 1 iki 2 mln. Eur. 2014–2015 metų duomenimis, įmonės apyvarta svyruoja nuo 500 tūkst. iki 1 mln. Eur per metus. 

Penktadienį „Tauragės žinių“ redakcija gavo pranešimą, apie Šešuvies senvagėje sustingusią gulbę. Vyriškis tikino, kad kreipėsi į aplinkosaugininkus ir gelbėtojus, tačiau pagalbos nesulaukė.

Šiandien, sausio 6-ąją, minima Trijų Karalių diena. Ši šventė žymi kalėdinio laikotarpio pabaigą. Tądien bažnyčiose šventinama kreida, o žmonės, jos parsinešę namo, virš durų užrašo raides K M B (Kasparas, Merkelis, Baltazaras) su kryžiukais tarp jų. 

Žiemą ir ankstyvą pavasarį padidėja sergamumas peršalimo ligomis, taip pat ir ūmiomis žarnyno infekcijomis. Šiemet visoje Lietuvoje, taip pat ir Tauragėje fiksuojamas didesnis susirgimų ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis skaičius negu pernai. Pažeidžiamiausia visuomenės dalimi išlieka vaikai – jų tarpe sergančiųjų daugiausia.

Šiandien – paskutinė diena, kai mero padėjėja ir atstove spaudai dirba Vytautė Čėsnaitė. Į šias pareigas ji buvo paskirta gegužę, vos daugiau nei prieš pusmetį, tačiau spėjo laimėti žiniasklaidos atstovų suteiktą nominaciją „Metų atradimas“ bei užsitarnauti įvairių epitetų. Į sostinę išvykstančią 23-ejų merginą kalbiname apie tai, kaip veikia savivaldybės ir tauragiškių komunikacijos grandinė ir kokių pokyčių, jos nuomone, reikėtų šioje srityje.