Tauragės istorijos puslapiai
Įkelta:
2016-08-14
Nuotrauka
Aprašymas

Tauragės krašto muziejaus archyvo nuotraukos 

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Prie Karaliaučiaus-Rygos kelio, ant upės Jūros kranto, jau daugiau kaip 500 metų gyvuoja miestas Tauragė. Rašytiniuose šaltiniuose Tauragė minima tik nuo XVI a., tačiau žinoma, kad gyvenvietės įkūrimas siekia daug ankstesnius laikus.

Iki Žalgirio mūšio per šias Žemaitijos žemes ėjo svarbūs Kryžiuočių keliai į Lietuvą. Gyvenvietė Pajūrio vardu minima nuo 1499-ųjų. 1422-aisias prie Melno ežero buvo pasirašyta Melno taikos sutartis, tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Livonijos ordino, kuria Ordinas atsisakė bet kokių teisių į Žemaitiją. Šia sutartimi didysis kunigaikštis Vytautas pasiekė, kad krašte sustotų karai. Buvo nutiesta Melno taikos siena, kuri stovėjo iki 1500-ųjų. Po Melno taikos Lietuvoje ėmė kurtis dvarai, šalia jų ir gyvenvietės, vyko prekyba. Nuo 1654 m., daugiau kaip pusę amžiaus,Tauragę valdė Radvilos.

Šaknys Tauragės dvare

Miestui pradžią davė Tauragės dvaras. Šiandien į jo griuvėsius užklysta tik istorikai ir archeologai, besidomintys dvaro praeitimi. Tauragės dvaro istorija ir archeologija išties įdomi.

Tauragės dvaro malūne buvo pasirašyta sutartis, vėliau pavadinta Tauragės konvencija, kuri turėjo didžiulę įtaką tolimesnei Europos istorinei raidai.

Visais laikais pasienyje esantis dvaras turėjo didelę strateginę reikšmę, dėl to buvo moderniai tvarkomas. Tai liudija 2001 metais atlikti kasinėjimai. Archeologinių klodų gylis siekia 90 m. Tai rodo, jog čia žmonių gyventa nuo neatmenamų laikų. Archeologiniai radiniai – lobiai, monetos, saugomi Tauragės krašto muziejuje.

Susidarius Europos valstybių koalicijoms, kuriose dalyvavo ir Rusija, Tauragė tapo rusų caro būstine ir carinės kariuomenės tvirtove. 1846 m. caras majorato teisėmis Tauragę padovanojo kunigaikščiui Hilarijui Vasilčikovui. Iki pat I pasaulinio karo Tauragę valdė 3 Vasilčikovų dinastijos. Praktiškai visi statiniai, statyti XIX a. antroje – XX a. pirmojoje pusėje, yra jų indėlis. Tauragės dvaras tais laikais buvo neeilinio prašmatnumo rūmai. Anot istorikų, Vasilčikovų laikais dvaras ypatingai klestėjo – didikai mėgo prabangą, nes čia lankydavosi pats caras. Jame stovėjo 3 aukštų mediniai ir mūriniai pastatai, 2 malūnai, spirito varykla, nešusi didžiulį pelną. Mediniame fligelyje, manoma, gyveno Aleksandras I-asis.

Iš pamatų liekanų dabar tegalima nuspėti, kur stovėjo prašmatnių rūmų pastatai. Manoma, kad juos jungė požeminiai tuneliai, vėliau buvę išsprogdinti. Sovietmečiu nukentėjo beveik visi nacionalizuoti Lietuvos dvarai, o Tauragės dvarui okupacija buvo pražūtinga. Išliko tik sodininko namelis, senoji kalvė, akmenimis grįstų kelių fragmentai, nuotekų sistemos.

Knygnešių keliai

XIX a. antroje pusėje Tauragė buvo žydiškas miestas – iki 50 proc. gyventojų jame buvo žydai. Čia jie vykdė prekybą žąsiena, kiauliena, vėliau turėjo malūnus, lentpjūves, net 3 sinagogas, progimnaziją ir religinę mokyklą Talmit Toran. Latvijos, Ukrainos, Rusijos žydai čia rasdavo prieglobstį, vėliau keliaudavo į JAV, Izraelį. Nors Rusijos caro įsakymu buvo draudžiama žydams gyventi arčiau kaip 50 km nuo pasienio zonos, Tauragės žydai buvo išsireikalavę išimtinių teisių.

Po nesėkmingai pasibaigusio 1863 metų sukilimo prieš caro valdžią uždraudus Lietuvišką spaudą, Tauragės apskrityje, Kęstučio apygardoje, aktyviai veikė knygnešiai. Pagrindiniai knygnešių keliai ėjo per Plikiškę, iš Lauksargių, pro Eičių užkardas. Dauguma lietuviškų knygų buvo spausdinamos Tilžėje. Tauragės Pilyje buvo karo muitinė, Rusų sienos apsaugos štabas. Sienos pažeidėjus atveždavo čia ir vykdydavo pirmuosius tardymus. Yra duomenų, kad Pilies rūsiuose buvo kalinamas knygnešys  – Jurgis Bielinis, mat rekonstruojant pilies ansamblio pastatus rūsiuose buvo rastos grandinės.

Niokota karų

Tauragė daug kartų buvo niokota karų, nes tai – pasienio zona. XVIII a. pabaigoje miestas degė net 5 kartus.

Pasak Edmundo Mažrimo, I-ojo pasaulinio karo metais Tauragė „ėjo iš rankų į rankas“. Praktiškai kas kelis mėnesius miestą perimdavo tai vokiečiai, tai rusai. 1915 m. vokiečiai atsitraukdami susprogdino tiltą per Jūrą, vėliau pastatė laikiną, medinį, stovėjusį iki 1930-ųjų – kol buvo pastatytas metalinių konstrukcijų arkinis tiltas, pavadintas Vytauto vardu, kuris per II-ąjį pasaulinį karą buvo vėl sugriautas.

Per I-ąjį pasaulinį karą labai nukentėjo naujai pastatyta Švč. Trejybės bažnyčia. Vokiečių žvalgybinis lėktuvas pastebėjo, kad iš bažnyčios bokšto yra stebimos armijos pozicijos prie Lauksargių. Bažnyčia buvo apšaudyta artilerija, o galiausiai – susprogdinta. Apskritai, pasak E. Mažrimo, katalikams labai nesisekė. Bažnyčios statybai supirktus akmenis nusavino caro valdžia ir iš jų pastatė cerkvę, kurioje vėliau, karo metu, buvo laikomi grūdai, o galiausiai ji buvo sugriauta. Šiandien šioje vietoje stovi Tauragės kultūros rūmai.

Pilies paslaptys

Nuo seno buvo tikima, kad, statant Pilį, jos pastatai buvo sujungti su Tauragės dvaru požeminiais tuneliais. Bet šie faktai istoriškai nepatvirtinti. Pasak Edmundo Mažrimo, pilis nuo XIX a. labai pasikeitė. Anuomet nebuvo romantinio stiliaus bokštų, tik gynybiniai bokšteliai, nebuvo pagrindinio 3-ojo korpuso. Tarpukariu Pilyje veikė gimnazija, vėliau – Tauragės aukštesnioji komercijos mokykla, sovietmečiu – politechnikumas.

2003 m., rekonstruojant Pilies architektūrinį ansamblį, buvo atliekami archeologiniai kasinėjimai, senoviniai autentiški architektūriniai elementai buvo kruopščiai restauruojami. 

Nuotrauka

Nuotraukose: 

„Sandoros“ pagalbos prieglauda Tauragės dvare prieš karą (pagridinė straipsnio nuotrauka)

Paminklinis ženklas Užbudupio kaime 1948 m. liepos 15 d. žuvusiam Kęstučio apygardos Lydžio-Aukuro rinktinės Neptūno-Algimanto kuopos Vytauto būrio partizanui Juozui Selveniui-Bijūnui (gim. 1923 m.)

Tauragės Didžioji sinagoga, sugriauta per Antrąjį pasaulinį karą. 1938 m.

Knygnešys, publicistas Jurgis Bielinis (1846-1918) už knygų gabenimą kalėjo Tauragės pilyje. Knygnešio gimimo diena – kovo 16 d. paskelbta Knygnešio diena

 

Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.