Gedulo ir vilties dieną minint: ilga, bet laiminga kelionė
Įkelta:
2015-06-15
Nuotrauka
Aprašymas
Aloyzas Kazlauskas prie jubiliejinio ąžuoliuko. Lolitos Užkurienės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Buvęs tremtinys Aloyzas Kazlauskas susitikime su moksleiviais. Lolitos Užkurienės nuotrauka

Elena Bazinienė,

Lomių krašto istorijos ir etnografijos muziejaus vadovė

Gyvenime sutinkame daugybę žmonių. Vienus greitai pamirštame, kitus – nuoširdžius, dalykiškus, nesavanaudiškus – įsimename ilgam. Iš jų mokomės gerumo. Vienas tokių – Lomių kaime gyvenantis tremtinys Aloyzas Kazlauskas, kuris jau atšventė garbingą aštuoniasdešimties metų sukaktį. Jubiliato garbei naujajame Lomių parke ošia ąžuoliukas.

Gyvenimas Aloyzo nelepino. 1949 metų kovą, didžiąją savaitę prieš Velykas, su mama Valerija Kazlauskiene, broliais bei seserimis buvo išvežtas į Sibirą. Tėvo šalia nebuvo, jis, partizanų ryšininkas, kalėjo Mordovijos lageriuose. Vyriausiasis Aloyzo brolis Bronius tremties išvengė, spėjo pabėgti, pasitraukė į partizanų būrį gaudamas „Girėno“ slapyvardį.

Sibire Aloyzą bei visą šeimą slėgė didelis vargas, bėdos, Tėvynės ilgesys. Mama Valerija dirbti negalėjo – dėl nervinio sukrėtimo kojose atsivėrė gilios, kraujuojančios ir skausmingos žaizdos, kurios neleido judėti.

Vyresnieji vaikai dirbo taigoje, tačiau jų darbas buvo menkai vertinamas. Vyresnioji sesuo Genutė, spiriama vargo, išmoko pinti krepšius, išdrįso jų pasiūlyti vietos gyventojams. Džiaugėsi už tai į namus parnešusi keletą bulvių ar skatiką. Nuo laukų nuėmus derlių, vaikai pasklisdavo po ražienas, rinkdavo užsilikusias varpas, grūdelius naudodami maistui.

Aloyzo atmintyje giliai įsirėžęs faktas, kaip mama, gelbėdama vaikus nuo fizinio išsekimo, niekam nežinant kartą išvirė sriubą su mėsa, kurią vaikai godžiai srėbė. Tik daug vėliau sužinojo, kad sriuboje būta šunelio mėsos...

Aloyzas sunkiai dirbo, savo vaikiškomis rankomis kartu su suaugusiais kirto mišką. O kokių pavojų ir negandų jis patyrė... Ne kartą su darbininkais teko nakvoti taigoje darbo vietoje, kur pilna nuodingų gyvačių, plėšrių žvėrių. Nakvynės vietą darbininkai iš anksto apsibrėždavo ratu ir degindavo laužą, kad per įkaitusią žemę prie miegančių žmonių neprišliaužtų gyvatės.

Kai vaikinui sukako keturiolika metų, tarybinio ūkio vyresnybė pasiuntė jį į kursus mokytis traktorininko specialybės. Po sunkios darbo dienos šeši tremtinių vaikai, jų būryje ir Aloyzas, geležinkelio stotyje slapta sušokdavo į atvirus vagonus ir pasislėpę rąstų krūvose bildėdavo apie 60 kilometrų į rajono centrą, kur vykdavo kursai. Vėlai vakare tuo pačiu būdu grįždavo namo, o anksti rytą vėl laukdavo sunkus darbas taigoje – jokių lengvatų besimokantiems nebuvo.

Didžiulis džiaugsmas aplankė šeimą, kai Aloyzas po egzaminų į namus sugrįžo su traktorininko pažymėjimu. Tai reiškė, kad jaunuolis turės pastovų darbą ir didesnį atlyginimą, namuose bus daugiau duonos.

Ne visiems lietuviams buvo lemta grįžti į Tėvynę. Daug jų atgulė amžino įšalo žemėje. Lietuviai turėjo savo kapines, kurias prižiūrėjo, aptvėrė, statė kryžius. Kapinės nuolat plėtėsi. Dėl trumpų Sibiro vasarų nespėdavo ištirpti įšalas, tad norint deramai palaidoti žmogų, kapinėse porą parų reikėdavo deginti laužą, kad būtų galima iškasti reikiamo gylio duobę, o aštrūs poliarinių lapių nagai nepasiektų palaikų. Kazlauskų šeimai pasisekė – neteko Sibire laidoti artimųjų.

Aloyzas prisimena, kad lietuviai tremtiniai buvo labai nuoširdūs, darbštūs ir draugiški. Spaudžiami bendros nelaimės, gražiai sutarė, dalijosi viskuo, kuo tik galėjo. Gražiai sutarė ir su kitų tautybių žmonėmis.

Po trijų kalėjimo metų tėvas Jonas Kazlauskas buvo paleistas iš Mordovijos lagerio ir atvažiavo į Uzkij Lugo kaimą, kur tremtį kentė šeima. Tai buvo pati laimingiausia diena – po daugelio metų vaikai ir žmona pamatė gyvą ir sveiką tėvą. Visi susikabinę rankomis verkė iš laimės.

Sibiro tremtiniams buvo peršama mintis, kad tremties vietoje jie gyvens iki gyvenimo pabaigos. Kazlauskų šeimos nariai sapnuose lankė savo gimtąjį Treinosios kaimą. Šeimos nariai, ypač mama, nuolat galvodavo apie gimtinėje likusį sūnų Bronių, melsdavosi už jį. Tačiau nenumanė, kad gyvo Broniaus nebeteks išvysti. 1952 metų vasarą, per patį Sekminių žydėjimą, Bronius Kazlauskas „Girėnas“ žuvo pasaloje Sutkų miške su kitais vienuolika partizanų.

Dėdė Aloyzas gerai prisimena 1953 metų kovo penktąją, kai gyvenvietę apskriejo žinia apie Stalino mirtį. Ypač verkė rusės, gailėjosi tautų vado. Lietuviai ir kiti tremtiniai žinią sutiko gana santūriai, o širdyse žiebėsi mažytė viltis, kad tremtinių gyvenimas keisis. Netrukus jie pajautė atšilimą. Tremtinių šeimas pradėta reabilituoti, buvo pradėta išduoti leidimus grįžti į Tėvynę.

Gerosios žinios Kazlauskų šeimai neteko ilgai laukti. Buvo gautas leidimas grįžti į išsiilgtąją Lietuvą. Tačiau kelionė ilga ir tolima, trejus metus teko kaupti santaupas kelionei iš Sibiro į gimtinę. 1958 metų vėlyvą rudenį Kazlauskų šeima sugrįžo į Lietuvą.

Kelionė tolima, sunki, bet laiminga – po dešimties tremties metų visi šeimos nariai važiavo namo užgrūdinti Sibiro šalčių, darbo ir pažeminimų, tačiau sveiki, nepamiršę savo šaknų ir gimtųjų namų...

Šiandien Aloyzas gyvena jaunystės prisiminimais. Jais dalijasi su vietos jaunimu. Jo tremties lagaminas kaimo muziejuje mena buvusią nepelnytą tremtį. Aloyzas dar stiprus, atidus kaimo žmonėms, kaimynams, jis nuoširdus Lomių parapijos žmogus, kaimo bendruomenės narys.

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 12 valandų
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.