Kova dėl širdžių ir protų. Kas yra propaganda ir kaip ją atskirti?
Įkelta:
2022-11-07
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Mantas Martišius. Asmeninio albumo nuotrauka

Hibridinis karas, propaganda, informacinis karas. Kaip atskirti informaciją nuo dezinformacijos? Ir kokios mūsų laukia informacinės grėsmės viešojoje erdvėje? Ar gebame savarankiškai atsirinkti ir vertinti informaciją? Apie visa tai – radijo laidų cikle „Kova dėl širdžių ir protų“. Gyvename laikotarpiu, kai informacija mus pasiekia visur ir visada. Nesvarbu, ar renki grybus miške, ar stovi eilėje prie parduotuvės, dažniausiai gauni pranešimus į išmanųjį telefoną apie įvykius pasaulyje ir Lietuvoje. Laikotarpiu, kai net pačiame tyriausiame ir nekalčiausiame dalyke gali rasti melo bei šmeižto, privalai atsirinkti informaciją. Žmonės yra suklaidinami ir smunka pasitikėjimas demokratinėmis institucijomis, valstybės tarnautojais ir žiniasklaida. Tyrimai rodo, kad dezinformacija dažniausiai veikia vidutinio ir vyresnio amžiaus žmones. Apie tai, kas yra propaganda, – pokalbis su Vilniaus Universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos ir medijų tyrimų centro docentu, daktaru Mantu Martišiumi. 

– Propaganda – svarbi informacinio karo dalis. Ne tik svarbi, bet ir neišvengiama. Teigiama, kad propaganda yra visur ir kasdien šalia mūsų, mes esame kartu su ja. Ji veikia per emocijas, baimę, nepasitikėjimą ir pyktį.

– Pirmas dalykas, kad apskritai komunikacija, kalbėjimas yra vienas būdų valdyti mases ir padaryti taip, kad dauguma žmonių elgtųsi taip, kaip tu nori. Ir tai yra svarbu. Vieši pinigai, vieši finansai, mūsų pastangos būna konflikte su kitais mūsų norais. Įsivaizduokime tokį hipotetinį pavyzdį: dvi viena šalia kitos esančios gyvenvietės turi nuspręsti, ar už skirtus pinigus abiejose gyvenvietėse pakeisti elektros stulpus įrengti apšvietimą, ar už tuos pačius pinigus tarp tų gyvenviečių nutiesti kelią. Reikia pasirinkti viena arba kita. Jei aš esu kelių asfaltavimo versle, man labiau priimtinas antras sprendimas, jei elektrifikacijos versle – pirmas sprendimas. Automatiškai tos bendrovės bandys įtikinti žmones, kad šie palaikytų būtent jiems naudingą sprendimą. Ir dar daugiau – jie nebus tokie atviri, kad sakytų: mes norime nutiesti kelią tarp šitų dviejų gyvenviečių dėl to, kad taip galėsime užsidirbti, darbuotojai gaus atlyginimus. Jie ras kažkokius bendrojo gėrio tikslus ir sakys, kad būtent dėl to reikia tą daryti. Pavyzdžiui, nutiesus kelią padidės prekyba tarp šių gyvenviečių ir visi iš to išloš ir t.t. Visada bandys nuslėpti, nutylėti tą asmeninį interesą. Ir tokių dalykų yra daug. Tai yra ir mažajame lygmenyje, tiek tarp šalių, verslų, politinių partijų, kurios bando pakreipti auditorijos dėmesį. Taigi atsargiai, tai yra propaganda. To neišvengsi, bet žinodamas, kad tai yra, gali būti labiau atsparus ir priiminėti sprendimus vadovaudamasis savo galva, o ne kažkas tau pakišinės sprendimo variantus kaip špargalkes ir tu net nesuprasi, kad iš tikrųjų ne tu priiminėji sprendimus, bet jie priiminėjami už tave, o tau atrodo, kad sprendimus darai pats. 

– Sugrįžkime į sudėtingą šiandieną, kai pagrindinės žinutės daugelio žmonių telefonuose, mintyse ir širdyse – karas, karas, karas. Rusija propagandai skiria pačius didžiausius pinigus tam, kad galėtų valdyti dideles mases, suteikdama netikrą informaciją. Karo fone yra didelis propagandos bagažas, į kurį investuojama tam, kad mes galėtume tuo patikėti net nebūdami tos šalies piliečiai.

– Situacija, kurioje esame dabar, atsirado po vasario 24 dienos, kai Rusija užpuolė Ukrainą. Bet ji pradėjo vystytis gerokai anksčiau. Sakyčiau, reikėtų padalinti į dvi dalis: pirma dalis yra ta, kad 1999 –2000 metais tuometinis Rusijos prezidentas atsistatydina ir užleidžia tuometiniam ministrui pirmininkui Putinui prezidento postą. Rinkimai Rusijoje tuo metu dar vykdavo pakankamai demokratiškai. Tačiau Putinas suvokia, kad norint užimti valdžią, norint joje išsilaikyti, vienas iš būdų yra atkurti gulago sistemą, tai yra prievartinį mechanizmą, ne duoti daugiau pinigų, nes jų visiems neužteks, bet įtikinti Rusijos žmones, kad Putinas ir putinizmas yra Dievo siųstas kelias Rusijai. Ilgainiui jie sugeba taip apkvailinti didelę Rusijos žmonių dalį ir įtikinti, kad dabar Rusija atsistojo, tapo didžia valstybe, užima jai priklausančią teisėtą vietą, visi kiti dreba, griūna. Vėliau jie tą idėją pradeda eksportuoti į aplinkines šalis ir pasaulį, ir gana sėkmingai. Rusijos viduje buvo sulaužyta nuomonių įvairovė, jos nėra, yra kai kurie kanalai, kurie skleidžia kitokią informaciją, bet jie per maži, kad galėtų turėti įtakos auditorijai. Užsienio auditorijoje jie taip pat turi didelį pasisekimą, nes daug kas iš užsienio politikų sutikdavo su Rusijos reikalavimais, kad tiktai jos neerzintų, kad tik ji nesiimtų kokių nors blogų veiksmų. Aišku, tai, kas prasidėjo šių metų vasario 24 dieną, – karas, ukrainiečiai nepasidavė ir jie turbūt parodė, kad skirtumas tarp to, ką Rusija kalba, – kad ji yra didelė, jos armija nenugalima, ji gali visus greitai į ožio ragą suriesti, ir realybės yra labai didelis. Rusijos propaganda dabar yra susidūrusi su dviem didžiulėmis problemomis. Viena – tai kad ir Vakaruose dabar visi pamatė, kad tai buvo tie Potiomkino kaimai, tie sakymai buvo per daug išpūsti ir neatitinka realybės. Taigi šioks toks prablaivėjimas vyksta. Ir dar daugiau – netgi pačios Rusijos viduje prasideda tam tikri bruzdėjimai ir klausimų kėlimas, nes visą laiką buvo pasakojama, kad Rusijos vadas yra pats efektyviausias, Rusijos kariuomenė yra pati geriausia, o dabar reikia skelbti mobilizaciją, ji pavadinta daline, nors nei ji dalinė, nei kokia, kviesti Rusijos vyrus eiti kariauti į Ukrainą. Taigi galima kiek nori pudrinti smegenis, bet jei tave kviečia kariauti, tu ateini į karinį miestelį, o ten trūksta uniformų, palapinių, visko trūksta, tu matai netvarką, tu pradedi klausti, ar tikrai viskas taip gerai. Ar tikrai viskas taip gražu ir efektyvu, kaip mums pasakojo. Taigi Rusijos propagandai reikia lieti didžiulį informacijos srautą, kad išlaikytų tą eilinių rusų kontrolę, kad jie nepradėtų bruzdėti. 

– Skleidžiant propagandą žiniasklaida, kalbėjimas yra labai svarbu, bet ar yra kitų būdų ją skleisti? Pavyzdžiui, juk kultūra irgi yra propagandos dalis?  

– Taip, žinoma. Jei pažiūrėsime į komunikaciją tik kaip į žiniasklaidos priemonę arba kaip į socialinius tinklus, tai labai susiaurinsime. Žmonių susibūrimai irgi yra komunikacijos dalis. Taigi ir kultūra – teatras, kinas, ir sportas. O antras dalykas yra tas, kad Rusijai be galo svarbu būti matoma ir rodytis visur, kadangi iki karo ji save projektavo kaip atgimstančią galybę, ji norėjo būti visur, apderkt visus kampus. Ir dabar, kai paprašoma jų teatrų nevažinėti, jų kompozitorių muzikos negroti ir taip toliau, juos tai erzina, nes tada jie netenka tam tikro placdarmo, nuo kurio galėtų apsispirti ir toliau savo ekspanciją vystyti. Jei tavęs nėra šalia, kažkokių kūrybos artefaktų nėra, tai, kaip anglai sako, – „out of side, out of maind“. Taigi kai tu nebebūsi šalia, tave pamirš. Karas Ukrainoje baigsis, o Vakarai pasakys – mes galim gyventi be Rusijos. Ir tai juos gąsdina. Jei taip bus, vadinasi, nebus galimybės ne tik dirbti ir užsidirbti, bet nebus galimybės ir daryti įtaką Vakarų gyventojams, politikams. Jie to nenorėtų. Bet klausimas, ar jiems tai pavyks. Tikiuosi, kad ne.

– Neabejoju, kad šis karas parodė, kad tokioje situacijoje esame kritiškesni, tačiau atsiranda tam tikri santykiai tarp žmonių, tautinių mažumų. Kaip čia išvengti, pastebėti ar elgtis?

– Lengvo atsakymo ar mažos piliulės neužteks. Viena vertus, mes turime suprasti, kad yra kitaip mąstantys žmonės ir t. t. Lietuvoje yra pakankamas Rusijos keliamos informacinės grėsmės suvokimas, jis platus ir gilus. Mes šiuo atveju turime šiokį tokį pranašumą lyginant su kitų šalių, ypač tų, kurios neturi didelės istorinės gyvenimo šalia Rusijos patirties. Kuo toliau į vakarus, to suvokimo platumas ir gilumas mažėja. Tad Rusija bando paveikti, pavyzdžiui, prancūzus, vokiečius, italus, kuriuos paveikti gerokai lengviau dėl to, kad jų kritinis mąstymas ir skeptiškumas yra gerokai mažesnis, jie viso to nesuvokia taip gerai kaip lietuviai, lenkai, latviai ar čekai. Tad gerokai lengviau jais manipuliuoti. Dabar dėl to „zapadlo“ kalbėti rusų kalba ir panašiai – atsakymas yra paprastas: turbūt daugelis žmonių yra ir pasipiktinę, ir išsigandę to, ką Rusija padarė, jiems nepatinka tai, kad XXI amžiuje vyksta niekieno neišprovokuotas karas tarp autokratijos ir demokratijos ir, žinoma, jie nebūtinai turi norėti ir klausimas, ar gali norėti būti draugiški rusų tautos atstovams, nors galbūt jie nieko bendro su Putinu neturi. Piktintis tuo – irgi keistas dalykas, tai tarsi nematyti realybės, tarsi sakytum – lyg nieko neatsitiko, ko čia dabar nenori bendrauti. Su tais žmonėmis nenorima bendrauti todėl, kad jų šalies vadovas pradėjo karą. 

– Pasakėte gerą žinią, kad mes, lietuviai, gebame vertinti Rusiją objektyviai, turėdami tokią istorinę patirtį ir atmintį.

– Taip, mūsų patirtis leidžia mums būti jautresniems ir susekti tuos galimus pavojus greičiau. Tačiau eikime nuo abstraktybių prie konkretybių. Pavyzdžiui, yra šalis, toj šaly yra įvairūs žmonės, ir kai kurie tų žmonių sako, kad reikia atskirti politiką nuo ekonomikos, kultūrą nuo politikos ir taip toliau ir šitų dalykų nemaišyti. Ir kas atsitinka – jeigu jų tokia kalbėsena gauna visuomenės palaikymą, atsitinka taip, kaip, pavyzdžiui, Vokietijoje: buvo nuspręsta nutiesti dujotiekį Baltijos jūros dugnu tam, kad Vokietijos chemijos pramonė gautų pigių dujų. Buvo nutiestas tas pirmas vamzdis. Latvija, Estija, Lenkija, Lietuva ir JAV prieštaravo dėl Nord stream tiesimo. Nutiesė, tai nutiesė. Vėliau, 2015 metais, po Krymo aneksijos, po to, kai prasidėjo karas Ukrainoje, Donbaso regione, Luhanske ir Donecke, Vokietijos chemijos pramonė ir politikai sakė: reikia tiesti naują atšaką Nord stream 2. Vėlgi daug kas prieštaravo, tačiau buvo sakoma, kad mes turėsime didesnį poveikio svertą Rusijai. Jie ir nutiesė tą antrą atšaką. Ir tik prasidėjęs karas neleido tos antros atšakos paleisti. O dabar sprogimai ir sugadintos abi atšakos atjungė dujotiekį visam laikui. Vadinasi, toje šalyje buvo galima kalbėti ir iki prasidedant 2014 m. įvykiams Ukrainoje, turėti tą poveikį ir įtikinti visuomenę, politikus, kad bendradarbiavimas su Rusija yra teisingas kelias, ir netgi prasidėjus karui vis tiek buvo investuoti milijardai antrai atšakai. Lietuvoje kai kurie verslai, kai kurie žmonės sakydavo panašiai kaip ir kai kurie Vokietijos verslininkai, kad reikia su Rusija prekiauti, nes ten geri pelnai, ir jie bandė daryti įtaką. Tokie verslininkų pasisakymai nebuvo palaikyti plačiosios visuomenės, nes ji suvokė, kad dabar karas yra Ukrainoje, o po to bus Baltijos valstybėse. Bet neapsigaukime, kad mes esame geresni dėl to – paprasčiausiai veikia istorinė atmintis ir istorinės aplinkybės.

– Propaganda – toks dalykas, kuris mūsų kasdienybėje egzistuoja visada ir įvairiomis formomis.

– Absoliučiai. Propaganda yra šalia, ji bando jus paveikti, ir žinokite, kad net jūs pats kaip žmogus kai kada bandysite paveikti kitus turėti įtakos įvairiems sprendimams. Žinokite, kad tai yra ultravioletiniai spinduliai – mes jų nematome, bet jie yra. Taip ir propaganda – galbūt jos kartais nepastebime, bet ji yra ir bando daryti įtaką mums.                                     

Kalbino Vida Grišmanauskienė

Parengta pagal Tauragės radijo laidą „Kova dėl širdžių ir protų“

Projekto laidų Tauragės radijo eteryje klausykite pirmadieniais nuo 11 val., laidos kartojamos šeštadieniais 14 val. ir sekmadieniais 9 val.

Nuotrauka
nuotrauka

 

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių