Tauragė: intensyvi prekyba su prūsais ir prakeiksmai Adolfui Hitleriui
Įkelta:
2019-07-26
Nuotrauka
Aprašymas

Tauragė. XIX a. statytas Rusijos pasienio kariuomenės, kalėjimo ir muitinės pastatas. Nuo 1925 m. vadinamojoje Tauragės pilyje pradėjo darbą aukštesnioji komercijos mokykla, 1930 m. nuotrauka

Nuotrauka iš „Facebook“ puslapio „Lietuva senose fotografijose“

,
Nuotrauka
Aprašymas

Bažnyčių g., 1930 m.

Nuotrauka iš „Facebook“ puslapio „Lietuva senose fotografijose“

,
Nuotrauka
Aprašymas

Tauragės ligoninė. XX a. 4 deš.

Nuotrauka iš „Facebook“ puslapio „Lietuva senose fotografijose“

,
Nuotrauka
Aprašymas

Bendrovės „Maistas“ mėsos perdirbimo ir bekono fabriko statyba Tauragėje, 1931 m.

Nuotrauka iš „Facebook“ puslapio „Lietuva senose fotografijose“

,
Nuotrauka
Aprašymas

Atstatytas tiltas per Jūrą, 1930–1935 m.

Nuotrauka iš „Facebook“ puslapio „Lietuva senose fotografijose“

,
Nuotrauka

Tarpukariu Lietuvos pasienyje su Vokietija vyko intensyvi prekyba tarp prūsų ir lietuvių. Verslas nuplaukė šuniui ant uodegos į valdžią atėjus Adolfui Hitleriui. Vokiečiai pasijautė arijais, ir lietuvių prekės jiems tapo nereikalingos.

Iki pat 1933 metų kiekvieną turgaus dieną į Tauragę atvykdavo pulkai pirklių iš Pagėgių, Panemunės ir Tilžės. Su plačiausiomis bričkomis, ilgiausiomis kripėmis ir sunkvežimiais. Pirkdavo kiaušinius, sviestą, kiaulieną, jautieną ir viską, kas valgoma, skanu ir riebu. Mokėdavo geras kainas ir prašydavo atvežti iš savo ūkių daugiau.

Nuotrauka

Vietiniai prekybininkai viską gabeno į Panemunės krautuves, buvusias prie Luizės tilto. Pasienyje stovėjusios parduotuvėlės kasdien sulaukdavo pirkėjų iš Trečiojo Reicho. Vokietukai iš Tilžės atvažiuodavo į miestą patys ir šluodavo iš lentynų viską. Todėl tauragiškių kišenėse visada šlamėdavo lietuviški banknotai. Vietinė Tauragės rinka sutraukdavo vežimų iš Skaudvilės, Šilalės, Eržvilko, Kaltinėnų, Gaurės, Didkiemio ir Pagramančio.

Nacistinė Vokietija pradėjo reikšti pretenzijas Lietuvai: nepatiko, kad lietuviai Klaipėdos krašte nekalbėdavo vokiškai, negarbindavo svastikos ir negiedodavo Horst Veselio himnų. O klaipėdiškiai gatvėse laisvai jaustis neleisdavo net samdytiems smogikams. Todėl netrukus Luizės tiltas buvo uždarytas, o praėjimas užbarikaduotas „šlagbaumais“.

Buvo išrikiuoti rudmarškinių būriai, o prūsai valgė jau tik tai, ką užsiaugindavo savo ūkyje. Prekyba Tauragėje smuko akimirksniu visu šimtu nuošimčių. Ūkininkai iš turgavietės namo grįždavo pilnais vežimais. Krautuvių savininkai skųsdavosi sumažėjusiu klientų antplūdžiu. Buvo juokaujama, kad visa Tauragė pradėjo keikti Adolfą. Į šuns dienas išdėjo visus jo gauleiterius, prūsų kryžiuočių metodus ir visą jų rasę.

Nuotrauka

Tauragiškių ir vokiečių gerus santykius sugadino vienas žmogus. Pasibaigė lietuvių judėjimas per sieną, vietiniai keikdavo vokiškas prekes ir pasižadėdavo niekada jų nepirkti. Tiesa, pirkti galimybės kaip ir nebuvo, bet miestelėnai vis tiek negalėjo nurimti. Aukso veršio laikai baigėsi. Buvo kalbama, kad manufaktūrą pirksim anglišką. Galanterija tiks ir vietinė. Patentuoti vaistai – pirksim bet kokius, bet tik ne vokiškus. Daugelis tikėjosi, kad arijai pražus be lietuviškos mėsos, kiaušinių ar sviesto.

Miesto burmistras nutarė nugriauti rinkoje esančias prekybines būdeles. Atseit pasenusios. „Bet jos statytos tik prieš dešimt metų,“ – piktindavosi tauragiškiai. Tada dėl jų visi varžėsi, mokėdavo didelę nuomą, o 1933 m. niekas veltui nenorėjo imti. Krizė kiekvieną dieną vis gilėjo. O kai uždarė mažąjį pasienio susisiekimą, tauragiškiai pasidavė – griaukite. Per Adolfą ir būdelės nukentėjo.

Tauragės mokytojų seminarijos rūmuose studijavo lietuvninkų iš Mažosios Lietuvos sūnūs. Baigę mokslus žadėjo eiti šviesti už sienos vokietinamus jų brolius ir seseris. Buvo tvirtai lietuviškai organizuoti vyrukai. Leido net savo laikraštį „Aisčių devynetas“.

Lietuviški prekybininkai Tauragėje subręsdavo naujai įrengtoje aukštesniojoje komercijos mokykloje. Tiesa, prieš tai čia buvo garsioji psichiatrinė ligoninė, vietinių „durnių karalyste“ vadinta. Dar anksčiau – ambulatorija. Caro laikais – muitinė ir slaptosios kontrabandos būdu per sieną gabentos lietuviškos spaudos naikinimo, deginimo vieta.

Dvare stovėjo patys moderniausi visoje apskrityje ligoninės mūrai. Prie kapinių, kur vokiečių okupantai šaudydavo žemaičius, rūkdavo Jono Vailokaičio įmonės „Maistas“ kaminai. Vietoje karo metu sudegusių lūšnų išdygo nauji mūriniai dviaukščiai. Senos cerkvės vietoje iškilo puošnūs ir didingi Šaulių sąjungos „pajakai“. Šauliukų namai buvo vadinami rūmais, nes tokių neturėjo daugiau nė vienas miestelis visoje Žemaitijoje. Jais stebėdavosi visi svečiai anapus Nemuno: „Ale pas jus viskas fein, o pas mus ganz šlektai. Nes puons Hitleris šlektesnis už ciesorių. Ima jį velniai,“ – stebėdavosi lietuvninkai, į Tauragę atvykę.

Vietoje medinio tilto, regėjusio daug dramų ir tragedijų, Jūros upę prieškariu papuošė naujas geležinis milžinas. Įsimylėjusioms merginoms ant naujojo tilto net ir dūsauti buvo nepatogu. Nebeliko buvusios senojo tilto romantikos.

Nuotrauka

Pirmojo pasaulinio karo metu vokiečių statyti barakai vos laikėsi. Sienas velėnomis „apmūrino“, stogus lentgaliais ir skardos lapais išmargino, langus skudurais užkamšė. Legendiniai barakai turėjo margesnę istoriją už patį miestą. Garsieji anodinio skysčio karaliukai neapleido jų ilgai. Degtinės mėgėjai teigė, kad gyvens tol, kol lubos ant galvos užgrius. Vėliau miesto burmistras, netekęs kantrybės, sulygino viską su žeme.

Vietinis Tauragės „perkupčius“ 1932 m. Panemunės kazino išlošė didelę pinigų sumą. Didelis dailiosios lyties mėgėjas nusprendė paieškoti moteriško švelnumo anapus sienos. Nuėjo į Tilžę pasisvečiuoti. Grįžtančiam smogikai kišenes apčiupinėjo. Daug litų rado, įtarė šmugeliuojant ir viską konfiskavo. Po to komisariatuose tampė. Vardas Adolfas Tauragėje tapo keiksmažodžiu.

Kiekvienais metais lankytis Tilžėje tauragiškiams buvo vis pavojingiau. Radikalioms jėgoms skinantis kelią pirmyn, smogikai į kiekvieną kitatautį žiūrėdavo kaip į potencialų priešą. Kai kurie neatsargūs lietuviai dažnai grįždavo ne tik be pinigų, bet ir su mėlynėmis paakiuose. Artėjant Antrojo pasaulinio karo audroms tarp pasienio miestelio gyventojų įsivyravo baimė. Visi meldėsi taikos ir su nostalgija prisimindavo senąją prekybinę kaimynų aukso gadynę.

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 9 valandas
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.