Mirusiosios valia ar socialinės darbuotojos verslas?
Įkelta:
2014-06-03
Nuotrauka
Aprašymas
Janina Lizunenko įsitikinusi, kad socialinė darbuotoja privalėjo artimiesiems pranešti apie sesers mirtį. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Socialinė darbuotoja Marytė Kačinienė neįžvelgia nieko blogo, kad senolė, kuria ji rūpinosi, testamentu paliko jai butą. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Socialinių paslaugų centro direktorė Nijolė Navickienė: „Apie tokius atvejus, kiek aš dirbu, neteko girdėti“. Daivos Sitnikienės nuotrauka

Daiva SITNIKIENĖ

daiva@taurageszinios.lt

78-erių metų tauragiškę Dangirutę Šturmienę lankiusi Tauragės socialinių paslaugų centro socialinė darbuotoja apie jos mirtį giminėms nepranešė. Esą toks buvo mirusiosios prašymas – niekam nesakyti. Kūną nuspręsta sudeginti, nerengti jokios laidojimo ceremonijos, prie mirusiosios nepadėti jokių gėlių... Socialinei darbuotojai atiteko mirusios močiutės butas. Sesers netekusi Janina Lizunenko įsitikinusi, kad socialinė darbuotoja Marytė Kačinienė pasinaudojo tarnybine padėtimi, teisinės pagalbos moteris kreipėsi į advokatą, siekdama išsiaiškinti, ar Tauragės socialinėje sistemoje neveikia nelegalus žmonių nukaršinimo ir jų turto užvaldymo verslas.

Apie sesers mirtį sužinojo iš kaimynų

Į redakciją kreipusis 77-erių metų Janina Lizunenko pasakojo, kad jos sesuo Dangirutė Šturmienė savo vieno kambario butą Tauragės Žalgirių mikrorajone 1998 metais testamentu buvo užrašiusi žuvusio brolio žmonai, tačiau pernai spalį testamentą pakeitė – turtą perrašė ją prižiūrėjusiai socialinei darbuotojai Marytei Kačinienei.

Pati J. Lizunenko gyvena socialiniame bute, kažkada autobusų kontroliere dirbusi moteris šiandien yra socialiai remtina.

Apie testamento perrašymą J. Lizunenko sužinojo po sesers mirties. Tačiau ne tai Janinai skaudžiausia, širdį esą veria nuoskauda, kad apie sesers mirtį netoliese gyvenanti M. Kačinienė nei jai, nei dviem mirusiosios broliams nepranešė. J. Lizunenko pasakojo tik iš mirusios sesers kaimynų sužinojusi, kad svetimi žmonės iš D. Šturmienės buto neša daiktus, o šeimininkės jau kurį laiką nematyti. Janina kaimynų buvo prašiusi stebėti seserį, ir jei kas ne taip, pranešti jai.

– Maždaug po savaitės prekybos centre sutikau Marytę (socialinę darbuotoją M. Kačinienę – red.). Sakau, tai juk Dangirutė mirė, kodėl man nepranešei? O ji man sako – „Kitą kartą pasikalbėsime“. Dar pasakė, kad kūnas sudegintas, o urna – prie mamos. Suprask, prie jos mamos. O kur jos mama palaidota, taip ir nesužinojau. Nuėjau į Socialinių paslaugų centrą, kur dirba Kačinienė, paskui į Tauragės invalidų reabilitacijos centrą. Buvau apstulbusi dėl to, kaip šių įstaigų direktorės elgėsi su manim. Mane kaltino, kad per vėlai seserimi susidomėjau. Viena jų pasiūlė pasiimti žvakę ir eiti melstis. Kur man eiti? Nežinau, ar urna palaidota, ar pelenai išbarstyti. Žmonės kalba, kad mano sesuo buvo pavadinta žyde ir pagal jų tradicijas sudeginta suvyniota į paklodę, ne karste, – nuoskaudą liejo J. Lizunenko.

Netiki laisva valia

– Nuėjusi pas notarę sužinojau, kad 2013 metų spalio mėnesį Dangirutė butą perrašė Marytei Kačinienei. Matyt, toks biznis. Supikždo su giminėm ir tvarkosi. Dangirutė turėjo ne tik mane, bet dar du gyvus brolius, kurie Tauragėje gyvena, – sesers sprendimu laisva valia mirusio brolio žmonai užrašytą butą perrašyti socialinei darbuotojai netiki senolė.

„Tauragės žinių“ žurnalistėms ji rodė atvirukus, kuriuos D. Šturmienė jai rašė Kalėdų, Velykų progomis 2012, 2011 ir ankstesniais metais. Iš sveikinimų tekstų matyti, kad D. Šturmienė į seserį kreipiasi su meile, linki jai sėkmės ir pripažįsta mylinti. Kodėl vėliau jos ėmė nekęsti, J. Lizunenko nesupranta, svarsto, kad galėjo būti primokyta ją lankiusios socialinės darbuotojos.

J. Lizunenko nežino, kur dabar yra senos jų šeimos nuotraukos, daugelį metų saugotos, sesers gautos dovanos ir pagaliau buities daiktai, baldai. Ar tik nebus socialinė darbuotoja jų išmetusi?

Moteris neslėpė, kad su seserimi ne visada darniai sutarė, bet vis tiek – seserys, nepranešti apie mirtį artimiesiems, jos nuomone, tolygu nusikaltimui. Pati J. Lizunenko šiuo metu sveiksta po operacijos, jai buvo trūkę rankos raiščiai.

Moteris pasakojo, kad jos bendravimas su seserimi nutrūko pernai gruodį. Ligoninėje seserys susipykusios, tačiau dėl kokių priežasčių, J. Lizunenko ir pati sako nesuprantanti. Vėliau socialinė darbuotoja jai pasakiusi, kad seseriai neskambintų, esą ši nebenori su ja bendrauti. O kartą telefonu atsiliepusi Dangirutė seserį išvadinusi aferiste.

– Sesutė buvo „apdirbta“, o kaip kitaip suprasti jos poelgį, bet man vis tiek rūpėjo, kaip ji gyvena. Domėjausi per jos kaimynus. Šių metų kovą sužinojau, kad ji jau kelios savaitės kaip mirusi, – pasakojo J. Lizunenko.

Pagalbos moteris kreipėsi į teisininkus.

Apie brolius nežinojo?

Socialinė darbuotoja M. Kačinienė „Tauragės žinioms“ sakė, kad apie penkerius metus Dangirutę lankė kaip Socialinių paslaugų centro darbuotoja. Šių metų sausio 2 dieną paslaugų teikimas buvo nutrauktas, kadangi senolė pateko į slaugos ligoninę. Dangirutei buvo paskirtas specialusis nuolatinės globos poreikis ir tikslinė globos kompensacija. Moterį lankė Tauragės neįgaliųjų reabilitacijos centro komanda.

Testamentą M. Kačinienės naudai senolė perrašė 2013 metų lapkritį. Šių metų kovo 7 dieną Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, kur buvo operuota, mirė.

M. Kačinienė „Tauragės žinioms“ pasakojo, kad mirusioji buvo kategoriškai uždraudusi apie jos mirtį pranešti seseriai. Esą kas bebūtų, liepusi nesakyti. Apie brolius M. Kačinienė teigė nieko nežinojusi, D. Šturmienė jai minėjusi tik tą brolį, kuris seniai miręs. Tiesa, tokie draudimai raštu neužfiksuoti, kaip ir tai, kad per laidotuves D. Šturmienė nenori jokių ceremonijų nei gėlių, o kapavietėje – paminklo.

M. Kačinienė sakė, kad mirusiosios kūno kremavimą užsakė Kėdainių krematoriume. Kremavimo procedūra atlikta Lenkijoje. Ši paslauga jai atsiėjo 2000 litų.

Karsto M. Kačinienė nepirko, todėl kaip kūnas buvo sudegintas – su karstu ar be jo, ji nežino. Esą krematoriumo darbuotojai tikriausiai kūną į „kažką įdėjo“. Į krematoriumą M. Kačinienė savo globotinės nelydėjo, paslaugos vykdytojai kūną paėmė iš ligoninės, urną jai atvežė į namus. Urną savaitę laikė mirusiosios bute.

– Pamaniau, gal atsiras artimieji, – žurnalistėms kalbėjo socialinė darbuotoja.

Tačiau paklausta, kaip gi jie galėjo „atsirasti“, jei jiems apie mirtį nebuvo pranešta, M. Kačinienė replikavo:

– Jei būtų geri artimieji, sužinotų.

Globotinės daiktus išmetė

Po savaitės D. Šturmienės urna buvo palaidota prie M. Kačinienės motinos palaikų. Kapavietėje nėra jokio kryželio, paminklo ar užrašo apie mirusiąją. Vis dėlto užrašas apie mirusiąją kapavietėje atsiras – žada M. Kačinienė. Ji sutiko žurnalistėms parodyti kapavietę, tačiau uždraudė fotografuoti. Esą jei kapo nuotrauka pasirodys laikraštyje, paduos redakciją į teismą. Kapinių žurnale urnos laidojimas užregistruotas.

D. Šurmienės namuose buvusių nuotraukų M. Kačinienė sakė neišmetusi, tačiau daiktus išdalijusi savo giminėms, kai kuriuos, visai prastus, išmetusi.

Mirus senolei, už slaugą ir gautas pensijas susidarė apie 3000 litų. Anot socialinės darbuotojos, nemažai pinigų ji išleido važiuodama lankyti D. Šturmienės į Klaipėdą.

Kaltės nejaučia

Savo kaltės dėl perrašyto testamento ir dėl to, kad apie savo globotinės mirtį nepranešė jos artimiesiems, socialinė darbuotoja M. Kačinienė nejaučia:

– Artimiesiems apie mirtį nepranešiau, nes buvo tokia mirusiosios valia. Testamentą ji taip pat perrašė savo noru. Aš ja rūpinausi, lankiau ligoninėje. 13 metų dirbu socialinį darbą. Šiuo metu prižiūriu devynis žmones. Paklausinėkit atsiliepimų apie mane, tegul papasakoja, kaip aš su jais elgiuosi. Yra ir tokių, kurie neturi vaikų. Ar aš prašau jų turtą perrašyti?

Testamentu iš D. Šturmienės įgytą butą M. Kačinienė ketina išnuomoti. Ji teigia, kad iš prižiūrimų žmonių turtą paveldėjo pirmą kartą. Esą palikimą yra gavusi tik iš uošvio.

Turtą gali užrašyti bet kam

Tauragės rajono savivaldybės Socialinių paslaugų centro direktorė Nijolė Navickienė „Tauragės žinioms“ sakė, jog apie atvejį, kad lankoma senolė socialinei darbuotojai dovanojo savo turtą, iki mūsų skambučio nežinojo.

– Apie tokius atvejus, kiek aš dirbu, neteko girdėti. Tokie dalykai ne mūsų darbas. Tai vyksta tarp to žmogaus ir notaro. Gali ir daktarui, ir tarybos nariui užrašyti, – „Tauragės žinioms“ sakė Socialinių paslaugų centro direktorė.

Anot jos, nekontroliuojama, kuo socialinis darbuotojas užsiima po darbo valandų.

N. Navickienė apie ilgametę Socialinių paslaugų centro darbuotoją M. Kačinienę kalbėjo tik geru žodžiu. Esą jokių skundų iš jos aptarnaujamų žmonių nėra gavusi.

Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.