Jono Valaičio nuotrauka
Tauragės miesto centre planuojama sukurti mažos taršos zoną, kurioje būtų leidžiamas tik elektromobilių, elektrobusų, paspirtukų ir dviračių eismas. Nors politikai dar neapsisprendė, daugiausia kalbama apie tai, jog ji, tikėtina, bus Bažnyčių gatvėje. Tauragės meras Dovydas Kaminskas ramina, kad artimiausiu metu jokių ribojimų šioje gatvėje įvesti neplanuojama. Planams, jog į šią gatvę galės įvažiuoti ne bet kas, nepritaria ir su meru susitikusi verslo bendruomenė.
Ieško zonos
Rugsėjo 26-ąją bendrajame savivaldybės tarybos komitetų posėdyje Tauragės savivaldybės administracijos Statybos skyriaus specialistas Gediminas Kurlinkus kalbėjo, kad sukurti mažos taršos zoną miesto centre įpareigoja Alternatyviųjų degalų įstatymas. Anot jo, iki 2023 m. sausio 1-osios visos šalies savivaldybės turi patvirtinti šias zonas.
– Gali būti ir 1 gatvėje, ir 2–3 gatvėse numatyta zona, kurioje draudžiamas taršių transporto priemonių eismas. Tai reiškia, kad čia gali važiuoti elektromobilis, elektrobusas, dviratis arba bet kokia kita priemonė, kuri nėra tarši, – sakė G. Kurlinkus.
Tarybos narys Darius Petrošius komitete klausė, kur konkrečiai numatoma sukurti šią zoną. Anot jo, tai itin svarbu žinoti tiek gyventojams, tiek verslui.
Pasak G. Kurlinkaus, įstatymas nenumato, kokia konkrečiai gatvė Tauragėje turės būti skirta šiai zonai sukurti, tačiau tikėtina, kad ji bus Bažnyčių gatvėje.
– Kaip bebūtų, tai miesto centras. O štai jeigu kalbėtume apie Vytauto gatvės uždarymą, būtų kur kas kebliau. Tikrai šiandien gatvė nėra numatyta. Tačiau privalome patvirtinti, kad tokia zona tikrai bus, – kalbėjo Statybos skyriaus specialistas.
D. Petrošius kalbėjo, kad sprendimui dėl zonos skiriamas laikas senka, todėl savivaldybės atsakingi specialistai turi „stipriai dirbti“, kad šis klausimas būtų išspręstas.
– Nes tai susiję su ribojimais tiek verslui, tiek gyventojams. Čia ne juokai, – sakė politikas.
Atsakydamas į tai G. Kurlinkus atsakė, jog pats įstatymas tebuvo priimtas liepos 1-ąją, o specialistai jau dirba ir mėgina rasti geriausią sprendimą.
Diskutuos
Rajono meras Dovydas Kaminskas teigė, kad nors tam tikrus apribojimus pagal įstatymą reikėtų įvesti jau visai netrukus, to daryti kol kas neplanuojama.
– Reikėtų jau netrukus įvesti kažkokius ribojimus, kas tikrai nėra logiška ir nebus daroma. Kalbant apie Bažnyčių gatvę, bent artimiausiu metu, net jeigu čia ir kažkas būtų planuojama, turi būti viskas gerai apgalvota, apklausta ir išnagrinėta, aptarta. Neįsivaizduoju, kad galėtume tą padaryti taip, kaip numatyta, tai yra iki 2023 metų. Tikrai neįsivaizduoju tokios situacijos. Reikėtų tiesiog diskutuoti. Juk reikėtų keisti visą gatvės infrastruktūrą, reikia padaryti begalę darbų, pavyzdžiui, parengti techninius projektus, – kalbėjo D. Kaminskas.
Meras tikino šį klausimą jau aptaręs ir su Savivaldybių asociacija.
– Jeigu didiesiems miestams numatyti tokias zonas yra paprasčiau, mažiesiems miestams ne viskas taip paprasta. Kartais nėra logikos tą daryti. Diskusijų tikrai bus. Bet reikėtų nuraminti žmones. Su verslininkais ne kartą kalbėjau, kad tikrai jokių staigių pakeitimų – paimti ir tiesiog uždaryti, nes taip užsimanė ar tarybos nariai, ar numato įstatymas – nedarysime, – komitete aiškino D. Kaminskas.
D. Petrošius akcentavo, kad verslui sprendimas numatyti ribojimus Bažnyčių gatvėje gali kenkti.
– Verslas ir mažas judumas yra labai sunkiai suderinami dalykai, – komentavo jis.
Tarybos narys Viktoras Kovšovas taip pat skeptiškai vertino planus Bažnyčių gatvėje apriboti eismą:
– Aš galiu pasakyti, kad prieš daugelį metų buvo bandoma šią gatvę skirti tik pėstiesiems ir kilo didžiulis ažiotažas iš verslo.
Tarybos narė Rita Grigalienė prisiminė, kad dėl šio klausimo jau buvo suburta darbo grupė, kurioje apsispręsta mažos taršos zoną sukurti būtent Bažnyčių gatvėje.
– Mes tą darbo grupėje aptarėme, o ar visuomenei buvo klausimai pristatyti, apsvarstyti, galbūt prašoma pateikti pasiūlymus? – klausė ji.
Tauragės savivaldybės administracijos Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėja Genovaitė Pukelytė kalbėjo, kad kol kas visuomenei klausimas pristatytas dar nebuvo.
– Mes rengėme darnaus judumo planą tik komitete. Ir komitetas turėjo pilną teisę patvirtinti ir niekam neteikti. O tik po to darnaus judumo priemonės gali būti įtraukiamos į kitus planus ir jau tada būtų svarstymas viešai. Bet mes nutarėme teikti tvirtinti tarybai, – sakė ji.
G. Pukelytė pabrėžė, kad pagal Susisiekimo ministerijos nustatytą tvarką, darnaus judumo priemones turi patvirtinti Darnaus judumo komitetas.
– Bet mes pateikėme tarybai, nes taip nutarė komitetas, – kalbėjo G. Pukelytė.
Siūlo žvelgti išradingai
Tarybos narys Darius Stankus, kad į pačią situaciją galima žvelgti išradingai – ribojimai gali būti įvedami ne visoje gatvėje, o tik tam tikrose jos atkarpose.
– Yra pavyzdžių tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, kai tam tikros gatvių atkarpos yra numatytos pėstiesiems arba netaršioms transporto priemonėms. Tenka matyti Vilniuje Gedimimo prospektą, kuriame tam tikromis valandomis iškyla tam tikros užtvaros ir gyventojai gali po gatvę vaikštinėti pėsti. Tai tiesiog kviečiu visus pagalvoti, teikti pasiūlymus, būti išradingiems ir, manau, tikrai surasime tokią mažos taršos zoną mieste, kad galėtume įgyvendinti įstatymų reikalavimus, – sakė D. Stankus.
„Net nežinia, kas sugalvojo“
Tauragės nekilnojamojo turto agentūros, įsikūrusios Bažnyčių gatvėje, direktorius Giedrius Stanevičius „Tauragės žinioms“ teigė situaciją jau aptaręs su meru ir buvęs informuotas, kad Bažnyčių gatvėje jokių ribojimų tikrai nebus. Jis teigė, kad į kas tris mėnesius vykstančius pusryčius su meru buvo pakviesti visi suinteresuoti verslininkai ir jie buvo nuraminti.
G. Stanevičius stebėjosi, kad iš viso tokia diskusija dėl galimų ribojimų Bažnyčių gatvėje viešojoje erdvėje kilo.
– Aiškiai buvo pasakyta, tad apie tą Bažnyčių gatvę net nežinia, kas sugalvojo, kad kažkas kalba ir rašo apie tai, – žiniasklaidos dėmesiu stebėjosi G. Stanevičius.
Verslininkas įsitikinęs, kad mažos taršos zoną Bažnyčių gatvėje galima numatyti nebent tokiu atveju, jeigu Lietuvoje elektromobilių bus daugiau nei ne elektrinių.
– Kai bus 51 procentas elektromobilių, tai gal ir taip, – savo nuomonę dėstė G. Stanevičius.
Pasak jo, verslo bendruomenė ribojimams Bažnyčių gatvėje, jeigu pastaruosius būtų ketinama įvesti, kategoriškai prieštarautų.
– Verslas su tuo nesutinka, nes tai visiška nesąmonė, kad būtų uždaryta ta gatvė ir taptų nebe verslui. Tuomet būtų vieni butai, skirti žmonėms gyventi. Gal ir gerai, bet ir tai tada kiltų klausimas, kur gyventojų mašinas statyti, – G. Stanevičius.
Paklaustas, ar pagrindinė problema dėl ribojimų Bažnyčių gatvėje ir būtų ta, kad šalia darbo vietų neliktų kur statyti automobilių, verslininkas neatsakęs į klausimą padėjo ragelį.
„Kilpa ant kaklo“
Picerijos „StarPizza“ savininkas, nepanoręs, jog straipsnyje būtų minimas jo vardas ar pavardė, teigė taip pat nepritarsiantis ribojimams, jeigu šie būtų svarstomi įvesti, kadangi tai apsunkintų picerijos darbą.
– Tokius ribojimus vertinčiau priešiškai. Tikrai nelabai pritarčiau, juk ir tų elektromobilių Tauragėje nelabai yra, kad kas antras jais važinėtų. Būtų sudėtinga patiems darbuotojams prie darbo vietos privažiuoti, o mes patys maistą išvežiojame taip pat. Na ir, manau, mūsų svečiams irgi nebūtų patogu, – sakė jis.
Jam antrino ir gėlių salono „Mini orchidėja“ vadovė Salomėja Galkauskienė, kuri teigė, kad Bažnyčių gatvėje ribojimai verslininkams dar labiau apsunkintų sąlygas, kurios ir dabar nėra lengvos prasidėjus sunkmečiui.
– Mes, smulkūs verslininkai, nesame tokie, kurių žodis būtų svarus, todėl priims sprendimą tokį, kokį priims. Tačiau norėtume, kad nebūtų kliūčių žmonėms pas mus atvykti automobiliais. Praktiškai toks ribojimas yra mums lyg kilpa ant kaklo. Mums tikrai geriau, kad žmonės atvažiuoja, nes prasidėjo sunkmetis, ir taip nėra lengva, o ir konkurencija be galo didelė, – teigė S. Galkauskienė.
Patvirtino planą
Diskusija dėl mažos taršos zonos Tauragėje kilo po to, kai Tauragės savivaldybės taryboje buvo pristatytas ir svarstomas Tauragės miesto darnaus judumo veiksmų planas iki 2030 m.
– Mes pirmieji Lietuvoje parengėme darnaus judumo planą, o po to parengė dar 16 savivaldybių, likusios neparengė. Tuo metu, kai svarstėme taryboje, opozicija labai abejojo, iš kur gausime finansavimą, ar galėsime įvykdyti. Tačiau šitas darnaus judumo planas iki 2030 metų bus bent 5 metais įvykdytas ir viršytas. Ir dabar mes papildome priemonėmis ir ateityje pildysime. Planai reikalingi tam, kad gautume finansavimą. Gavę finansavimą mes galime išspręsti ir ekologines, ir finansines problemas, – tarybos posėdyje kalbėjo tarybos narys Sigitas Mičiulis.
Darnaus judumo veiksmų plane numatyta atnaujinti viešojo transporto priemonių parką, viešojo transporto maršrutus tankinti iki 30 min., sukurti vientisą dviračių takų tinklą integruojant bevariklį transportą į bendrą transporto sistemą, modernizuoti šviesoforus įrengiant bendrą miesto šviesoforų valdymą, įrengti gatvių apšvietimą, esamą infrastruktūrą pritaikyti žmonėms su specialiaisiais poreikiais, prie įvažiavimų į miestą įrengti greičio matuoklius, kurie informuotų vairuotojus apie jų greitį ir kita.
Tikimasi, kad įgyvendinus darnaus judumo veiksmų planą iki 2030 metų pagerės teikiamos viešojo transporto keleivių vežimo paslaugos, sumažės miesto oro tarša, padidės miesto aplinkos patrauklumas, pagerės gyvenimo kokybė ir visuomenės sveikata.
Tarybos nariai šiam planui pritarė vienbalsiai.
2020 metais pirmosios Lietuvoje į funkcinę zoną „Tauragė+“ susijungusios Tauragės, Jurbarko, Šilalės ir Pagėgių savivaldybėms iš Europos Sąjungos paramos lėšų gavo 18,8 mln. eurų. Nemaža dalis šių pinigų buvo atseikėta mobilaus judumo sistemai sukurti, kuri turėjo sudaryti ekonomiškai silpno regi
Tauragėje, Gedimino g., prie įvažiavimo į aplinkkelį esantys šviesoforai jau veikia! Siekiant optimaliai sureguliuoti šviesoforų veikimo laikus ir trukmę, šiuo metu stebimas automobilių srautas. Atsiprašome už galimus laikinus nepatogumus ir gyventojų prašome supratingumo bei kantrybės. Taip pat Tauragės rajono
Mažiau virusų, streso ir mažesnės eilės pas gydytojus – štai kodėl vidurvasarį puikus laikas atlikti profilaktinius vaikų sveikatos patikrinimus. Ši kasmetinė procedūra yra būtina ne tik tam, kad vaikas ar paauglys galėtų lankyti ugdymo įstaigą: lopšelį-darželį, darželį, mokyklą. Mokinio sveikatos pažymėjimo reikia ir pla
Pasakyti „ne“ sūriui – tikrai sunki užduotis. Rytą pradedame su riekele jo ant duonos, priešpiečiams valgome salotas su mocarela, užkandžiaujame kietuoju ir gurmaniškais pelėsiniais, jis palaimingai tįsta ant picos ar su makaronais... Daugeliui vieni skaniausių patiekalų yra būtent su sūriu, todėl jis paprastai yra b
2025 m. valstybinių brandos egzaminų rezultatai atskleidžia, kad Tauragės rajono abiturientai pasiekė išties puikių rezultatų. Šiemet jie ne tik gerai pasirodė daugelyje dalykų, bet ir surinko nemažai aukščiausių – 100 balų – įvertinimų. 100 balų įvertinimus pelnė mūsų rajono abiturientai įvairiuose egzaminu
Manoma, kad suaugusiam žmogui reikia 7-9 valandų miego. Tačiau vaiko ar paauglio organizmas reiklesnis ir miego jam gali reikėti gerokai daugiau. Kodėl augančiam ir bręstančiam organizmui svarbus kokybiškas miegas ir kaip jį užtikrinti sukurti kokybiško poilsio rutiną, pasakoja vaiko teisių gynėja Giedrė Salickienė. Vaiko teisių gynė
Vaikų vasaros atostogos gali būti ne tik linksmos, bet ir labai prasmingos – šiemet biblioteka ir vėl kvietė 7–8 metų vaikus dalyvauti stovykloje „Pozityvumo tiltas“. Čia pagrindinis dėmesys skiriamas emociniam intelektui, pasitikėjimui savimi ir kūrybiškumui ugdyti. Stovyklos išskirtinumas – ne ti
Liepos 16 d. Telšių vyskupijos kurijos paskelbti paskyrimai palies ir Tauragės Švč. Trejybės parapiją. Tikintieji atsisveikins su parapijoje tarnavusiais vikarais – kun. Roku Maziliauskiu ir kun. Sigitu Valauskiu. Telšių vyskupijos kurija išplatino pranešimą, kad kun. R. Maziliauskis atleistas
Tauragės rajono savivaldybėje apsilankė Inesa Ašmantaitė, kuriai buvo įteiktas Garbės ambasadoriaus ženklelis. Inesa Ašmantaitė su šeima gyvena Čekijoje, yra Lietuvos garbės konsulė Čekijos Respublikoje, atstovauja Lietuvai Moravijos ir Pietų Bohemijos regionuose. Ji su dideliu džiaugsmu ir pagarba nori prisidėti prie
Skaitymo skatinimo iššūkis „Vasara su knyga“, vasaros pradžioje pakvietęs visus – nuo knygų mylėtojų iki tik retkarčiais knygą atsiverčiančių skaitytojų – leistis į skaitymo kelionę, jau įpusėjo ir fiksuoja puikius rezultatus: iššūkį jau priėmė per 19 000 dalyvių, iš jų – daugiau nei
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato prižiūrimoje teritorijoje per pastarąją parą registruoti keli reikšmingi įvykiai, susiję su fizinio skausmo sukėlimu, grasinimais bei svetimo turto pagrobimu. Sveikatos sutrikdymaiLiepos 15 d. apie 20.20 val. Tauragėje, M. K. Čiurlionio gatvėje, namuose, neblaivus (2,60 prom.) vyras, gim
Liepos 10–13 dienomis Tauragės rajono savivaldybės delegacija lankėsi Bytove (Lenkija), kur vyko 679-ųjų miesto teisių suteikimo metinių šventė. Tauragės ir Bytovo partnerystė puoselėjama nuo 2017 metų. Per šį laikotarpį įgyvendinti bendri projektai, dalintasi patirtimi kultūros, sporto bei užsieniečių socialinės integr