Tauragės krašto amatai – kokie jie?
Įkelta:
2014-10-01
Nuotrauka
Aprašymas
Stovyklos dalyvių rankose gimsta meno kūriniai. Urtės Drąsutytės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Toma stebėdavo audžiančią močiutę, todėl ir pati panoro išbandyti šį amatą. Urtės Drąsutytės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Kepti paruošta duonelė tuoj keliaus į krosnį. Urtės Drąsutytės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Šiaudų sodai – svarbus kultūrinis paveldas. Urtės Drąsutytės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Dalis dalyvių įsiamžino su mokytojais ir stovyklos organizatoriais. Asmeninio albumo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Urtės Drąsutytės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Urtės Drąsutytės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Urtės Drąsutytės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Urtės Drąsutytės nuotrauka

Urtė DRĄSUTYTĖ

urte@taurageszinios.lt

Duris užvėrė tris dienas veikusi, kūrybingą jaunimą subūrusi amatų stovykla, šurmuliavusi Norkaičiuose, visai neseniai, vos rugpjūčio pabaigoje, atidarytame Tradicinių amatų ir etnokultūros centre. Per 50 jaunų Tauragės rajono žmonių panoro iš arčiau pažinti mūsų krašto amatus ir juos savomis rankomis išbandyti. Nė vienas neišvažiavo nusivylęs, – teigia Tauragės suaugusiųjų mokymo centro vadovė Ona Sturonienė.

Kiekvienam savo

Stovyklą organizavo Tauragės suaugusiųjų mokymo centras, vykdydamas Švietimo mainų paramos fondo finansuojamą profesinio orientavimo projektą. Ši stovykla – tai tik viena projekto veiklų. Jos metu 18–29 metų jaunimui siūlyti patys įvairiausi užsiėmimai: išmokti kepti duoną, pinti iš vytelių, drožti iš medžio, austi, rišti juostas, gaminti puokštes, suvenyrus, skrybėles iš gamtinės medžiagos.

Kaip „Tauragės žinioms“ sakė O. Sturonienė, stovykla subūrė jaunus suaugusiuosius. Pirmąją dieną amatus išbandė Skaudvilės gimnazijos moksleiviai, antrąją – Tauragės profesinio rengimo centro jaunimas. Prie jaunimo, radę laisvą minutę, prisijungė ir pavieniai asmenys, užsuko Kęsčių bendruomenės atstovų. Visas dienas stovykloje dalyvavo ir Suaugusiųjų mokymo centro mokiniai, kai kurie jų, pasak O. Sturonienės, atvyko su savo vaikučiais, kurie irgi kantriai dalyvavo amatų stovyklos veiklose.

Kai lankėmės stovykloje jos uždarymo dieną trečiadienį, čia viešėjo Žygaičių gimnazijos moksleiviai. Jie, pasiskirstę grupelėmis, bandė prakalbinti medį, mokėsi, kaip kepama duona, kūrė įvairius dirbinius iš šiaudų, vytelių ir rudeninių ryškiaspalvių lapų.

Pasak O. Sturonienės, labiausiai jaunimą sudomino duonos kepimo procesas, medžio drožyba ir dirbinių iš lapų kūrimas.

Panoro išbandyti tai, ką mokėjo močiutė

Prie audimo staklių sutikta 25-erių tauragiškė Toma pasakojo stovykloje dalyvavusi visas tris dienas, merginos teigimu, jai norėjosi išbandyti visus siūlomus užsiėmimus.

– Juk tai mūsų tradicijos, paveldas. Dažnai jas nepelnytai pamirštame, o ypač jaunimas. Pamenu, kaip ausdavo mano močiutė, stakles turėjo namie, visuose namuose tikriausiai jos būdavo ir beveik visos moterys mokėjo austi, – mintimis dalijosi stovyklos dalyvė.

Toma pasakojo, jog dalyvaudama stovykloje pastebėjo, kad į centrą užsuka ir pavieniai asmenys, norintys pamatyti, kaip vyksta vienas ar kitas procesas.

– Vakar čia užėjo vyriškis, kuriam tikrai per penkiasdešimt, jis norėjo pamatyti, kaip kepama duona, atidžiai stebėjo ir domėjosi jos paruošimo procesu, gamyba, – nuostabos neslėpė mergina.

Pažino amatus savo rankomis

Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vadovė-etnografė Lijana Kiltinavičienė teigia, kad ši stovykla – puiki galimybė pažinti mūsų krašto amatus.

– Nežinau nė vienos moters ar merginos, kuri nemokėjo austi, tačiau taip buvo prieš šimtą metų, – moksleiviams kalbėjo L. Kiltinavičienė.

Aktyvų jaunimą, kuris įsitraukė į stovyklos veiklas, mokė specialistė Jolanta Geštautienė, kuri moksleivius supažindino su duonelės ruošimo bei kepimo subtilybėmis, taip pat padėjo norintiesiems perprasti audimo meną. Moteris priminė ilgą duonos kelią iki jai atkeliaujant ant mūsų stalo: para – tiek laiko, pasak Jolantos, prireikia, duoną kepant pagal tradicinius senolių receptus.

Gražina Preikšaitienė mokė susidomėjusius nemažai kantrybės ir kruopštumo reikalaujančio užsiėmimo – įtraukė visus į kūrybinį procesą, kuriant grožybes iš rudeninių lapų.

Vytelių pynėjai Raimondai Sebeckienei pagyrų negailėjo nei dalyviai, nei stovyklos organizatoriai – meistrė jau išaugino ne vieną mokinį.

Prakalbinti medį padėjo menininkas, drožėjas Rolandas Fresdorfas.

Suvenyrus, seges iš šiaudų kvietė kurti pati centro vadovė L. Kiltinavičienė:

– Ar žinote, kokia buvo būtina vestuvių dovana? Sodas (kabantis sodas iš šiaudų – red). Jaunoji pati jį varstydavo, tai didžiulis turtingumo ir svetingumo simbolis, – apie senąsias tradicijas pasakojo etnografė.

Džiaugėsi rezultatais

Suaugusiųjų mokymo centro direktorė jau pasibaigus stovyklai buvo patenkinti jos rezultatais – pasak įstaigos vadovės, jaunimas džiaugėsi galimybė prisiliesti prie tradicinių amatų.

– Visos siūlomosveiklosatrado savo dalyvius, o jie galėjo išbandyti savo sugebėjimus ten, kur jiems labiausiai norėjosi. Mokytojai stengėsi sudominti, pagelbėti, anot drožėjo Rolando, stengėsi būti draugais. Ir tai jiems puikiai pavyko.Tą patvirtina ir mokinių atsiliepimai. Ne vienas sakė, kad, be įdomių, naujų veiklų, naujų įspūdžių, labai patiko draugiški mokytojai. Dalyviai pageidavo, kad būtų daugiau tokių dienų, o kai kurie amatų stovyklą įvardijo kaip šventę. Norėtųsi dar padėkoti Tauragėskultūros centro direktoriui Virginijui Bartušiui, Tradicinių amatų ir etninės kultūros centro vadovei Lijanai Kiltinavičienei, jos komandaiuž nuoširdųbendradarbiavimą įgyvendinant šį profesinio orientavimo projektą irgalimybę Tauragės jaunimui prisiliesti prie Tauragės krašto amatų, – apibendrindama trijų dienų rezultatus kalbėjo Suaugusiųjų mokymo centro direktorė.


Planuoja edukacinius mokymus

Lijana Kiltinavičienė pasakojo, kad tokie mokymai iš tiesų atnešė teigiamų emocijų ir geros patirties – jie, pasak pašnekovės, suteikė naudingų žinių ir potyrių ne tik jaunimui, bet ir patiems mokytojams, dirbusiems drauge su dalyviais.

Specialistė tiki, kad ir šios stovyklos dėka žinia apie netoli Tauragės neseniai duris atvėrusį centrą pasklido dar plačiau. Nors, pasak pašnekovės, būta minčių, kad jaunimą tradiciniais amatais sudominti bus sunku, visgi ji džiaugėsi, kad kai kuriems ši stovykla pasirodė netgi per trumpa.

– Merginos kūrė seges, aksesuarus, žadėjo juos dovanoti artimiesiems, – džiaugėsi Lijana.

Jau kitą savaitę į centrą užsuks darželinukai, kurie mokysis, kaip kepama duonelė.

L. Kiltinavičienės teigimu, prieš didžiąsias metų šventes centre žadama rengti ir edukacinius mokymus norintiems sužinoti daugiau apie tradicijas. Galvojama ir apie drožybos būrelio steigimą.

Nuotrauka
f
Baltijos aplinkos forumo nuotrauka
Įkelta:
2024-09-10
Sveika namų aplinka – to norime visi ir dažnai tai laikome savaime suprantamu dalyku. Tačiau rinkdamiesi namų statybos ir apdailos medžiagas dažnai net nežinome, iš ko jos pagamintos. Šiuose gaminiuose labai dažnai, nors ir nedideliais kiekiais, yra naudojamos pavojingos cheminės medžiagos. Kurios, viena vertus, pagerina gaminių patvarumą ir kokybę, kita vertus, gali padaryti nepataisomos žalos mūsų sveikatai.
Nuotrauka
batutai
Įkelta:
2024-05-20
Ko gero nei viena miesto šventė neapsieina be pripučiamų batutų miesto centre. Daugiau ar mažiau jų atsirasdavo kasmet. Tiesa, savaitei kitai jie kartais „išdygdavo“ tai kokios mokyklos stadione, tai Pilies aikštėje, tai parke. Tačiau prieš kokius porą trejetą metų tie, kas turi mažus vaikus, pastebėjo, kad pasiūla pasikeitė – staiga atsirado ne pavieniai atrakcionai, o masyvūs pripučiami atrakcionai, kuriuose gali linksmintis ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Taip taip, nesuklydote - ir suaugusieji. Ir priklauso šitas didžiausias Rytų Europoje įrenginys – tauragiškiams. O, jei tiksliau, šalia Tauragės prisiglaudusiam ir apjungiančiam keletą pramoginių veiklų prekės ženklui „Išsitaškom“.
Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.