Švedijoje gyvenantis tauragiškis: „Nebenoriu į Lietuvą“
Įkelta:
2010-09-16
Nuotrauka
Aprašymas
Keltai į Švediją išplukdė šimtus lietuvių, atsiųsti savo nuotraukos redakcijai Gintaras nepanoro. "Tauragės žinių" archyvo nuotrauka

„Nebenoriu į Lietuvą“, – „Tauragės žinioms“ atviravo Švedijoje gyvenantis tauragiškis. Gimtąją šalį prieš pusmetį palikęs Gintaras G. į „Tauragės žinių“ redakciją paskambino papasakoti, kaip mokslo metus šioje šalyje pradėjo emigrantų vaikai. Švedų rūpestis mažaisiais emigrantais pakeri. Pokalbis telefonu buvo ilgas ir kiek liūdnokas.

Vietoj Norvegijos – Švedija

Liūdnokas ne todėl, kad Švedijoje galima daugiau uždirbti, bet todėl, kad lietuviai į gimtinę planuoja nebegrįžti. Paklaustas, kodėl apsisprendė palikti šalį, kurioje užaugo, kur turėjo darbą, kur kūrė savo namus, Gintaras neslepia – prispaudė materialiniai rūpesčiai. Pragyventi Lietuvoje, ypač Tauragėje, pasak ketvirtąją dešimtį įpusėjo vyro, pastaraisiais metais jam tapo nebepakeliama našta.

– Ką čia slėpti, buvo laikai, kai buvo geriau, tačiau kelerius paskutinius metus turėdavome skaičiuoti kiekvieną centą. Nemačiau kitos išeities, tik išvažiuoti ieškoti geresnio pragyvenimo šaltinio, – „Tauragės žinioms“ pasakojo Gintaras.

Kelionės tikslas, kurį su keletu bičiulių išsirinko tauragiškis, buvo kita šalis – Norvegija. Šiandien Gintaras sako, kad pasitikėti darbą šioje skandinavų šalyje siūlančiais lietuviais reikėtų labai atsargiai. Esą kraštiečių apgauti lietuviai arba turėjo grįžti namo, arba darbo ieškotis patys. Tačiau kelio atgal Gintarui nebuvo – atsisveikinęs su į Lietuvą grįžti nusprendusiais draugais, susiskambinęs su Švedijoje jau kelerius metus gyvenančiu ir dirbančiu draugu, nusprendė keliauti ten.

Į mokyklą – taksi

Nuojauta neapgavo – Švedija lietuviui nugaros neatgręžė. Pradėjęs dirbti, po keleto mėnesių lietuvis į Linkopingą, Švedijos miestą, kuriame įsikūrė, parsigabeno Lietuvoje likusią žmoną ir dvi dukras.

Mokslo metai Švedijoje prasideda rugpjūčio 16 dieną. Vyresniajai dukrai, Lietuvoje ji būtų pradėjusi lankyti ketvirtąją klasę, teko praverti švediškos mokyklos duris. Lietuviai nustebo, kad vos pasiteiravus savo miesto savivaldybėje apie švietimo įstaigą, kurią galėtų lankyti dukra, valdininkai suskubo emigrantams padėti kuo galėdami.

– Mūsų vyresnioji pradėjo lankyti tarptautinę klasę, kurioje – vos trys vaikai. Visus juos moko švedų kalbos, visi jie – emigrantų vaikai, kartą per savaitę atvažiuoja lietuvė vertėja, – pasakojo buvęs tauragiškis.

Kraštietis sako iki šiol negalintis atsistebėti, kokį didžiulį dėmesį švedai skiria vaikams ir jaunuoliams, kurie mokosi. Jų dukrai iki mokyklos kasdien reikia važiuoti apie 20 kilometrų, mat lietuviai įsikūrė Linkopingo prieigose.

– Sunku patikėti, bet mokyklos vadovybė, nusprendusi, kad mūsų dukrai, nemokančiai švediškai, autobusu į mokyklą važinėti būtų per sudėtinga ir nesaugu, skyrė savivaldybės lėšomis apmokamą taksi. Juo dukra ne tik nuvežama, bet ir parvežama iš mokyklos, – pasakojo Gintaras.

Ne mažiau stebina ir švietimo įstaigų mokymo bazė: mokykla savo mokiniams skiria visas reikalingas mokymo priemones – nuo pieštuko iki kompiuterio, nupirkti reikėjo tik kuprinę. Visi mokiniai mokykloje gali nemokamai pavalgyti, rinktis pietus galima iš kelių karštųjų patiekalų. Lietuviams buvo paaiškinta – tokia sistema įvesta tam, kad vaikai nejaustų turtinio skirtumo.

Eilių į darželį nėra

Mažajai tauragiškių dukrai – dveji. Kad abu galėtų dirbti, reikėjo arba rasti vaikui auklę, arba prašytis darželio.

– Kaip nustebome, kai ir čia nekilo jokių problemų. Net jokių raštų nereikėjo rašyti. Užteko paskambinti į savivaldybę ir pasakyti, kad mūsų vaikui reikalingas darželis. Po trijų dienų mums buvo atsiųsta anketa, kurią privalėjome užpildyti. Netrukus atėjo pranešimas, kada būtinai abu – ir tėtis, ir mama turime kartu su dukra atvykti į darželį. Dokumentų tvarkymas nuo kreipimosi į savivaldybę iki pirmosios dienos darželyje užtruko mėnesį, – pasakojo Gintaras.

Beje, visada, tvarkant „valdiškus“ reikalus, lietuvių klausiama, ar jiems reikia lietuviškai kalbančio vertėjo. Jo paslaugos nemokamos.

Palikti darželyje vaiką Švedijoje nėra taip paprasta. Dvi savaites trunka adaptacinis periodas, kai grupėje kartu su vaiku pasilieka tėvai. Šis laikas kasdien trumpinamas.

Grupėje – 6–7 vaikučiai. Mažoji Marija grupėje vienintelė lietuvė. Darželinukai maitinami penkis kartus per dieną.

Paklaustas, kaip atrodo Švedijos vaikų darželis, Gintaras sako, kad kaip idealiai įrengtas vaikų kambarys – didelės žaidimų erdvės su daugybe žaislų. Emigrantų vaikai mokomi švedų kalbos.

Komunizmas

– Nebenoriu į Lietuvą. Kai manęs klausia, ar grįšiu, atsakau, kad Švedijoje emigrantai yra kelių rūšių: tie, kurie atvyksta tik padirbėti per vasarą ar keletui metų užsidirbti, ir tie, kurie kuriasi visam laikui. Mes save priskiriame pastariesiems. Jau spėjome pajusti, kad čia gerai gyventi. Nereikia bijoti, kad neturėsi už ką duonos nusipirkti. Vaikams iki 20 metų, nesvarbu, tu emigrantas ar švedas, sąlygos mokytis ir gyventi idealios. Čia lengviau nei Lietuvoje, požiūris į žmogų visai kitoks, – atviravo Gintaras.

Tiesa, vyro teigimu, be darbo ir Švedijoje nelengva. Jei esi nelegalas, neturi darbo kontrakto, esi niekas – sako Gintaras. Jiedu abu su žmona griebėsi darbo statybose: remontuoja gyvenamuosius būstus. Tiesa, uždarbis, palyginti su švedų, kol kas labai nedidelis, tačiau jo lyginti su lietuviškuoju nederėtų. Vis tiek nesulyginama – įsitikinęs Gintaras.

Lietuvis neslepia, kad per mėnesį abu su žmona uždirba kiek per 10 tūkstančių litų. Kurui per mėnesį išleidžia apie 200 Lt, telefono paslaugoms – 70 Lt, buto nuoma su visais mokesčiais atsieina iki 400 Lt. Maistui per savaitę nesišvaistant užtenka 350 Lt. Tiesa, rūkyti Švedijoje brangu. Pakelis cigarečių kainuoja netoli 20 Lt.

Šiandien lietuvių šeima gali leisti ir papramogauti, apie ką gyvendami Lietuvoje net nesvajojo.

– Pramogos čia nėra labai brangios. Štai savaitgalį ruošiamės praleisti vandens atrakcionų parke. Visa diena žmogui kainuoja apie 40 litų. Lietuvoje negalėjome sau to leisti, – „Tauragės žinioms“ sakė Gintaras.

Paklaustas, ar Švedijoje matyti krizės pabaigos požymių, Gintaras nė nesvarstęs atšauna – kokia krizė, švedai – turtingi ir darbštūs, linkę padėti tiems, kam sunku, nepavydūs. Darbo biržos valdininkai, pasak vyro, dirba ne tam, kad bedarbį kuo greičiau iš darbo biržos išmestų, o kad jam iš tikrųjų padėtų rasti darbą.

– Čia komunizmas. Sunku tuo patikėti, bet tokia mintis peršasi, – pokalbį baigė emigrantas.

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių