Tauragės žinios logotipas
Neįprastus gyvūnus auginanti šeima neatsistebi jų meilumu

Neįprastus gyvūnus auginanti šeima neatsistebi jų meilumu

Žygaičių seniūnijos Balčių kaime, Linos ir Tomo Budrikų šeimos sode, vaikštinėja mūsų kraštuose ne itin įprasti gyvūnai – alpakos. Šie švelnūs gyvūnai ilgais elegantiškais kaklais, didelėmis akimis, ilgomis blakstienomis, grakščiomis kojomis ir įspūdingais skleidžiamais garsais sužavi tikrai ne vieną. Važiuodami pro šalį žmonės neretai stabteli jais pasigrožėti. Auginti alpakas šeima pradėjo dėl papildomo uždarbio – parduoti galima ne tik alpakas, bet ir iš jų vilnos verpiamus siūlus. Vis dėlto alpakos suteikia ir daug džiaugsmo – jos labai smalsios, emocingos ir švelnios, visada smagu su jomis leisti laisvalaikį ir stebėti natūralią jų gyvenseną.

Pradėjo nuo 5 alpakų

Šeima įsikūrė Balčiuose, Tomo gimtinėje.

Pagal profesiją Lina yra virėja-barmenė, Tomas – elektromonteris, tačiau abu pasirinko ūkininkauti. Tiesa, įgytos specialybės jiems praverčia ir namuose.

Pagrindines pajamas šeima gauna iš auginamų 9 karvių, tik, kaip sako Lina, ji daugiau laiko skiria namams – maisto gaminimui, vaikų šešiamečio Evaldo ir 11 mėnesių Oresto – priežiūrai, rūpinasi alpakomis, o Tomas dirba žemę, prižiūri galvijus.

– Mums pradėjus draugauti Tomas jau ūkininkavo. Susituokę ėmėme svarstyti, kokio verslo galėtume imtis. Pirma mintis buvo alpakos – tai gražūs gyvūnai, tvarkingos, o ir kaina buvo gera, – apie pasirinkimą kalbėjo Lina.

Pirmąsias 5 alpakas Budrikai atsivežė prieš beveik 10 metų. Jos kilusios iš Čilės, iš ten ir parvežtos. Investuoti teko nemažai – viena suaugusi alpaka kainuoja apie 3000 eurų, jauniklis – apie 2500 eurų.

– Beveik metus trunkantis nėštumas padovanoja po vieną jauniklį. Alpakiukai labai smalsūs ir žaismingi, tad pavergia bet kurio širdį, – pasakojo Lina.

Šaukiamos vardu ateina

Prie aptvaro pasitinka 7 alpakos: 2 patinai, laikomi atskirai, ir 5 patelės, viena jų – jauniklė.

Kiekviena alpaka turi vardą, kuriuo kviečiama ateina. O vardai tikrai įdomūs – Lina pasakojo, kad vardus sugalvoti padeda ir jų vyresnėlis Evaldas.

Kai kurios alpakos atvyko iš svetur jau su vardais.

Moteris supažindino su visomis 7 alpakomis – patinais Kaštonu, Gučiu ir patelėmis Vera, Moda, Sniege, Ūna bei Tina.

Paklausta, ar ketina ateityje alpakų ūkį plėsti, moteris teigė tokios minties neatmetanti.

Nėra labai lepios, bet dėmesio reikia

Pasak Linos, alpakoms didelės priežiūros nereikia:

– Joms svarbiausia – kombinuotieji pašarai, šienas, žolė. Jeigu aptvare šviežios žolytės neužtenka, pjauname ir nešame iš savo sodo.

Svarbu nepamiršti ir šių gyvūnų priežiūros. Kiekvienais metais reikia kirpti gyvūnų nagus, trumpinti dantis ir nukirpti vilną.

– Pasikviečiame kirpėją, kuris turi specialų stalą. O šiemet bandysime naują kirpėją – ji žadėjo ir išskutinėti kailį, tad, manau, mūsų alpakos bus itin gražios, – apie gegužės viduryje atvyksiančią alpakų kirpėją kalbėjo Lina.

Moteris pridūrė, kad kaip ir visus gyvūnus, alpakas reikia skiepyti bei nukirminti.

Beje, parduoti jauniklį galima tik kai jam sueina 6 mėnesiai, nes tiek laiko mažylis turi augti su mama.

Mokėsi iš kitų ūkių

Paklausta, kaip išmoko auginti alpakas, Lina pasakojo, kad pirmiausia jie nuvažiavo į ūkį, kuriame auginamos alpakos, ir visko klausinėjo, mokėsi.

– Dar susipažinome su veterinare iš Kauno, ji specializuojasi gydyti alpakas. Žinoma, nėra labai pigu kiekvienąsyk prireikus kviestis specialistę iš Kauno, bet kol kas kitų variantų nėra. Negirdėjome, kad kur nors arčiau būtų veterinarų, gydančių alpakas, – atviravo moteris.

Lina papasakojo, kad žiemą alpakos laikomos pastogėje. Šilta patalpa joms nebūtina – kuo šalčiau, tuo geriau auga kailis. Moteris minėjo, kad stengiasi alpakas kergti tokiu laiku, kad mažylių jos atsivestų vasarą ir iki žiemos jiems spėtų užaugti kailis.

Alpakos nemėgsta vienatvės

Lina pasakojo, kad alpakos negali gyventi po vieną – joms reikia draugijos. Žinoma, geriausiai sutaria su kitomis alpakomis, bet draugauja ir su avimis. Kitų gyvūnų alpakos nepripažįsta.

Beje, alpakos yra švarūs ir protingi gyvūnai, tuštintis renkasi vienoje ir toje pačioje vietoje. Jie ir žolės neėda, jei kitas gyvūnas toje vietoje atliko gamtinius reikalus.

Siūlai brangūs

Budrikai parduoda alpakų siūlus. Jie nepigūs – kilogramas siūlų kainuoja 80 eurų. Kaip pasakojo Lina, nuo vienos alpakos dažniausiai gaunama 2–3 kilogramai siūlų.

– Jeigu alpaka mažesnė, išeina tik kilogramas. Jauniklių siūlai daug minkštesni – jie nekandėja, negraužia odos ir yra labai šilti, – jaunųjų alpakų vilnos privalumus vardijo savininkė.

Lina pasakojo, kad nukirpta alpakų vilna vežama į Plungę sukaršti, ten ir siūlai suverpiami.

Artimųjų paprašyta Tomo mama iš šių siūlų numezga kojinių, Lina pati teigė megzti kol kas neturinti kada, galbūt daugiau laisvo laiko atsiras sūnums paaugus.

– Siūlus parduodame. Anksčiau pardavinėdavome pavieniams žmonėms, dabar dažniausiai visą kiekį nuperka kiti ūkininkai, laikantys alpakas. Jiems, matyt, neužtenka siūlų ir nusiperka papildomai iš kitų ūkių, – svarstė Lina.

Moteris pasakojo ir apie bendradarbiavimą su kitais ūkiais – neretai mainomasi alpakomis, nes nenorima sukergti giminingų alpakų.

Pravažiuojantys stabteli pasigėrėti

Kadangi Budrikų sodyba visai šalia pagrindinio kelio, vykstantys pro šalį pastebi besiganančias alpakas ir stabteli pasigėrėti.

Lina patvirtino, kad dėmesio alpakos sulaukia – kartais žmonės sustoja, paklausia, ar gali jas paglostyti, domisi, kuo jas maitinti.

– Mielai visus priimame. Buvo atvykę mokinių, vedžiau mini ekskursiją, papasakojau apie alpakas. Tikrai priimtume ir kitus besidominčius – šiek tiek papasakočiau apie ūkį, būtų galima ir pašerti alpakas, – kalbėjo pašnekovė.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

TOP 5 vietos, kuriose galite išbandyti savo sėkmę kelionėse

Kelionės – tai ne tik puiki galimybė pamatyti pasaulį, bet ir proga patirti įspūdžių, susijusių su sėkme ir netikėtumais. Kartais užtenka vieno drąsaus žingsnio ar sprendimo, kad kelionė taptų ne tik nuotykiu, bet ir įsimintina laimėjimų istorija. Šiame straipsnyje pristatome penkias išskirtines vietas, kuriose galite išb

2025 metų biudžetas: padidės dirbančiųjų pajamos, senjorai sulauks didesnių pensijų, ūgtels ir kitos išmokos

Valstybės, savivaldybių bei „Sodros“ biudžetai jau patvirtinti, tad aišku, kaip gyvensime 2025 metais. Socialinės apsaugos ir darbo srityje svarbu žinoti, kad kitąmet augs senatvės, negalios ir netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijos, tikslinės kompensacijos žmonėms su negalia, vienišo asmens i&scaro

Sausį „Sodra" mokės po indeksavimo padidintas pensijas

Nuo kitų metų „Sodra" mokės po indeksavimo padidintas pensijas. Pirmiausia, sausio mėnesį, didesnių sumų sulauks senatvės pensijų, negalios pensijų, našlių ir našlaičių pensijų gavėjai. Vasarį didesnės išmokos pasieks išankstinių senatvės pensijų gavėjus bei žmones gaunančius šalpos, nukentėjusiųjų asmenų, m

Naujosios bibliotekos direktorės laukia dideli iššūkiai

Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorės konkursą laimėjo Žaneta Maziliauskienė – Projektų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja, visus metus laikinai vykdžiusi direktorės funkcijas. Naujas pareigas ji pradės eiti nuo sausio 2 dienos. „Šiandien rašau  pareiškimą a

Vasaros iššūkiai: kaip tinkamai prižiūrėti padangas, kad jos tarnautų ilgiau?

Vasarą padangos patiria įvairių išbandymų – nuo aukštos temperatūros iki ilgų kelionių dideliu greičiu. Netinkama priežiūra gali lemti greitesnį jų dėvėjimąsi, o tai ne tik sumažina saugumą, bet ir reikalauja papildomų išlaidų. Tinkamai prižiūrėdami padangas galite prailginti jų tarnavimo laiką ir užtikrinti geresnį sukib

Nutarta: miestas nori susigrąžinti puošniausią pastatą Tauragėje

Trečiadienį Tauragės rajono taryba pritarė visuomenės susižavėjimo sulaukusiai idėjai savivaldybės administracijai įsigyti šiuo metu privačiose rankose esantį Tauragės banko pastatą. Priimtas sprendimas pradėti procedūras siekiant įvertinti galimybę pirkti šį istorinį pastatą už konkrečią kainą, kurią atskiru sprendimu dar turės priim

Kokios yra kadastrinių matavimų taisyklės?

Kadastriniai matavimai – svarbus procesas, leidžiantis nustatyti nekilnojamojo turto ribas, tikslų plotą ir kitus reikšmingus parametrus. Lietuvoje šie matavimai atliekami pagal griežtai reglamentuotas taisykles, kurios užtikrina tikslumą ir atitiktį teisės aktams. Kas yra kadastriniai matavimai? Tai procesas, kurio metu atlie

Kur keliauti su mažu biudžetu?

Kelionės su mažu biudžetu dažnai laikomos kompromisų pilnu išbandymu, tačiau tai nėra tiesa. Jei mokate planuoti ir žinote, kur ieškoti, galite atrasti daugybę nebrangių, tačiau puikių kelionių krypčių. Šiame straipsnyje pateikiame keletą patarimų ir rekomendacijų, kur keliauti, kad sutaupytumėte, bet kartu patirtumėte nei&scar

Pokyčiai Tauragės rajono savivaldybės taryboje

Vyriausioji rinkimų komisija patenkino Tauragės savivaldybės tarybos narės Rimos Bandzinaitės-Latožienės prašymą atsistatydinti ir pripažino tarybos nario įgaliojimus nutrūkus nesuėjus terminui. R. Bandzinaitę-Latožienę Tauragės savivaldybės taryboje pakeis Liberalų sąraše pirmoji tarybos nario mandato negavusi kandidatė Sonata Jurgil

ALFONSAS ČEPAUSKAS: „Dar esu ir kažką veikiu nors „apsisukimai" sumažėjo“

Visada džiaugiuosi, kai parašo dailininkas, kraštietis, Tauragės Garbės pilietis, apdovanotas Tauragės apskrities garbės ženklu „Už nuopelnus Tauragės apskričiai“ Alfonsas Čepauskas. Jo neišmatuojamoje ir neaprėpiamoje kūrybos versmėje visada randama naujienų. Ar tai būna nauji dailės, grafikos darbai, ar skulptūros

Tradicijų puoselėjimas advento ir kalėdiniu laikotarpiu

Etninės kultūros globos taryba savivaldybių kultūros ir švietimo skyriams išsiuntė raštą, kuriame raginama puoselėti lietuviškas tradicijas advento ir kalėdiniu laikotarpiu. Jame atkreipiamas dėmesys, kad Lietuva pasižymi ypač turtingomis ir išskirtinėmis kalendorinių švenčių tradicijomis. Jų puoselėjimą i

Stipraus vėjo verčiami medžiai laidus nutraukė tūkstantyje šalies vietų

Pirmadienį gūsingo vėjo išversti medžiai ir nulaužtos šakos pridarė nemažai žalos tinklui. „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenimis, iš viso yra daugiau 1000 pažeistų tinklo vietų, kur reikia atlikti remonto darbus. Padarinius operatyviai šalina daugiau kaip 200 brigadų, tačiau darbus sunkina tebe&