Jono Valaičio nuotrauka
Tauragės miesto centre planuojama sukurti mažos taršos zoną, kurioje būtų leidžiamas tik elektromobilių, elektrobusų, paspirtukų ir dviračių eismas. Nors politikai dar neapsisprendė, daugiausia kalbama apie tai, jog ji, tikėtina, bus Bažnyčių gatvėje. Tauragės meras Dovydas Kaminskas ramina, kad artimiausiu metu jokių ribojimų šioje gatvėje įvesti neplanuojama. Planams, jog į šią gatvę galės įvažiuoti ne bet kas, nepritaria ir su meru susitikusi verslo bendruomenė.
Ieško zonos
Rugsėjo 26-ąją bendrajame savivaldybės tarybos komitetų posėdyje Tauragės savivaldybės administracijos Statybos skyriaus specialistas Gediminas Kurlinkus kalbėjo, kad sukurti mažos taršos zoną miesto centre įpareigoja Alternatyviųjų degalų įstatymas. Anot jo, iki 2023 m. sausio 1-osios visos šalies savivaldybės turi patvirtinti šias zonas.
– Gali būti ir 1 gatvėje, ir 2–3 gatvėse numatyta zona, kurioje draudžiamas taršių transporto priemonių eismas. Tai reiškia, kad čia gali važiuoti elektromobilis, elektrobusas, dviratis arba bet kokia kita priemonė, kuri nėra tarši, – sakė G. Kurlinkus.
Tarybos narys Darius Petrošius komitete klausė, kur konkrečiai numatoma sukurti šią zoną. Anot jo, tai itin svarbu žinoti tiek gyventojams, tiek verslui.
Pasak G. Kurlinkaus, įstatymas nenumato, kokia konkrečiai gatvė Tauragėje turės būti skirta šiai zonai sukurti, tačiau tikėtina, kad ji bus Bažnyčių gatvėje.
– Kaip bebūtų, tai miesto centras. O štai jeigu kalbėtume apie Vytauto gatvės uždarymą, būtų kur kas kebliau. Tikrai šiandien gatvė nėra numatyta. Tačiau privalome patvirtinti, kad tokia zona tikrai bus, – kalbėjo Statybos skyriaus specialistas.
D. Petrošius kalbėjo, kad sprendimui dėl zonos skiriamas laikas senka, todėl savivaldybės atsakingi specialistai turi „stipriai dirbti“, kad šis klausimas būtų išspręstas.
– Nes tai susiję su ribojimais tiek verslui, tiek gyventojams. Čia ne juokai, – sakė politikas.
Atsakydamas į tai G. Kurlinkus atsakė, jog pats įstatymas tebuvo priimtas liepos 1-ąją, o specialistai jau dirba ir mėgina rasti geriausią sprendimą.
Diskutuos
Rajono meras Dovydas Kaminskas teigė, kad nors tam tikrus apribojimus pagal įstatymą reikėtų įvesti jau visai netrukus, to daryti kol kas neplanuojama.
– Reikėtų jau netrukus įvesti kažkokius ribojimus, kas tikrai nėra logiška ir nebus daroma. Kalbant apie Bažnyčių gatvę, bent artimiausiu metu, net jeigu čia ir kažkas būtų planuojama, turi būti viskas gerai apgalvota, apklausta ir išnagrinėta, aptarta. Neįsivaizduoju, kad galėtume tą padaryti taip, kaip numatyta, tai yra iki 2023 metų. Tikrai neįsivaizduoju tokios situacijos. Reikėtų tiesiog diskutuoti. Juk reikėtų keisti visą gatvės infrastruktūrą, reikia padaryti begalę darbų, pavyzdžiui, parengti techninius projektus, – kalbėjo D. Kaminskas.
Meras tikino šį klausimą jau aptaręs ir su Savivaldybių asociacija.
– Jeigu didiesiems miestams numatyti tokias zonas yra paprasčiau, mažiesiems miestams ne viskas taip paprasta. Kartais nėra logikos tą daryti. Diskusijų tikrai bus. Bet reikėtų nuraminti žmones. Su verslininkais ne kartą kalbėjau, kad tikrai jokių staigių pakeitimų – paimti ir tiesiog uždaryti, nes taip užsimanė ar tarybos nariai, ar numato įstatymas – nedarysime, – komitete aiškino D. Kaminskas.
D. Petrošius akcentavo, kad verslui sprendimas numatyti ribojimus Bažnyčių gatvėje gali kenkti.
– Verslas ir mažas judumas yra labai sunkiai suderinami dalykai, – komentavo jis.
Tarybos narys Viktoras Kovšovas taip pat skeptiškai vertino planus Bažnyčių gatvėje apriboti eismą:
– Aš galiu pasakyti, kad prieš daugelį metų buvo bandoma šią gatvę skirti tik pėstiesiems ir kilo didžiulis ažiotažas iš verslo.
Tarybos narė Rita Grigalienė prisiminė, kad dėl šio klausimo jau buvo suburta darbo grupė, kurioje apsispręsta mažos taršos zoną sukurti būtent Bažnyčių gatvėje.
– Mes tą darbo grupėje aptarėme, o ar visuomenei buvo klausimai pristatyti, apsvarstyti, galbūt prašoma pateikti pasiūlymus? – klausė ji.
Tauragės savivaldybės administracijos Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėja Genovaitė Pukelytė kalbėjo, kad kol kas visuomenei klausimas pristatytas dar nebuvo.
– Mes rengėme darnaus judumo planą tik komitete. Ir komitetas turėjo pilną teisę patvirtinti ir niekam neteikti. O tik po to darnaus judumo priemonės gali būti įtraukiamos į kitus planus ir jau tada būtų svarstymas viešai. Bet mes nutarėme teikti tvirtinti tarybai, – sakė ji.
G. Pukelytė pabrėžė, kad pagal Susisiekimo ministerijos nustatytą tvarką, darnaus judumo priemones turi patvirtinti Darnaus judumo komitetas.
– Bet mes pateikėme tarybai, nes taip nutarė komitetas, – kalbėjo G. Pukelytė.
Siūlo žvelgti išradingai
Tarybos narys Darius Stankus, kad į pačią situaciją galima žvelgti išradingai – ribojimai gali būti įvedami ne visoje gatvėje, o tik tam tikrose jos atkarpose.
– Yra pavyzdžių tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, kai tam tikros gatvių atkarpos yra numatytos pėstiesiems arba netaršioms transporto priemonėms. Tenka matyti Vilniuje Gedimimo prospektą, kuriame tam tikromis valandomis iškyla tam tikros užtvaros ir gyventojai gali po gatvę vaikštinėti pėsti. Tai tiesiog kviečiu visus pagalvoti, teikti pasiūlymus, būti išradingiems ir, manau, tikrai surasime tokią mažos taršos zoną mieste, kad galėtume įgyvendinti įstatymų reikalavimus, – sakė D. Stankus.
„Net nežinia, kas sugalvojo“
Tauragės nekilnojamojo turto agentūros, įsikūrusios Bažnyčių gatvėje, direktorius Giedrius Stanevičius „Tauragės žinioms“ teigė situaciją jau aptaręs su meru ir buvęs informuotas, kad Bažnyčių gatvėje jokių ribojimų tikrai nebus. Jis teigė, kad į kas tris mėnesius vykstančius pusryčius su meru buvo pakviesti visi suinteresuoti verslininkai ir jie buvo nuraminti.
G. Stanevičius stebėjosi, kad iš viso tokia diskusija dėl galimų ribojimų Bažnyčių gatvėje viešojoje erdvėje kilo.
– Aiškiai buvo pasakyta, tad apie tą Bažnyčių gatvę net nežinia, kas sugalvojo, kad kažkas kalba ir rašo apie tai, – žiniasklaidos dėmesiu stebėjosi G. Stanevičius.
Verslininkas įsitikinęs, kad mažos taršos zoną Bažnyčių gatvėje galima numatyti nebent tokiu atveju, jeigu Lietuvoje elektromobilių bus daugiau nei ne elektrinių.
– Kai bus 51 procentas elektromobilių, tai gal ir taip, – savo nuomonę dėstė G. Stanevičius.
Pasak jo, verslo bendruomenė ribojimams Bažnyčių gatvėje, jeigu pastaruosius būtų ketinama įvesti, kategoriškai prieštarautų.
– Verslas su tuo nesutinka, nes tai visiška nesąmonė, kad būtų uždaryta ta gatvė ir taptų nebe verslui. Tuomet būtų vieni butai, skirti žmonėms gyventi. Gal ir gerai, bet ir tai tada kiltų klausimas, kur gyventojų mašinas statyti, – G. Stanevičius.
Paklaustas, ar pagrindinė problema dėl ribojimų Bažnyčių gatvėje ir būtų ta, kad šalia darbo vietų neliktų kur statyti automobilių, verslininkas neatsakęs į klausimą padėjo ragelį.
„Kilpa ant kaklo“
Picerijos „StarPizza“ savininkas, nepanoręs, jog straipsnyje būtų minimas jo vardas ar pavardė, teigė taip pat nepritarsiantis ribojimams, jeigu šie būtų svarstomi įvesti, kadangi tai apsunkintų picerijos darbą.
– Tokius ribojimus vertinčiau priešiškai. Tikrai nelabai pritarčiau, juk ir tų elektromobilių Tauragėje nelabai yra, kad kas antras jais važinėtų. Būtų sudėtinga patiems darbuotojams prie darbo vietos privažiuoti, o mes patys maistą išvežiojame taip pat. Na ir, manau, mūsų svečiams irgi nebūtų patogu, – sakė jis.
Jam antrino ir gėlių salono „Mini orchidėja“ vadovė Salomėja Galkauskienė, kuri teigė, kad Bažnyčių gatvėje ribojimai verslininkams dar labiau apsunkintų sąlygas, kurios ir dabar nėra lengvos prasidėjus sunkmečiui.
– Mes, smulkūs verslininkai, nesame tokie, kurių žodis būtų svarus, todėl priims sprendimą tokį, kokį priims. Tačiau norėtume, kad nebūtų kliūčių žmonėms pas mus atvykti automobiliais. Praktiškai toks ribojimas yra mums lyg kilpa ant kaklo. Mums tikrai geriau, kad žmonės atvažiuoja, nes prasidėjo sunkmetis, ir taip nėra lengva, o ir konkurencija be galo didelė, – teigė S. Galkauskienė.
Patvirtino planą
Diskusija dėl mažos taršos zonos Tauragėje kilo po to, kai Tauragės savivaldybės taryboje buvo pristatytas ir svarstomas Tauragės miesto darnaus judumo veiksmų planas iki 2030 m.
– Mes pirmieji Lietuvoje parengėme darnaus judumo planą, o po to parengė dar 16 savivaldybių, likusios neparengė. Tuo metu, kai svarstėme taryboje, opozicija labai abejojo, iš kur gausime finansavimą, ar galėsime įvykdyti. Tačiau šitas darnaus judumo planas iki 2030 metų bus bent 5 metais įvykdytas ir viršytas. Ir dabar mes papildome priemonėmis ir ateityje pildysime. Planai reikalingi tam, kad gautume finansavimą. Gavę finansavimą mes galime išspręsti ir ekologines, ir finansines problemas, – tarybos posėdyje kalbėjo tarybos narys Sigitas Mičiulis.
Darnaus judumo veiksmų plane numatyta atnaujinti viešojo transporto priemonių parką, viešojo transporto maršrutus tankinti iki 30 min., sukurti vientisą dviračių takų tinklą integruojant bevariklį transportą į bendrą transporto sistemą, modernizuoti šviesoforus įrengiant bendrą miesto šviesoforų valdymą, įrengti gatvių apšvietimą, esamą infrastruktūrą pritaikyti žmonėms su specialiaisiais poreikiais, prie įvažiavimų į miestą įrengti greičio matuoklius, kurie informuotų vairuotojus apie jų greitį ir kita.
Tikimasi, kad įgyvendinus darnaus judumo veiksmų planą iki 2030 metų pagerės teikiamos viešojo transporto keleivių vežimo paslaugos, sumažės miesto oro tarša, padidės miesto aplinkos patrauklumas, pagerės gyvenimo kokybė ir visuomenės sveikata.
Tarybos nariai šiam planui pritarė vienbalsiai.
Didijį antradienį Tauragės radijo studijoje apsilankė Tauragės Šv. Trejybės parapijos klebonas kunigas dr. Marius Venskus... Šiandien jau Didysis ketvirtadienis... ryt... nebeskaičiuokim – susikaupkim! Pabūkim tyloje, minčių tyloje, laukdami Prisikėlimo... https://open.spotify.com/episode/2HyNnXlw25yrygt8Jabxr2 Kalbino A
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad gyventojai, kurie per 2024 m. pardavė nekilnojamąjį turtą (NT), kurį nuosavybėje išlaikė trumpiau nei 10 metų, ar transporto priemonę, kuri buvo išlaikyta trumpiau nei 3 metus, iki gegužės 2 d. turi pateikti pajamų mokesčio deklaraciją. Naujausiais VMI duomenimis pajamų mokesčio deklar
Kovo mėnesį Rusijos ir Baltarusijos žiniasklaidoje fiksuoti informaciniai incidentai, kurių metu buvo siekta ne tik manipuliuoti informacija, skleisti prieš Lietuvą nukreiptus naratyvus, bet ir platinti „melagienas“. Daugiausiai jų skleista siekiant didinti informacinį neapibrėžtumą apie Pabradės poligono apylinkėse nuskendusį &s
Skiautinys – iš medžiagos gabalėlių sukurtas spalvingas rankdarbis. Specialistai šių rankdarbių techniką įvardija geometrinių formų menu, o pats siuvimas – labai kruopštus darbas, reikalaujantis ir meninio suvokimo. Būtent rankų darbą vertina bei puoselėja mūsų kraštietė Gražina Digaitytė-Kriaunevičienė, kuri
Artėjant gražiausiai pavasario šventei – Šv. Velykoms – skubame prisikelti kiekvienas vis savaip, o svarbiausias šio metų laiko akcentas – atgimimas ar pabudimas, kurį jaučiame kiekvienas. Tas jausmas, lydimas džiugesio, kviečia švęsti, žaisti... Kad Šv. Velykų laukimas būtų prasmingas, Kvėdarno
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) kviečia gyventojus teikti paraiškas taršių katilų keitimui į efektyvius šilumos gamybos įrenginius. Netikėtai greitai pasibaigę ankstesnių etapų kvietimai rodo itin didelį gyventojų susidomėjimą naujais ir efektyviais šilumos siurbliais bei jų įsigijimui taikomoms dotacijoms. Ecoenergi
Su 36-erių metų pašnekove pajuokaujame, kad dažnai manoma, jog iki pilnos laimės žmogui būtinai reikia sukurti šeimą, pastatyti namą, dar parašyti knygą. Kyokushin karate meistrė Jurgita Vencaitė neįgyvendino nė vieno šio punktų, tačiau pilnatvė ateina per panašius potyrius: ji realizuoja save sporte, yra mylima s
Nuo šių metų pradžios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva sugriežtintas užsieniečių, ypač imigrantų iš trečiųjų šalių, įdarbinimas Lietuvoje. Ministerija nustatė nekintamą kvotą – šiemet šalyje įsidarbinti galės tik 24830 užsieniečių, gavusių darbo pagrindu išduotus leidim
Tauragės ligoninėje gimusiems kūdikiams – nemokami plukdymo užsiėmimai baseine. Studijoje viešnios - Rūta Stasytienė, Tauraės rajono savivaldybės Sveikatos reikalų koordinatorė ir Sandra Martinkienė, Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, baseino administratorė. Kalbamės apie iniciatyvą, tokių užsiėmimų naudingumą, kaip ir
Išrinktas naujasis Tauragės apsk. vyriausiojo policijos komisariato viršininkas, juo tapo dabartinis Klaipėdos apsk. VPK viršininko pavaduotojas Raimondas Vaitkevičius. Raimondas Vaitkevičius gimė 1978 metais, studijas pradėjo Klaipėdos aukštesniojoje policijos mokykloje, tęsė Klaipėdos verslo kolegijoje.
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Jaunųjų psichiatrų asociacija ragina tėvus, artimuosius, ugdymo įstaigų darbuotojus būti budriais ir pastebėti vaikų ir paauglių pernelyg didelį įsitraukimą į socialinius tinklus ir jų susido
Tauragės rajono savivaldybės taryba, siekdama stiprinti gyventojų saugumą ir viešosios tvarkos užtikrinimą pritarė programai, skirtai trūkstamų pirminės ir vidurinės grandies policijos pareigūnų pritraukimui į Tauragės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą. Apie programoje numatytas skatinimo priemones, siekiant motyvuoti pareigūnus