Bunda sėklų prekyba: kas naujo ir įdomaus?
Įkelta:
2022-01-29
Nuotrauka
sėklos
Aprašymas

Vladas Alejevas patarimų klientams negaili. Autorės nuotrauka

 

,
Nuotrauka
sėklas
Aprašymas

Nuo sėklų įvairovės raibsta akyse. Autorės nuotrauka

Sodininkai ir daržininkai jau nekantraudami laukia pavasario, o belaukdami neretai užsuka į sėklų parduotuves – pasmalsauti apie naujas sėklų rūšis ar priemones joms daiginti. Specializuotoje sėklų ir augalų parduotuvėje „Kad augtų ir žydėtų“, įsikūrusioje Šilalės gatvėje, juos pasitinkantis Vladas Alejevas patarimų negaili. Jis mielai pasidalino savo žiniomis ir su „Tauragės žinių“ skaitytojais.

Kiekvienais metais ratas sukasi iš naujo

Vladas Alejevas pasakoja, kad 2018 m. įsikūrusi parduotuvė specializuojasi į sodo, ūkio prekes – vaismedžius, vaiskrūmius, trąšas, sėklas ir viską, kas su tuo susiję. Paprašytas įvardinti einamiausią prekę jis teigia, kad tai lemia sezoniškumas:

– Sausio–vasario mėnesį prasideda sėklos, tai tęsiasi iki balandžio, tada prasideda trąšos, durpės, žemių mišiniai, paskui eina augalai. O rudenį  – rudeniniai augalai, paskui lapkričio 1-ąją užsidarom, 3–4 d. pasidarom inventorizaciją. O nuo sausio pradžios ratas vėl užsisuka iš naujo.

Parduotuvė turi ir „stambių“ klientų – ūkių, kurie perka dideliais kiekiais. 

Pirmosios sėjamos paprikos. Mat jų vegetacija užtrunka iki kol iškeliauja į šiltnamį – iki 45 ar net iki 70 dienų. Tai ilgiausiai bręstančios sėklos. Kitas etapas – pomidorai. Jie pradedami sėti nuo vasario vidurio iki kovo pabaigos. O tada prasideda agurkai, burokėliai ir visa kita. Yra žmonių, kurie augina dvigubą derlių, tada ir birželį dar sėja.

Nereikėtų daiginamų augalų laikyti ant palangės visai šalia stiklo, geriausia laikyti kokį 30–40 cm tarpą, – pasakoja Vladas. – pavyzdžiui, mano seneliai prie lango pastato staliuką ir daigyklą laiko ant jo. 

– Čia ne ta vieta, kur gali nuskubėti, – svarsto jis, – tačiau yra tam tikri aspektai – pavyzdžiui, konkurencija, kuri skatina kai ką daryti aplenkiant laiką. Tie, kurie augina daržoves pardavimui, griežtai laikosi sezoniškumo, o mėgėjai mėgsta eksperimentuoti, stengiasi pirmauti. Viskas tvarkoje, taip irgi galima užauginti, tačiau tada atsiranda daug papildomų darbų, kuriuos ir ne kiekvienas specialistas išmano. Priklausomai nuo mėnulio fazių, apšvietimo lygio reikia daigus traukti toliau nuo lango arba stumti arčiau jo, statyti papildomas lempas ir t.t.

Sėja – net pagal maldaknygę

Pasak V. Alejevo, yra rekomendacinis sėjos kalendorius, jis daug kur spausdinamas, galima jį rasti ir „Kad augtų ir žydėtų“ feisbuko paskyroje, geriausia jo ir laikytis. Vis dėlto kai kurie laikosi įvairių savų metodų: sėja pagal mėnulio kalendorių, kirmėlių dienas ar net pagal maldaknygę.

Paprašytas papasakoti apie pomidorų auginimą, V. Alejevas pasakoja, kad dabar žmonės pomidorus  augina labai įvairiai. Vieni laikosi savo senovinio metodo – sodina augalus dėžutėse. Tai paprasčiausia ir ekonomiškiausia. Tačiau yra ir tokių, kurie sėja juos į durpinius puodelius – jų pliusas, kad daigų nebereikia išimti, galima sodinti tiesiog su visu puodeliu, prieš tai jį išmirkius vandenyje. Kai kurie sėja į kiaušinio lukštus – tai irgi labai geras būdas, kadangi daigas iš pat pradžių gauna daug jam reikalingų mineralinių medžiagų iš paties lukšto. Ir būtinai lukšto apačioje reikia padaryti skylutę vandeniui išbėgti. Tiesa, su laistymu sudėtingiau, nes neįmanoma patikrinti durpių drėgnumo. Dėžutėje tai patikrinti paprasta: jei įkišus pirštą į žemę jaučiama drėgmė – viskas gerai. 

Kiti sėja kiekvieną sėklą  atskirai į indelius, pvz., nuo jogurto, kiti – į padėklus. Dar yra durpinės tabletės. Jos irgi geras dalykas, tik, aišku, paskui teks persodinti. Dar vienas įdomesnis variantas pradėti daiginti – kiaušinių padėklai, tai irgi paprasta ir patogu. Vis dėlto parduotuvės klientams V. Alejevas rekomenduoja nieko specialiai nepirkti, ne dėl to, kad tai blogai, o todėl, kad pirminėje augalo stadijoje visiškai užtenka to, ką turite namuose.    

Nuotrauka
sėklas

Svarbu išvengti dviejų klaidų

– Kiekvienas turi savų būdų, kaip ir kur daiginti sėklas, – svarsto Vladas, – nė vieno nesmerkiam, visi turi savų pliusų ir minusų. Tik svarbu, ypač pradedantiesiems daržininkams, išvengti dviejų klaidų: tiek uždžiovinimo, tiek perlaistymo. Geriausia daigus palieti du kartus per savaitę taip, kad gruntas laikytųsi šlapesnis. Augalui geriau, kai yra drėgniau – tada jis gali pasisavinti trąšas ir kartu neperdžiūti. Tiesa, balansas labai trapus. 

Beje, pasak V. Alejevo, labai svarbi ir kambario temperatūra: ji kiekvienam augalui skirtinga, tačiau geriausia, jei ji bus apie 21 laipsnį. Ir kambario oras turi būti drėgnas. Jei kambario oras sausas, rekomenduojama šalia pastatyti indą su vandeniu. 

– Nereikėtų daiginamų augalų laikyti ant palangės visai šalia stiklo, geriausia laikyti kokį 30–40 cm tarpą, – pasakoja Vladas. – pavyzdžiui, mano seneliai prie lango pastato staliuką ir daigyklą laiko ant jo.   

Žemė turi būti maistinga

Beje, paprikų, pomidorų, agurkų, prieskoninių augalų sėklas geriausia dėti į žemę apie 1 cm gylyje. Tai pati geriausia norma, tiesa, yra ir augalų, kuriuos geriau sėti paviršiuje, neužberiant žemėmis.

Pasak Vlado, renkantis žemę daigams reikėtų žiūrėti į tuos mišinius, kurie turi augimo stimuliatorių. Daigams skirta durpė būna pačios smulkiausios frakcijos, turi pirminį maisto šaltinį. Taip galima ir sutaupyti, nes papildomai nereikia pirkti trąšų. Esminis dalykas, į ką reiktų atkreipti dėmesį perkant žemės ar durpių mišinį daigams, – jo sudėtis, turimos maisto medžiagos ir drėgmės laidumas.

Jei naudojama savo žemė, tada prasideda papildomi rūpesčiai, nes augalas reikalauja papildomos mitybos. Maitinimo ciklas labai įvairus. Tręšimui rekomenduojama naudoti tik tai, kas organiška, vengti mineralinių trąšų. Organika, pvz., biohumusas, konditas iš pieno išrūgų ir kt. – nenudegins daigų ir augalui duos „maisto“. Vis dėlto pasirinkus gerą gruntą – durpę ar žemių mišinį – iki išnešimo į šiltnamį daigą jis pilnai išmaitins ir nereikės jokio papildomo tręšimo.  

Pomidorų – net 55 rūšys

Paklaustas, kokių sėklų dabar pirkėjai ieško parduotuvės lentynose, V. Alejevas pasakoja, kad dabar daržininkai mėgėjai dažniausiai jau renkasi paprikas, prieskoninius augalus, porus, pomidorus, morkas, ridikėlius, baklažanus – visus, kurie pirminėje stadijoje mėgsta šlapią dirvą. Nes šiltnamius iš pradžių naudinga prisilaistyti. Be to, jų pradinis augimo ciklas gan netrumpas, todėl jie pradedami sėti anksčiau. 

– O apskritai žmonės ieško naujovių, to, ko dar neišbandė, – pastebi Vladas.

Pasak jo, mitas, kad pomidorus galima auginti tik šiltnamyje, jau blėsta. Antai dabar labai populiarėja balkoniniai augalai, kurie yra sezoniški. Kai kas dar netiki, kad, pavyzdžiui, yra balkoninių  pomidorų, kurie neauga dideli, jų lapija mažesnė, kad vaisių neužgožtų lapai, ir juos pasiektų saulės spinduliai. Kai kurie žmonės neturi sodo ir visą sezoną puikiausiai augina pomidorus balkone. Beje, žemaūgiai pomidorai drąsiai gali būti sodinami ir lauke.

O yra kas mėgsta terasas ar balkonus apsiželdinti ne gėlėmis, o… pomidorais. Tam tinka aukštaūgiai pomidorai. Tik jiems reikia tinklo ar virvelių, kad turėtų ant ko lipti. 

Žodžiu, pasirinkti išties yra iš ko – pasak V. Alejevo, dabar parduotuvėje galima įsigyti maždaug 15 paprikų rūšių, net 55 rūšių pomidorų – mažų, didelių, geltonų, oranžinių, vėlesnių, ankstyvesnių, ilgiau ar trumpiau vedančių ir t.t. – sėklų. Taigi – kiekvieno skoniui ir poreikiams. 

Jei pabandėt ir nepavyko – tiesiog ateikit, klauskit, už tai nieks pinigų neima, – ragina Vladas. – Kiek įmanoma, visada patarsim. Juk visko tikrai neišbandysi. Patys dirbam „žinių surinkėjais“, taigi žinom, kas pasiteisina, kas ne.  

Perkant sėklas jis pataria atkreipti dėmesį jų fasavimo laiką ir galiojimo terminus, nes sėkla yra labai jautrus dalykas, jų daigumas su laiku mažėja. Tai ypač svarbu pomidorams. Antai šiemet reiktų pirkti 2024–2025 metų sėklas.  

Paklaustas apie sėklų kainas, Vladas neneigia – jos kyla ir kils ateityje, tačiau ne drastiškai.  O štai trąšos, ypač mineralinės, turėtų brangti stipriai.  

Dirba „žinių surinkėjais“

V. Alejevas pastebi, kad dabar daržininkystė labai populiarėja kaip pomėgis. Pasak jo, dalis žmonių „pažaidžia“ ir meta, nes nepavyksta ar nusibosta, tačiau kita dalis „užsikabina“ ir tai tampa tikra aistra. 

– Jei pabandėt ir nepavyko – tiesiog ateikit, klauskit, už tai nieks pinigų neima, – ragina Vladas. – Kiek įmanoma, visada patarsim. Juk visko tikrai neišbandysi. Patys dirbam „žinių surinkėjais“, taigi žinom, kas pasiteisina, kas ne. 

Jis džiaugiasi, kad toks pomėgis sparčiai populiarėja, ir ragina nebijoti eksperimentuoti. Pasak jo, daržininkystėje net nesėkmė netampa labai dideliu nuostoliu, o, pavyzdžiui,  nutirpus sniegui šiltnamyje pamatyti, kiek tavo morkos užaugo, – labai smagu. 

Pats Vladas pripažįsta – daržininkystė – ne tik jo verslas, bet ir pomėgis. Jo močiutė kažkada dirbo Klaipėdos miesto apželdintoja, o išėjusi į pensiją ėmė auginti daigus ir augalus pardavimui. Vasaras pas senelius leidęs Vladas užsikrėtė šiuo pomėgiu, kuris vėliau tapo ir darbu. 

 

Nuotrauka
asta skalauskiene
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-11-30
Nuo rugsėjo pabaigos Centro turguje veikianti Skalauskų šeimos užkandinė-kebabinė „Yzy“ klientus vilioja ne tik įprastais kebabais, bet ir ispaniškais greitojo maisto patiekalais, kuriuos gaminti užkandinės savininkė mokėsi Ispanijoje. 
Nuotrauka
desertine
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-29
Centro turguje prieš porą savaičių įsikūrė „Mini desertinė“, tauragiškius kviečianti paskanauti desertų su kava ar arbata. 
Nuotrauka
Martyno Vainoro nuotrauka
Įkelta:
2022-10-10
Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai (KPPAR) po dvejus metus trukusios pandeminės pertraukos rugsėjo 29-ąją iškilmingai minėjo 103-iajį gimtadienį, į kurį buvo pakviesta verslo bendruomenė, aptarta verslo situacija, pagerbti verslo lyderiai, įteikti rūmų apdovanojimai bei padėkos ženklai. Apdovanojimą pelnė ir tauragiškis verslininkas Sigitas Mičiulis.
Nuotrauka
baznyciu g
Jono Valaičio nuotrauka
Įkelta:
2022-10-06
Tauragės miesto centre planuojama sukurti mažos taršos zoną, kurioje būtų leidžiamas tik elektromobilių, elektrobusų, paspirtukų ir dviračių eismas. Nors politikai dar neapsisprendė, daugiausia kalbama apie tai, jog ji, tikėtina, bus Bažnyčių gatvėje. Tauragės meras Dovydas Kaminskas ramina, kad artimiausiu metu jokių ribojimų šioje gatvėje įvesti neplanuojama. Planams, jog į šią gatvę galės įvažiuoti ne bet kas, nepritaria ir su meru susitikusi verslo bendruomenė. 
Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2022-09-23
Augant išlaidoms už komunalines ir kitas paslaugas, prekybos tinklas „Lidl Lietuva“ nusprendė iki metų pabaigos skirti papildomą finansinį pastiprinimą savo parduotuvių ir logistikos centro darbuotojams. Šiuo laikotarpiu jie papildomai bus skatinami „Lidl“ dovanų kortelėmis, tam įmonė planuoja skirti beveik pusę milijono eurų.
Nuotrauka
H2o
Įkelta:
2022-09-19
Per šešerius metus įsitvirtinęs Lietuvos privačių klientų rinkoje savitarnos plovyklų tinklas „H2Auto“ numato tolimesnę paslaugų plėtrą. Pasak įmonės atstovų, klientus pavyksta pritraukti patogiu, išmaniu aptarnavimu, kokybiškomis paslaugomis bei konkurencingais pasiūlymais. 
Nuotrauka
jupiterbach
Įkelta:
2022-09-06
Vėjo jėgainių korpusų gamyba besiverčianti bendrovė „Jupiter Bach Lietuva“ kreipėsi į Tauragės rajono savivaldybę pagalbos. Tauragėje veiklą plėtojanti įmonė paprašė prisidėti įrengiant automobilių stovėjimo aikštelę ir šaligatvį pėstiesiems. Taryboje šis klausimas sukėlė aršių politinių diskusijų. Galiausiai sprendimas buvo priimtas – iš savivaldybės biudžeto bus skiriama dalis lėšų.
Nuotrauka
algimanta
Įkelta:
2022-09-05
Trylika metų veikusi „Algimantos svetainė“ Vytauto gatvėje šiuo metu uždaryta. Dabar ten vyksta remontas, po jo ji vėl kvies pietauti ir siūlys daugiausia lietuviškus patiekalus. Tiesa, Algimantos ten nebesutiksite.
Nuotrauka
pika
Įkelta:
2022-08-27
Prezidento g. 62 duris atvėrusi nekilnojamojo turto agentūra „PiKa namai“ plečia savo klientų ratą ir patarimais padeda sėkmingai parduoti ar įsigyti nekilnojamąjį turtą. Apie mintį įkurti verslą, nekilnojamojo turto pasiūlą ir paklausą mūsų mieste pasakoja agentūros vadovas Matas Kaminskas. 
Nuotrauka
kirpykla
Įkelta:
2022-07-30
Tauragėje turime ne vieną kirpyklą, kurioje kerpami vyrai bei tvarkomos jų barzdos, bet vien tik vyrams skirtas grožio salonas – vienintelis. Balandžio 25-ąją grožio saloną vyrams „Džentelmenų studija“ atidaręs 21-erių tauragiškis Egidijus Dusevičius džiaugiasi, kad klientų ratas susidarė labai greitai.
Nuotrauka
starteris
Įkelta:
2022-07-21
Tauragiškis Alvydas, įsigijęs starterį trimeriui, kuris skirtas žolei pjauti, ilgai naujuoju pirkiniu nepasinaudojo – šis sugedo. Vyriškis, nuvykęs pas pardavėjus, pareikalavo grąžinti pinigus, tačiau parduotuvės darbuotojai, anot jo, su tuo nesutiko. Vyriškis jaučiasi apgautas ir panoro situaciją paviešinti. O štai parduotuvės atstovas paaiškino – klientas nepateikė kvito, neaišku ir tai, kaip naudojosi daiktu, kad šis kaip mat sugedo. Alvydo neguodžia ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) pozicija – paprastai jos specialistai sprendžia ginčus, kai kyla nesutarimų dėl didesnės vertės prekių nei kainavo jo įsigytas starteris. 
Nuotrauka
darbas
Įkelta:
2022-06-24
Tauragiškiai – verslūs žmonės. Taip drąsiai galima sakyti pažvelgus į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pateiktus duomenis apie tai, kiek Tauragės rajono gyventojų turi verslo liudijimų ir kokia veikla pagal juos užsiima. Tauragės rajono savivaldybė prieš kurį laiką jau patvirtino ir naują fiksuotų mokesčių sąrašą verslo liudijimus kitais metais planuojantiems įsigyti žmonėms. 
Nuotrauka
kaire lina
Įkelta:
2022-06-11
12 metų vizažiste dirbanti Lina Kairė prieš pusę metų įkūrė savo makiažo studiją ir  pavadino ją „LK makiažo akademija“. Trijų vaikų mama įgijo teisės bakalaurą, dirbo prokuratūroje ir vis tiek nusprendė grįžti prie savo jaunystės svajonės – darbo grožio srityje. Dabar ji savo žiniomis dalijasi su kitais.
Nuotrauka
sumustiniu baras
Įkelta:
2022-06-08
Jaunimo pamėgtas Sumuštinių baras Spaustuvės g. jau užvėrė duris. Tiesa, nusiminti neverta – jis uždaromas ne visam laikui. Netrukus jis vėl pakvies lankytojus, tik jau kitoje vietoje. 
Nuotrauka
jovaru
Įkelta:
2022-06-04
Pukelių šeima darbuojasi šiltnamiuose Jovaruose. Šios veiklos pradininkai buvo tėvai Regina ir Petras Pukeliai, vėliau prisijungė ir sūnus Marius su žmona Daiva. Vienu metu surinkti visą šeimą sunku: vienas veža gėles ir daigus žmonėms į namus, kitas priima klientus vietoje, dar kitas rūpinasi gėlėmis. 
Nuotrauka
metalas
Įkelta:
2022-05-27
Už automobilį – 200 eurų, už aliuminį ratlankį – 10–12 eurai, už ketaus vonią – 15–30 eurų –  maždaug tiek metalo supirktuvės šiuo metu moka gyventojams už jų atvežtus daiktus. Metalų kainos, šį pavasarį rekordiškai augusios, dabar jau grįžta į normalias vėžes. Vis dėlto metalų kainoms pradėjus kristi supirkėjai nuostolių neskaičiuoja – tokios įvykių eigos jie tikėjosi. 
Nuotrauka
pienas
Įkelta:
2022-05-22
31-erių Gaudas Giedraitis  su šeima gyvena kaimyniniame Jurbarko rajone, Vadžgiryje, tačiau jo gaminamo avižų gėrimas jau ragavo dažnas tauragiškis. Jaunasis verslininkas pats stebisi, kaip sparčiai populiarėja jo su žmona Milda gaminamas produktas. Nors kelias iki galutinio produkto – tokio, kurį žmonės skanauja, giria ir stebisi jo nauda, –  buvo ilgas ir akmenuotas. Kaip sakoma, per kančias – į žvaigždes... Žinoma, iki žvaigždžių dar toli, tačiau dabar, nors dirbti tenka labai sunkiai, Gaudas jaučiasi esąs savo vietoje.  
Nuotrauka
tava
Įkelta:
2022-05-17
Kartais net ir neoficialūs renginiai turi oficialumo, kai sakomos sveikinimo kalbos, teikiami apdovanojimai, pagerbiami nusipelniusieji. Toks beveik oficialus renginys vyko ir praėjusį penktadienį – į šventę Liberty Beach Wake Park rinkosi Tauragės apskrities verslininkų asociacijos nariai: pagerbti sukaktuvininkų, pasveikinti geriausių ir pabendrauti neoficialioje aplinkoje, skambant kauniečių grupės „DixXband“ grojamai muzikai.
Nuotrauka
pinu
Įkelta:
2022-05-11
Tauragiškė Indrė Čistiakova pinti makramė technika pradėjo prieš ketverius metus. O jos įkurta studija „PinuPinu“ greit švęs pirmąjį gimtadienį. Pasak Indrės, studija yra jos kūrybos namai. Pradėdama organizuoti edukacijas moteris jautė pagiežą iš jau pinančiųjų, kad moko, kad atsiras konkurentų. I. Čistiakova iš viso makramė technikos mokė jau 170 žmonių, bet iš jų pynimu toliau užsiėmė vos 7 asmenys, tad ji konkurencijos nebijo, sako, jog sveika konkurencija yra naudinga kiekvienam verslui.
Nuotrauka
benetai
Įkelta:
2022-05-07
Prieš kelerius metus į Šikšnių kaimą nusprendusi atsikraustyti jauna Benėtų šeima sugalvojo, kad nemažas plotas laisvos žemės prie namo gali būti panaudotas prasmingiau, tad planavo išsikasti tvenkinį, tačiau planus sujaukė paragautos nuostabaus skonio šilauogės. Nors prieš 4 metus šeima dar gyveno mažo stebuklėlio Elijaus laukimu, nusprendė neatidėlioti ir pradėti auginti šilauoges. Apie rūpesčius ir džiaugsmus įgyvendinant sumanymą papasakojo Ligita.  
Nuotrauka
verslas
Įkelta:
2022-04-14
Savivaldybė kviečia pasinaudoti Tauragės rajono savivaldybės teikiamomis finansavimo galimybėmis. Pastarajame tarybos posėdyje rajono politikai atnaujino smulkaus ir vidutinio verslo subjektų rėmimo programos tvarkos aprašą. Pasinaudoti teikiama parama dabar bus dar paprasčiau. 
Nuotrauka
kavine
Įkelta:
2022-04-13
Miesto viešojo maitinimo sferoje – šiokios tokios permainos: Bažnyčių gatvėje jau porą mėnesių užsukti kviečia nauja kavinukė „Coffeine“, anksčiau populiari buvusi „Vero cafe“ užvėrė duris, o viešbutyje įsikūrusi kepyklėlė, kurioje irgi galima buvo išgerti kavos, keičia savininkus. 
Nuotrauka
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2022-04-10
Aukštupių kaime gyvenantys Vitalija ir Saulius Steponaičiai darbuojasi augalų versle nuo pat jaunystės. Klientų jiems tikrai netrūksta – jų atvyksta iš visos Lietuvos. Šeima atvirauja, kad po gaisro sudegus šiltnamiui jau planavo nuleisti rankas ir viską mesti. Vis dėlto viską atstatę dirba toliau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-03-27
​​​​​​​Dar nėra nė metų, kai prie didžiosios „Maximos“ duris atvėrė specializuota mėsos parduotuvėlė „Bekonas“. Per tą laiką apyvarta augo ne procentais, bet kartais, gerokai išsiplėtė asortimentas. O svarbiausia – ją įkūręs verslininkas Vilius Stumbra atidarė dar keletą tokių parduotuvių kituose miestuose, be to, baigia įrengti cechą, kuriame bus marinuojama mėsa.